Постанова № 57073494, 23.03.2016, Карлівський районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
23.03.2016
Номер справи
531/341/16-а
Номер документу
57073494
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №531/341/16-а

Провадження №2-а/531/14/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.03.2016 м.Карлівка

Суддя Карлівського районного суду Полтавської області Жмурко П.Я. розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Карлівського районного суду Полтавської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Карлівському районі Полтавської області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У позові зазначено, що ОСОБА_1, був призваний через Карлівський райвійськкомат для проходження навчального збору і звідти був відправлений в зону Чорнобильської АЕС для ліквідації наслідків аварії. З 25.06. по 06.09.1986 року у складі військової частини 61511 він приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Позивачу стало відомо, що він відповідно до діючого законодавства має право на пільгову пенсію як ліквідатор наслідків на ЧАЕС з 50 років. А тому у серпні 2014 р. звернуся до Управління пенсійного фонду в Карлівському районі Полтавської області про призначення йому пільгової пенсії зі зниженням пенсійного віку. Однак рішенням Управління пенсійного фонду в Карлівському районі Полтавської області від 06.01.2016 р. за № 7 позивачу було відмовлено у призначенні пільгової пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Як зазначено у рішенні, підставою для його прийняття послужила відсутність документів підтверджуючих в установленому порядку період роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Мають місце розбіжності з довідками виданою Галузевим державним архівом Міністерства оборони України 19.08.2014 р. за № 179/1/9418 року в частині зазначення населених пунктів, в яких дислокувалась військова частина і інші недоліки які на бумку позивача є надуманими.

ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АБС у 1986 році ( категорія 2), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 виданим Полтавською обласною державною адміністрацією 05 серпня 1991 року.

Згідно даних архівної довідки виданої Галузевим державним архівом Міністерства оборони України 19.08..2015 р. за № 179/1/9418 ОСОБА_1, також значиться, таким що приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в складі військової частини № 61511, місцем дислокації військової частини значиться с. Целуйки .

Таким чином, підставами для призначення пенсії позивачу за віком зі зниженням пенсійного віку є : досягнення ним 50 річного віку; в термін з 25.06. по 06.09.1986 р. він приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Просить суд визнати неправомірним та скасувати рішення Колегіального органу з призначення пенсії Управління Пенсійного фонду України в Карлівському районі № 7 від 06.01.2016 року щодо відмови ОСОБА_1 в призначення пенсії на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Карлівському районі Полтавської області призначити ОСОБА_1, пенсію зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на 10 років з дня звернення з заявою про призначення пенсії.

Дослідивши матеріали справи , вважаю що даний адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджуеться посвідченням серії НОМЕР_1 виданим Полтавською обласною державною адміністрацією 05 серпня 1991 року ( а.с 5). Із архівної довідки з галузевого державного архіву Міністерства оборони України, вбачається, що по архівних документах в/ч 61511 ОСОБА_1, приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 25.06. по 06.09.1986 1986 року .( а.с.10).

Як зазначено у позові, у серпні 2015 р. ОСОБА_1 звернувся до УПФ в Карлівському районі про призначення йому пільгової пенсії. (а.с.5)

Рішенням УПФ в Карлівському районі №7 від 06.01.2016 р. ( а.с.9), вирішено відмовити позивачу у призначенні пенсії згідно ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують в установленому порядку період роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя та здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

У відповідності до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі по тексту - Закон № 796-ХІІ) учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на 10 років. Зі змісту ст. 55 Закону N 796-XII випливає, що пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, призначаються лише учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи.

Зазначеній категорії осіб згідно зі ст. 65 Закону N 796-XII за поданням районних державних адміністрацій Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС України, Радою Міністрів АРК, державними адміністраціями областей, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Такі посвідчення є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом N 796-XII.

Аналізуючи наведені норми права, суд приходить до висновку, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом N 796-XII, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Участь ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році підтверджена наявною в матеріалах справи копією посвідчення.

В п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22- 1 (далі по тексту - Порядок № 22-1), встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. ОСОБА_1 при зверненні до УПФУ Карлівського району з заявою для призначення пенсії, надавав наступні документи: довідку галузевого державного архіву Міністерства оборони України, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р.. Як вбачається з Рішення УПФ в Карлівському районі , позивачу в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку через невідповідність вищезазначених документів вимогам абз.7 п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме, як стверджує відповідач, не надано документів, що підтверджують в установленому порядку період роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Однак, зі змісту п. 7 вказаного Порядку № 22-1 випливає, що підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 N 122, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Таким чином, вважаю, що позивачем при зверненні до відповідача з заявою щодо призначення пенсії були надані документи, якими підтверджена його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році протягом періоду, що є не меншим, ніж відповідно до ст. 55 Закону № 796-XІІ є достатнім для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років.

Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Заперечуючи проти позову, відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, правомірність своїх дій щодо відмови у призначенні позивачеві пенсії на пільгових умовах належним чином не довів.

Оскільки, вчиняючи оскаржувані дії, відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Законами України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", вважаю що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 19,46 Конституції України, ст.ст. 49,55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст. 2,41,71,122,159,160,163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд , -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати неправомірним та скасувати рішення Колегіального органу з призначення пенсії Управління Пенсійного фонду України в Карлівському районі № 7 від 06.01.2016 року щодо відмови ОСОБА_1 в призначення пенсії на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Карлівському районі Полтавської області призначити ОСОБА_1, пенсію зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на 10 років з дня звернення з заявою про призначення пенсії, а саме 05.08.2015 року.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання її копії до Харківського апеляційного адміністративного суду через Карлівський районний суд Полтавської області.

Суддя П.Я.Жмурко