Постанова № 5707475, 16.01.2009, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
16.01.2009
Номер справи
2-а-57-2009
Номер документу
5707475
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2- а- 57-2009

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2009 р. Слов’янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Гусинського М.О.,

при секретарі Моїсеєвої О.І.,

за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача УТСЗН Слов’янської РДА ОСОБА_2,

розглянув у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Слов’янську адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Слов’янської районної державної адміністрації, третя особа Головне управління державного казначейства України у Донецькій області про визнання дій неправомірними та стягнення несплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

В С Т А Н О В И В:

08.12.2008р. до Слов’янського міськрайонного суду Донецької області звернулася ОСОБА_1 з позовом до Управління праці і соціального захисту населення Слов’янської РДА, третя особа Головне управління державного казначейства України у Донецькій області, про визнання дій неправомірними та стягнення несплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, посилаючись на те, що вона є матір’ю неповнолітньої дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, і відповідно положень Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Слов’янської РДА, яким їй була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Розмір допомоги відповідно до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” та ст. 62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” повинен дорівнюватися з 01.01.2007 року - 434 грн., а з 01.04.2007 року – 463 грн., з 01.10.2007 року – 470 грн., щомісячно. Розмір допомоги згідно ст.. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» повинен дорівнювати з 01 січня 2008 року – 526 грн., з 01 квітня 2008 року – 538 грн., з 01 липня 2008 року – 540 грн., з 01 жовтня 2008 року – 557 грн. щомісячно. Відповідач, керуючись нормами законів, які визнані неконституційними Рішенням Конституційного Судку України від 09.07.2007 року по справі № 29/2007 невірно нарахував та встановив їй розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, чим порушив її права. Фактично їй було виплачено зазначену допомогу за 2007 рік на 4213,04 грн., а за 2008 рік на 2852,33 грн. меншою, ніж потрібно було виплатити. Загальна сума заборгованості УПСЗН складає 7065,37 грн.(4213,04 грн. + 2852,33 грн. ). Просить суд визнати протиправними дії УПСЗН Слов’янської районної державної адміністрації Донецької області, щодо нарахування, призначення та виплати їй державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з січня по грудень 2007 року у розмірі 4213,04 грн. та 2852,33 грн. за період з січня по липень 2008 року. Стягнути з УПСЗН Слов’янської районної державної адміністрації та з казначейства УПСЗН в Донецькій області в м. Слов’янську на її користь недоотриману суму державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з січня по грудень 2007 року у розмірі – 4213,04 грн. та 2852,33 грн. за період з січня по липень 2008 року, судові витрати у розмірі – 38.50 грн. Зобов’язати УПСЗН Слов’янської районної державної адміністрації та казначейство УПСЗН в Донецькій області в м. Слов’янську надати в судовому засіданні банківські реквізити.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтвердила свої позовні вимоги, дала пояснення, які співпадають із викладеним у позові, просила позовні вимоги задовольнити у повному обсягу.

Представник відповідача ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги не визнала та пояснила, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПСЗН як особа, яка має одну неповнолітню дитину. УПСЗН виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 20.09.2005 року в сумі 90,00 грн., з 01.01.2008 року по 23.06.2008 року в сумі 130.00 грн. на підставі п. 23 ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року. Ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Виходячи з цього, Законом України «Про Державний Бюджет України на 2007 рік» було передбачено відповідний обсяг видатків. 09.07.2007 року рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007 деякі статі Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» визнано неконституційними, зокрема абзац третій ч. 2 ст. 56, п.п. 7, 14 ст. 71. Одночасно пунктом 3 цього рішення обумовлено, що вони втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 09.07.2007. В 2008 році розмір допомоги встановлювався пунктом 23 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року, згідно якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. В рішенні Конституційного суду України від 22.05.2008 року ці норми не визнаються не конституційними. Також вважає, що позивачем пропущено строк позовної давності, передбачений ст. 99 КАС України. Вважає, що немає ніяких законних підстав стягувати з управління суми, яки просить стягнути позивач, просить позовну заяву залишити без задоволення у зв’язку з безпідставністю.

Представник третьої особи Головного управління державного казначейства України у Донецькій області до суду не з’явився, але надіслав заяву про розгляд справи за відсутністю представника, та письмові пояснення по справі, згідно яких Головне управління державного казначейства України у Донецькій області просить суд під час розгляду справи врахувати, що перерахування коштів, що обліковуються на рахунку УПСЗН Слов’янської міської ради здійснювалося на момент виплати позивачу державної допомоги по догляду за дитиною і на теперішній час на підставі платіжних документів УПСЗН Слов’янської РДА відповідно до ст. 5 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” та п. 53 Постанови Кабінету Міністрів України „Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми”, а Державне казначейство відповідно до ст. 48 Бюджетного Кодексу України здійснює тільки розрахунково-касове обслуговування розпорядників бюджетних коштів.

