ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
06 квітня 2016 рокусправа № 210/5799/15-а(2-а/210/30/16)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Нагорної Л.М.
суддів: Юхименка О.В. Кругового О.О.
за участю секретаря судового засідання: Царьової Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області
на постанову Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу від 19 січня 2016 року у справі № 210/5799/15-а (2-а/210/30/16) за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
14 грудня 2015 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу (далі - Відповідач), в якому просила визнати протиправними дії Відповідача щодо відмови в урахуванні до загального розміру заробітної плати, з якого розраховується пенсія, нарахованих і виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та сум грошової індексації заробітної плати та зобов'язати вказаного Відповідача врахувати вищевказані суми згідно довідки № К-941-П від 01.12.2015 року. При проведенні перерахунку пенсії з дати звернення за перерахунком - 28.03.2014 року, враховувати попередній процент уже застосованого при розрахунку пенсії від заробітку, а саме - 80 %. (а.с.2-4)
Постановою Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу від 19 січня 2016 року, прийнятою у порядку скороченого провадження, адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено частково.
Визнано протиправними дії УПФУ щодо відмови ОСОБА_1 у неврахуванні матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та сум грошової індексації заробітної плати, що враховуються у заробітну плату (дохід) для обчислення пенсії.
Зобов'язано УПФУ врахувати ОСОБА_1 вказані суми у заробітну плату застрахованої особи для обчислення пенсії та провести перерахунок пенсії, починаючи з 08 грудня 2015 року у розмірі 80% від суми заробітної плати державного службовця на підставі довідки № К-941-П від 01.12.2015 року.
Позов у частині вищевказаних вимог за період з 28.03.2014 року по 07.12.2015 року залишено без розгляду. В іншій частині позову відмовлено.
Рішення суду обґрунтовано тим, що відповідно до чинного законодавства до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця відносяться всі виплати, без винятку, з яких справляється збір відносяться на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому дії відповідача щодо неврахування при призначенні пенсії державного службовця таких сум є незаконними. Посилання відповідача на те, що з 01.06.2015 року, відповідно до Закону України «Про державну службу», пенсії не призначаються те не перераховуються, визнані судом безпідставними так як не узгоджуються з положеннями Конституції та статті 9 КАС України. Також до даних правовідносин суд застосував приписи статті 99 КАС України та з огляду на зміст позовних вимог (поновлення порушеного права з 28.03.2014) та дату звернення до суду (14.12.2015), суд залишив без розгляду позовні вимоги за період з 28.03.2014 року по 07.12.2015 року. (а.с. 22-25)
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції у частині задоволених вимог, Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Кривого Рогу подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просили скасувати постанову Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу від 19 січня 2016 року.
Зазначали про те, що Позивач після призначення пенсії по згідно із Законом України «Про державну службу» продовжувала працювати та отримувала пенсію у розмірах пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вказували, що згідно зі ст. 33 Закону України «Про державну службу» матеріальна допомога та індексація заробітної плати не входять до фонду оплати праці державного службовця. Крім того, у зв'язку зі змінами в чинному законодавстві, а саме - з 01.06.2015 року пенсії відповідно до вищевказаного закону не призначаються та не перераховуються, а тому при визначенні розміру пенсії врахувати ці виплати немає законних підстав. (а.с.30-32).
Заперечень на апеляційну скаргу до суду не надходило.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, до судового засідання не з'явились, клопотань про розгляд справи за їх участі до суду не надходило, а тому, відповідно до ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення в межах апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Оскільки постанова суду в частині відмови у задоволенні позову та залишення без розгляду частини позовних вимог жодною із сторін не оскаржена, судом апеляційної інстанції постанова суду першої інстанції у цій частині не переглядається.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Відповідача з 26.05.2010 року та їй призначено пенсію згідно із Законом України «Про державну службу».
Після призначення пенсії вона продовжувала працювати до 27.03.2014 року.
З 28.03.2014 року Позивачу здійснено перерахунок пенсії як державному службовцю після звільнення з роботи саме з урахуванням стажу роботи та заробітку за період роботи після призначення пенсії.
Як визнано сторонами, при розрахунку заробітної плати державного службовця, до загальної суми заробітної плати не були включені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та грошової індексації заробітної плати,.
08.12.2015 року Позивач звернулась до відповідача із заявою про усунення вказаного порушення та включення вказаних сум до загального розміру заробітної плати, для чого надала № К-941-П від 01.12.2015 року, та просила врахувати її при поновленні порушеного права шляхом проведення відповідного перерахунку. (а.с.9-13)
Отримавши 09.12.2015 року відповідь УПФУ про відмову у задоволенні її заяви (а.с.14), ОСОБА_1 звернулась до суду за захистом порушеного права.
