КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: №367/8895/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Чернова Д.Є.;
Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
П О С Т А Н О В А
Іменем України
06 квітня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сорочко Є.О.
суддів: Бистрик Г.М.
Земляної Г.В.
за участю секретаря Запорожченко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області на постанову Ірпінського міського суду Київської області від 15 лютого 2016 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області про визнання незаконними дій та перерахунку пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернулася до Ірпінського міського суду Київської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області (далі - УПФ України у м. Ірпені) про визнання незаконними дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії державного службовця із врахуванням при обрахунку сум матеріальних допомог на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії із врахуванням таких показників з дати її призначення.
Постановою Ірпінського міського суду Київської області від 15 лютого 2016 року позов задоволено. Визнано незаконними дії УПФ України у м. Ірпені щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати. Зобов'язано УПФ України у м. Ірпені негайно провести перерахунок пенсії, починаючи з дати її призначення безстроково, з врахуванням законодавства, що діяло на момент призначення пенсії. До раніше визначеної суми пенсії в обрахунок включити заробіток, що складається з сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати за роботу на державній службі, які враховуються при обчисленні пенсії і з яких сплачені страхові внески відповідно до Закону України (суми виплат вказані у довідці №2577/Ш/050 від 17.11.2015 року). Стягнуто з УПФ України у м. Ірпені заборгованість недоплаченої щомісячної державної пенсії, починаючи з дати її призначення. Зобов'язано УПФ України у м. Ірпені проводити в подальшому виплату пенсії з урахуванням додатково нарахованих сум із зазначених у позові виплат.
На вказану постанову УПФ України у м. Ірпені подало апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Відповідно до матеріалів справи, позивач з 22.09.2011 р. перебуває на обліку в УПФ України у м. Ірпені та отримує пенсію за віком, як державний службовець, відповідно до Закону України "Про державну службу".
Вважаючи, що пенсію обчислено невірно, позивач 24.11.2015 р. звернулася до УПФ України у м. Ірпені із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця з врахуванням інших виплат, з яких нараховувались страхові внески, а саме: сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, що не були враховані у заробітну плату при обчисленні розміру пенсії у 2011 році.
Листом УПФ України у м. Ірпені від 26.11.2015 р. №261/Ш-03 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії посилаючись на те, що суми таких виплат не входять до складу заробітної плати державного службовця.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в чинній редакції на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
З наведених положень вбачається, що матеріальна допомога, індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня та 6 листопада 2013 року, від 3 червня 2014 року (№№ 21-430а11, 21-97а13, 21-125а13, 21-350а13, 21-134а14).
Зокрема, у постанові від 03 червня 2014 року (справа №21-134а14), Верховний Суд України звернув увагу, що перевага у таких випадках має надаватись не положенням законів України "Про державну службу" та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Як вбачається з матеріалів справи, для проведення перерахування пенсії позивач до заяви додала довідку від 17.11.2015 р. №2577/Ш/050 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією). В такій довідці зазначені розміри виплачених позивачу матеріальних допомог на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. єдиний внесок.
Отже, висновок відповідача про те, що вказані виплати не враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії державного службовця, - є помилковим.
Разом з тим, відповідно до ч. 2 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Судом першої інстанції не звернуто увагу на те, що довідка від 17.11.2015 р. №2577/Ш/050 про складові заробітної плати не подавалася позивачем до УПФ України у м. Ірпені при призначенні пенсії у 2011 році та не могла бути подана з огляду на те, що така довідка видана пізніше. Тому, суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку, що перерахунок пенсії позивачу необхідно здійснити на підставі такої довідки з часу призначення пенсії.
Колегія суддів зазначає, що з 24.11.2015 р., тобто з моменту звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та надання довідки Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області від 17.11.2015 р. №2577/Ш/050 про складові заробітної плати, позивач набула права на перерахунок пенсії із врахуванням показників такої довідки.
Отже, перерахунок і виплату пенсії позивачу необхідно здійснити з врахуванням виплачених сум матеріальних допомог на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески згідно довідки від 17.11.2015 р. №2577/Ш/050 про складові заробітної плати з 24.11.2015 р.
Крім того, суд першої інстанції прийшов до необґрунтованого висновку щодо необхідності стягнення з відповідача заборгованості недоплаченої пенсії, оскільки відповідачем ще не проводився її перерахунок з врахуванням вказаних показників. Тому позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими.
Вимоги позивача щодо негайного проведення перерахунку пенсії за весь період є необґрунтованими. Згідно п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду, зокрема про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Відповідно до п. 1 ч. 2 цієї статті Кодексу суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в постанові звернути до негайного виконання постанову: у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті. При цьому, як вже було зазначено, відповідачем не проводився відповідний перерахунок пенсії, а її розрахунок внаслідок чого і може бути визначено суму боргу не відноситься до компетенції суду та є дискреційними повноваженнями відповідача.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову в повному обсязі, тому апеляційну скаргу УПФ України у м. Ірпені необхідно задовольнити частково, постанову Ірпінського міського суду Київської області від 15 лютого 2016 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити частково, оскільки постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 160, 196, 198, 202, 207 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області - задовольнити частково.
Постанову Ірпінського міського суду Київської області від 15 лютого 2016 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов ОСОБА_3 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області щодо відмови ОСОБА_3 в перерахунку пенсії, яка призначена відповідно до Закону України "Про державну службу" із врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області здійснити ОСОБА_3 перерахунок і виплату пенсії, яка призначена відповідно до Закону України "Про державну службу" із врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, згідно довідки Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області від 17.11.2015 р. №2577/Ш/050 про складові заробітної плати, - з 24.11.2015 р. враховуючи вже здійснені виплати.
В іншій частині позову - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
головуючий суддя Сорочко Є.О.
судді Бистрик Г.В.
Земляна Г.В.
Повний текст постанови складено 07.04.2016 року
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Бистрик Г.М.