Рішення № 57097203, 04.04.2016, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
04.04.2016
Номер справи
914/210/16
Номер документу
57097203
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.04.2016р. Справа № 914/210/16

За позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю «Юніко-експо», м. Львів;до відповідача-1:Львівської міської ради, м. Львівдо відповідача-2:Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин департаменту містобудування Львівської міської ради, м. Львів;про:визнання неправомірними дій щодо відмови в укладенні договору оренди земельної ділянки, зобов'язання укласти договір оренди земельної ділянки Суддя - Крупник Р.В. Секретар - Цяпка О.І.

Представники сторін:

від позивача:Шпак В.В. - представник (довіреність від 12.01.2015р. №1201-10-1);від відповідача1: від відповідача2: Кулик А.Я. - представник (довіреність від 18.06.2015р. №1.7вих-57); Кулик А.Я. - представник (довіреність від 17.06.2015р. № 4-2403-1191);

Представникам сторін роз'яснено його права та обов'язки, передбачені ст. 20, 22 ГПК України. Заяв про відвід судді та здійснення технічної фіксації судового засідання не надходило.

СУТЬ СПОРУ:

21.01.2016р. на розгляд господарського суду Львівської області поступила позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Юніко-експо» (надалі - Позивач) до Львівської міської ради (надалі - Відповідач-1), Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин департаменту містобудування Львівської міської ради (надалі - Відповідач-2) про визнання неправомірними дій щодо відмови в укладенні договору оренди земельної ділянки, зобов'язання укласти договір оренди земельної ділянки.

Ухвалою суду від 25.01.2016р. порушено провадження у справі, її розгляд призначено на 11.02.2016р. В судовому засіданні 11.02.2016р. оголошувалась перерва до 29.02.2016р. В судовому засіданні 29.02.2016р. суд оголосив перерву до 17.03.2016р. Ухвалою від 17.03.2016р. судом було продовжено строк розгляду справи на п'ятнадцять днів, її розгляд відкладено на 04.04.2016р.

Представник позивача в судове засідання з'явився, через канцелярію суду подав додаткові пояснення по справі №3003-1 від 30.03.2016р., позовні вимоги підтримав, просив суд позов задоволити повністю. Заявлені вимоги обґрунтовує тим, що у користуванні ТОВ «Юніко-експо» на підставі договору оренди землі від 26.12.2006р. знаходилася земельна ділянка на вул. Угорській, 14 у м. Львові, кадастровий № 4610136800:01:010:0066, загальною площею 3,8281 га. з цільовим призначенням: землі житлової та громадської забудови, функціональне призначення: землі змішаного використання. При цьому, вказана земельна ділянка надавалася товариству для будівництва та обслуговування житлово-офісного комплексу. Ухвалою Львівської міської ради №5186 від 01.10.2015р. ТОВ «Юніко-експо» затверджено технічну документацію з землеустрою щодо поділу земельної ділянки загальною площею 3,8281 га. на вул. Угорській, 14 на земельні ділянки: площею 1,3280 га, 0,0150 га, які вилучено на користь ТОВ «Юніко-Істейт», площею 0,2020 га, яку вилучено на користь ТОВ «Юніко Капітал» та площею 2,2831 га, яку передано в оренду ТОВ «Юніко-експо» терміном на 10 років для будівництва і обслуговування житлово-офісного комплексу за рахунок земель житлової та громадської забудови, за функцією використання - землі змішаного використання (комерції та житлової забудови) та зобов'язано позивача укласти протягом трьох місяців відповідний договір оренди. Попередній договір оренди землі від 21.12.2006р. припинено. На виконання вимог ухвали міської ради, позивач звернувся до Львівської міської ради з заявою про укладення договору оренди земельної ділянки площею 2,2831 га, кадастровий № 4610136800:01:010:0079, до якої долучив витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. Однак, за результатами розгляду листа, Управлінням природних ресурсів та регулювання земельних відносин було повідомлено, що договір оренди землі укладений бути не може з підстав відсутності нормативної грошової оцінки земельної ділянки з зазначенням коефіцієнту Кф визначеного для земель змішаного використання (землі житлової забудови та землі комерційного використання), яку ж ТОВ «Юніко-експо» зобов'язано надати для укладення договору. На думку представника, дії відповідачів щодо відмови в укладенні договору землі є неправомірними та такими, що не базуються на нормах чинного законодавства, про що свідчить наступне. Відповідно до ст. 126 ЗК України підставою набуття права оренди на земельну ділянку є виключно рішення міської ради. Видача витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та визначення коефіцієнту належить до компетенції органів Держгеокадастру. Статтею 20 ЗК України визначено, що види користування земельною ділянкою в межах певної категорії земель визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою. Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів пов'язує можливість застосування коефіцієнту 0,5 (землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво) з фактом відведення ділянки під будівництво. Враховуючи те, що в ухвалі міської ради №5186 від 01.10.2015р. вказано, що земельна ділянка передається для будівництва та обслуговування житлово-офісного комплексу, беручи до уваги ту обставину, що одним із видів діяльності позивача являється будівництво, а на земельній ділянці (яка була передана на підставі ухвали №5186 від 01.10.2015р.) відсутні об'єкти житлової забудови, оскільки будівництво тільки розпочинається, позивач вважає, що функціональним призначенням орендованої земельної ділянки являється змішане використання (землі комерційного використання, землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво). Крім цього, на обґрунтування позовних вимог представник позивача посилається на рішення господарського суду Львівської області у справі №914/2180/15, яким було встановлено, що Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин не наділене повноваженнями щодо видачі витягів про нормативну грошову оцінку та визначення даних щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, в т.ч. коефіцієнту функціонального використання останніх; об'єкти житлової забудови на земельній ділянці площею 3,8281 га. відсутні, здійснюється будівництво багатоквартирних житлових будинків. Вказані факти в силу положень ст. 35 ГПК України слід вважати встановленими.