Суд, вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши докази по справі вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню за наступних підстав:

Позивач – ОСОБА_1 є матір’ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 13), є непрацюючою, перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Слов’янської РДА Донецької області та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с. 9, 10).

Відповідно до ст. 13 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов’язкового державного страхування особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Розмір державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначений ч. 1 ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, відповідно до якої розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно довідки Управління праці і соціального захисту населення Слов’янської РДА № 07/16-866 від 20.11.2008 року (а.с. 9-10), позивач перебуває на обліку та одержує: допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в січні – лютому 2007 року в сумі 99,00 грн., з березня 2007 року по червень 2007 року – в сумі 104,49 грн., в липні 2007 року в сумі 105,93 грн., в серпні 2007 року в сумі 108,18 грн., в вересні – жовтня 2007 року по 109,62 грн., в листопаді 2007 року в сумі 112,50 грн., з січня по травень 2008 року по 130,00 грн., в червні 2008 року в сумі 99,67 грн.

Статтею 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” встановлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” передбачена в розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для зареєстрованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” (справа про соціальні гарантії громадян) від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ст. 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, яки виникли внаслідок дій положень зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення ст. 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто з 09.07.2007 року.

Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, визначений ст. 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, передбачений і Постановою КМ України від 11.01.2007 року № 13 „Деякі питання призначення і виплати допомоги сім’ям з дітьми”. Крім того, вказаною постановою призупинено дію абзацу першого п. 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого Постановою КМ України від 27.12.2006 року № 1751, якою передбачався розмір вказаної допомоги на рівні прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.

Відповідно до ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Суд приходить до висновку, що постанова Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року № 13 „Деякі питання призначення і виплати допомоги сім’ям з дітьми” є підзаконним нормативно-правовим актом, а відтак, застосуванню підлягає положення ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”.

Відповідно до ст. 5 вказаного Закону, всі види державної допомоги сім’ям з дітьми, призначають та виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна чи піклувальника). Відтак, дії Управління праці та соціального захисту населення Слов’янської РДА щодо не нарахування та невиплати позивачу щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно фактично слід визнати протиправними, оскільки такі дії порушують права позивача, гарантовані названою статтею Закону, ст. ст. 21, 22, 46 Конституції України, але відповідачем заявлено клопотання про застосування до позовних вимог строку позовної давності.

Посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду заслуговує на увагу, але не в повній мірі, оскільки, відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Про порушення своїх прав позивач могла дізнатися з дати опублікування Рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 року (27.07.2007 року), з дати отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку або з дати отримання відповіді від Управління праці та соціального захисту населення Слов’янської міської ради стосовно здійснення перерахунку допомоги. Позивач звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Слов’янської міської ради із заявою про здіснення перерахунку допомоги за 2007 рік тільки 28.11.2008 року, доказів у підтвердження відсутності у позивача можливості дізнатися раніше про наявність рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року позивачем не надано, зазначене рішення було опубліковане 27.02.2007 року, позивач звернувся до суду із зазначеним позовом 08.12.2008 року.

Таким чином, відповідно до ст. 100 КАС України суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині за період із 9.07.2007 року (дата прийняття Конституційним Судом України рішення № 6-рп/2007) по 28.11.2007 року (річний строк до дати звернення позивача ОСОБА_3 до відповідача із заявою про перерахування допомоги) не підлягають задоволенню у зв’язку із пропуском позивачем строку звернення до адміністративного суду, підстави для визнання причин такого пропуску поважними відсутні.

Відтак, дії Управління праці та соціального захисту населення Слов’янської РДА щодо не нарахування та невиплати позивачу щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” за період з 28.11.2007 року по 31.12.2007 року включно слід визнати протиправними, оскільки такі дії порушують права позивача, гарантовані названою статтею Закону, ст. ст. 21, 22, 46 Конституції України.

Статтею 62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу на місяць для дітей віком до 6 років становить: з 1 квітня – 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.

Відповідачем УПСЗН Слов’янської РДА нарахування та виплата позивачеві ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 2007 року по 2008 рік здійснювалася в іншому, значно меншому розмірі.

Загальна сума заборгованості по виплаті позивачеві державної допомоги по догляду за двома дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з 28 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року становить 390,10 грн. із наступного розрахунку:

(470 – 112,50) : 30 х 3 = 35,75 грн . – сума недоплаченої допомоги за період із 28.11.2007 року по 30.11.2007 року;

470 - 115,65 = 354,35 грн. – сума недоплаченої допомоги за листопад та грудень 2007 року;

35,75 + 354,35 = 390,10 грн.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 статті Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік”, якими було визначено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, не визнано не конституційними, відповідно до чого відсутні будь-які підстави для визнання дій відповідача УПСЗН Слов’янської РДА в частині визнання дій протиправними при нарахуванні допомоги по догляду за дитиною за 2008 рік та зобов’язання УПСЗН Слов’янської РДА здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік також є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Оскільки відповідач є державною бюджетною установою, суд вважає можливим у відповідності до ст. 88 КАС України звільнити УПСЗН Слов’янської міської ради від сплати судових витрат на користь держави.

