ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2016 року Житомир справа № 806/5246/15
категорія 10.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Черняхович І.Е.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про зобов'язання повернути кошти,-
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області, в якому просила зобов'язати повернути помилково сплачені кошти у розмірі 3415,01 грн. В обґрунтування позову зазначає, що відповідно до договору купівлі - продажу квартири від 12.06.2015, посвідченого приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу Клименюк Н.Б., вперше придбала житло, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Під час вчинення нотаріальних дій ОСОБА_1 сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу нерухомого майна у розмірі 1% вартості квартири, а саме 3415,01 грн. Оскільки, законодавством передбачено, що громадяни, які придбавають житло вперше звільняються від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, звернулась до управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі з заявою про повернення надмірно сплачених коштів. Однак, управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі листом № 9679/05 від 21.08.2015 відмовило позивачу у поверненні помилково сплаченого збору.
Позивач у судове засідання не прибув, надав суду заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Представник позивача у судове засідання не прибув, надіслав суду заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження, проти задоволення позову заперечував. В письмовому запереченні зазначив, що позивач не надав документального підтвердження щодо звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Судове засідання проведено у порядку письмового провадження у відповідності з частиною 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини у справі, які мають юридичне значення для справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до договору купівлі - продажу квартири від дванадцятого червня 2015 року придбала квартиру, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Договір купівлі - продажу квартири зареєстровано в реєстрі за № 691 від 12.06.2015 приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу Клименюк Наталією Борисівною (а.с. 11-12). Право власності на квартиру зареєстровано 12.06.2015 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується копією Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с. 13).
Під час вчинення нотаріальних дій позивач сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу нерухомого майна у розмірі 1% від вартості об'єкта купівлі продажу в сумі 3415,01 грн., що підтверджується копією чека № 12062015102130 від 12.06.2015 (а.с. 8).
Зважаючи на те, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачений помилково ОСОБА_1 звернулась до управління Пенсійного фонду в м. Житомирі Житомирської області про повернення помилково сплачених коштів. Однак, відповідач у своїй відповіді № 9679/05 від 21.08.2015 повідомив, про те, що управління Пенсійного фонду в м. Житомир Житомирської області немає юридичних підстав видати подання для повернення коштів (а.с. 10). Відмову мотивує тим, що подання для повернення платнику помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування надається на підставі документів, які б підтверджували придбання нерухомого майна вперше. Та зазначає, що на території України не існує єдиної системи реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Суд не погоджується з такою правовою позицією управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області, з наступних підстав.
Відповідно до частини 9 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997, № 400/97-ВР з мінами і доповненнями (далі - Закон) передбачено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Приписами пункту 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998, №1740 (далі - Порядок № 1740) передбачено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Згідно з пунктом 15-3 Порядку № 1740, нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
З наведених норм вбачається, що фізичні особи повинні сплатити збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна. Проте, громадяни, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше звільняються від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
З довідки Малинського районного комунального підприємства з технічної інвентаризації № 71 від 12.08.2015 вбачається, що станом на 01.01.2013 право власності на приватні домоволодіння по м. Малину за ОСОБА_1 та чоловіком, ОСОБА_2 не зареєстровано (а.с. 9). Крім того, позивач надала суду інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру права власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон прав власності відчуження об'єктів нерухомого майна, в якій зазначено, що за ОСОБА_1 зареєстровано квартира за адресою: АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі - продажу від 12.06.2015, інші відомості відсутні (а.с. 50).
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, обов'язок доказування правомірності своїх дій покладено на суб'єкта владних повноважень, за таких обставин, саме управління Пенсійного фонду в м. Житомирі Житомирської області повинно довести правомірність відмови в наданні подання на повернення помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. В даному випадку відповідачем не доведено, що позивачем квартира адресою: АДРЕСА_1 придбана не вперше.
Крім того, суд зазначає, що процедура повернення надмірно або помилково сплачених коштів регулюється пунктом 5 порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 03.09.2013, № 787, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2013, № 1650/24182, помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Приписами абзацу 4 пункту 5 Порядку № 787 передбачено, що подання в довільній формі подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
З огляду на встановлене, суд дійшов висновку, що відмова управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо видачі подання ОСОБА_1 про повернення помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування - неправомірна.
Керуючись статтями 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
постановив:
Позовні вимоги задовольнити.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області звернутись з поданням до управління Державної казначейської служби України в м. Житомирі Житомирської області про повернення ОСОБА_1 помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу квартири від 12.06.2015, в сумі 3415,01 грн. (три тисячі чотириста п'ятнадцять грн. одну коп.).
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя І.Е.Черняхович