Щодо фактичних обставин справи заперечень у сторін не виникало.
Частково задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до чинного законодавства до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця відносяться всі виплати, без винятку, з яких справляється збір, відносяться на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому дії відповідача щодо неврахування при призначенні пенсії державного службовця таких сум є незаконними. Посилання відповідача на те, що з 01.06.2015 року, відповідно до Закону України «Про державну службу», пенсії не призначаються те не перераховуються, визнані судом безпідставними так як не узгоджуються з положеннями Конституції та статті 9 КАС України.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає за необхідне зазначити і наступне.
Згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» (на момент призначення позивачу пенсії державного службовця та її першого перерахунку) пенсія державним службовцям призначалася в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1%, але не більше 90% від сум заробітної плати.
Згідно зі статтею 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV ( далі - Закон № 1058) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Зазначені висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного суду України, викладеною у постанові від 20.02.2012 року к справі № 21-430а11 яка, відповідно до приписів статті 244-2 КАС України, є обов'язковим для усіх судів України.
З огляду на вказане, колегія суддів приходить до висновку про неправомірність дій пенсійного органу щодо неврахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати як при первинному призначенні пенсії ОСОБА_2 так і при проведеному з 28 березня 2014 року перерахунку пенсії, як наслідок - і в подальшому, з урахуванням наданих нею довідок від 01.12.2015 року.
Посилання заявника апеляційної інстанції на той факт, що ст. 33 Закону України «Про державну службу» не передбачене такого підвищення як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, а тому вона не може бути врахована при обчисленні пенсії згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», визнаються колегією суддів необґрунтованими та такими, що спростовуються вищенаведеними доказами.
Також визнаються безпідставними і посилання заявника апеляційної скарги на те, що у зв'язку зі змінами в чинному законодавстві, а саме - з 01.06.2015 року пенсії відповідно до вищевказаного закону не призначаються та не перераховуються, а тому при визначенні розміру пенсії врахувати ці виплати немає законних підстав, з огляду на наступне.
Як зазначалось вище, порушення прав позивача щодо вірного розрахунку розміру пенсії з огляду на безпідставне неврахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати мало місце як при первісному призначенні пенсії з 26.05.2010 року, так і при проведенні її перерахунку у зв'язку зі звільненням Позивача з 27.03.2014 року, таке порушення тривало і станом на грудень 2015 року, коли Позивач звернулась до УПФУ з черговою заявою про вчинення дій щодо включення вищевказаних сум у загальний розмір її заробітку, що має братись при розрахунку розміру пенсії, та для чого надала відповідну довідку.
Отже, з огляду на фактичні обставини справи, в даному випадку фактично має місце не перерахунок розміру пенсії, пов'язаний чи з підвищенням розміру заробітку працюючого держслужбовця, чи його підвищення, обумовлене відповідними постановами Кабінету Міністрів України, тощо, а має місце усунення порушення, пов'язане з невірним розрахунком загального розміру заробітної плати самого Позивача, яке триває, у тому числі і з березня 2014 року, а тому до цих правовідносин мають бути застосовані положення правових норм (ст.. 37, 33 Закону України «Про державну службу», ст.. 41 Закону № 1058).
За загальним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України.
Така правова позиція закріплена у ряді постанов Верховного суду України, зокрема, і у постанові № 21-55а15 від 31.03.2015 року.
Слід також зазначити, що зміни в чинному законодавстві (з 01.06.2015 року), на які посилається пенсійний орган, як на правомірність своїх дій, не містять вимог щодо перерахунку раніше призначеної пенсії (ухвала ВАСУ по справі К/800/6203 від 10 березня 2016 року).
За таких обставин та у межах доводів апеляційної скарги підстави для скасування чи зміни постанови суду першої інстанції відсутні.
Оскільки ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22 березня 2016 року, за клопотанням Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, було відстрочено сплату судового збору у розмірі 535,92 грн., то за результатами апеляційного перегляду даної справи вказана сума судового збору підлягає стягненню з Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області на користь спеціального фонду Державного бюджету.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, ст.ст. 205, 207 КАС України,суд, -
ухвалив :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області - залишити без задоволення.
Постанову Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу від 19 січня 2016 року у справі № 210/5799/15-а (2-а/210/30/16) - залишити без змін.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області на користь спеціального фонду Державного бюджету судовий збір за подачу апеляційної скарги у розмірі 535,92грн. (п'ятсот тридцять п'ять гривень дев'яносто дві копійки), здійснивши зарахування за реквізитами: Отримувач коштів: УДКСУ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37989274; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м.Дніпропетровська; Код банку отримувача (МФО):805012; Рахунок отримувача: 31217206781004; Код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: Л.М. Нагорна
Суддя: О.В. Юхименко
Суддя: О.О. Круговий