Постанова № 57036360, 29.03.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.03.2016
Номер справи
826/18123/15
Номер документу
57036360
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

29 березня 2016 року № 826/18123/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шулежка В.П.,

розглянувши у порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи за позовом Кредитної спілки «Голосіївська» до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві, першого заступника начальника Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у місті Києві Добровольського Олега Ігоровича про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась Кредитна спілка «Голосіївська» (далі - позивач, КС «Голосіївська») до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві (далі - відповідач 1), першого заступника начальника Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у місті Києві Добровольського Олега Ігоровича (далі - відповідач 2), в якому просить:

визнати протиправними дії першого заступника начальника Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у місті Києві Добровольського Олега Ігоровича з винесення рішення від 13.07.2015 № 146/26-50-15-03-12 і зміні ознаки неприбуткової установи (організації);

визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у місті Києві від 13.07.2015 № 146/26-50-15-03-12 про виключення Кредитної спілки «Голосіївська» з Реєстру неприбуткових установ та організацій і зміну ознаки неприбуткової установи (організації).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем з порушенням норм законодавства прийнято рішення про виключення позивача з Реєстру неприбуткових установ, оскільки виключення неприбуткової установи або організації з Реєстру відбувається на підставі рішення територіального органу ДПС нижчого рівня за відповідною формою у разі виявлення порушення неприбутковою установою вимог податкового чи іншого законодавства України, або за власним рішенням неприбуткової установи або організації.

Позивач стверджує, що не порушував норм Кодексу та інших законодавчих актів про неприбуткові організації, а відповідач не надсилав письмових запитів щодо надання документів у разі виявлення порушення вимог податкового чи іншого законодавства України та не вимагав у позивача усунення виявлених порушень законодавства.

Окрім того, позивач не погоджується із зміною відповідачем під час винесення оскаржуваного рішення ознаки неприбуткової організації з ознаки - « 0010» на ознаку - « 0000», оскільки ні Положенням про Реєстр неприбуткових установ та організацій, ні Податковим кодексом України не визначено такої ознаки неприбуткової організації.

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали та просили позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, при цьому не зазначив з яких підстав виключено позивача з Реєстру неприбуткових установ та не підтвердив внесення змін до бази даних щодо виключення Кредитної спілки «Голосіївська» з вказаного Реєстру.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Державною податковою інспекцією у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві винесено рішення від 13.07.2015 № 146/26-50-15-03-12 про виключення Кредитної спілки «Голосіївська» з Реєстру неприбуткових установ та організацій і зміну ознаки неприбуткової установи (організації) з ознаки - « 0010» на ознаку - « 0000».

Вважаючи, що вказане рішення прийняте з порушенням норм чинного законодавства, що призводить до порушення прав та інтересів, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Як встановлено судом, Кредитна спілка «Голосіївська» зареєстрована Голосіївською районною в м. Києві державною адміністрацією 16.12.2002, код за ЄДРПОУ - 26297167.

Відповідно до статуту, затвердженого протоколом Установчих зборів засновників Кредитної спілки «Голосіївська» від 19.08.2002 №1, Кредитна спілка «Голосіївська» - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами на корпоративних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів Кредитної спілки.

Кредитна спілка діє на основі самофінансування, несе відповідальність за наслідки своєї діяльності та виконання зобов'язань перед своїми членами, партнерами, державними та місцевими бюджетами у межах вартості майна, яке належить їй на праві власності (п.4.5).

Позивача включено до Реєстру неприбуткових установ та організацій із ознакою неприбуткової установи (організації) - « 0010».

Як вбачається з матеріалів справи, Національною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України видано Кредитній спілці «Голосіївська» свідоцтво про реєстрацію фінансової установи, про що зроблено запис у Державному реєстрі фінансових установ за №14100148 від 20.04.2004.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про кредитні спілки», кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.

Як передбачено Законом України «Про громадські об'єднання», громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.

Громадське об'єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка.

Громадська спілка - це громадське об'єднання, засновниками якого є юридичні особи приватного права, а членами (учасниками) можуть бути юридичні особи приватного права та фізичні особи.

Громадське об'єднання може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу. Громадське об'єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.

Відповідно до підпункту 14.1.121. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), неприбуткові підприємства, установи та організації - підприємства, установи та організації, основною метою діяльності яких є не одержання прибутку, а провадження благодійної діяльності та меценатства і іншої діяльності, передбаченої законодавством.

Згідно з підпунктом 133.1.1. пункту 133.1 статті 133 Податкового кодексу України, платниками податку - резидентами є:

суб'єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами, крім:

1) бюджетних установ;

2) громадських об'єднань, політичних партій, релігійних, благодійних організацій, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку, асоціацій власників жилих будинків, житлово-будівельних кооперативів, пенсійних фондів, метою яких не може бути одержання і розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, інших пов'язаних з ними осіб, а також серед працівників таких організацій;

3) суб'єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, визначені главою 1 розділу XIV цього Кодексу.

