ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/398/16
12 квітня 2016 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Чепенюк О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Агромаш-сервіс» про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Тернопільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Тернопільській області (далі - Тернопільська ОДПІ, позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Агромаш-сервіс» (далі - ТОВ «Агромаш-сервіс», відповідач) про стягнення податкового боргу по податку на додану вартість в розмірі 200 049,43 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач зареєстрований суб'єктом господарювання, взятий на облік як платник податків у Тернопільській ОДПІ, зобов'язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом строки. Станом на 21.03.2016 року за відповідачем рахується податковий борг по податку на додану вартість у розмірі 200 049,43 грн., у тому числі 171 419,32 грн. - податкові зобов'язання, 27 933,31 грн. - штрафні санкції, 696,80 грн. - пеня. Податковий борг виник по узгоджених податкових зобов'язаннях, самостійно визначених платником податків, та грошових зобов'язаннях (штрафних санкціях), нарахованих податковим органом.
Позивач відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20, пунктів 95.1, 95.3, 95.4 статті 95, пункту 102.4 статті 102 Податкового кодексу України просить стягнути з ТОВ «Агромаш-сервіс» податковий борг по податку на додану вартість у розмірі 200 049,43 грн., у тому числі 171 419,32 грн. - податкові зобов'язання, 27 933,31 грн. - штрафні санкції, 696,80 грн. - пеня, за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих відповідача, та коштів на рахунках платника податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та за рахунок готівки, що належить відповідачу.
Представник позивача у судове засідання не прибув, проте подав до суду клопотання від 12.04.2016 року про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує. Додатково зазначив, що сума податкового боргу, заявленого до стягнення не змінилась та становить 200 049,43 грн.; податкові повідомлення-рішення, суми грошових зобов'язань по яких включені до складу податкового боргу, платником податків не оскаржені.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, хоча відповідач був належним чином завчасно 05.04.2016 року повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, яке було надіслано відповідачу за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та вручене відповідачу 05.04.2016 року (а. с. 33).
Відповідач причини не прибуття представника до суду не повідомив, заперечення проти позову не подав, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
Відповідно до частини другої статті 40 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) особи, які беруть участь у справі, які не можуть з поважних причин прибути до суду, зобов'язані завчасно повідомити про це суд.
Оскільки від відповідача не надходило будь-яких клопотань щодо неможливості прибуття представника до суду з обґрунтуванням поважності причин, що є обов'язковою вимогою для сторони відповідно до процесуального закону, то слід вважати, що представник відповідача не прибув до суду без поважних причин.
Згідно із частиною четвертою статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Відповідно до частини шостої статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, враховуючи клопотання представника позивача про розгляд справи за його відсутності та неявку без поважної причини представника відповідача, судовий розгляд даної справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач ТОВ «Агромаш-сервіс» 07.05.2001 року зареєстрований як юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на 18.03.2016 року (а. с. 9-11). Відповідач перебуває на обліку як платник податків у Тернопільській ОДПІ.
ТОВ «Агромаш-сервіс» має відкриті рахунки у банківських установах, а також рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритий в органах Державної казначейської служби України (а. с. 15).
Відповідно до довідки Тернопільської ОДПІ від 22.03.2016 року (а. с. 12) та розрахунку податкового боргу (а. с. 13) станом на 21.03.2016 року у відповідача наявний податковий борг по податку на додану вартість у розмірі 200 049,43 грн., у тому числі 171 419,32 грн. складають податкові зобов'язання, 27 933,31 грн. - штрафні санкції, 696,80 грн. - пеня. На дату розгляду справи у суді 12.04.2016 року заборгованість платником податків не сплачена та складає 200 049,43 грн.