Також на підтвердження заявлених вимог позивач посилається на Експлікацію земельної ділянки №2 (по угіддях) згідно форми 6-зем, відповідно до якої код цільового використання 03.15 «Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови». В складі затвердженої технічної документації не міститься інформації щодо розміру коефіцієнта функціонального використання окремо визначених земельних ділянок, в т.ч. земельної ділянки, яка була передана позивачу. Таким чином, на підставі затвердженої технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, аналізу виду економічної діяльності, цільового призначення та мети передання ділянки позивачу, дозвільних документів на проведення будівництва, відділом Держгеокадастру в м. Львові у витязі з технічної документації №19-1323-0.2-9182/9-15АП від 02.11.2015р. вірно визначено коефіцієнт функціонального використання орендованої ділянки, а саме як землі змішаного використання (землі комерційного використання і землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво).

Представник відповідачів в судове засідання з'явився, проти позову заперечив, просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. Заперечуючи проти позову відмітив, що згідно положень про підготовку, організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок у м. Львові, затвердженого ухвалою від 26.07.2012р. №1675, підставою для укладення договору оренди земельної ділянки є ухвала міської ради про передачу ділянки (її частини) в оренду з обов'язковим визначенням категорії земель за основним цільовим призначенням та категорії земель за функцією використання. Відповідно до п. 4 ухвали Львівської міської ради №5186 від 01.10.2015р., функція використання земельної ділянки, яка була передана позивачу - землі змішаного використання (землі комерції та житлової забудови). Більше того, п. 7 ухвали Львівської міської ради №4250 від 25.12.2014р. передбачено, що користувачі та орендарі земельних ділянок зобов'язані отримати у встановленому порядку витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та забезпечити надання уточнюючих декларацій (розрахунків) зі сплати за землю у територіальний орган ГУ ДФС у Львівській області. Враховуючи наведене, у жодній з ухвал Львівської міської ради вказувалося призначення земель, як землі комерційного використання та землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво. Беручи до уваги приписи Закону України «Про оцінку земель» представник зазначає, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується міською радою, а витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель видає відповідне управління Держгеокадастру. Згідно наказу Відділу Держземагенства у м. Львові від 19.12.2014р. витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок надаються відповідно до затверджених та погоджених виконкомом Львівської міської ради інформаційних та технологічних карток відділу. Проте, наданий позивачем витяг не містить інформації з Дерземагентства, що передана йому земельна ділянка зайнята поточним та відведена під майбутнє будівництво. Крім цього, представник вказав, що оскільки ТОВ «Юніко-експо» немає чинного договору оренди землі, воно не може вважатися користувачем земельної ділянки в силу ст. 125 ЗК України, а отже і визначати функціональне використання ділянки. Також додав, що станом на 21.09.2015р. земельна ділянка, яка передається в оренду позивачу, не була об'єктом цивільних прав, а тому на неї не може поширюватися рішення господарського суду у справі №914/2180/15. До цього ж зазначив, що до спірних правовідносин суд не може застосувати положення ст. 179, 187 ГК України, так як ні ЗК України, ні Закон України «Про оренду землі» не передбачає обов'язку у власника земельної ділянки (органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування) прийняти рішення про укладення договору оренди землі. Така позиція відповідає нормам ст. 116, 124 ЗК України, ст. 26, 77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Оскільки прийняття рішення про надання земельної ділянки в оренду із земель державної та комунальної власності не є обов'язком органів державної влади чи місцевого самоврядування, а їхнім правом.