Стосовно заявлених позивачем вимог про стягнення на її користь із відповідача понесених витрат, суд виходить із наступного:

Позивачем сплачений судовий збір на користь держави у сумі 8 грн. 50 коп. та 30,00 грн. витрат із інформаційно-технічного забезпечення судового розгляду справи.

Розмір судового збору відповідно до п.б) ч. 1 ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито” із скарг на неправомірні дії органів державного управління встановлений у розміні 0,2 неоподаткованого мінімуму доходів громадян, що складає станом на час звернення позивача до суду 3 грн. 40 коп.

Кодексом адміністративного судочинства України сплата витрат із інформаційно-технічного забезпечення судового розгляду справи не передбачена.

Таким чином позивачем сплачений судовий збір на суму 5 грн. 10 коп. більше, ніж потрібно.

Відповідно до ст. 89 КАС України судовий збір, сплачений у більшому розмірі, ніж встановлено законом, за клопотання особи, яка його сплатила, повертається ухвалою суду.

Згідно ч. 3 ст. 94 КАС України у разі часткового задоволення позовних вимог, судові витрати присуджуються позивачеві пропорційно до задоволених вимог.

Позивачем заявлялися вимоги про стягнення із відповідача 7065,37 грн.(4213,04 грн.+2852,33 грн.), фактично позовні вимоги задоволені в частині стягнення 390,10 грн.

Частка судового збору, яка підлягає стягненню із відповідача на користь позивача пропорційно задоволеним вимогам складає 0,19 грн. із наступного розрахунку:

390,10 : 7065,37 х 3,40 = 0,19 грн.

Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність стягнення із відповідача на користь позивача 0,19 грн. у відшкодуванні понесених судових витрат по справі та поверненню позивачеві зайво сплаченого судового збору у сумі 5 грн. 10 коп. та витрат із інформаційно-технічного забезпечення судового розгляду справи у сумі 30,00 грн.

Відповідно до викладеного суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та визнання дій управління праці та соціального захисту населення Слов’янської районної державної адміністрації по нарахуванню і виплаті ОСОБА_1 сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період із 28.11.2007 року по 31.12.2007 року неправомірними та стягнути з Управління праці і соціального захисту населення Слов’янської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 28 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року в сумі 390 грн. 10 коп. та 0,19 грн. у відшкодуванні понесених судових витрат по справі .

В іншій частині позовні вимоги необхідно залишити без задоволення у зв’язку із їх безпідставністю та недоведеністю.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 2 – 15, 17, 87-89, 94, 99-100, 158-163 КАС України, Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп; Законом України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Слов’янської районної державної адміністрації, третя особа Головне управління державного казначейства України у Донецькій області про визнання дій неправомірними та стягнення несплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Слов’янської районної державної адміністрації по нарахуванню і виплаті ОСОБА_1 сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 28.11.2007 року по 31.12.2007 року включно неправомірними.

Стягнути з Управління праці і соціального захисту населення Слов’янської районної державної адміністрації (м. Слов’янськ, вул. Ю.Комунарів, буд. 70, р/р 35418020001134 в УДК у м. Слов’янську та Слов’янському районі, МФО 834016, ЕДПРОУ 25928803) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка мешкає за адресою: Донецька область, Слов’янський р-н, сел. Райгородок, вул. Набережна, буд. 12, ІНПП НОМЕР_1, недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 28 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року в сумі 390 грн. 10 коп. та понесені по справі судові витрати пропорційно до задоволених позовних вимог в сумі 0 грн. 19 коп., а усього 390 грн. 29 коп. (Триста дев’яносто гривен 29 копійок) .

В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.

Повернути позивачеві зайво сплачені нею судові витрати по справі: судовий збір в сумі 5 грн. 10 коп. з р/р 31417537700075, банк УДК в Донецькій обл., МФО 834016, КОД ЄДРПОУ 34686605 та витрати з інформаційно-технічного забезпечення судового розгляду справи в сумі 30 грн. 00 коп. з р/р 31216259700004 у банку ГУ ДКУ в Донецькій області, ЄДРПОУ 34686537, МФО 834016.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького Апеляційного Адміністративного суду через Слов’янський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 20 січня 2009 року.

Суддя Слов’янського міськрайонного суду М. О. Гусинський