Податковий борг по податку на додану вартість виник через несплату відповідачем узгоджених сум податкових зобов'язань, самостійно визначених у податковій декларації з податку на додану вартість за серпень 2015 року, № 9195329314 від 21.09.2015 року (а. с. 17-18) та у зв'язку з несплатою штрафних санкцій, визначених Тернопільською ОДПІ у податкових повідомленнях-рішеннях № 0000171501 від 11.01.2016 року (а. с. 19), № 0000181501 від 11.01.2016 року (а. с. 20), прийнятих на підставі акту про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість, за № 9194/7/15-01/31299698 від 22.12.2015 року (а. с. 22-24), яким встановлено несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість.
Крім того, відповідачу нараховано пеню на суми грошових зобов'язань з податку на додану вартість, не сплачених у встановлені законодавством строки, на загальну суму 696,80 грн., що підтверджує розрахунок пені з податку на додану вартість (а. с. 14).
Сума податкового боргу підтверджується відомостями інтегрованої картки платника по податку на додану вартість за 2015-2016 роки (а. с .27-31).
Узгодженні суми грошових зобов'язань ТОВ «Агромаш-сервіс» своєчасно не сплачені та набули статусу податкового боргу. З метою погашення податкового боргу 09.10.2015 року Тернопільською ОДПІ надіслана на адресу відповідача податкова вимога від 07.10.2015 року № 16097-23 (а. с. 16), проте вжиті заходи не призвели до сплати податкового боргу платником податків.
Заперечень щодо суми податкового боргу або доказів його сплати відповідачем суду не надано.
До спірних правовідносин суд застосовує наступні правові норми.
Пунктом 16.1 статті 16, пунктом 36.1 статті 36, пунктом 38.1 статті 38 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, чинного з 01.01.2011 року, з змінами і доповненнями (далі - ПК України), передбачено, що платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом; податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом; виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
В силу приписів пунктів 57.1, 57.3 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом; у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Судом встановлено, що податковий борг відповідача виник внаслідок несплати платником податків сум грошових зобов'язань, самостійно визначених платником податків, та грошових зобов'язань, донарахованих за результатами перевірки податковим органом, які є узгодженими та підлягали до сплати у відповідні строки, встановлені пунктами 57.1 та 57.3 статті 57 ПК України.
Пункт 59.1 статті 59 ПК України передбачає, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункти 95.2, 95.3 статті 95 ПК України).
Згідно з пунктом 95.4 статті 95 ПК України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно із підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
У спірному випадку позивач вжив усі заходи, передбачені ПК України для стягнення податкового боргу з платника податків, контролюючим органом дотримані передумови для звернення до суду з позовними вимогами про стягнення заборгованості. Позивач обґрунтовано, в межах своїх повноважень звернувся до суду з даними позовними вимогами та надав належні та допустимі докази щодо наявності податкового боргу у платника податків ТОВ «Агромаш-Сервіс».
Статтею 11 КАС України встановлено принцип змагальності сторін, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідач не спростував доводи адміністративного позову, не надав доказів про сплату податкового боргу, вжиті податковим органом заходи не призвели до його погашення, тому позовні вимоги підлягають до задоволення шляхом прийняття постанови про стягнення з рахунків ТОВ «Агромаш-сервіс» у банках, обслуговуючих платника податків, та з рахунків платника податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та за рахунок готівки, що належить платнику податків, коштів у розмірі податкового боргу в сумі 200 049,43 грн.
Керуючись статтями 2, 11, 86, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків товариства з обмеженою відповідальністю «Агромаш-сервіс» (47740, Тернопільська область, Тернопільський район, селище міського типу Великі Бірки, вулиця Шкільна, будинок 13, код ЄДРПОУ 31299698) у банках, обслуговуючих платника податків, та з рахунків платника податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та за рахунок готівки, що належить платнику податків, кошти у розмірі податкового боргу в сумі 200 049 (двісті тисяч сорок дев'ять) гривень 43 (сорок три) копійки по податку на додану вартість, з яких 171 419 грн. 32 коп. складають податкові зобов'язання, 27 933 грн. 31 коп. - штрафні санкції, 696 грн. 80 коп. - пеня.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя Чепенюк О.В.
копія вірна
Суддя Чепенюк О.В.