Ухвала суду № 57033783, 11.08.2011, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.08.2011
Номер справи
2-а-3912/10/1470
Номер документу
57033783
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 серпня 2011 р.Справа № 2-а-3912/10/1470

Категорія:8.2.6Головуючий в 1 інстанції: Зіньковський О.А. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - Єщенко О.В.

суддів - Димерлій О.О.

-ОСОБА_1

за участю секретаря - Ступак Ю.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційного скаргою Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Миколаєві на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2010 року по справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Миколаївський суднобудівний завод «Океан»до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Миколаєві про скасування податкових повідомлень-рішень № 00004136/0 від 30 квітня 2010 року, № 00004136/1 від 27 травня 2010 року, № 00004836/0 від 02 червня 2010 року,

В С Т А Н О В И В:

У червні 2010 року, Відкрите акціонерне товариство «Вадан ярдс Океан»звернулось до Миколаївського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Миколаєві про скасування податкових повідомлень-рішень № 00004136/0 від 30 квітня 2010 року, № 00004136/1 від 27 травня 2010 року, № 00004836/0 від 02 червня 2010 року.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що у період з 26 лютого 2010 року по 12 квітня 2010 року, Спеціалізованою Державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Миколаєві була проведена планова перевірка ВАТ «Вадан ярдс Океан»з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01 січня 2008 року по 31 грудня 2009 року.

За наслідками перевірки було складено акт № 405/36/14307653 від 19 квітня 2010 року, яким встановлено порушення ВАТ «Вадан ярдс Океан»пп. 1.31 ст. 1, п. 3.1 ст. 3, пп. 4.1.1, 4.1.3 п. 4.1 ст.4,п.5.1,пп. 5.3.3 п. 5.3 ст. 5. п. 6.1 ст. 6 пп. 7.3.1 п. 7.3 ст. 7, пп. 11.3.7 п. 11.3 ст. 11 ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств», а саме:

- завищено від'ємне значення об'єкту оподаткування податком на прибуток в період з 01 січня 2008 року по 31 грудня 2009 року на загальну суму 110.352.435,00 грн., у тому числі за 2008 рік на суму 8.794.995,00 грн., за 2009 рік на суму 101.557.440,00 грн.;

- занижено податок на прибуток в період з 01 січня 2008 року по 31 грудня 2009 року на загальну суму 20.658.387,00 грн. у тому числі за 1 квартал 2008 року на суму 603.701.00 грн., за півріччя 2008 року на суму 729.834.00 грн., за 1 квартал 2009 року на суму 9.897.312,00 грн., за півріччя 2009 року на суму 13.352.179.00 грн., за 3 квартала 2009 року на суму 9.318.847,00 грн., за 2009 рік податок на прибуток на суму 20.658.387.00 грн.;

- завищено валові витрати у 2009 році на суму 584.145,00 грн. (ПДВ у складі ціни автомобілів);

- у першому кварталі 2010 року не враховано результати планової перевірки у частині зменшення від'ємного значення на суму 101.557.440,00 грн. та, як наслідок, виникнення заниження податкового зобов'язання на суму 551.451,00 грн.

На підставі зазначеного акту СДГП по роботі з великими платниками податків у м. Миколаєві було прийнято податкове повідомлення рішення № 00004136/0 від 30 квітня 2010 року, яким визначено суму податкового зобов'язання 40.230.308,60 грн. у тому числі за основним платежем 20.658451,00 грн. таза штрафними (фінансовими) санкціями 19.571.921,60 грн.

07 травня 2010 року, в порядку процедури адміністративного оскарження, на податкове повідомлення-рішення № 00004136/0 від 30 квітня 2010 року, ВАТ «Вадан ярдс Океан», подало скаргу до СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Миколаєві.

Рішенням № 14769/10/25-014 від 25 травня 2010 року, прийнятим за наслідками розгляду первинних скарг, скарги ВАТ «Вадан ярдс Океан»залишені без задоволення.

31 травня 2010 року, Спеціалізованою Державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Миколаєві була проведена документальна невиїзна перевірка платника податку на прибуток за 1 квартал 2010 року.

За наслідками перевірки було складено акт № 530/36/14307653 від 31 травня 2010 року,|яким встановлено порушення ВАТ «Вадан ярдс Океан»п. 3.1 ст. З, п. 6.1 ст. 6 ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств», а саме, встановлено заниження платником податкового зобов'язання з податку на прибуток за 1 квартал 2010 року на 551.451,00 грн.

