ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 квітня 2016 р. Справа № 876/1284/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Кузьмича С. М.,
суддів Гулида Р. М., Улицького В. З.
за участю секретаря Кулик Т. Б.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 2 лютого 2016 року по справі № 809/4413/15 за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними,
ВСТАНОВИВ:
15 грудня 2015 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області, яким просить визнати протиправними дії відповідача щодо вимоги сплати позивачем коштів за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон в розмірі 391,47 грн. та зобов'язати відповідача повернути позивачеві зайво сплачені кошти в розмірі 391,47 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ні Законом України "Про порядок виїзду з України та в'їзду в Україну громадян України", ні Порядком централізованого оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженим постановою КМУ від 13 березня 2013 року № 185, ні Правилами оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затвердженими постановою КМУ № 231 від 31 березня 1995 року, не передбачено обов'язку особи сплачувати будь-які платежі, крім державного мита.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 2 лютого 2016 року адміністративний позов задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Управління Державної міграційної служби України у Івано-Франківській області щодо вимоги сплати ОСОБА_1 коштів за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон в розмірі 391,47 грн.
Зобов'язано Управління Державної міграційної служби України у Івано-Франківській області повернути ОСОБА_1 сплачені кошти за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон в розмірі 391,47 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Зазначену постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач. У поданій апеляційній скарзі просить вказану постанову скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
В апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції не взято до уваги той факт, що постановою Кабміну від 26 жовтня 1098 передбачено, що у разі надання послуги, що передбачає видачу бланка або номерного знака, розмір плати за її надання визначається з урахуванням витрат, пов'язаних з придбанням відповідної продукції, у тому числі вартості персоналізації.
Сторони явку своїх представників не забезпечили, хоч і були належним чином повідомлені про дату, час і місце проведення судового засідання, що не перешкоджає розглядати справу в їх відсутності без здійснення звукозапису.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не належить до задоволення з наступних підстав.
Проаналізувавши матеріали справи, судом встановлено, що 25 травня 2015 року позивач звернувся до УДМС України в Івано-Франківській області з метою оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон та одночасно подав такі документи: паспорт громадянина України та його копії, закордонний паспорт, платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита в розмірі 170 грн, довідку про присвоєння ідентифікаційного номера з її копіями та свідоцтво про народження.
Крім зазначених документів, позивачем на вимогу працівника УДМСУ в Івано-Франківській області було подано два платіжні документи, а саме: про сплату вартості нетермінового оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон у розмірі 87,15 грн і про сплату вартості бланка паспорта у розмірі 304,32 грн, а всього в розмірі 391,47 грн.
30 жовтня 2015 року було оформлено та видано позивачу паспорт (датою видачі в паспорті значиться 20 жовтня 2015 року)
Приписами статті 1 Закону України «Про порядок виїзду з України та в'їзду в Україну громадян України» №3857-ХІІ від 21 січня 1994 року у редакції на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон №3857-ХІІ) закріплено, що громадянин України має право виїхати з України, крім випадків, передбачених цим Законом, та в'їхати в Україну.
Документами, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну та посвідчують особу громадянина України під час перебування за її межами, є, зокрема, паспорт громадянина України для виїзду за кордон (стаття 2 Закону №3857-ХІІ).
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону №3857-ХІІ оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон провадиться громадянам України, які постійно проживають в Україні і досягли 18-річного віку, - за особистим клопотанням про отримання паспорта або через своїх законних представників до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства. Порядок оформлення, видачі, обміну, повернення, вилучення, знищення, визнання недійсним паспорта громадянина України для виїзду за кордон визначається Кабінетом Міністрів України. Бланки паспорта громадянина України для виїзду за кордон виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства.
Крім того, статтею 7 названого Закону закріплено, що правила оформлення і видачі паспортів, їх тимчасового затримання та вилучення визначаються відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України підлягають опублікуванню.
Саме на реалізацію наведеної бланкетної норми, Кабінетом Міністрів України 31 березня 1995 року було прийнято постанову №231, якою затверджено Правила оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення.
Так, у пункті 10 згаданих Правил закріплено, що для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон подається: 1) заява-анкета встановленого зразка; 2) паспорт громадянина України, свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років) (після прийняття документів повертається); 3) копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи; 4) дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра; 5) квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.
Справляння державного мита за видачу паспорта також закріплено пунктом 9 Правил №213.
Відповідно до статті 1 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» №7-93 від 21 січня 1993 року платниками державного мита на території України є фізичні та юридичні особи за вчинення в їхніх інтересах дій та видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами.
Пунктом 5 статті 2 та підпунктом «б» пункту 6 статті 3 названого Декрету закріплено, що державне мито справляється за видачу документів на право виїзду за кордон і про запрошення в Україну осіб з інших країн, за продовження строку їх дії та за внесення змін до цих документів та становить 170 грн.
Приймаючи оскаржене рішення суд першої інстанції виходив з того, що сплата установленого Декретом державного мита покриває вартість витрат, пов'язаних із учиненням міграційною службою дій щодо видачі громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон (у тому числі й вартість бланка). Тому міграційна служба не вправі вимагати повторної оплати тих самих дій (послуг) на підставі іншого нормативно-правового акта.
Проаналізувавши матеріали справи та наведені вище законодавчі положення, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає за необхідне зазначити, що посилання апелянта на пункт 27 постанови Кабінету Міністрів України №795 від 4 червня 2007 року «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання» у редакції постанови Кабінету Міністрів України №1098 від 26 жовтня 2011 року в обґрунтування правомірності стягнення плати за надання послуг з оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон у розмірі 87,15 грн. та пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України №1098 від 26 жовтня 2011 року «деякі питання надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг» в обґрунтування правомірності стягнення вартості бланка такого паспорта, суд оцінює критично, оскільки наведені вище Закони мають вищу юридичну силу.
Такі висновків суду відповідають правовій позиції Верховного Суду України викладені у постанові від 17 грудня 2013 року у справі № 21-441а13.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а постанову суду - без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують рішення суду першої інстанції.
Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області - залишити без задоволення.
Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 2 лютого 2016 року по справі № 809/4413/15 - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий Кузьмич С. М.
Судді Гулид Р. М.
Улицький В. З.
Повний текст ухвали складено 8 квітня 2016 року