Справа №820/1802/16
ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про відмову у відкритті провадження
12 квітня 2016 р. м. Харків
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Полях Н.А. розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Харківської установи виконання покарань № 27 про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить суд:
- визнати дії Харківської установи виконання покарань № 27, які виражені в передчасному утриманні мене в камері №402, спотворенні неналежних побутових умов і утриманні мене більше ніж півроку с порушенням чинних норм і стандартів, у тому числі міжнародних;
- притягнути винних осіб до відповідальності та зобов'язати усунути порушення вказані вище.
Розглянувши матеріали позову суд дійшов висновку, що вказану заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства з наступних підстав.
До адміністративного суду, згідно ч.2 ст. 2 КАС України, можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з процесуальними приписами п.1 ч.1 ст. 3 КАС України, справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1 ст. 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у звязку з здійсненням субєктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у звязку з публічним формуванням субєкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Порядок оскарження дій службових осіб органів виконання покарань передбачений статтею 134 Кримінально-виконавчого кодексу України.
Слід вказати, що додержанням законів при виконанні кримінальних покарань в органах і установах виконання покарань здійснюється прокурорський нагляд відповідно до Закону України "Про прокуратуру". Органи і установи виконання покарань зобов'язані виконувати постанови і вказівки прокурора щодо додержання порядку виконання покарання, встановленого кримінально-виконавчим законодавством. За діяльністю органів і установ виконання покарань також здійснюється відомчий контроль вищестоящими органами управління і посадовими особами Державного департаменту з питань виконання покарань, що закріплено статтями 22, 23 Кримінально-виконавчого Кодексу України.
Так, фактичним предметом позовних вимог позивача є визнання незаконними дій посадових осіб установи виконання покарань.
Порядок оскарження дій та рішень зазначених суб'єктів владних повноважень встановлений чинним Кримінально-виконавчим кодексом України.
Зазначений висновок суду ґрунтується на правовій позиції Вищого адміністративного суду, викладеній в ухвалі від 20.09.2011 року по справі К-30613/09.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.109 КАС України суд відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку про відмову у відкритті провадження у справі, оскільки її не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Положеннями ч.6 ст.109 КАС України передбачено, що у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
На підставі викладених обставин, суд зазначає, що вказані позовні вимоги повинні розглядатися місцевим загальним судом в порядку передбаченому кримінальним законодавством України.
Керуючись ст.ст. 2, 17, п.1 ч.1 ст.109, ст.165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Харківської установи виконання покарань № 27 про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії.
Розяснити позивачеві, що відповідно до ч.5 ст.109 КАС України, повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в пятиденний строк з дня її проголошення. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Полях Н.А.