На підставі зазначеного акту СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Миколаєві було прийнято податкове повідомлення-рішення № 00004836/0 від 02 червня 2010 року, яким визначено суму податкового зобов'язання 1.709.498,10грн. у тому числі за основним платежем 551.451,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 1.158.047,10 грн.

За твердженням позивача ВАТ «Вадан ярдс Океан»входить до переліку підприємств суднобудування на яких, розповсюджується дія постанови КМ України № 1256 від 21 грудня 2005 року «Про затвердження переліку суднобудівних підприємств, для яких запроваджуються заходи державної підтримки суднобудівної промисловості».

В силу внутрішніх положень щодо облікової політики, підприємство веде облік валових доходів відповідно до пп. 11.3.7 п. 11.3 ст. 11 ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств», а саме отримані авансові платежі включаються до складу валових доходів за датою підписання акта про передачу суден замовнику. Вартість авансових платежів, отриманих в іноземній валюті, визначається за обмінним курсом гривні протягом звітного періоду.

Протягом 2009 року, підприємством було укладено договори купівлі-продажу легкових автомобілів, за якими сума сплаченого податку на додану вартість була включена до складу валових витрат відповідно до п.п. 7.4.2. п. 7.4. ст. 7 ЗУ «Про податок на додану вартість».

Відповідач позов не визнав.

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 01 травня 2010 року адміністративний позов ВАТ «Вадан ярдс Океан»задоволено. Скасовані податкові повідомлення-рішення № 00004136/0 від 30 квітня 2010 року, № 00004136/1 від 27 травня 2010 року, № 00004836/0 від 02 червня 2010 року.

Назву позивача - Відкрите акціонерне товариство «Вадан ярдс Океан»змінено на Публічне акціонерне товариство «Миколаївський суднобудівний завод «Океан», що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи від 25 березня 2011 року (а.с. 126).

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Спеціалізована Державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Миколаєві подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

В силу п. 3.1. ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств»об'єктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, визначеного згідно з пунктом 4.3 цього Закону на: суму валових витрат платника податку, визначених статтею 5 цього Закону; суму амортизаційних відрахувань, нарахованих згідно із статтями 8 і 9 цього Закону.

Згідно з п. 4.1. вказаного Закону, валовий доход - загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за її межами.

Валовий доход включає загальні доходи від продажу товарів (робіт, послуг), у тому числі допоміжних та обслуговуючих виробництв, що не мають статусу юридичної особи, а також доходи від продажу цінних паперів, деривативів, іпотечних сертифікатів участі, іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, сертифікатів фондів операцій з нерухомістю (за винятком операцій з їх первинного випуску (розміщення), операцій з їх кінцевого погашення (ліквідації) та операцій з консолідованим іпотечним боргом відповідно до закону).

Відповідно до пп. 7.3.1. ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств»доходи, отримані (нараховані) платником податку в іноземній валюті у зв'язку з продажем товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, перераховуються в гривні за офіційним валютним (обмінним) курсом Національного банку України, що діяв на дату отримання (нарахування) таких доходів, і не підлягають перерахуванню у зв'язку зі зміною обмінного курсу гривні протягом такого звітного періоду.

Балансова вартість іноземної валюти, отриманої платником податку у зв'язку з таким продажем (виручка в іноземній валюті), визначається за курсом, зазначеним у абзаці першому цього підпункту.

28 листопада 1999 року, було прийнято Закон № 1242 «Про заходи щодо державної підтримки суднобудівної промисловості в Україні», який спрямований на ефективне використання виробничого, науково-технічного та експортного потенціалу і підвищення конкурентоспроможності вітчизняного суднобудування, в тому числі малотоннажного, створення сприятливих умов для залучення інвестицій, зокрема іноземних, зниження витрат на будівництво суден і поповнення обігових коштів суднобудівних підприємств.

Відповідно до постанови КМ України № 1256 від 21 грудня 2005 року «Про затвердження переліку суднобудівних підприємств, для яких запроваджуються заходи державної підтримки суднобудівної промисловості», Публічне акціонерне товариство «Миколаївський суднобудівний завод «Океан»входить до переліку підприємств суднобудування на яких, розповсюджуються заходи державної підтримки.

