№2-a-12/08
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2008 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Чернецький В.А.
при секретарі Купрєєнко А.С.
за участю: позивача ОСОБА_1
представника відповідача Піскунової М.І.
представника третьої особи Бєрєзнякової Л.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, третя особа головне Управління державного казначейства у Донецькій області, про стягнення як інваліду війни недоотриманої щорічної допомоги, -
УСТАНОВИВ:
14 Лютого 2008 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про стягнення на його користь як інваліду війни річною одноразової грошової допомоги, яка передбачена ст. 13 ЗУ "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту", вказуючи наступне. Згідно вказаному Закону відповідач повинен йому щорічно виплачувати допомогу до 05 травня у розмірі семи мінімальних пенсій за віком. Але у 2007 році відповідач, посилаючись на ЗУ "Про державний бюджет на 2007 рік" сплатив йому лише 300 грн. як інваліду. Вважає, що дії відповідача не відповідають закону. Так, мінімальна пенсія на час виплати допомоги складала 410 грн., тому йому відповідач був повинен сплатити2840, 42 грн.. Просив суд стягнути з відповідача 2570 грн. 42 коп., що йому було недоплачено (2870, 42 - 300).
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, погодився з тим що на момент виплати щорічної допомоги мінімальна пенсія за віком складала 406 грн., за з урахуванням зазначеного не заперечував проти стягнення з відповідача на його користь суми у 2549 грн..
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (надалі УПСЗН) ОСОБА_2 позов не визнала та пояснила наступне. Відповідач є бюджетною установою і здійснює виплату інвалідам війни до 09 травня щорічної допомоги в межах затверджених кошторисом асигнувань. Відповідно до п. 1 "Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до використання кошторисів бюджетних установ, затвердженого Постановою KM України №228 від 28 лютого 2002р., кошторис бюджетних установ є основним плановим документом, який надає повноваження бюджетній установі щодо отримання доходів і здійснення видатків. Міністерство праці та соціальної політики України відповідно до Законів про Державний бюджет України на відповідний рік є головним розпорядником коштів "Щорічна разова допомога ветеранам війни". Таким чином Міністерством праці доводяться до Головного управління праці та соціального захисту населення лімітні асигнування по зазначеній виплаті та затверджує кошторис, відповідно до якого проводяться виплати. В розділі III Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (надалі Закону) визначено, що виплати грошової допомоги відповідним категоріям громадян провадиться відповідно до Закону України про Державний бюджет на відповідний рік. Ст. 71 п.13 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" зупинена дія ч.5 ст.ст. 12, 13, 14 та 15 спеціального вищезазначеного Закону. Тому вважала, що виплата разової щорічної допомоги до дна перемоги позивачу у розмірі 300 грн. проведена законно і підстав для задоволення позову немає.
Суд залучив до справи у якості заінтересованої особи Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, представник казначейства Березнякова Л.С. повністю підтримала представника відповідача Піскунової М.І..
Суд, заслухав сторони та вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частково задоволенню з наступних підстав.
Позивач ОСОБА_1 є інвалідом 3 групи і має пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни як постраждалий внаслідок Чорнобильскої катастрофи(ас. 3). Ст. 13 ч.5 спеціального Закону встановлена щорічна разова виплата до 5 травня інвалідам війни 3 групи у розмірі семи мінімальних пенсій за віком. На час виплати законодавством був визначений розмір мінімальної пенсії у розмірі 406 грн.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" була зупинена дія частини 5 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх
соціального захисту". Разова грошова допомога за 2007 рік в розмірі 300грн. встановлена ст.29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік". Управлінням праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради позивачу виплачена допомога у 2007 році - 300 грн..
З огляду на викладений вище в рішенні аналіз застосування законодавства, суд вважає, що дії Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради щодо виплати щорічної разової грошової допомоги інваліду війни ОСОБА_1 у розмірі 300 грн. є неправомірними. При цьому суд керується рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, згідно якому визнана такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною): стаття 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", за якою у 2007 році виплата щорічної разової допомоги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» здійснюється у таких розмірах: інвалідам третьої - 300 гривень; пункт 13 статті 71 цього ж закону, яким зупинено на 2007 рік дію частини п'ятої ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Таким чином, з урахуванням вже отриманої позивачем разової грошової допомоги у 2007 році, розмір недоотриманої ним такої допомоги у цьому році складає 2542грн. (406грн. х 7) - (300грн.)
Визнавши вказані вище дії відповідача протиправними, слід зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради сплатити позивачу цю суму за рахунок Державного бюджету.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, якою затверджений Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належить питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів). Таким чином, відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, є головним розпорядником коштів місцевого бюджету за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Тому, звернення з позовними вимогами до управління праці та соціального захисту населення щодо стягнення щорічної разової грошової допомоги інваліду війни є обґрунтованими і саме цей відповідач зобов'язаний сплатити за рахунок Державного бюджету недоплачені суми допомоги, оскільки статтею 63 спеціального Закону фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок Державного бюджету України і Управління є розпорядником коштів Державного бюджету України.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що з відповідача - за рахунок Державного бюджету на користь позивача необхідно стягнути недоотриману суму одноразової щорічної допомоги до 5 травня за 2007 рік у розмірі 2542 грн. виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, яка складала на час виплати 406 грн., та суми у 300 грн., яка була виплачена (406 х 7 - 300). Тому суд частково задовольняє заявлені вимоги, бо позивач просив стягнути з відповідача 2570, 42 грн., помилково рахуючи цю суму з розміру мінімальної пенсії у 410, 06 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.19, 95, 116, 117 Конституції України, ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціальної захищеності", ст.ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про стягнення недоотриманої щорічної допомоги на оздоровлення -задовольнити частково.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради за рахунок Державного бюджету сплатити ОСОБА_1 недоотриману одноразову допомогу за 2007 рік як інваліду війни загальною сумою 2542 (дві тисячи п"ятьсот сорок дві) гривні шляхом перерахування з розрахункового рахунку №35214011001529 в УДК м. Костянтинівка Донецької області, МФО 834016, ОКПО 03197428.
В решті позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення постанови суду в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з направленням її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.