Номер провадження 2-а/754/195/16
Справа №754/3264/16-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
11 квітня 2016 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Ярошенко С.В. розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
У березні 2016 року позивач звернулась до суду з даним позовом. В обґрунтування позову зазначала, що у лютому 2016 року звернулась до управління з заявою про встановлення статусу інваліда війни та видачу посвідчення. Відповідач своїм листом від 09.02.16 року відмовив позивачу в наданні статусу інваліда війни.
За таких обставин, позивач вважає, що дії Управління праці та соціального захисту населення Деснянської РДА у відмові в наданні позивачу статусу інваліда війни з видачею відповідного посвідчення слід визнати безпідставними та протиправними.
Тому просить суд визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної державної адміністрації м. Києва та зобов'язати відповідача надати їй статус інваліда війни та видати посвідчення інваліда війни.
Від відповідача на адресу суду надійшли заперечення щодо залишення позову без задоволення.
За результатами розгляду справи у скороченому провадженні, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, враховуючи достатність наявних матеріалів, вважаю можливим ухвалити судове рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, та вважаю правильним прийняти рішення про задоволення позову.
Як встановлено в судовому засіданні, позивач перебуває на обліку у відповідача. Позивачу встановлено 3 гр. інвалідності довічно з 19.08.97 року, причиною якої є захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується Довідкою МСЕК Сер. МСЕ-ЧНВ № 487925 від 19.08.97 року. У зв'язку з чим їй було видано посвідчення особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (Категорія 1) серія НОМЕР_1 від 01.09.97 року.
Як з'ясовано судом, 05.02.16 року позивач звернулась до відповідача з заявою про встановлення статусу інваліда війни та видачу посвідчення. Відповідач своїм листом від 09.02.16 року відмовив позивачу в наданні статусу інваліда війни.
У відповідності до довідки № 3729 від 11.07.90 року, позивач працювала на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження на з 01.06.86 року по 31.12.87 року та з 01.01.88 року по 22.05.89 року.
Згідно із п.10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 р., посвідчення інваліда війни видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу причину інвалідності.
У відповідності до п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону до інвалідів війни, крім інших категорій громадян, належать також особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Згідно Положення про невоєнізовані формування Цивільної оборони і норми оснащення (табелювання) їх матеріально-технічними засобами, введеного в дію наказом начальника Цивільної оборони СРСР - заступника Міністра оборони СРСР від 06 липня 1975 року № 90, "в состав сформированный зачисляются в обязательном порядке граждане СССР мужчины в возрасте от 16 до 60 лет и женщины от 16 до 55 лет … Невоенизированные формирования гражданской обороны, которые могут использоваться в мирное время для борьбы с массовыми лесными пожарами, ликвидации последствий стихийных бедствий, крупных аварий и катастроф, комплектуются личным составом путём привлечения в эти формирования в обязательном порядке рабочих, служащих и колхозников…".
Як вбачається з матеріалів справи, згідно до листа Міністерства соціальної політики України від 26.10.2011 р. № 1086/014/91-11 вказано, що статус інваліда війни встановлюється особам, залученим до складу формувань Цивільної оборони на підставі документів, які повинні містити інформацію про розпорядчий документ по лінії Цивільної оборони про залучення підприємств, установ (наказ чи розпорядження) до вказаного формування та розпорядчий документ по підприємству, установі про залучення осіб до складу зазначеного формування, усі відомості про роботу, яку виконував громадянин під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Як з'ясовано судом, Цивільна оборона у своїй структурі мала військові формування і загони цивільної оборони на підприємствах. Крім того, такі загони чи ланки працювали на різних об'єктах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Всі роботи, які виконувались формуваннями цивільної оборони, регламентувались відповідними розпорядженнями і наказами штабів цивільної оборони.
Правила видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни встановлені Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 р. № 302.
Згідно із п. 2 Положення, посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на основі якого надаються відповідні пільги і компенсації. П. 3 Положення також передбачено, що відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
При цьому інвалідам війни (ст. 7 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом «Посвідчення інваліда війни - інвалід». Абз. 2 п. 7 Положення встановлено, що посвідчення інваліда війни», «Посвідчення учасника війни» і відповідні нагрудні знаки, «Посвідчення члена сім'ї загиблого» видаються органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.
Згідно до п. 10 даного Положення посвідчення інваліда війни» видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності. Інвалідам війни, у яких групу інвалідності встановлено без терміну перегляду, видаються безтермінові посвідчення, іншим - на період встановлення групи інвалідності. У разі продовження медико-соціальною експертною комісією терміну чи зміни групи інвалідності в посвідчення (на правій внутрішній стороні) вклеюється новий бланк, до якого вносяться відповідні записи. Записи в бланку завіряються відповідно до пункту 8 цього Положення.
Необхідність надання будь-яких інших документів на підтвердження факту участі особи в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи законодавством не передбачено.
Аналізуючи вищевикладене, оскільки позивач був залучений до складу формувань цивільної оборони при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та став інвалідом внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, відмова відповідача щодо встановлення йому статусу інваліда війни і видачі відповідного посвідчення є необґрунтованою та такою, що порушує його право на одержання вказаного статусу та пов'язаного з ним соціального захисту.
У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
За умовами п.п. 1,2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішення справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, виходячи із вищенаведеного, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
Керуючись Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», обов'язок і військову службу», Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 р. № 302, Положенням про невоєнізовані формування Цивільної оборони і норми оснащення (табелювання) їх матеріально-технічними засобами, введеного в дію наказом начальника Цивільної оборони СРСР - заступника Міністра оборони СРСР від 06.07.1975 р. № 90 ч. 2 ст. 3, ст. 9, 11, 14, 71, 160 - 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни протиправними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації встановити ОСОБА_1 статус інваліда війни та видати посвідчення інваліда війни.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва.
Суддя