УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2016 р. Справа № 876/8385/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Костіва М.В.
суддів Шавеля Р.М., Бруновської Н.В.
за участю секретаря Керод Х.І.
представника позивача Данилюк О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на постанову Галицького районного суду м. Львова від 28.07.2015 року в справі №461/7045/15-а за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Головного територіального управління юстиції у Львівській області, Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області, за участю третьої особи - ОСОБА_2, про визнання дій протиправними та скасування постанови,-
встановив:
У червні 2015 року позивач звернувся в суд з позовом до Головного територіального управління юстиції у Львівській області, Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області, за участю третьої особи - ОСОБА_2, про визнання дій протиправними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження ВП № 47770944 від 08 червня 2015 року.
Позивач позовні вимоги мотивував тим, що 08 червня 2015 року до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшла копія постанови від 08 червня 2015 року ВП № 47770944 відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом № 2а-232/11 від 02.06.2015 року, виданим Галицьким районним судом м. Львова. Виконавчим листом зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії на користь ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 відповідно до наказу Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних сил України». Покликається на те, що державним виконавцем при винесенні постанови про відкриття виконавчого провадження від 08.06.2015року ВП №47770944 порушені норми Закону України «Про виконавче провадження». Зокрема, у виконавчому документі відсутні дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано виконавчий документ, ідентифікаційний номер стягувача, що підтверджується копією постанови про відкриття виконавчого провадження від 08.06.2015 року ВП №47770944. Так, п.3 ч.1 ст.18 Закону вимагає, що у виконавчому листі повинно бути зазначено ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника (для фізичних осіб - платників податків) або номер і серія паспорта стягувача та боржника для фізичних осіб - громадян України. Окрім того, вважає, що судове рішення у справі №2а-232/11 ухвалено на користь кількох позивачів. Зазначає, що постанова про відкриття виконавчого провадження від 08.06.2015 року ВП №47770944 не відповідає резолютивній частині постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.02.2012 року, з врахуванням ухвали Вищого адміністративного суду України від 17.04.2015 року, зокрема, щодо початкової дати перерахунку пенсії та виплачених сум. Вважає, що виконавче провадження щодо примусового виконання виконавчого листа №2а-232/11, виданого Галицьким районним судом м.Львова 02.06.2015 року, не підвідомче відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Львівській області. Просив позов задовольнити.
Постановою Галицького районного суду м. Львова від 28.07.2015 року в задоволенні позову відмовлено.
Постанову суду першої інстанції оскаржило Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального й процесуального права та підлягає скасуванню з підстав, викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою адміністративний позов задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, дослідивши наявні в справі матеріали та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, на основі наявних у справі доказів, колегія суддів дійшла переконання, що подану апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що постановою Галицького районного суду м. Львова від 17.06.2011 року по справі №2а-232/2011 в задоволенні адміністративного позову Львівського обласного осередку Всеукраїнської громадської організації «Товариства українських офіцерів» в інтересах ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 - відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.02.2012 року у справі №77623/11 частково задоволено апеляційну скаргу Львівського обласного осередку Всеукраїнської громадської організації «Товариства українських офіцерів». Скасовано постанову Галицького районного суду м. Львова від 17.06.2011 року по справі №2а-232/2011 та прийнято нову, якою позов Львівського обласного осередку Всеукраїнської громадської організації «Товариства українських офіцерів» в інтересах ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 задоволено частково. Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії в користь ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 неправомірними. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії в користь ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 відповідно до наказу Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України», наказу Міністра оборони України №576 від 05.11.2010, виданих на підставі і у відповідності до п.п.5,12 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» відповідно з 01.09.2008 та з 01.11.2010 з врахуванням виплачених сум. У задоволені решти позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17.04.2015 року по справі №К/800/63881/14 постанову Галицького районного суду м. Львова від 17.06.2011 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.02.2012 року у справі за позовом Львівського обласного осередку Всеукраїнської громадської організації «Товариства українських офіцерів» в інтересах ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, третя особа: академія Сухопутних військ ім. Гетьмана Петра Сагайдачного, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії скасовано в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсій позивачам відповідно до наказу Міністра оборони України від 05 листопада 2010 року №576. Справу в цій частині повернуто на новий розгляд до суду першої інстанції.
Судовою колегією апеляційного суду встановлено, що 17 квітня 2015 року по адміністративній справі № 2а-232/11 видано виконавчий лист, яким зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії на користь ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 відповідно до наказу Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних сил України».
Разом з тим, Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень УДВС ГУЮ у Львівській області від 08 червня 2015 року відкрито виконавче провадження ВП № 47770944 за виконавчим листом № 2а-232/11 від 17 квітня 2015 року, виданого Галицьким районним судом м. Львова.
Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані, зокрема, на примусове виконання рішень судів, які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших Законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою згідно з виконавчими документами, визначеними цим Законом. Відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою, зокрема, виконавчі листи, що видаються судами.
Згідно з ч.1 ст.258 КАС України за кожним судовим рішенням, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено, видається один виконавчий лист.
Пунктом 6 ч.1 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що у разі невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим статтею 18 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень державною виконавчою службою здійснюється на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом. Відповідно до цього Закону державною виконавчою службою підлягають виконанню такі виконавчі документи, зокрема, виконавчі листи, що видаються судами, та накази господарських судів, у тому числі на підставі рішень третейського суду, Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України та Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті України.
Пунктом 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 №121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Згідно з п. 15 вказаного Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах.
За таких обставин, і беручи до уваги той факт, що Пенсійний фонд України та його територіальні органи відносяться до органів виконавчої влади і, як наслідок, - до органів державної влади, а тому обов'язок з виконання рішення суду, за яким боржником є Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області покладено на відповідний підрозділ примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби.
Аналогічної правової позиції дотримується Вищим адміністративним судом України, про що зазначено в ухвалі від 15.01.2014 року (справа №К/9991/54045/12).
Разом з тим, згідно з правовою позицією Верховного Суду України, яка наведена в постанові від 25 червня 2014 року у справі № 6-62цс14, відсутність у виконавчому листі ідентифікаційного номера боржника не є підставою для відмови державним виконавцем у відкритті виконавчого провадження.
За таких обставин, судова колегія апеляційного суду переконана, що дії державного виконавця при відкритті виконавчого провадження відповідають вимогам існуючого законодавства. Доводи позивача щодо неправомірності дій державного виконавця та незаконності прийнятого ним рішення про відкриття провадження за виконавчим листом суд відхиляє, оскільки відповідно до ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги є безпідставними й необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а, відтак, у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд -
ухвалив:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Галицького районного суду м. Львова від 28.07.2015 року в справі №461/7045/15-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили негайно після проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20-ти днів після набрання нею законної сили, а уразі складення такої в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.
Головуючий суддя Костів М.В.
Судді Шавель Р.М.
Бруновська Н.В.
Повний текст ухвали складено 11.04.2016 року.