ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Кузнєцов Д.В.
Суддя-доповідач:Мацький Є.М.
ПОСТАНОВА
іменем України
"11" квітня 2016 р. Справа № 295/17631/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Мацького Є.М.
суддів: Євпак В.В.
Шидловського В.Б.,
при секретарі Гунько Л.В. ,
за участю сторін:
позивача - ОСОБА_4;
представника позивача - Гарапюка С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "08" лютого 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2015 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом, в якому просив зобов'язати Головне управління ПФУ в Житомирської області провести перерахунок та виплачувати призначену позивачу з 26 вересня 2015 року пенсію, згідно додатково наданих документів для перерахунку пенсії - довідки Генерального штабу ЗСУ за № 305/562 від 07 жовтня 2015 року та п.7 грошового атестату серії 174943 (в матеріалах пенсійної справи), з врахуванням проведених позивачу виплат з 01 жовтня 2013 року по 25 вересня 2015 року (часу звільнення у відставку) щомісячної додаткової грошової винагороди, індексації, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової винагороди за тривалу безперервну службу, додаткових премій, згідно ст. 27 ДС ЗС України, ст. 10 ЗУ № 76 від 28 грудня 2014 року та одноразової грошової допомоги при звільненні, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Богунського районного суду м. Житомира 08.02.2016 року позов задоволено.
Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_4 з 26 вересня 2015 року пенсії згідно додатково наданих позивачем документів для перерахунку пенсії - довідки Генерального штабу ЗСУ за № 305/562 від 07 жовтня 2015 року та п.7 грошового атестату серії 174943 (в матеріалах пенсійної справи).
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач по справі - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити. Зазначає, що згідно ч.3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для визначення розміру пенсії окрім щомісячних премій та відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення враховуються лише щомісячні надбавки, доплати, підвищення, а не щомісячні винагороди, а також допомоги, компенсації, індексації і т. і. - одноразові види грошового забезпечення.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області підлягає частковому задоволенню.
Встановлено, що ОСОБА_4 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Житомирській області з 26 вересня 2015 року та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 70% грошового забезпечення.
25.11.2015 р. позивач звернувся до Житомирського обласного військового комісаріату із заявою про прийняття додаткових документів - довідки Генерального штабу ЗСУ за № 305/562 від 07 жовтня 2015 року для перерахунку пенсії та направлення довідки до органу Пенсійного фонду України (а.с.18-19).
Листом Житомирського обласного військового комісаріату від 07.12.2015 р. №7971 повідомлено, що документи для призначення пенсії, в тому числі і довідку встановленого зразка про розмір додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням направлено 21.10.2015 р. в Пенсійний Фонд України, куди необхідно звернутися для уточнення основного розміру пенсії та в разі потреби представити додаткові документи, оскільки відповідно до постанови Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 р. №3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" п.23, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
На звернення позивача з приводу перерахунку пенсії від 08.12.2015 р. (а.с.21,22), Головне управлінням Пенсійного фонду України у Житомирській області листом від 14.12.2015 р. №958/П-11 (а.с.23-24) повідомило про відсутність для цього підстав. В зв'язку з цим, ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Суд першої інстанції визнав неправомірними дії та зобов'язав Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_4 з 26 вересня 2015 року пенсії згідно додатково наданих позивачем документів для перерахунку пенсії - довідки Генерального штабу ЗСУ за № 305/562 від 07 жовтня 2015 року та п.7 грошового атестату серії 174943 (в матеріалах пенсійної справи).
Колегія суддів частково не погоджується із вказаним висновком суду, виходячи з наступного.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною третьою цієї ж статті Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (далі - постанова № 393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації. Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови). Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом № 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону № 2011-ХІІ.
У відповідності до ст.7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-VІ єдиний внесок для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, а саме: підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, військових частин та органів, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу або компенсацію відповідно до законодавства, нараховується на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги або компенсації відповідно до законодавства.
Отже, зазначені виплати є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців в разі нарахування та сплати з них єдиного внеску, а тому з врахуванням їх розміру має обчислюватись пенсія.
Така правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена Верховним Судом України у постанові від 10.03.2015 року у справі № 21-70а15. Відповідно до статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
При цьому, сума одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби не віднесена до переліку додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, визначених ПКМУ № 1294, на які нараховується єдиний соціальний внесок, що підтверджується також довідкою військової частини А0409 від 09.02.2016 р. на запит суду, а тому не може враховуватись для перерахунку пенсії позивачеві на підставі п.7 грошового атестата.
За правилами частини 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Зважаючи на виникнення обставин, що потягли право позивача на перерахунок пенсії у бік збільшення, враховуючи наведену вище норму Закону, колегія суддів не погоджується із висновком суду першої інстанції щодо визначення дати перерахунку пенсії позивача - з 26 вересня 2015 року.
Суд вважає початком перерахунку пенсії позивача - з 01 жовтня 2015 року, оскільки враховуючи, що позивачем отримано у вересні 2015 року довідки про додаткові види грошового забезпечення та відбулося подальше звернення до військомату, звернення до Головного управління Пенсійного фонду в Житомирській області.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку про часткове скасування рішення суду першої інстанції з ухваленням нового про часткове задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207,212,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити частково, постанову Богунського районного суду м. Житомира від "08" лютого 2016 р. скасувати та прийняти нову.
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_4 пенсії з урахуванням отриманих ним протягом останніх 24 місяців перед звільненням з військової служби виплат щомісячної додаткової грошової винагороди, індексації, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, починаючи з 01 жовтня 2015 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Є.М. Мацький
судді: В.В. Євпак
В.Б. Шидловський
Повний текст cудового рішення виготовлено "11" квітня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_4 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул. Ольжича,7,м.Житомир,10003
- ,