ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2016 року
м. Полтава
Справа № 816/223/16
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Бойка С.С., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Миргородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області до Великобагачанського комбінату комунальних підприємств, третя особа: Великобагачанська селищна рада про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника, -
В С Т А Н О В И В:
24 лютого 2016 року Миргородська ОДПІ звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Великобагачанського комбінату комунальних підприємств, третя особа: Великобагачанська селищна рада про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу в розмірі 109103,74 грн. за рахунок майна платника, що перебуває в податковій заставі.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на недостатність коштів на рахунках відповідача, необхідних для погашення суми боргу, що виник із заборгованості з податку на додану вартість в сумі 64924,19 грн., податку на прибуток у розмірі 7392,15 грн., земельного податку з юридичних осіб у розмірі 21949,28 грн., рентної плати за користування надрами в розмірі 8289,70 грн. та екологічного податку в розмірі 6548,42 грн. У зв'язку з цим позивач просить надати дозвіл контролюючому органу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, у відповідності з вимогами статті 95 Податкового кодексу України.
Позивач явку свого уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Відповідач явку свого уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених даною статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи достатність наданих сторонами доказів та відсутність потреби допитати свідка чи експерта, суд, зважаючи на положення частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, в судовому засіданні 31 березня 2016 року перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні до них правовідносини.
Великобагачанський комбінат комунальних підприємств (код ЄДРПОУ 03351504) є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законом порядку 22 листопада 1993 року (а.с. 14-16). Відповідач перебуває на податковому обліку в Миргродській ОДПІ.
Згідно матеріалів справи, за відповідачем станом на дату розгляду справи судом зберігається податковий борг в розмірі 109103,74 грн., який складається з податку на додану вартість в сумі 64924,19 грн., податку на прибуток у розмірі 7392,15 грн., земельного податку з юридичних осіб у розмірі 21949,28 грн., рентної плати за користування надрами в розмірі 8289,70 грн. та екологічного податку в розмірі 6548,42 грн.
Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно з пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За правилом пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
На виконання зазначених положень позивачем сформовано податкову вимогу від 20 лютого 2012 року № 5, яка отримана уповноваженою особою відповідача 21 лютого 2012 року, про що свідчить підпис у корінці податкової вимоги (а.с. 23).
Відповідно до пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, у разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу (пункт 88.1 статті 88 Податкового кодексу України).
У зв’язку з несплатою відповідачем податкового боргу в добровільному порядку, податковим керуючим складено акти опису майна від 17 липня 2012 року № 36/38 та від 14 грудня 2012 року № 43/62, які зареєстровані у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна.
Відповідно до підпунктів 20.1.19 та 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
В силу пункту 95.1 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до пункту 95.3 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.
Отже, законодавець в чіткій послідовності визначив процедуру стягнення податкового боргу за рахунок майна, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення податкового боргу шляхом продажу майна такого платника податків може здійснюватись лише у разі недостатності коштів, які перебувають у його власності.
З аналізу наведених норм суд приходить до висновку про те, що стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок майна, що належить такому платнику податків, здійснюється контролюючим органом виключно на підставі рішення суду, яке передує процедурі продажу майна такого платника, включеного до податкової застави.
Відповідно до пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2012 року у справі № 2а-1670/6187/12 (а.с. 36-37) з відповідача стягнуто податковий борг в розмірі 45056,21 грн., постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2013 року у справі № 816/522/13 (а.с. 34-35) з відповідача стягнуто податковий борг в розмірі 25276,62 грн., постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2013 року у справі № 816/5352/13 (а.с. 32-33) з відповідача стягнуто податковий борг в розмірі 16004,77 грн., постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2013 року у справі № 816/6812/13 (а.с. 30-31) з відповідача стягнуто податковий борг в розмірі 11220,18 грн.
Матеріали справи містять копії інкасових доручень (розпоряджень) направлених податковим органом до банківських установ про стягнення із рахунків відповідача сум заборгованості за судовими рішеннями, але повернутих банківськими установами з відміткою про відсутність коштів на рахунку клієнта (а.с. 159-167).
З огляду на зазначене, суд вважає, що позивачем здійснені заходи щодо стягненню коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, на суму податкового боргу, який виник внаслідок несплати відповідачем податкового боргу. Тобто, позивачем належним чином здійснені усі необхідні заходи, що передують зверненню контролюючого органу до суду щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Відтак, позовні вимоги Миргородської ОДПІ про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків - підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Надати Миргородській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області (ідентифікаційний код 39740766) дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу в розмірі 109103 (сто дев'ять тисяч сто три) гривні 74 (сімдесят чотири) копійки за рахунок майна Великобагачанського комбінату комунальних підприємств (ідентифікаційний код 03351504), що перебуває в податковій заставі згідно актів опису майна від 17 липня 2012 року № 36/38 та від 14 грудня 2012 року № 43/62.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя С.С. Бойко