В силу ст. 1 Закону України № 1242 «Про заходи щодо державної підтримки суднобудівної промисловості в Україні», на період з 1 січня 2000 року до 1 січня 2012 року впроваджуються заходи державної підтримки суднобудівної промисловості, а саме :

суми авансових платежів та попередньої оплати за контрактами підприємств суднобудівної промисловості, визначених згідно із частиною другою цієї статті, отримані від замовників морських, річкових суден та інших плавучих засобів, а також кошти у вигляді кредитів, які отримують ці підприємства з метою спрямування кредитних коштів на фінансування будівництва морських, річкових суден та інших плавучих засобів за контрактами, зараховуються на окремі рахунки цих підприємств. Ці суми не підлягають безспірному (примусовому) списанню та використовуються лише за цільовим призначенням відповідно до контрактних зобов'язань зазначених підприємств. Суми авансових платежів та попередньої оплати з метою визначення прибутку, що підлягає оподаткуванню згідно з Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ), включаються до складу валових доходів таких підприємств у тому податковому періоді, в якому здійснюється здача морських, річкових суден та інших плавучих засобів замовнику, а витрати зазначених підприємств суднобудівної промисловості, здійснені ними за рахунок авансових платежів та попередньої оплати відповідно до їх цільового призначення, включаються до складу валових витрат у податковому періоді, на який припадає дата збільшення валових доходів на суму зазначених платежів.

Аналогічні зміни були внесені до пп. 11.3.7. ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств»згідно з яким, суми авансових платежів та попередньої оплати отримані підприємствами суднобудівної промисловості від замовників морських, річкових суден включаються до складу валових доходів таких підприємств за датою підписання акта про передачу морських, річкових суден замовнику, за умови цільового використання вказаних коштів у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, положення ст. 1 ЗУ «Про заходи щодо державної підтримки суднобудівної промисловості в Україні», пп. 11.3.7. ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств»застосовується лише з метою визначення прибутку, що підлягає оподаткуванню згідно з Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" та не змінює визначений пп. 7.3.1. ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств»порядок визначення балансової вартості доходів, отриманих (нарахованих) платником податку в іноземній валюті у зв'язку з продажем товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду.

Публічне акціонерне товариство «Миколаївський суднобудівний завод «Океан»правильно відображало доходи, отримані як авансові платежі та попередню оплату від замовників морських та річкових суден у іноземній валюті, у складі валових доходів за датою підписання акту прийому-передачі за офіційним курсом, що діяв на дату оприбуткування валюти.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо відсутності в діях позивача порушень вимог пп. 7.3.1., 11.3.7. ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств».

Щодо завищення позивачем валових витрат на суму 584.145,00 грн. у 2009 році суд встановив, що протягом 2009 року, Публічним акціонерним товариством «Миколаївський суднобудівний завод Океан», було укладено 4 договори купівлі-продажу легкових автомобілів на загальну суму 3.504.871,30 грн. в тому числі ПДВ в сумі 584.145,00 грн., яка була включена до складу валових витрат.

Колегія суддів вважає, що вирішуючи позов у цій частині, суд першої інстанції правильно визначив та застосував положення пп. 7.4.2 п. 7.4 ст. 7 ЗУ «Про податок на додану вартість», як спеціальну норму відносно положень ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств», згідно з якою не включається до складу податкового кредиту та відноситься до складу валових витрат сума податку, сплачена платником податку при придбанні легкового автомобіля (крім таксомоторів), що включається до складу основних фондів.

Крім того, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо скасування податкового повідомлення-рішення № 00004836/0 від 02 червня 2010 року, оскільки позивачем було розпочато процедуру адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення та подано скаргу до СДПІ м. Миколаєва.

Відповідно по пп. 5.5.2 та 5.5.3 ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», заява про оскарження рішення контролюючого органу, подана з додержанням строків зупиняє виконання платником податків своїх зобовязань, визначених у податковому повідомленні-рішенні, на строк від подання такої заяви до дня закінчення процедури адміністративного оскарження.

Враховуючи наведене, вимоги відповідача щодо внесення змін до податкової декларації на наступні періоди до закінчення процедури адміністративного оскарження суперечить вимогам закону.

Таким чином, суд першої інстанції повно та всебічно дослідив фактичні обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Згідно з ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 184, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 207, 254 КАС України, суд -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Миколаєві залишити без задоволення.

Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2010 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Миколаївський суднобудівний завод Океан»до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Миколаєві про скасування податкових повідомлень-рішень залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий

Судді