Представником також зазначено, що рішення міської ради про передачу земельної ділянки в оренду на умовах, на які вказує позивач, не приймалося, договір оренди не може суперечити ухвалі міської ради, яка є чинною та у встановленому порядку не оскаржувалася, а попередній договір оренди відношення до даних правовідносин немає, оскілки їх предметом є зовсім інша земельна ділянка.

Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

30.11.2006р. Львівською міською радою прийнято Ухвалу №384, якою ТОВ «Юніко-експо» було затверджено проект відведення земельної ділянки площею 4,2826 га на вул. Угорській, 14 в оренду терміном на 10 років за рахунок земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення для будівництва і обслуговування житлово-офісного комплексу.

21.12.2006р. між Львівською міською радою та ТОВ «Юніко-експо» укладено Договір оренди землі, відповідно до якого позивачу було передано в строкове, платне користування земельну ділянку площею 4,2826 га на вул. Угорській, 14 в м. Львові з цільовим призначенням землі житлової та громадської забудови, категорія земельної ділянки за функціональним призначенням - землі змішаного використання.

Як встановлено судом, на підставі звернення ТОВ «Юніко-експо» Львівською міською радою прийнято Ухвалу №5186 від 01.10.2015р. «Про затвердження ТОВ «Юніко-експо» технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки на вул. Угорській, 14 та надання ТОВ «Юніко-істейт», ТОВ «Юніко-капітал» дозволу на виготовлення технічних документацій із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) на вул. Угорській, 14» (надалі - Ухвала), якою зокрема, вирішено припинити дію Договору оренди землі від 21.12.2006р., укладеного між позивачем та Львівською міською радою (п.1); затвердити ТОВ «Юніко-експо» технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки загальною площею 3,8281 га на вул. Угорській, 14 на земельну ділянку площею 2,2831 га (кадастровий номер 4610136800:01:010:0079), у т.ч. площею 0,0523 га з обмеженнями без права загромадження проїзду та проходу до ТП-543 (п.2.2).

Згідно п. 4 вказаної Ухвали, ТОВ «Юніко-експо» передано земельну ділянку площею 2,2831 га. на вул. Угорській, 14 (кадастровий номер 4610136800:01:010:0079) в оренду терміном на 10 років для будівництва та обслуговування житлово-офісного комплексу за рахунок земель житлової та громадської за функцією використання - землі змішаного використання (комерції та житлової забудови); надано позивачу дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на вул. Угорській, 14 в оренду терміном на 10 років для будівництва та обслуговування житлово-офісного комплексу.

Пунктом 7 Ухвали позивача зобов'язано у тримісячний термін укласти з Львівською міською радою договір оренди земельної ділянки та зареєструвати його у відповідності до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

З матеріалів справи вбачається, що 27.10.2015р. позивач звернувся до Відділу Держгеокадастру у м. Львові із заявою №2610-1 від 26.10.2015р. в якій просив видати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 2,2831 га. за адресою: м. Львів, вул. Угорська, 14. При цьому, у вказаній заяві позивач зазначив характеристику функціонального використання земельної ділянки, як землі змішаного використання (зайняті поточними та відведені під майбутнє будівництво).

