Справа № 539/824/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 квітня 2016 року Лубенський міськрайонний суд
Полтавської області
В складі: головуючого судді - Яценко В. В.
при секретарі : Карпенко Т. П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобовязання призначити пенсію, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій неправомірними щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, зобовязання призначити пенсію, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем йому було відмовлено у призначені пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку оскільки довідка форми 122 від 12.11.2015 року № 876 видана ТОВ ОСОБА_2 шляхово-будівельним управлінням № 9, а не підприємством, установою, організацією в складі якої ОСОБА_1 виконував роботи по ліквідації наслідків аварії, та відмітка в посвідченні про відрядження від 02.05.1987 року № 175 про прибуття та вибуття з Чорнобиля здійснено штампом підприємства ШБУ - 9, з яким заявник перебував у трудових відносинах відповідно до записів трудової книжки. В довідці про підвищену оплату праці видану ОСОБА_1 ОСОБА_2 шляхово-будівельним управлінням від 28.10.1992 року № 577 відсутні дані про населений пункт (обєкт) роботи в зоні відчудження. Вважає такі дії відповідача протиправними і просить суд визнати неправомірною відмову відповідача та зобов'язати призначити йому пільгову пенсію по віку відповідно до п.2 ч.1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС», та призначити йому пенсію з 03 лютого 2016 року, з часу досягнення віку, що дає право на пенсію.
В судове засідання позивач не зявився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, просить позов задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області ОСОБА_3 в судовому засіданні проти позову заперечує, просить суд у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з таких підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоровя, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України (ч. 2 ст. 46 Конституції України).
Умови призначення і виплати пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, регулюються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до ст. 49 якого пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, мають право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 8 років.
Згідно зі статтею 65 вказаного Закону учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадянин, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
ОСОБА_4 правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846, який регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Згідно пп. 5 п. 2.1 зазначеного Порядку (в редакції чинній на час звернення позивача за призначенням пенсії), до заяви про призначення пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону № 796-ХІІ додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Отже, з наведенного вбачається, що у разі неможливості подання довідки за формою №122 для призначення пенсії надаються інші первинні документи, що підтверджують період роботи в зоні відчудження.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 2-ої категорії, що підтверджується посвідченням виданим на ім'я позивача.
03 лютого 2016 року ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На підставі рішення ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України (протокол № 81 від 16.02.2016 року) йому відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки довідка форми 122 від 12.11.2015 року № 876 видана ТОВ Лубенське шляхово-будівельне управлінням № 9, а не підприємством, установою, організацією в складі якої ОСОБА_1 виконував роботи по ліквідації наслідків аварії та відмітка в посвідченні про відрядження від 02.05.1987 року № 175 про прибуття та вибуття з Чорнобиля здійснено штампом підприємства ШБУ 9, з яким заявник перебував у трудових відносинах відповідно до записів трудової книжки. В довідці про підвищену оплату праці видану ОСОБА_1 ОСОБА_2 ШБУ № 9 від 28.10.1992 року № 577 відсутні дані про населений пункт (обєкт) роботи в зоні відчудження.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджується відповідними документами. Видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також на території радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
З довідки № 876 від 12.11.2015 року ( ф.№122), копії посвідчення про відрядження за № 175 від 02.05.1986 року, які видало Лубенське ШБУ-9, та копії особового рахунку по нарахування заробітної плати ШБУ-9, вбачається, що ОСОБА_1 з 25 травня 1987 року по 10 червня 1987 року знаходився у відрядженні на Чорнобильській АЕС по ліквідації наслідків аварії, виконував роботи по будівництву автомобільної дороги Чорнобиль Славутич. Ним відпрацьовано чотирнадцять днів та нараховано заробітну плату за травень 239,52 крб, за червень 243,59 крб, про що стверджує Книга по заробітній платі ОСОБА_2 ШБУ-9 за травень - червень 1987 року, з якої вбачається про нарахування ОСОБА_1 за Чорнобиль оплати 75 % взамін добових, надбавки 25 % відповідно до ОСОБА_4 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 року № 665 195, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до списку № 1, затвердженого постановою ОСОБА_4 Міністрів СРСР від 22.08.56 року № 1173.
В січні 1993 року позивачу присвоєно статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, Полтавською обласною державною адміністрацією видано посвідчення синього кольору(категорії 2) серії А за номером 020610. У цьому посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо проставлено штамп фарбою червонного кольору «Перереєстровано», що надає право користуватися пільгами встановленими Законом. Дані посвідчення і присвоєння позивачу даного статусу не було оскаржено.
Згідно вищезазначених доказів встановлено, що ОСОБА_1, маючи кваліфікацію інженера будівельника, працюючи майстром з питань будівництва автомобільної дороги Чорнобиль Славутич у м. Чорнобиль дійсно приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
На підтвердження факту перебування у зоні відчудження, позивач, окрім інших документів та посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році 2 категорії, подав копію наказу № 45 від 22.05.1987 по ОСОБА_2 ШБУ-9 про перебування інших працівників підприємства в зоні відчудження під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, у якому під № 2 значиться його прізвище. Також позивачем надано довідку Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету ОСОБА_2 міської ради від 21.03.2016 року № 04-08/60, якою зазначено, що він перебуває на обліку Єдиного державного реєстру осіб, які мають право на пільги як ліквідатор ЧАЕС 2 категорія.
Частиною 1 статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 55 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб.
Відповідно до Конституції України Україна є демократичною, соціальною правовою державою, визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Беручи до уваги викладене суд вважає, що відповідач своїми діями порушив права позивача на гарантовану державою підтримку і належний соціальний захист, з огляду на що дане право позивача слід відновити, щляхом задоволення його позовних вимог.
Правонаступником ОСОБА_2 ШБУ-9 з 01.07.1994 року є ВАТ Лубенське ШБУ-9 згідно із наказом №375 від 15.07.1994 року Міністерства транспорту України.
На основі рішення, прийнятого загальними зборами акціонерів ВАТ «Лубенське ШБУ-9» від 15 квітня 2008 року (протокол № 1 загальних зборів акціонерів від 15.04.2008) внаслідок реорганізації шляхом перетворення було створено ТОВ «Лубенське шляхово-будівельне управління № 9», яке являється правонаступником всіх прав та обовязків ВАТ «Лубенське ШБУ-9».
Відповідно до п. 10 ст. 5 Закону України « Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються: позивачі - громадяни,віднесенідо 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Враховуючи викладене, та керуючись ст. 46 Конституції України, ст. ст. 15, 46, 49, 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 9, 69-71, 158-163, 185-187, 254, 256 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати дії ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах неправомірними.
Зобов'язати Лубенське обєднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи із 03 лютого 2016 року.
ОСОБА_4 підлягає негайному виконанню в межах суми стягнення за один місяць.
ОСОБА_4 може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Лубенський міськрайонний суд Полтавської області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лубенського
міськрайонного суду ОСОБА_5