ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 січня 2016 р. Справа № 804/16316/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ніколайчук С.В.
при секретарі судового засідання Федуркіній А.В.,
за участю :
представника позивача Кукулінської С.С.,
представника відповідача не з'явився (належно повідомлений),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Т.Е.К.» до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИВ:
11 грудня 2015 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Т.Е.К.» до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення за № 0005112204 ДПІ у Кіровському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів України від 04 листопада 2015 року про сплату 33176,92 грн. орендної плати з юридичних осіб та штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 8294,23 грн. - в повному обсязі, як таке, що не відповідає вимогам Податкового кодексу України та іншим актам законодавства.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що податковий орган за результатами проведеної документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Т.Е.К.» зробив неправомірний висновок про порушення позивачем приписів пп.288.1.5. п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України, а саме: заниження орендної плати за землю за період з 01.10.2011 року по 31.12.2011 рік на суму 24882,69 грн. та за період з 01.01.2012 року по 01.04.2012 рік на суму 24882,69 грн., оскільки позивач правомірно сплачував орендну плату за земельні ділянки у розмірі, визначеному в договорі оренди земельної ділянки, який оформлено та зареєстровано відповідно до законодавства. При цьому, відповідно до п.288.1 ст.288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є саме договір оренди такої земельної ділянки, який, в свою чергу, було укладено раніше набрання чинності змін до Податкового кодексу України, згідно з якими розмір орендної плати за землю становить 3% від нормативно грошової оцінки такої земельної ділянки. Позивач вказує на те, що підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати є внесення відповідних змін до договору оренди землі сторонами цтого договору, однак зміна розміру орендної плати податковим законодавством не тягне автоматично підвищення розміру орендної плати, встановленої в договорі оренди. Жодний нормативно-правовий акт України не зобов'язує орендаря перераховувати орендну плату (сплачувати її у більшому розмірі) в разі законодавчої зміни граничного розміру цієї плати до того, як будуть внесені відповідні зміни до договору оренди.
Ухвалою суду від 16.12.2015 року справу №804/16316/15 призначено до розгляду у судовому засіданні на 25.12.2015р.
Ухвалою суду від 25.12.2015 року провадження по справі було зупинено.
Ухвалою суду від 26.01.2016 року провадження по справі поновлено.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала та просила позовні вимоги задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду адміністративної справи повідомлений належним чином, відповідно до положень ст. 35 КАС України, докази чого наявні в матеріалах справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з таких підстав.
Повноваження, компетенція контролюючих органів, обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюється Податковим кодексом України. Органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів. Податкове законодавство України ґрунтується на таких принципах: загальність оподаткування; рівність усіх платників перед законом; невідворотність настання визначеної законом відповідальності у разі порушення податкового законодавства; презумпція правомірності рішень платника податку; фіскальна достатність; соціальна справедливість; економічність оподаткування; нейтральність оподаткування; стабільність; рівномірність та зручність сплати; єдиний підхід до встановлення податків та зборів. Зазначені принципи спрямовані на недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Т.Е.К.» (код ЄДРПОУ 31035379) є юридичною особою, зареєстроване в установленому законом порядку та взято на податковий облік в ДПІ у Кіровському районі м. Дніпропетровська.
Згідно з випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців основний вид економічної діяльності за КВЕД: 23.31- виробництво керамічних плиток та плит.
На підставі повідомлення від 24.10.2014 року № 227, згідно з п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 ПК України та відповідно до наказа ДПІ у Кіровському районі м. Дніпропетровська №923 від 24.10.14 року проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ТОВ «Т.Е.К.» код за ЄДРПОУ 31035379 з питань правильності нарахування та сплати орендної плати за землю за період з 01.10.2011 року по 09.04.2012 рік.
За результатами перевірки складено акт від 06.11.2014р. № 3024/2204/31035379 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Т.Е.К.» код за ЄДРПОУ 31035379 з питань правильності нарахування та сплати орендної плати за землю за період з 01.10.2011 року по 09.04.2012 рік», яким зафіксовано порушення п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України, внаслідок чого встановлено заниження орендної плати за земельну ділянку, розташовану на території Кіровського району за період з 01.10.2011 року по 31.12.2011 року на суму 24882,69 грн. та за період з 01.01.2012 року по 01.04.2012 рік на суму 24882,69 грн., загальна сума заниження орендної плати за землю склала 49765,38 грн.
На підставі акта перевірки податковим органом 16.01.2015 року винесено податкове повідомлення-рішення форми «Р» №0005112204, яким позивачу нарахована сума грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 62206,73 грн., з якої 49765,38 грн. за основним платежем та штрафні санкції у розмірі 12441,35 грн.
30.01.2015 року позивач оскаржив до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області податкове повідомлення-рішення від 16.01.2015 року № 0005112204. За результатами розгляду первинної скарги ТОВ «Т.Е.К.» прийнято рішення від 26.03.2015 року №2438/10/04-36-10-07-09, згідно з яким зменшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб, враховуючи той факт, що на дату прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 16.01.2015 року № 0005112204 минуло 1095 днів з дня граничного терміну виникнення грошового зобов'язання за жовтень 2011 року та листопад 2011 року, ДПІ в порушення п. 102.1 ст. 202 ПК України, неправомірно визначено грошове зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за відповідний період. Загальна сума податкового зобов'язання ТОВ «Т.Е.К.» з орендної плати за землю з юридичних осіб повинна складати 33176,92 грн. Сума застосування штрафних санкцій повинна складати 8294,23 грн.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням ГУ ДФС у Дніпропетровській області позивач подав скаргу до Державної фіскальної служби України. 28.04.2015 року № 9008/6/99-99-10-01-02-25 ДФС України прийнято рішення, яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення ДПІ у Кіровському районі м. Дніпропетровська від 16.01.2015 року № 0005112204 з урахуванням рішення ГУ ДФС у Дніпропетровській області, прийнятого за розглядом скарги, а скаргу - без задоволення.
