Рішення № 57063301, 06.04.2016, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
06.04.2016
Номер справи
903/168/16
Номер документу
57063301
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

06 квітня 2016 р. Справа № 903/168/16

за позовом Державної екологічної інспекції у Волинській області, м.Луцьк

до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД» Аветра», м.Луцьк

про стягнення 5 416, 96 грн. збитків

Суддя Пахолюк В.А.

з участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1 завідуюча юридичним сектором, дов. № 651/9 від 29.03.2016 р.,

від відповідача: не прибув.

Суть спору:

Державна екологічна інспекція у Волинській області, звертаючись з позовом до суду, просить стягнути з відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД» Аветра» 5 416, 96 грн. збитків, нанесених державі за відсутність дозволу на здійснення спеціального водовикористання.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач здійснює господарську діяльність на автозаправних станціях у с.Козин, Рожищенського району, вул..Ковельська, 72; у с.Римачі, Любомльського району, вул.Дорожня, 6; у с.Піски, Горохівського району, вул.Козацька, 11; у с.Скобелка, Горохівського району, вул..Луцька, 2А, використовуючи для водоспоживання артсвердловини для забору підземної води без дозволу на спеціальне водокористування. На підтвердження вищевказаних обставин посилається на акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами від 27.06.2014 р., складений Державною екологічною інспекцією у Волинській області, припис від 01.07.2014 р. № 000465.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала. На підставі клопотання № 01-54/3136/16 від 06.04.2016 р. до матеріалів справи долучає витяг станом на 12.02.2016 р. щодо включення Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД» Аветра» до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.

Відповідачем вимоги ухвали суду від 18.03.2016р. не було виконано, не представлено суду доводів та заперечень з приводу предявленого позову, письмових пояснень та інших витребуваних судом документів, ухвала суду повернута органами поштового звязку з відміткою за закінченням терміну зберігання.

У пункті 3.9.1. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №18 Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції зазначено, що особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК. В разі, якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

За наведених обставин та з урахуванням приписів ст. 64 ГПК України, вважається, що відповідач повідомлений про час та місце судового розгляду належним чином.

Згідно витягу з ЄДРПОУ, відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «ТД» Аветра» не перебуває у стадії припинення юридичної особи.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950р., ратифікованої Україною 17.07.1997р., кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обовязків цивільного характеру.

Враховуючи, що явка представника відповідача в судове засідання не визнавалася обовязковою, господарський суд визнав за можливе розглянути справу за його відсутності та за наявними в матеріалах справи документами у відповідності до ст.75 Господарського процесуального кодексу України.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази в справі, судом встановлено наступне.

За змістом ч.1 ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Пунктом 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, яке затверджено Указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011р., Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до п. 6 вказаного Положення Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження, перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (дозволи, ліцензії, сертифікати, висновки, рішення, ліміти, квоти, погодження, свідоцтва).

Згідно з п. 1.4 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого Наказом №464 від 10.09.2008р. Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, під актом перевірки слід розуміти документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.

Відповідно до ст. 48 Водного кодексу України (ВК України) спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.

Статтею 44 Водного кодексу України встановлено обов'язок водокористувачів здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Відповідно до акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами від 27.06.2014р., проведеної Державною екологічною інспекцією у Волинській області встановлено, що в період з 01.01.2014р. по 29.04.2014р. Товариство з обмеженою відповідальністю «ТД» Аветра» здійснювало забір води з артсвердловин для обслуговування автозаправних станцій у с.Козин, Рожищенського району, вул..Ковельська, 72; у с.Римачі, Любомльського району, вул.Дорожня, 6; у с.Піски, Горохівського району, вул.Козацька, 11; у с.Скобелка, Горохівського району, вул..Луцька, 2А без дозвільних документів.

За результатами перевірки Державною екологічною інспекцією у Волинській області винесено припис від 01.07.2014 р. № 000465 з вимогою усунути порушення природоохоронного законодавства.

У звязку з виявленими порушеннями вимог природоохоронного законодавства у відповідності з вимогами, передбаченими Кодексом України про адміністративні правопорушення, старшим державним інспектором з ОНПС Державної екологічної інспекції у Волинській області ОСОБА_2 19.06.2014 р. складено протокол про адміністративне правопорушення за самовільне водовикористання та винесено постанову про накладення на керівника ТзОВ «ТД» Аветра» адміністративне стягнення у розмірі 136 грн. штрафу.

20.06.2014 р. зазначений штраф згідно квитанції 2852.122.1 сплачено, що свідчить про визнання факту даного правопорушення.

Положеннями ст.ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в тому числі, зобов'язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушень. Збитки, заподіяні внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягають компенсації в повному обсязі.

Статтею 111 Водного кодексу України теж передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Згідно з ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову і кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні, зокрема у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.

Оскільки відповідач, здійснюючи забір води без дозволу на спеціальне водокористування та порушуючи вимоги ст.ст. 44, 49 Водного кодексу України, діяв неправомірно, тому повинен бути притягнутий до господарсько-правової відповідальності за вчинене ним правопорушення, тобто - відшкодувати завдані ним збитки.

Відповідно до розділу ІХ Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009 р. № 389, до стягнення з відповідача підлягає 5 416, 96 грн. збитків.

З метою досудового урегулювання спору 09.07.2014 р. позивачем на адресу відповідача було направлено претензію за № 1556/3 з пропозицією добровільно сплатити суму нанесених державі збитків у розмірі 5 416, 96 грн. та розрахунком суми збитків.

Відповідач відповіді на претензію не надав, збитки в добровільному порядку не відшкодував.

Станом на день подання позову та розгляду справи у суді, заборгованість відповідача із сплати нарахованих збитків перед позивачем складає 5 416, 96 грн.

Факт порушення відповідачем природоохоронного законодавства у вигляді забору води із артезіанських свердловин без дозволу на спеціальне водокористування підтверджується матеріалами справи, відповідачем у встановленому порядку не спростований.

В силу ст. 33 ГПК України, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Відповідно до ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Волинській області до ТзОВ «ТД» Аветра» про стягнення 5 416, 96 грн. збитків, завданих внаслідок порушення природоохоронного законодавства, є обґрунтованими, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.

Судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 378, 00 грн. у відповідності до ст.49 Господарського процесуального кодексу України слід покласти на відповідача.

Господарський суд, керуючись ст.ст. 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 44, 48, 49, 110, 111 Водного кодексу України, ст.ст. 33, 43, 75, 49, ст.ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, -

в и р і ш и в :

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД» Аветра» (43020, Волинська область, м. Луцьк, вул. Звязківців, 1, код ЄДРПОУ 38009350) на користь держави в особі

Державної екологічної інспекції у Волинській області (м.Луцьк, вул. Степана Бандери, 20) (Банк отримувача: ГУДКСУ у Волинській області; код банку отримувача: (МФО ГУДКСУ): 803014; Отримувач: УК у м.Луцьку / 24062100; р/р 331700002; Код отримувача (ЄДРПОУ): 38009628) 5 416, 96 грн. збитків, завданих державі за відсутність дозволу на здійснення спеціального водовикористання.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД» Аветра» (43020, Волинська область, м. Луцьк, вул. Звязківців, 1, код ЄДРПОУ 38009350) на користь Державної екологічної інспекції у Волинській області (м.Луцьк, вул. Степана Бандери, 20, р/р 35211044081139, МФО 820172 в ДКСУ м.Києва, ЄДРПОУ 38009738) 1 378, 00 грн. судового збору.

Повне рішення складено 08.04.2016р.

Суддя В.А. Пахолюк