Постанова № 57052082, 31.03.2016, Лівобережний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
31.03.2016
Номер справи
265/852/16-а
Номер документу
57052082
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №265/852/16-а

Провадження №2-а/265/43/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 березня 2016 року місто Маріуполь

Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі головуючого судді Костромітіної О.О., за участю секретаря Куксенко А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя про визнання розпорядження протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя про визнання розпорядження протиправним та зобов'язання вчинити певні дії. В обгрунтування позовних вимог посилалася на те, що вона перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя. З 19.10.2007 року по 10.04.2014 року позивач отримувала пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону країни « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких осіб». 10.04.2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення їй пенсії за віком, яку було призначено згідно розпорядження № 183445. Призначаючи пенсію з 10.04.2014 року відповідач врахував зарплату із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік, а не відповідно до ст..40 та абз.2 ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсії з 01.09.2015 року склав 1350,37 гривень. Вважає дії відповідача при розрахунку призначеної пенсії за віком такими, що суперечать закону та просить визнати протиправним розпорядження Управління ПФУ в Орджонікідзевському районі № 183445 від 10.04.2014 року, зобов'язати управління ПФУ в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя призначити позивачу пенсію за віком на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в України, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, з дати звернення до органу пенсійного фонду за призначенням, тобто з 10.04.2014 року.

Позивачка ОСОБА_1 до суду не з.явилася, її інтереси в судовому засіданні представляв її представник ОСОБА_2 , який повністю підтримав зміст позовних вимог та надав пояснення аналогічні змісту позовних вимог. Просив суд задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача ОСОБА_3 позовні вимоги не визнала, надала суду письмові заперечення, в яких просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обгрунтування заперечень посилалася на те, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя з 10.04.2014 року, як отримувач пенсії за віком, відповідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З 19.10.2007 року позивачці було призначено пенсія по втраті годувальника, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 10.04.2014 року позивач звернулась до управління із заявою про призначення пенсії за віком, відповідно до норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058.

З 10.04.2014 року позивача переведено з пенсії по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за віком згідно до норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Законодавець передбачив лише один випадок при якому може застосовуватись показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, це - ч. 3 ст. 45 Закону України №1058 - Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Виходячи з наведеного підстав для застосування до відповідача показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2011-2013 рік відсутні, вказаний показник середньої заробітної плати застосовується виключно для первинного призначення пенсії, або при переході з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.

Крім того,позивач просить суд зобов'язати управління призначити пенсії за віком, в той час як такий вид пенсії вже призначено гр. ОСОБА_1 з 10.04.2014 року.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особі призначається лише один вид пенсії. З огляду на зазначене вважає, що в даному випадку необхідно вести мову не про призначення пенсії, а про при перерахунок вже призначеної пенсії за віком.

Із заявою про перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком на пільгових умовах, позивачка звернулась 10.04.2014 року. В червні 2014 року було виплачено вперше пенсію за віком. Враховуючи, що виплата пенсії є щомісячним платежем, позивач повинна була бути обізнана про розмір своєї пенсії, та у разі наявності незгоди щодо його обчислення мала достатньо часу для звернення до управління із заявою.

З урахуванням вищенаведеного просила суд відмовити у задоволені позовних вимог.

Дослідивши письмові матеріали справи суд приходить до висновку про часткове задоволення позову за наступних підстав.

Судом встановлено, що з 19.10.2007 року по 10.04.2014 року ОСОБА_1 отримувала пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких осіб».

Досягнувши пенсійного віку, ІНФОРМАЦІЯ_2 року позивач звернулася до управління ПФУ в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя про призначення іншого виду пенсії, яка передбачена Законом «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно розпорядження № 183445 управління ПФУ в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя, здійснило переведення позивачці на інший вид пенсії та перерахунок розміру пенсії, з застосуванням показника заробітної плати за 2007 рік, який було враховано при призначенні попереднього виду пенсії - пенсії в разі втрати годувальника.

Статтею 1 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали інвалідами за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.

Члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.

Відповідно до статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Згідно зі статтею 7 Закону № 2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.

У частині першій статті 9 Закону № 1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV, однак у випадку із заявою ОСОБА_1 мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.

Так, ОСОБА_1 було призначено пенсію відповідно до Закону

№ 2262-ХІІ, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV вона звернулася вперше. Крім того, після звільнення з органів внутрішніх справ позивач продовжувала працювати та сплачувала у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Аналогічна правова позиція визначена в Постанові Верховного Суду України від 31 березня 2015 року по справі 21-612а14. З урахуванням вищенаведеного суд приходить до висновку про обгрунтованність позовних вимог в частині визнання розпорядження УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя № 183445 та дії УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя щодо нарахування пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати( доходу), який враховувався під час призначення (Попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії протиправними, зобов'язання Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецькій області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком, на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати( доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 3 календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії з 16 серпня 2015 року внаслідок чого задовольняє її позовні вимоги в цій частині позовних вимог.

Крім того,позивачка просить суд зобов'язати управління призначити пенсії за віком, в той час як такий вид пенсії вже призначено ОСОБА_1 з 10.04.2014 року.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особі призначається лише один вид пенсії. З огляду на зазначене суд приходить до висновку, що в даному випадку необхідно вести мову не про призначення пенсії, а про при перерахунок вже призначеної пенсії за віком, внаслідок чого суд відмовляє у задоволені позовних вимог позивачки в частині призначення їй пенсії за віком на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Із заявою про перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком на пільгових умовах, позивачка звернулась 10.04.2014 року. В червні 2014 року було виплачено вперше пенсію за віком. Враховуючи, що виплата пенсії є щомісячним платежем, позивач повинна була бути обізнана про розмір своєї пенсії, та у разі наявності незгоди щодо його обчислення мала достатньо часу для звернення до управління із заявою або до суду за захистом свого порушеного права. Однак позивачка звернулася до суду з позовними вимогами 16 лютого 2016 року тобто через 1 рік 6 місяців після першого отримання пенсії з порушенням вимог ст. 99 КАС України, що є підставою для застосування вимог ст. 100 КАС України , внаслідок чого суд залишає позовні вимоги позивачки в частині зобов'язання управління ПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя перерахувати пенсію за віком на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в України, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, з дати звернення до органу пенсійного фонду за призначенням, тобто з 10.04.2014 року та частково задовольняє її позивні вимоги та зобов'язує управління ПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя перерахувати пенсію за віком на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в України, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії з 16 серпня 2015 року.

Суд, відповідно до ст.94 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області стягує на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 551,20 гривень.

Керуючись ст. ст. 8-11, 17, 18, 71, 86, 94, 159-167 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя про визнання розпорядження дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.

Визнати розпорядження УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя № 183445 та дії УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя щодо нарахування пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати( доходу), який враховувався під час призначення (Попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії протиправними.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецькій області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком, на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати( доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 3 календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії з 16 серпня 2015 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області витрати по сплаті судового збору в сумі 551,20 гривень

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя