Постанова № 57041161, 11.04.2016, Автозаводський районний суд м. Кременчука

Дата ухвалення
11.04.2016
Номер справи
524/1487/16-а
Номер документу
57041161
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 524/1487/16-а

Провадження № 2а/524/126/16

ПОСТАНОВА

І м е н е м У к р а ї н и

11.04.2016 року Суддя Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області ОСОБА_1, розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці про визнання дій протиправними та зобовязати вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В березні 2016 року до суду звернувся ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці про визнання дій протиправними та зобовязати вчинити певні дії.

Посилаючись на обставини і підстави викладені в позовній заяві позивач просив суд Визнати неправомірним рішення № 39 від 29.02.2016 року Управління пенсійного фонду України у м. Кременчуці, щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2. Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у м. Кременчуці провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 25.02.2016 року на підставі оновленої довідки про заробітну плату(грошове забезпечення), виданої ГУДС України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області від 24.02. 2016 року № 01-1625/12, за 11 днів роботи у 3-й зоні небезпеки Чорнобильської АЕС з, 01.10 по 11.10.1987 року, виходячи з суми 1673,13 грн., з розрахунком заробітної плати за повний календарний місяць відповідно до порядку обчислення пенсій особам які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210., з виплатою пенсії в подальшому та з урахуванням перерахунків пенсії відповідно до урядових рішень.

Суд, оцінивши надані докази у їх сукупності, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що він, ОСОБА_2, має статус «Інваліда війни» II групи та статус «Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції - 1-ої категорії». Йому встановлена II група інвалідності, безстроково (захворювання повязане з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році).

На сьогоднішній день він отримує пенсію згідно Довідки №71-6/50/01-18 від 22.04.2014 року про заробітну плату одержану за роботу в зоні ЧАЕС у 1987 році. Відповідно до Постанови КМ України від 23.11.2011 року №1210 пенсія призначена йому виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. В Довідці №71-6/50/01- 18 від 22.04.2014 року про грошове забезпечення за роботу в зоні ЧАЕС не враховані ні урядові, ні відомчі: постанови, розпорядження, накази, вказівки, листи та інші нормативно - правові документи, які передбачають додаткові нарахування. У звязку з цим, довідка була не вірно оформлена та не донарахована заробітна плата.

16 лютого 2015 року позивач звертався до Головного управління держслужби з НС України у Полтавській області з проханням зробити йому перерахунок його заробітку в зоні Чорнобильської АЕС та видати нову довідку з урахуванням перерахунку. Відповідач вишукував різні причини та відмовляв зробити йому перерахунок заробітної плати (грошового утримання) за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 27.07.1987 року по 27.10.1987року відповідно до наказу про відрядження, та відмовив надати оновлену довідку з урахуванням перерахунку (додатки №10), а тому він вимушений був звернутися до суду з адміністративним позовом до Головного Управління Державної служби з Надзвичайних ситуацій України у Полтавській області про визнання дій щодо відмови у проведені перерахунку заробітної плати (грошового утримання) за період роботи (служби) в зонах радіаційної небезпеки Чорнобильської АЕС в липні-жовтні 1987 року протиправними та зобовязати видати уточнюючу (правдиву) довідку встановленого зразка.

05 серпня 2015 року позивач звернувся з відповідним адміністративним позовом до Полтавського окружного адміністративного суду.

18 серпня 2015 року своєю постановою Полтавський окружний адміністративний суду у справі № 816/3002/15 його позов задовольнив в повному обсязі, а саме:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Полтавській області, третя особа: Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Голеного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку грошового утримання (заробітної плати) за період з 27 липня 1987 року по 27 жовтня 1987 року.

Зобовязати провести перерахунок грошового утримання (заробітної плати) ОСОБА_2 у за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 27 липня 1987 року по 27 жовтня 1987 року з урахуванням мотивувальної частини постанови та видати довідку про грошове утримання з урахуванням перерахунку.

