У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 674/1772/15-а
Головуючий у 1-й інстанції: Артемчук В.М.
Суддя-доповідач: Залімський І. Г.
05 квітня 2016 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Залімського І. Г.
суддів: Сушка О.О. Смілянця Е. С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного Фонду України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області на постанову Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 09 лютого 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного Фонду України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
В грудні 2015 року ОСОБА_2 звернулась до Дунаєвецького районного суду Хмельницької області із позовом до управління Пенсійного Фонду України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії.
Постановою Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 09 лютого 2016 року позов задоволено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 09 лютого 2016 року скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованої постанови.
Сторони у справі повноважних представників у судове засідання не направили, хоча повідомлялись про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, колегія суддів визнала за можливе розглянути апеляційну скаргу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивача ОСОБА_3, який був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, інвалідом першої групи по причині захворювання пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та перебував на обліку в управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть НОМЕР_1, копією посвідчення НОМЕР_2, виданого 04 листопада 1993 року та копією витягу із акту огляду МСЕК серії МСЕ №052486 від 26.02.2004 року.
18.08.2015 року позивачка звернулася до управління ПФУ в Дунаєвецькому районі із заявою про переведення її з пенсії по інвалідності на пенсію по втраті годувальника за її чоловіка ОСОБА_3 - учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії.
Розпорядженням начальника управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі від 26 серпня 2015 року позивачці відмовлено у перерахунку пенсії - переході з пенсії по віку на пенсію по втраті годувальника відповідно ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в зв'язку з відсутністю необхідних для переведення документів, які видані за встановленою формою, а саме: довідки форми 122 та довідки-розшифровки заробітної плати за роботу в зоні ЧАЄС.
Позивач не погодилась із вказаної відмовою та звернулась до суду.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що відповідач, фактично без всяких законних підстав, обмежив право позивача на отримання пенсії по втраті годувальника згідно довідок та розрахунку отриманої заробітної плати за роботу по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, яка є в пенсійній справі і була підставою для призначення пенсії померлому чоловіка позивача, що свідчить про неправомірність дій відповідача та є підставою для скасування розпорядження начальника управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому району від 26 серпня 2015 року щодо відмови у призначенні позивачу пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Колегія суддів погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції, зважаючи на наступне.
Стаття 46 Конституції України закріплює право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Частиною 4 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсія в разі втрати годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), у розмірі на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 процентів пенсії по інвалідності померлого годувальника.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджено Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
Порядком обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначено механізм обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та встановлено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Статтею 55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 року - не менше, ніж 5 календарних днів мають право на призначення пенсії за обумовленим законом.
Згідно з приписами ст. 15 цього Закону підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджується відповідними документами. Видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також на території радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Відповідно до ч.3 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсій особам, які мають право на її отримання, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, при призначенні пенсії із використанням норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до заяви про призначення, перерахунку пенсії переведення з одного виду пенсії на інший додаються документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до пунктів 2.3, 2.10 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи передбачено, що заробіток у випадку призначення пенсії по втраті годувальника визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами. При цьому, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Згідно довідки, виданою Дунаєвецьким АТП 16839, ОСОБА_3 працював водієм та був відправлений в службове відрядження в м. Чорнобиль для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 20.10.1986 року по 06.11.1986 року, де працював на об'єктах по ліквідації Чорнобильської АЕС в м. Чорнобиль (а.с.14). Заробітна плата ОСОБА_3 за роботу проведену на Чорнобильській АЕС в жовтні 1986 року склала 216,32 крб., а в листопаді 108,16 крб.
Відповідно до довідки Дунаєвецького АТП 16839 (а.с.15) за роботу в населених пунктах відчуження м.Чорнобиль з 20 жовтня 1986 року по 06 листопада 1986 року по місцю роботи в Дунаєвецькому АТП 16839 ОСОБА_3 була виплачена заробітна плата в розмірі 402 крб.09 коп.
В довідці ПАТ «Дунаєвецьке АТП-16839» від 18.08.2015р. №54 зазначено, що згідно відомостей по нарахуванню заробітної плати водіїв підприємства за 1986 -1987 роки ОСОБА_3 нарахована заробітна плата в жовтні 1986 р. 62,49 грн., в листопаді 1986р.- 145,41 грн., в грудні 1986 р. - 56,55 грн., первинні документи, а саме: шляхові листи, табелі обліку робочого часу, накази на відрядження та платіжні відомості на день перевірки не збереглися в зв'язку із закінченням терміну їх зберігання (а.с.35).
Враховуючи зазначене колегія суддів вважає протиправним розпорядження начальника управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому району від 26 серпня 2015 року щодо відмови у призначенні позивачу пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 198 та статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу управління Пенсійного Фонду України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області залишити без задоволення, а постанову Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 09 лютого 2016 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Головуючий Залімський І. Г. Судді Сушко О.О. Смілянець Е. С.