На підставі рішення ДФС України від 28.04.2015 року прийнято податкове повідомлення-рішення від 04.11.2015 року № 0005112204, яким збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб за основним платежем в сумі 33176,92 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 8294,23 грн.
Позивач вважає дії відповідача необґрунтованими, а висновок акта від 06.11.2014р. № 3024/2204/31035379 - безпідставним, незаконним та таким, що не відповідає нормам податкового та іншого законодавства, а податкове повідомлення-рішення від 04.11.2015 року № 0005112204 просить скасувати.
Судом з'ясовано, що 13.02.2007 року між Дніпропетровською міською радою та ТОВ «Т.Е.К» укладено договір оренди земельної ділянки, яка зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером 1210100000:06:004:0004, площею 0,5305 га., за адресою: м. Дніпропетровськ, Кіровський район, пр. Кірова, буд. 98-Д, по фактичному розміщенню будівель та споруд. Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення виконкому міської ради від 23.12.2005 року №141/32. Цільове використання земельної ділянки за договором (УКЦВЗ) 1.10.5 (інша промисловість). Термін дії договору оренди: 15 років. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на час укладання договору становить 1218961,26 грн.
Відповідно до п. 4.1 додаткового договору від 13.02.2007 року річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі у розмірі земельного податку, збільшеного на коефіцієнт 1.3. Пунктом 4.2 додаткового договору передбачено, що зміна нормативно-грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України. Згідно з п. 4.7 договору розмір орендної плати переглядається щорічно, або у разі зміни умов господарювання, передбачених договором; змін у цільовому використанні земельної ділянки; змін розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами; в інших випадках, передбачених законом.
16.03.2012 року ТОВ «Т.Е.К» та міською радою м. Дніпропетровська було укладено додатковий договір до договору оренди землі від 13.02.2007 року, яким визначено, що розмір орендної плати встановлюється у мінімальному розмірі, встановленому у ПК України для відповідної категорії земель, виду цільового призначення та функціонального використання. Відповідно до п. 4.7 додаткового договору зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки проводиться без внесення змін та доповнень до даного договору. Зазначені зміни відображаються у витягу із технічної документації нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розрахунку орендної плати, що є невід'ємними додатками даного договору.
Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно з ст. 5 Закону України «Про оренду землі» орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою.
Відповідно до п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК Украъни).
Статтею 632 ЦК України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до п. 274.1 ст. 274 ПК України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь та земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Згідно з п. 286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Пунктом 288.1 ст. 288 ПК України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Відповідно до п. 289.1 ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Згідно з п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Відповідно до довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 20.01.2007 року №97 нормативна грошова оцінка даної земельної ділянки складає 1218961,26 грн. Однак, з урахуванням інформаційної довідки Управління Держкомзему у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області № 26/292 від 27.10.2014 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки за адресою: м. Дніпропетровськ, Кіровський район, пр. Кірова, буд. 98-Д (кадастровий номер 1210100000:06:004:0004) у 2011-2014 роках складає 6072792,65 грн.
Таким чином, ДПІ у Кіровському районі м. Дніпропетровська здійснено нарахування ТОВ «Т.Е.К» грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб у трикратному розмірі земельного податку, обрахованого від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за жовтень-грудень 2011 року у розмірі 45545,94 грн. (6072792,65 грн. (грошова оцінка) х 1% (ставка земельного податку) х 3 : 12 місяців х 3 місяці); за січень-березень 2012 року у розмірі 45545,94 грн. (6072792,65 грн. (грошова оцінка) х 1% (ставка земельного податку) х3 :12 місяців х 3 місяці). З огляду на самостійно задекларовані платником суми грошових зобов'язань ( з урахуванням даних податкової декларації) розмір заниження орендної плати за землю за жовтень-грудень 2011 року склав 24882,69 грн.; за січень-березень 2012 - 24882,69 грн.
Рішенням Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011 року № 216/8 «Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства» встановлено розмір річної плати за користування земельними ділянками у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному ПК України, незалежно від мети використання.
У Постанові Верховного Суду України від 02.12.2014 року висловлено позицію про відсутність потреби погоджувати питання щодо визначення мінімального розміру орендної плати за землю державної та комунальної власності з органами місцевого самоврядування. Тобто, з січня 2011 року мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності складає трикратний розмір земельного податку.
Зокрема, у ній вказано, що законодавець визначив нижню граничну межу річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки, незалежно від того, чи співпадає її розмір із визначеним у договорі; з набранням чинності ПК річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідним вимогам п.п.288.5п.288.5 ст.288 ПК України та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.
Договір оренди землі ТОВ «Т.Е.К.» діє до лютого 2022 року. До закінчення терміну дії договору оренди землі товариство згідно з чинним законодавством є платником орендної плати за землю та не звільняється від обов'язку по нарахуванню та сплаті орендної плати. Доводи позивача не спростовують самого факту встановлення зазначеного порушення та не є підставою для скасування податкового повідомлення-рішення.
Відповідно п. 123.1 ст. 123 ПК України, у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування. При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування - тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Відповідно до положень ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Отже, судом встановлено, що відповідачем обґрунтовано та правомірно прийнято податкове повідомлення-рішення.
З огляду на викладене, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Т.Е.К.» до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення- відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 01 лютого 2016 року
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 01.02.16р. Суддя З оригіналом згідно Помічник судді С.В. Ніколайчук С.В. Ніколайчук О.В.Бринза