02.11.2015р. Відділом Держгеокадастру у м. Львові видано Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №19-1323-0.2-9182/9-15АП, в якому зазначено, що нормативно грошова оцінка земельної ділянки у м. Львові на вул. Угорська, 14 становить 9798380,27 грн. При цьому зазначено, що Коефіцієнт Кф (інші землі (землі, що зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво) становить 0,5%. Також у Витягу вказано, що відповідальність за достовірність даних щодо функціонального використання та площі земельної ділянки несе підприємство, організація, установа, фізична особа, що подала клопотання про отримання даної довідки.

Як вбачається з матеріалів справи, 04.11.2015р. позивач звернувся до Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин Львівської міської ради з листом №1103 від 03.11.2015р., яким просив укласти договір оренди на земельну ділянку площею 2,2831 га на вул. Угорській, 14, кадастровий номер 4610136800:01:010:0079.

До листа №1103 від 03.11.2015р. позивачем долучено, зокрема, Витяг від 02.11.2015р. №19-1323-0.2-9182/9-15АП; технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлово-офісного комплексу м. Львів, вул. Угорська, 14 та Ухвалу від 01.10.2015р. №5186.

За результатами розгляду звернення позивача, Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин Львівської міської ради листом від 13.11.2015р. №2403-2вих-1165 повідомило позивача, що п. 4 ухвали Львівської міської ради від 01.10.2015р. №5186 ТОВ «Юніко-експо» передано в оренду земельну ділянку за рахунок земель житлової та громадської забудови за функцією використання (комерції та житлової забудови), натомість з долученого до звернення витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки вбачається, що для розрахунку нормативної грошової оцінки ділянки коефіцієнт Кф розрахований для земель комерційного використання та земель, зайнятих поточним та відведені під майбутнє будівництво, що суперечить прийнятій ухвалі. Крім цього, повідомлено позивача, що для проведення розрахунку з орендної плати за землю необхідно надати нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка відповідає прийнятій ухвалі Львівської міської ради від 01.10.2015р. №5186, зокрема, коефіцієнт Кф визначається як для земель змішаного використання - землі житлової забудови та землі комерційного використання. Наведене стало підставою для відмови в укладенні договору оренди землі.

Вважаючи вказані дії Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин Львівської міської ради неправомірними та такими, що суперечать закону, зокрема, відсутністю в Управління повноважень на видачу витягів про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та визначення даних щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, в т.ч. коефіцієнту функціонального використання таких, позивач звернувся до суду з позовною заявою, якою просить визнати неправомірними дії Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин Львівської міської ради щодо відмови в укладенні договору оренди земельної ділянки площею 2,2831 га, оформлений листом № 2403-2вих-1165 від 13.11.2015р. та зобов'язати Львівську міську раду на підставі звернення ТОВ «Юніко-експо» вх. № 2-21203 від 04.11.2015р. укласти договір оренди земельної ділянки площею 2,2831 га, що знаходиться за адресою м. Львів, вул. Угорська, 14, на основі затвердженого типового договору оренди землі, визначивши розмір орендної плати за землю на підставі нормативної грошової оцінки визначеної у Витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 19-1323-0.2-9182/9-15АП від 02.11.2015р.

Встановивши наведені обставини справи, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити, виходячи з наступного.

За змістом ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду.

Відповідно до ст. 93 ЗК України, положення котрої є аналогічними із положеннями ст. 1 ЗУ «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом (ст. 116 ЗК України).

Згідно ст.ст. 124, 125 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Як встановлено судом, Ухвалою №5186 від 01.10.2015р. припинено право позивача на земельну ділянку площею 4,2826 га. на вул. Угорській, 14 у м. Львові, яка перебувала у нього в оренді на підставі Договору від 21.12.2006р., у зв'язку із її поділом на окремі земельні ділянки та вилученням частини цих ділянок на користь третіх осіб та передано позивачу земельну ділянку площею 2,2831 га. на вул. Угорській, 14 (кадастровий номер 4610136800:01:010:0079) в оренду терміном на 10 років для будівництва та обслуговування житлово-офісного комплексу за рахунок земель житлової та громадської за функцією використання - землі змішаного використання (комерції та житлової забудови).