Ухвалою від 18.01.2016 року Харківського апеляційного адміністративного суду Полтавського окружного адміністративного суду від 18.08.2015 по справі 816/3002/15 залишена без змін.

На виконання судових рішень, Головне управління Державної служби з Надзвичайних ситуацій України у Полтавській області, 24.02.2016 року видало йому 3 довідки про заробітну плату (грошове забезпечення) № 01-1624/12 за період з 28.07. по 12.08.1987 року, № 01-1626/12 за період з 27.08. по11.09.1987 року, № 01-1625/12 за період з 27.09. по11.10.1987 року, в яких врахована оплата праці за дні роботи в 3 зоні небезпеки Чорнобильської АЕС за період з 27.07. по 11.10.1987 року з урахування подвоєння окладів та кратності, збережений середній заробіток за дні роботи, оплата за резерв та премія за зазначений період.

Відповідно до п.2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Довідка № 01-1625/12 від 24.02.2016 року про заробітну плату (грошове забезпечення) та відповідна заява про перерахунок пенсії з 01.10. по 11.10.1987 року із заробітної плати за цей період в сумі 1673,13 грн. була подана ним 25.02.2016 року до Управління Пенсійного фонду України у м. Кременчуці.

Рішенням № 39 від 29.02.2016 року, яке він отримав під розпис 04.03.2016 року, Управління Пенсійного Фонду України в м. Кременчуці відмовило йому в перерахунку пенсії, згідно наданої довідки, мотивуючи тим, що вона видана всупереч вимогам чинного законодавства.

Відповідно до ст. 255 КАС України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Статтею 15 Закону України Про пенсійне забезпечення передбачено, що умови, норми, та порядок пенсійного забезпечення громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначається Законом України Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи або надається їм право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим законом.

Відповідно до ст. 57 Обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У разі обчислення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення. Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

У постанові Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 визначений порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. 54, 57 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"

Відповідно до п. 4, зазначеної постанови, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1987 роках передбачений механізм доведення заробітної плати до повного місяця.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

В силу положень статті 70 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право захищати у відповідних державних, судових органах, зокрема, свої законні інтереси.

Статтею 44 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачений порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.

Заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно ст. 105 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застраховані особи та члени їхніх сімей мають право на оскарження дій (бездіяльності) страхувальників, виконавчих органів Пенсійного фонду та їх посадових осіб відповідно до законодавства про звернення громадян, а також у судовому порядку.

За приписами частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач як субєкт владних повноважень не довів правомірність прийнятого ним рішення, яке він оскаржує.

Відповідно до ст. 105 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування адміністративний позов подається у встановлений законом строк та порядок.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відповідно до ЗУ «Про судовий збір» він звільнений від сплати судового збору.

Враховуючи вищенаведене суд вважає, що є всі підстави для задоволення адміністративного позову.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 3, 6, 8, 17, 18, 71, 87, 90, 104, 183-2 КАС України, ст.ст. 49, 51,54, 55, 56, 57, 62, 63, 67, 70, 71 Закону України „ Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ст.105, ЗУ „ Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративну позовну заяву за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці про визнання дій протиправними та зобовязати вчинити певні дії задовольнити.

Визнати неправомірним рішення № 39 від 29.02.2016 року Управління пенсійного фонду України у м. Кременчуці, щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у м. Кременчуці провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 25.02.2016 року на підставі оновленої довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), виданої ГУДС України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області від 24.02. 2016 року № 01-1625/12, за 11 днів роботи у 3-й зоні небезпеки Чорнобильської АЕС з, 01.10 по 11.10.1987 року, виходячи з суми 1673,13 грн., з розрахунком заробітної плати за повний календарний місяць відповідно до порядку обчислення пенсій особам які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210., з виплатою пенсії в подальшому та з урахуванням перерахунків пенсії відповідно до урядових рішень.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: