ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
06 квітня 2016 року Київ К/800/3353/16
Суддя Вищого адміністративного суду України Горбатюк С.А., розглянувши касаційну скаргу Київської міської митниці Державної фіскальної служби України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 листопада 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2016 року у справі за позовом Приватного підприємства "Акрілат-Хімконтракт" до Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві, Київської міська митниці Державної фіскальної служби України про зобов'язати вчинити дії
в с т а н о в и в :
До Вищого адміністративного суду України надійшла касаційна скарга, в якій Київська міська митниця Державної фіскальної служби України просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 листопада 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2016 року, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права.
У відкритті касаційного провадження у справі слід відмовити з таких підстав.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 листопада 2015 року, залишеною без зміни ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2016 року, позовні вимоги Приватного підприємства "Акрілат-Хімконтракт" частково задоволено.
Визнано протиправними дії Київської міської митниці Державної фіскальної служби України щодо відмови в наданні висновку про наявність підстав для повернення надмірно сплачених платежів за результатами розгляду заяви Приватного підприємства "Акрілат-Хімконтракт" від 2 квітня 2015 року № 17.
Зобов'язано Київську міську митниці Державної фіскальної служби України скласти та надати висновок Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві про повернення Приватному підприємству "Акрілат-Хімконтракт" надміру сплаченого при митному оформленні товару суми мита в розмірі 8 301,77 грн. та суми ПДВ на 27 204,26 грн.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Приватне підприємство "Акрілат-Хімконтракт" 20 квітня 2015 року звернулося до Київської міської митниці Державної фіскальної служби України із заявою про повернення коштів в якій, посилалося на наявність постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 листопада 2014 року, залишеної без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2014 року, якою адміністративний позов задоволено та визнано протиправним, скасовано рішення про коригування митної вартості товарів від 28 квітня 2014 року № 100250004/2014/000038/1 та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 28 квітня 2014 року № 100250004/2014/00072. Просив підготувати висновок про повернення надміру сплачених коштів в загальній сумі 35 506,03 грн. на розрахунковий рахунок, що вказаний в заяві.
В якості додатків до заяви позивачем долучено копії: рішення про коригування митної вартості товарів 28 квітня 2014 року № 100250004/2014/000038/1; картки відмови № 100250004/2014/00072; митної декларації № 100250004/2014/092276 та № 100250004/2014/092319; постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 листопада 2014 року; ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2014 року.
За результатами розгляду вказаної заяви Київською міською митницею Державної фіскальної служби України листом від 28 травня 2015 року № 3305/10/26-70-25-01-02 надано відповідь, про те, що питання повернення коштів не було предметом розгляду в рамках адміністративної справи № 826/16566/14, внаслідок чого правові підстави для повернення надміру сплачених коштів відсутні.
Згідно з частиною першою статті 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.
Відповідно до частини третьої статті 301 Митного кодексу України помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Пунктом 1 Розділу ІІІ Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 року № 618, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 року за № 1097/14364 (надалі - Порядок № 618) визначено, що для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.
Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
Відповідно до пунктів 43.1, 43.3 ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що наявність факту надмірної сплати коштів встановлено іншими рішеннями судів, які набрали законної сили та долучені до матеріалів справи. Факт звернення позивача до відповідача із заявою про повернення коштів підтверджувався матеріалами справи.
Отже, позивач виконав усі формальні вимоги, які передбачені Порядком № 618. Відмовляючи в повернені надміру сплачених коштів відповідач не посилався на наявність будь-яких формальних недоліків в поданій заяві позивача.
Відповідно до пункту 5 частини п'ятої статті 214 КАС України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені у ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
Обґрунтування даної касаційної скарги Київської міської митниці Державної фіскальної служби України не містить доводів, які викликають необхідність перевірки матеріалів справи. Наведені у касаційній скарзі доводи та зміст оскаржуваних судових рішень також не дають підстав для висновку, про те, що судами при розгляді справи допущені порушення норм процесуального права чи неправильно застосовано норми матеріального права, що у відповідності із статтями 225 - 227, 229 КАС України є підставами для зміни та скасування судом касаційної інстанції судових рішень.
Керуючись пунктом 5 частини п'ятої статті 214 КАС України
у х в а л и в :
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Київської міської митниці Державної фіскальної служби України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 листопада 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2016 року у справі за позовом Приватного підприємства "Акрілат-Хімконтракт" до Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві, Київської міська митниці Державної фіскальної служби України про зобов'язати вчинити дії.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Вищого
адміністративного суду України (підпис) С.А. Горбатюк
З оригіналом згідно
Помічник судді О.А. Перепадя