Відповідно до ст. 648 ЦК України зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту. Особливості укладення договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування встановлюються актами цивільного законодавства.

Розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом (ч. 1 ст. 649 ЦК України).

З матеріалів справи вбачається, що у зв'язку з розбіжностями, які виникли між позивачем та відповідачем, зокрема із визначенням функціонального використання земельної ділянки площею 2,2831 га. на вул. Угорській, 14 у м. Львові відповідачем було відмовлено в укладенні Договору оренди вказаної земельної ділянки. Зокрема, відповідач вважає, що функціональне використання даної земельної ділянки має бути як землі змішаного використання (комерції та житлової забудови), натомість, на думку позивача, до закінчення будівництва житлово-офісного комплексу функціональне користування ділянки має бути землі змішаного використання (зайняті поточними та відведені під майбутнє будівництво).

Вирішуючи вказані розбіжності між сторонами, суд зазначає наступне.

Підпунктом 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 ПК України встановлено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Законом України «Про оцінку земель» визначаються правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні. Цей Закон спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель.

Статтями 18, 20, 23 ЗУ «Про оцінку земель» встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до ЗУ «Про землеустрій».

За результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Розробники технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а також звітів про проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок зобов'язані безоплатно передавати копії матеріалів у Державний фонд документації із землеустрою.

Користування матеріалами Державного фонду документації із землеустрою здійснюється в порядку, встановленому законодавством України.

Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Системний аналіз вказаних норм дає підстави для висновку, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок (а отже і функціональний коефіцієнт окремої земельної ділянки) затверджується міською радою, а витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель видає відповідне управління Держгеокадастру. При видачі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки територіальне управління Держгеокадастру зобов'язане використовувати відомості нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої відповідною сільською, селищною, міською радою, оскільки таке рішення є обов'язковим до виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади. Витяг є технічним розрахунком, який заповнюється виключно на підставі відповідного рішення органу місцевого самоврядування та наявної технічної документації на земельну ділянку.

Відповідно до ч. 5 ст. 20 ЗК України види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Враховуючи те, що Львівська міська рада являється власником земельної ділянки у м. Львові по вул. Угорській, 14, вона у відповідності до наведених положень земельного законодавства самостійно визначила вид функціонального користування цією земельною ділянкою. Разом з тим, як встановлено судом, видаючи Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №19-1323-0.2-9182/9-15АП від 02.11.2015р. Відділом Держгеокадастру у м. Львові, при зазначенні коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, за основу було взято не Ухвалу Львівської міської ради №5186 від 01.10.2015р., а вихідні дані, які було зазначено позивачем у заяві №2610-1 від 26.10.2015р., зокрема те, що функціональне використання земельної ділянки - це землі змішаного використання (зайняті поточними та відведені під майбутнє будівництво).

Формування розміру орендної плати земельної ділянки здійснюється відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.1995р. №213 та відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 № 18/15/21/11.

Показники нормативної грошової оцінки земель визначаються за категоріями, шляхом зонування території населених пунктів на відповідні зони за рівнем облаштування, розміщенням від центру населеного пункту та громадських центрів, інженерної інфраструктури та визначення розрахункового доходу, який зумовлюється місцем розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній та місцевій системах виробництва й розселення, рівнем облаштування його території та якістю земель з урахуванням природно-кліматичних, інженерно-геологічних, архітектурно-ландшафтних та історико-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, економічного стану, функціонального призначення та екологічних обмежень використання земель.

При цьому на величину грошової оцінки земель населених пунктів впливають коефіцієнти, які застосовуються до базової вартості одного квадратного метра землі. Це, зокрема, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки.

Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6б-зем, 2-зем) відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики. Коефіцієнт функціонального використання визначається як середньозважене (за площею) значення коефіцієнтів функціонального використання окремих частин земельної ділянки різного функціонального використання. Підставою для виділення частин земельної ділянки різного функціонального використання є виключно затверджені дані інвентаризації земельної ділянки та землеустрою (п. 3.5 Методики).