З метою оподаткування центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, веде реєстр всіх установ та організацій, які зазначені у підпунктах 1 та 2 цього підпункту.

Установи та організації, які зазначені у підпунктах 1 та 2 цього підпункту, не є платниками податку на прибуток лише після внесення таких установ та організацій до Реєстру неприбуткових організацій та установ контролюючими органами в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Як підтверджується матеріалами справи, позивача включено до Реєстру неприбуткових установ та організацій 04.02.2003 року з ознакою неприбуткової установи (організації) - « 0010».

Відповідно до Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2013 №37 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.02.2013 за №267/22799, Реєстр неприбуткових установ та організацій - це автоматизована система збору, накопичення та обробки даних про неприбуткові підприємства, установи та організації та їх відокремлені підрозділи (далі - неприбуткові установи та організації), визначені підпунктом 14.1.121 пункту 14.1 статті 14 розділу I Кодексу, доходи яких згідно зі статтею 157 розділу III Кодексу звільняються від сплати податку на прибуток.

Згідно розділу IV вказаного Положення, виключення неприбуткової установи або організації з Реєстру відбувається на підставі рішення територіального органу ДПС нижчого рівня за формою згідно з додатком 2 до цього Положення у разі порушення неприбутковою установою або організацією норм Кодексу та інших законодавчих актів про неприбуткові організації, а також за власним рішенням неприбуткової установи або організації. У разі виключення установи або організації з Реєстру така установа або організація повертає оригінал рішення про внесення її до Реєстру до територіального органу ДПС нижчого рівня.

Виключення установи або організації з Реєстру відбувається шляхом скасування наданої їй ознаки неприбуткової установи або організації.

Таким чином, порушення встановленого порядку оподаткування може бути підставою для застосування санкцій, донарахування податкового зобов'язання та при наявності таких підстав - виключення з реєстру неприбуткових організацій, як передбачено Положенням про Реєстр неприбуткових організацій та установ.

Водночас, зі змісту оскаржуваного рішення неможливо встановити обставин, що стали підставою для прийняття оскаржуваного рішення, не зазначено які саме порушення допущені неприбутковою установою норм Податкового кодексу України та інших законодавчих актів про неприбуткові організації.

При цьому, в ході розгляду справи представником відповідача також не доведено порушення позивачем норм податкового законодавства та інших законодавчих актів про неприбуткові організації, та не надано жодних доказів, які стали підставою для прийняття оскаржуваного рішення про виключення позивача з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

В свою чергу, Кредитна спілка «Голосіївська» відповідно до положень її статуту підпадає під ознаки неприбуткової організації, оскільки діяльність є такою, що не має на меті отримання прибутку.

До того ж, як вірно зазначено позивачем, відповідачем під час винесення оскаржуваного рішення вказано невизначену ні Положенням про Реєстр неприбуткових установ та організацій, ні Податковим кодексом України ознаку неприбуткової установи (організації), а саме « 0000».

Водночас, судом встановлено, що не заперечується відповідачем, станом на час прийняття рішення, позивач включений до Реєстру неприбуткових організацій з ознакою неприбутковості « 0010 - Кредитні спілки». Про що також свідчить наданий відповідачем витяг з бази даних «АІС «Податковий блок» з даними станом на робочу дату « 30.10.2015».

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що в порядку виконання обов'язку, визначеного ч. 2 ст. 71 КАС України, відповідачем не доведено законності та обґрунтованості виключення Кредитної спілки «Голосіївська» з Реєстру неприбуткових установ та організацій і зміну ознаки неприбуткової установи (організації), а тому порушені права позивача підлягають поновленню шляхом визнання протиправними дій з прийняття оскаржуваного рішення, а також визнання протиправним та скасування такого рішення, яке прийняте не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з частиною 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірність дій при прийнятті оскаржуваного рішення та не надано обґрунтованих пояснень щодо правомірності виключення позивача з Реєстру неприбуткових установ та організацій з урахуванням наведених вище норм.

Натомість, позивачем надано достатньо належних та допустимих доказів в підтвердження обставин, якими обґрунтовані позовні вимоги.

Враховуючи вищенаведене в сукупності, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та оцінки доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Кредитної спілки «Голосіївська» задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії першого заступника начальника Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у місті Києві Добровольського Олега Ігоровича з винесення рішення від 13.07.2015 № 146/26-50-15-03-12 про виключення Кредитної спілки «Голосіївська» з Реєстру неприбуткових установ та організацій і зміну ознаки неприбуткової установи (організації) і зміні ознаки неприбуткової установи (організації).

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у місті Києві від 13.07.2015 № 146/26-50-15-03-12 про виключення Кредитної спілки «Голосіївська» з Реєстру неприбуткових установ та організацій і зміну ознаки неприбуткової установи (організації).

Присудити з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань на користь Кредитної спілки «Голосіївська»» (код ЄДРПОУ 26297167) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 73,08 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя В.П. Шулежко