Копія
Справа № 822/551/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 квітня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-судді суддівКовальчук А.М. Шевчука О.П. Данилюк У.Т. при секретарі за участі:Бачку А.М. представників сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_5 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області в якому просить: - визнати протиправними дії Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо неналежного розрахунку та виплати ОСОБА_5 одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІІ групи; - зобов'язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій нарахувати та виплатити ОСОБА_5 одноразову грошову допомогу, як інваліду ІІІ групи, у розмірі 36 місячного грошового забезпечення на момент звільнення, виходячи із посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення із врахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що в період з 1993 року по 2015 рік проходив службу в органах та підрозділах Міністерства надзвичайних ситуацій України, правонаступником якого відповідно до п.2 Указу Президента України від 16.01.2013 року №20 "Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій" є Державна служба України з надзвичайних ситуацій.
29 вересня 2015 року відповідно до наказу начальника Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області №648 позивача звільнено зі служби у відставку із зняттям військового обліку за станом здоров'я з посади заступника начальника Оперативно-координаційного центру ГУ ДСНС України у Хмельницькій області. Підставами для звільнення стали: - подання начальника Оперативно-координаційного центру ГУ ДСНС України у Хмельницькій області Петришина В.В; - свідоцтво про хворобу Центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС України від 08.09.2015 року №1302 та рапорту ОСОБА_5
Вказує, що 24 вересня 2015 року за результатами огляду медико-соціальною експертною комісією ОСОБА_5 надано довідку серії АВ №0570240, якою встановлена ІІІ група інвалідності (захворювання, пов'язане з проходженням військової служби).
Зазначає, що згідно витягу з протоколу №1 від 08.02.2016 року комісія з призначення одноразової грошової допомоги вирішила виплатити, згідно з підпунктом 2 пункту 2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №908 від 11 липня 2007 року, інваліду ІІІ групи ОСОБА_5 одноразову грошову допомогу у сумі 67602 грн. 60 коп.
Вказує, що під час проведення розрахунку розміру призначеної та виплаченої позивачу одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІІ групи у розмірі 36 місячного грошового забезпечення на момент звільнення, відповідачем здійснювались нарахування виходячи лише з: посадового окладу за останньою посадою; надбавку за вислугу років та окладу за спеціальним званням без врахування грошового забезпечення (окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Вважає такі дії відповідача неправомірними, оскільки у разі настання інвалідності ІІІ групи, що настала в період проходження військової служби, особі рядового чи начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту виплачується одноразова грошова допомога в порядку та на умовах, визначених Порядком затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року № 908 в розмірі 36-місячного грошового забезпечення, яке відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Зазначає, що маючи інвалідність ІІІ групи, яка настала в період проходження військової служби, має право на виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 36-місячного грошового забезпечення. А тому на підставі вищевикладеного просить задоволити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав повністю з підстав, зазначених у позовній заяві та просив задоволити позов у повному обсязі.
Представник відповідача та третьої особи в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, подав письмові заперечення в яких зазначив, що відповідно до довідки огляду медико-соціальною комісії АВ №0570240 позивачу встановлено III групу інвалідності. Вказує, що згідно наказу Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області від 29 вересня 2015 року № 648, позивача звільнено у вересні 2015 року.
Зазначає, що абзацом першим пункту 3 Порядку (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2013 р. №613) встановлено, що розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.
Вказує, що нормативними приписами пункту 3 Порядку у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин (на момент звільнення позивача) чітко визначено вичерпний перелік складових грошового забезпечення за якими вираховується розмір зазначеної одноразової грошової допомоги.
Зазначає, що відповідно до цього пункту ДСНС України розраховано суму одноразової грошової допомоги позивачу.
З огляду на вищевказане, розмір одноразової грошової допомоги слід вираховувати відповідно до Порядку, а не відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. №1294, як зазначено позивачем.
Вказує, що оскільки позивач проходив службу цивільного захисту (державну службу особливого характеру) він відноситься до кола спеціальних суб'єктів права, а його правовий та соціальний статус регулюється спеціальним законодавством з питань проходження такої служби.
До правовідносин, що виникли між позивачем та державою в особі ДСНС України, не може бути застосовано норми Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». А тому просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, заслухавши пояснення учасників судового процесу, оцінивши інші докази, які є у справі, суд приходить до висновку, що заявлений адміністративний позов задоволенню не підлягає, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 в період з 1993 року по 2015 рік проходив службу в органах та підрозділах Міністерства надзвичайних ситуацій України, правонаступником якого відповідно до п.2 Указу Президента України від 16.01.2013 року №20 "Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій" є Державна служба України з надзвичайних ситуацій.
24 вересня 2015 року за результатами огляду медико-соціальною експертною комісією ОСОБА_5 надано довідку серії АВ №0570240, якою встановлена ІІІ група інвалідності (захворювання, пов'язане з проходженням військової служби).
29 вересня 2015 року відповідно до наказу начальника Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області №648 позивача звільнено зі служби у відставку із зняттям військового обліку за станом здоров'я з посади заступника начальника Оперативно-координаційного центру ГУ ДСНС України у Хмельницькій області. Підставами для звільнення стали: - подання начальника Оперативно-координаційного центру ГУ ДСНС України у Хмельницькій області Петришина В.В; - свідоцтво про хворобу Центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС України від 08.09.2015 року №1302 та рапорту ОСОБА_5
Згідно витягу з протоколу №1 від 08.02.2016 року комісія з призначення одноразової грошової допомоги вирішила виплатити, згідно з підпунктом 2 пункту 2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №908 від 11 липня 2007 року, інваліду ІІІ групи ОСОБА_5 одноразову грошову допомогу у сумі 67602 грн. 60 коп.
Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту, їх права та обов'язки визначаються Кодексом цивільного захисту України, Законом України "Про затвердження дисциплінарного статуту служби цивільного захисту", Положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженим постановою КМУ № 593 від 11 липня 2013 року (далі - Положення).
Статтею 101 Кодексу цивільного захисту України, зазначене, що служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Згідно з Положенням, особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту є громадяни, які у добровільному порядку прийняті на службу цивільного захисту за контрактом, приймають присягу служби цивільного захисту і яким присвоєно відповідно до цього Положення спеціальні звання, а також належать до персоналу (кадрів) ДСНС України. Статус їх підтверджується службовим посвідченням тощо.
Отже, позивач є особою, статус якої визначено та регулюється відповідно до положень Кодексу цивільного захисту України.
Відповідно до статті 115 Кодексу цивільного захисту України (далі - Кодекс), держава забезпечує соціальний та правовий захист осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, працівників органів управління та сил цивільного захисту і членів їхніх сімей відповідно до Конституції України, цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Статтею 118 Кодексу цивільного захисту України, передбачена виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту.
Так, згідно ч.2 вказаної статті, у разі травми або поранення, заподіяного особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання службових обов'язків, а також інвалідності, що настала у період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що стався у період проходження служби, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності такій особі виплачується одноразова грошова допомога у розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності особою рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту у період проходження служби у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
У всіх випадках розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) особи рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту не може бути меншим за стократний розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на час виплати допомоги (ч.3 ст.118).
В свою чергу, Кодексом цивільного захисту України передбачено виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту.
Однак, цим Кодексом не встановлено сам порядок виплати такої одноразової грошової допомоги так як і не встановлено виходячи із яких видів оплати праці повинен обраховуватися розмір цієї допомоги, а лише зазначено, що порядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються Кабінетом Міністрів України (стаття 125 Кодексу).
Разом з тим, такий порядок виплати одноразової грошової допомоги встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 р. N 908 "Про затевердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту" (далі - Порядок №908).
Зазначена постанова, була прийнята на реалізацію права на отримання одноразової грошової допомоги та відповідно до положень статті 118 Кодексу особами, статус яких регулюється цим Кодексом.
Відповідно до п.2 Порядку №908, одноразова грошова допомога виплачується особам рядового і начальницького складу у разі настання інвалідності в період проходження служби та особам, звільненим із служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення, а якщо інвалідність настала внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, незалежно від строку, який минув після звільнення із служби, у розмірі 36-місячного грошового забезпечення - інвалідам III групи.
Пунктом 3 Порядку №908 передбачено, що розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.
Таким чином, враховуючи зазначене, розмір одноразової грошової допомоги повинен розраховуватися виходячи саме з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою відповідно до вказаного порядку від 11 липня 2007 р. N 908.
Позивач посилається на те, що відповідно до пункту 1 Постанови № 1294 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Вказує на те, що дана норма кореспондуються з положеннями частини другої статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІ1 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», якою передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
В такому випадку, Кодекс цивільного захисту України, Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Постанова № 1294 по іншому визначають елементи грошового забезпечення, ніж Порядок № 908, який звужує перелік виплат, які складають грошове забезпечення.
А тому, враховуючи визначені в ч.4 статті 9 КАС України загальні засаді пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення складових грошового забезпечення щодо виплати одноразової грошової допомоги відповідач повинен застосовувати норми статті 118 Кодексу цивільного захисту України та Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», які мають вищу юридичну силу, та обчислювати одноразову грошову допомогу виходячи із посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійних характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Суд критично ставиться до зазначених доводів, та вважає за необхідне зазначити наступне.
Так, дійсно згідно статті 125 Кодексу цивільного захисту України, порядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 Постанови №1294 та аналогічних положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Проте відповідно до Порядку №908, розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.
Однак, при визначенні нормативно правового акту, який підлягає застосуванню до даних правовідносин, необхідно враховувати те, яким саме нормативно-правовим актом визначено правовий статус особи, яка претендує на отримання одноразової грошової допомоги.
Як вже зазначалося вище, ОСОБА_5 є особою, статус якої визначено саме положеннями Кодексу цивільного захисту України, а тому на нього не розповсюджується дія Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а отже підстави для врахування положень цього закону під час нарахування грошової допомоги відсутні.
Таким чином, положення Постанови № 1294 та Порядку №908 мають однакову юридичну силу, а тому для визначення нормативно-правового акту, що підлягає застосування необхідно враховувати принцип переваги спеціального законодавства над загальним.
Отже, враховуючи те що Постанова N 908 від 11 липня 2007 р. Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту регулюються відносини по відношенню до осіб, статус яких визначено Кодексом цивільного захисту України, саме такою особою і є позивач, то застосуванню підлягають положення саме Порядку №908, оскільки в даному випадку вони є спеціальними по відношенню до положень постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07 листопада 2007 року № 1294.
Суд приймає до уваги той факт, що представником позивача в судовому засіданні не заперечувалось, що відповідачем виплачено грошову допомогу відповідно до п.3 Порядку №908.
Суд критично оцінює посилання представника позивача на наказ №475 Міністерства внутрішніх справ України щодо виплати грошової допомоги при звільненні, оскільки позивачем оскаржується виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 3 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З врахуванням зазначених обставин, норм чинного законодавства, суд приходить до висновку, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій при розрахунку розміру одноразової грошової допомоги ОСОБА_5 діяла на підставі та в межах передбаченим чинним законодавством, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Керуючись ст.ст. 71, 158 - 163, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
в задоволенні позову ОСОБА_5 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 08 квітня 2016 року
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/А.М. Ковальчук О.П. Шевчук У.Т. Данилюк "Згідно з оригіналом" Суддя А.М. Ковальчук