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач прийняв Ухвалу від 01.10.2015р. №5186 на підставі Технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлово-офісного комплексу м. Львів, вул. Угорська, 14. Складовою частиною вказаної Технічної документації є експлікація земельної ділянки №2 по угіддях згідно з формою 6-зем, з якої вбачається, Код цільового використання земельної ділянки площею 2,2831 га. у м. Львові по вул. Угорська, 14 - 03.15 «Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови»; Вид угідь за формою №6-зем: 34 «Забудовані землі», 44 «Землі змішаного використання».

Відповідно до Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем) зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.12.1998 р. за № 788/3228 (чинної станом на 13.11.2015р.) у графі 34 ураховуються дані про забудовані землі, всього, які складаються із суми даних граф 35 - 38, 42 - 45, 50, 55. У графі 44 - дані про землі змішаного використання: землі, які не можна зарахувати до жодного з головних видів використання відповідно до класифікації забудованих земель. Наприклад, землі громадського призначення, використовувані водночас для комерційних цілей тощо; також зараховувати землі під будівлями і дворами загального користування садівничих, дачних кооперативів, а також під господарськими дворами держлісгоспів (склади лісоматеріалів, пилорами тощо).

Таким чином, з наведеного вбачається, що надаючи в оренду земельну ділянку площею 2,2831 га на вул. Угорській, 14 (кадастровий номер 4610136800:01:010:0079) для будівництва та обслуговування житлово-офісного комплексу за рахунок земель житлової та громадської забудови та визначаючи її функціональне використання як землі змішаного використання (комерції та житлової забудови), Львівська міська рада діяла в повній відповідності до положень чинного законодавства України та технічної документації на земельну ділянку.

Не заслуговують на увагу доводи позивача, що оскільки одним із видів його діяльності є 41.10. «Організація будівництва будівель» і ним лише здійснюється будівництво багатоквартирних житлових будинків, то до закінчення цього будівництва функціональне використання земельної ділянки повинне обраховуватися як землі зайняті поточними та відведені під майбутнє будівництво, оскільки такі спростовуються, як згаданими вище обставинами, так і наступним.

Як вбачається з витягу з ЄДРПОУ на позивача, основним видом діяльності позивача є неспеціалізована оптова торгівля (код 46.90), а також інші види діяльності - виробництво будівельних виробів із пластмас (код 22.23); купівля та продаж власного нерухомого майна (код 68.10); надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (код 68.20).

Разом з тим, відповідно до Додатку №1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів землі оптової торгівлі і посередництва в торгівлі, а також землі підприємств, що здійснюють операції з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам належать до категорії земель за функцією використання - землі комерційного використання із значенням коефіцієнту Кф 2,5.

Не заслуговують на увагу також і доводи позивача, що він вправі самостійно, у відповідності до положень ч. 5 ст. 20 ЗК України визначати вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель. Зокрема, як вбачається з матеріалів справи, Ухвалою від 01.10.2015р. №5186 було припинено дію Договору оренди землі від 21.12.2006р. і станом на момент розгляду справи, у ТОВ «Юніко-експо» немає чинного договору оренди, а тому в силу положень ст. 125 ЗК України позивач не може вважатися користувачем земельної ділянки та визначати функціональне використання земельної ділянки у відповідності до ч. 5 ст. 20 ЗК України.

Суд також залишає поза увагою покликання позивача на преюдиціальність фактів, встановлених господарським судом Львівської області в рішенні від 21.09.2015р. у справі №914/2180/15 за позовом ТОВ «Юніко-експо» до Львівської міської ради, Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин Департаменту містобудування про визнання дій неправомірними та внесення змін до Договору оренди землі від 26.12.2006р. №С-627. Зокрема, як вбачається з вказаного рішення, суд позовні вимоги задоволив, визнав неправомірними дії Управління природних ресурсів щодо відмови у внесенні змін до Договору оренди землі та вніс відповідні зміни до згаданого договору, виходячи з того, що функціональне використання земельної ділянки площею 4,2826 га. у м. Львові по вул. Угорська, 14 повинне бути, як землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво.

