Справа № 591/1403/16-а
Провадження № 2-а/591/165/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 квітня 2016 року Зарічний районний суд м. Суми в складі судді Бурди Б.В., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом та свої вимоги обґрунтовує тим, що працюючи водієм в АТП-15906, був відряджений в період з 07.05.1987 року по 07.06.1987 року в 30-ти кілометрову зону для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в селище Гдень Брагінського району Гомельської області на ремонтно-відновлювальні роботи автошляху Чорнобиль-Гдень-Славутич, у звязку з чим має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії. Позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та подав необхідні документи. Але рішенням відповідача 04.02.2015 року позивачу було відмовлено в призначенні пенсії з підстав відсутності первинних документів, в яких визначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де виконувалися роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідки про участь у ліквідації наслідків аварії ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. та ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у звязку з відсутністю необхідного страхового стажу 20 років (у наявності 16 років 4 місяці 20 днів). Посилаючись на те, що дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не відповідають вимогам чинного законодавства, позивач просить визнати протиправними дії посадових осіб відповідача щодо відмови в призначенні йому пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 8 років, зобовязати відповідача призначити йому пенсію зі зниження пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 8 років, зобовязати відповідача виплачувати йому пенсію відповідно до чинного законодавства України, яка передбачена для учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, та зобовязати відповідача виплатити йому недоотриману суду пенсії, починаючи з 13 листопада 2015 року і виплачувати йому пенсію в нарахованому розмірі.
Відповідач подав письмові заперечення проти позову. Просить відмовити у задоволенні позову посилаючись на необґрунтованість вимог..
З наданих позивачем письмових доказів та повідомлених ним обставин вбачається, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії і має право на пільги встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році серії А №337711, виданого Сумською облдержадміністрацією 16.03.1988 р. (а. с. 7).
На звернення позивача із заявою про призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку на 8 років у відповідності до положень Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», листом відповідача йому було відмовлено в призначенні пенсії у звязку з відсутністю первинних документів, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідки про період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122 та ст. 56 Закону у звязку з відсутністю необхідного страхового стажу 20 років (у наявності 16 років 4 місяці 20 днів). При цьому відповідач послався на те, що надана довідка за формою № 122 за № 148 видана ПАТ «Сумське автотранспортне підприємство-15906» не може слугувати документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, оскільки довідка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 11).
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя та здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 вказаного Закону пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а саме: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно п. 2, 3 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: 2) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: … - у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи…; 3) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали: …- у зоні відчуження в 1987 році - від 1 до 14 календарних днів…
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 55 вказаного Закону особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: - які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 8 років…
Згідно ст. 65 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2.1 Розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
З наданої позивачем копії довідки Гденського виконкому Ради народних депутатів Брагінського району Гомельської області № 232 від 07.06.1987 року вбачається, що позивач ОСОБА_1 з 07.05. по 07.06.1987 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на ремонтно-відновлювальних роботах в 30-ти кілометровій зоні автодороги Чорнобиль-Гдень-Славутич (а.с.8).
З довідки № 148 від 09.03.1998 року, виданої Сумським АТП-15906, вбачається, що ОСОБА_1 за роботу в населеному пункті зони відчуження сел. Гдень Гомельської області в період з 07 травня 1987 року по 07 червня 1987 року по місцю роботи Сумське АТП-15906 виплачена заробітна плата з урахуванням коефіцієнту 2 (а.с. 9).
Обставини та період роботи позивача по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підтверджено також копією списку працівників Сумського АТП-15906, представлених для виписки посвідчень учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та вкладишів до них (а.с. 10).
Суд приходить до висновку, що зазначені вище документи, а також посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році серії А №337711, які не визнано недійсними, підтверджують, що позивач в період з 07 травня 1987 року по 07 червня 1987 року виконував роботи повязані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що оскільки позивач перебував у зоні відчуження в період з 07.05.1987 року по 07.06.1987 року, де виконував роботи, повязані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в період понад 14 календарних днів, має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, на час звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії досяг віку понад 52 роки, він набув право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому рішення відповідача, згідно якого позивачу було відмовлено у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є протиправним.
З огляду на викладене відповідач діяв на порушення зазначених положень Закону та прав позивача, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст 7-9, 11, 69-71, 183-2, 256 КАС України, суд
постановив
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Сумське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провести нарахування та виплачувати пенсію ОСОБА_1 із зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 13 листопада 2015 року .
Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми, шляхом подачі скарги в десятиденний строк з дня отримання її копії.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя