Справа № 638/7590/15-а
Провадження № 2-а/638/45/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 квітня 2016 року року
11 квітня 2016 року. Дзержинський районний суд міста Харкова
у складі: головуючого - судді Федосенко В.В.
при секретарі - Прядко Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду місті Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Дзержинському районі міста Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
в травні 2015 року до суду надійшла заява Позивача в порядку адміністративного судочинства до відповідача Управління Пенсійного Фонду України в Дзержинському районі міста Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
З урахуванням уточнених позовних вимог ОСОБА_1 просить суд:
- визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в Дзержинському районі міста Харкова в частині перерахунку позивачу наукової пенсії із заробітної плати за 2007 календарний рік - неправомірними;
- зобов'язати відповідача Управління Пенсійного Фонду України в Дзержинському районі міста Харкова нарахувати позивачу ОСОБА_1 наукову пенсію, згідно діючого законодавства з розрахунку середньої заробітної плати за три календарних роки з 2011 по 2013 роки;
- зобов'язати відповідача Управління Пенсійного Фонду України в Дзержинському районі міста Харкова нарахувати позивачу різницю в результаті перерахунку наукової пенсії за період з 08 листопада 2014 року.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач посилається на те, що 4 січня 2006 року йому було призначено пенсію по інвалідності, 5 червня 2012 року позивачу було призначено пенсію за віком.
31 січня 2014 року ОСОБА_1 звільнився з роботи і у зв'язку з виходом на наукову пенсію 4 лютого 2014 року йому було нараховано наукову пенсію у розмірі 2219,20 гривень із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення пенсії, а саме з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки за 2007 рік.
Вказані дії відповідача ОСОБА_1 вважає протиправними та просить суд задовольнити його адміністративний позов.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився та просив розглядати справу за його відсутності про що подав до суду письмову заяву (а.с.91).
Представник позивача в судове засідання не з'явився та просив розглядати справу за його відсутності, позов підтримує, про що подав до суду письмову заяву.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився та просив розглядати справу за його відсутності, про що подав до суду письмову заяву, а також надав до суду письмові заперечення проти позову, в яких зокрема зазначим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова з 04.01.2006 року де отримував пенсію по інвалідності.
01 березня 2011 року згідно заяви ОСОБА_1 від 16.02.2011 року позивачу було проведено перерахунок пенсії від стажу та заробітку.
При здійсненні перерахунку було враховано страховий стаж позивача по 31.12.2010 року.
Заявою від 05.06.2012 року позивач звернувся до УПФУ в Дзержинському районі з проханням перевести його на пенсію за віком.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 визначено, що перерахунки пенсій у 2011 році проводяться із застосуванням показника заробітної плати у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсій. Тому для пенсійних виплат, які перераховані в 2011 році враховується заробітна плата 1197,91 грн.
Таким чином, при переведенні позивача на пенсію за віком 05.06.2012 року застосовувалася заробітна плата в розмірі 1197,91 грн.
Згідно п. 2 ч. 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі Закон № 1058) (в редакції, що діяла на час виникнення правовідносин) при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення пенсії (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Згідно ч. 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менше як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
З моменту попереднього перерахунку пенсії позивача від стажу та заробітку до переведення позивача на пенсію за віком минуло лише 1 рік та 4 місяці.
Застосування нової середньої заробітної плати застосовується при першому призначенні і при переході перший раз з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, за у мови наявності не менше 24 місяців страхового стажу.
Таким чином, у зв'язку з відсутністю у позивача 24 місяців страхового стажу після проведення попереднього перерахунку, при призначенні пенсії за віком, був врахований показник середньої заробітної плати, який застосовувався при призначенні пенсії попереднього виду, а саме 1197,91.
Згідно заяви позивача від 03.02.2014 року ОСОБА_1 було переведено
на наукову пенсію, при переведенні на інший вид пенсії застосовувалися положення
ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,
а саме, був врахований показник середньої заробітної плати , який застосовувався при призначенні пенсії попереднього виду - 1197,91.
Враховуючи викладене, представник позивача просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1
Відповідно до ч.4 ст. 122 КАС України - особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова з 04.01.2006 року де отримував пенсію по інвалідності.
01 березня 2011 року згідно заяви ОСОБА_1 від 16.02.2011 року позивачу було проведено перерахунок пенсії від стажу та заробітку.
При здійсненні перерахунку було враховано страховий стаж позивача по 31.12.2010 року.
Заявою від 05.06.2012 року позивач звернувся до УПФУ в Дзержинському районі з проханням перевести його на пенсію за віком.
При переведенні позивача на пенсію за віком 05.06.2012 року застосовувалася заробітна плата в розмірі 1197,91 грн.
Згідно заяви позивача від 03.02.2014 року ОСОБА_1 було переведено
на наукову пенсію, при переведенні на інший вид пенсії застосовувалися положення
ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,
а саме, був врахований показник середньої заробітної плати , який застосовувався при призначенні пенсії попереднього виду - 1197,91 гривень.
Вказані обставини сторонами визнаються, а тому відповідно до ч.3 ст.72 КАС України - можуть не доказуватися перед судом.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», (Закону № 1058) - визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою) ; пенсія у зв'язку з втратою годувальника. ( стаття 9 Закону № 1058)
Частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
В той же час, абзац 2 пункту 13 розділу XV вказаного Закону у редакції, чинній на час подання Позивачем заяви ( 03.02.2014р.), встановлює, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується відповідно до умов, передбачених Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність»
(надалі Закону № 1977).
Крім того, статтею 3 Закону № 1977 регламентовано, що законодавство України про наукову і науково-технічну діяльність складається з цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у процесі здійснення такої діяльності.
Згідно зі статтею 24 Закону № 1977, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", після досягнення чоловіками віку 62 роки за наявності стажу наукової роботи не менш як 20 років.
Пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 23 цього Закону та частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески).
Різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший, і лише в такому випадку показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто, таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.
Однак 03.02.2014 року позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, згідно якої фактично просив про призначення іншого виду пенсії, яка передбачена Законом № 1977, тобто, мало місце звернення особи за призначення іншої пенсії за іншим законом.
Пенсійним органом не спростовується, що умови призначення цих пенсій різні.
За таких обставин, застосування Відповідачем 03.02.2014 року при розрахунку розміру пенсії за Законом № 1977 показника середньої заробітної плати для наукових працівників по Україні саме за 2010 рік є безпідставним.
Вказана правова позиція викладена у рішеннях Верховного суду України у справах
№ 21-612а14 від 31.03.2015р. та від 09 червня 2015 року.
Таким чином, позов підлягає задоволенню.
На підставі ст. ст. 4,9, 40,45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст.3,24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність»
та керуючись ст.ст. 2, 11, 17, 69 - 71, 102, 128,159 - 163, 181 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в Дзержинському районі міста Харкова в частині перерахунку позивачу наукової пенсії із заробітної плати за 2007 календарний рік - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Дзержинському районі міста Харкова нарахувати позивачу ОСОБА_1 наукову пенсію, згідно Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» із застосуванням при розрахунку розміру пенсії показник середньої заробітної плати наукових працівників по Україні за 2011-2013 роки.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Дзержинському районі міста Харкова нарахувати позивачу різницю в результаті перерахунку наукової пенсії за період
з 08 листопада 2014 року.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та строки, встановлені статтями 185-187 цього Кодексу, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі відкладення складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: Федосенко В.В.