Відповідно до ч. 3 ст. 35 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Як роз'яснив Пленум ВГСУ в п.2.6 Постанови «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» №18 від 26.12.2011р. преюдиціальне значення процесуальним законом надається саме обставинам, встановленим судовими рішеннями (в тому числі в їх мотивувальних частинах), а не правовій оцінці таких обставин, здійсненій іншим судом.

В даному випадку суд зазначає, що висновок господарського суду Львівської області зазначений в рішенні від 21.09.2015р. у справі №914/2180/15 про необхідність внесення змін до Договору оренди від 26.12.2006р., виходячи з того, що функціональне використання земельної ділянки повинне бути, як землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво являється правовою оцінкою суду, а не преюдиціальністю обставин. Вказану оцінку господарський суд здійснив за інших обставин, ніж ті, що є в справі, що розглядається. Зокрема, як вбачається з рішення у справі №914/2180/15, при його винесенні суд керувався положеннями ч. 5 ст. 20 ЗК України, оскільки позивач являвся користувачем земельної ділянки на підставі Договору оренди від 26.12.2006р., до вказаного договору сторонами неодноразово вносилися зміни, востаннє на підставі Витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки від 14.06.2013р. в котрому було зазначено коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки як землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво. Вказані обставини є відсутніми в даній справі. Більше того, суд погоджується з доводами відповідача, що рішення господарського суду від 21.09.2015р. стосується земельної ділянки площею 4,2826 га. у м. Львові по вул. Угорська, 14 (кадастровий №4610136800:01:010:0033), натомість предметом розгляду даної справи є земельна ділянка площею 2,2831 га. (кадастровий №4610136800:01:010:0079), яка являється окремим і самостійним об'єктом цивільних прав.

З огляду на викладене, на думку суду, рішення від 21.09.2015р. у справі №914/2180/15 не містить преюдиціальних обставин для справи, що розглядається.

До повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст відповідно п. "а" ст. 12 ЗК України належить розпорядження землями територіальної громади. Аналогічні повноваження встановлені у п. 34 ч. 1 ст. 26 та ст. 33 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні».

На виконання вказаних законодавчих приписів, Львівською міською радою прийнято Ухвалу №1675 від 26.07.2012р. «Про затвердження Положення про підготовку, організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок у м. Львові» (надалі - Положення).

Відповідно до п. 13.1 Положення, підставою для укладення договору оренди земельної ділянки є ухвала міської ради про передачу ділянки (її частини) в оренду з обов'язковим визначенням категорії земель за основним цільовим призначенням (відповідно до ст. 19 ЗК України) та категорії земель за функцією використання (для фіскальних цілей) або протокол аукціону, у разі набуття права оренди на земельну ділянку на конкурентних засадах.

Договір оренди землі не може бути укладений при наявності розбіжностей між відомостями, що містять ухвала міської ради про надання в оренду земельної ділянки або протокол аукціону, у разі набуття права оренди на земельну ділянку на конкурентних засадах, та інші документи, передбачені Законом України «Про оренду землі» (п. 13.3 Положення).

Враховуючи те, що у відповідності до ч. 5 ст. 20 ЗК України та Ухвали №1675 від 26.07.2012р. Львівською міською радою в Ухвалі №5186 від 01.10.2015р. зазначено категорію земель за функцією використання, а Витяг від 02.11.2015р. №19-1323-0.2-9182/9-15АП, складений на замовлення позивача, містить інші відомості, ніж ті, що зазначені в ухвалі, відповідачами правомірно було відмовлено в укладенні договору оренди землі. В ході розгляду справи позивачем неправомірність дій відповідачів не доведено належними доказами.

Відповідно до положень ст. 49 ГПК України судовий збір залишається за позивачем.

Керуючись ст.ст. 4-3, 12, 33, 34, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -,

ВИРІШИВ:

1. В позові відмовити повністю.

2. Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 85 ГПК України та може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст.ст. 91-93 ГПК України.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повний текст рішення складено та підписано 11.04.2016 р.

Суддя Крупник Р.В.