ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 листопада 2015 р. справа № 804/6738/15 Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Павловський С.В., одноособово розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "АКТАБАНК" ОСОБА_2, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання бездіяльності протиправною, та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ :
27 травня 2015 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_3 до відповідача-1 - уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «АКТАБАНК» ОСОБА_2, відповідача-2 - Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «АКТАБАНК» ОСОБА_2 щодо не включення ОСОБА_1 Станіславіни (ІПН НОМЕР_1) до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за Договором банківського вкладу УНІВЕРСАЛЬНИЙ № В20-207530/Т від 05.08.2014 р.;
- зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «АКТАБАНК» ОСОБА_2 включити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, у тому числі, шляхом внесення змін до такого переліку поданням додаткової інформації про вкладника стосовно належних до відшкодування останньому за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб коштів, відповідно до Договору банківського вкладу (депозиту) УНІВЕРСАЛЬНИЙ № В20- 207530/Т від 05.08.2014 р.;
- визнати протиправною бездіяльність Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо не вжиття заходів щодо включення ОСОБА_1 Станіславіни (ІПН НОМЕР_1) до реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
- зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб здійснити необхідні дії для включення ОСОБА_1 Станіславіни (ІПН НОМЕР_1) до загального реєстру вкладників, та після отримання від уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «АКТАБАНК» ОСОБА_2 додаткової інформації про вкладника - ОСОБА_1 Станіславіну (ІПН НОМЕР_1) стосовно належних до відшкодування останньому за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб коштів, відповідно до Договору банківського вкладу (депозиту) УНІВЕРСАЛЬНИЙ № В20- 207530/Т від 05.08.2014 р. внести ОСОБА_1 Станіславіну (ІПН НОМЕР_1) до Загального реєстру вкладників.
В обґрунтування позову позивач зазначив про протиправну бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «АКТАБАНК» ОСОБА_2 та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо не включення його до переліку та загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, оскільки вони суперечать вимогам Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», та порушують право на отримання гарантованої суми вкладу.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.05.2015 р. відкрито провадження у адміністративній справі, та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні.
У судове засідання 04.11.2015 р. позивач, представник відповідача-1 та представник відповідача-2, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, до суду не прибули.
Представник позивача 04.11.2015 р. подав письмову заяву про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.
Представником відповідача-1 через канцелярію суду подано письмові заперечення в яких зазначено, що перелік вкладників не створює будь-яких прав чи обовязків у вкладників, у тому числі, у позивача по даній справі, не є обовязковим для виконання, та його виконання не забезпечується будь-якими заходами державного примусу. Перелік вкладників, складення якого віднесено до обовязків уповноваженої особи, носить лише інформаційний характер, є виключно матеріалом для прийняття управлінського рішення виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Перелік вкладників, який складається уповноваженою особою, на виконання вимог ч. 2 ст. 27 ЗУ «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», не є підставою для проведення виплат відшкодування. Такою підставою є лише рішення виконавчої дирекції Фонду про затвердження реєстру вкладників. Також, уповноважена особа Фонду зазначає, що не має компетенції у прийнятті рішень в процесі здійснення виплат відшкодування вкладникам, оскільки, такі виплати відбуваються на підставі рішень виконавчої дирекції за участі банків - агентів, визначених Фондом. Окрім цього, зауважив, що відшкодування коштів фізичних осіб за рахунок позики Фонду здійснюється, відповідно до ч. 1 ст. 26 ЗУ «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, який не може бути меншим 200000,00 гривень. Станом на 05.08.2014 року на банківському рахунку позивача знаходилась сума грошових коштів, яка значно перевищує 200 тис. грн. (2500000,00 грн.), тобто, граничний розмір відшкодування вкладів Фондом гарантування вкладів фізичних осіб. 26.11.2014 року листом № 5225 та 28.11.2014 року листом № 5251 уповноважена особа проінформувала Фонд, що з початку запровадження тимчасової адміністрації проводиться робота з перевірки окремих платежів та транзакцій, проведених в липні-вересні 2014 р., в частині наявності підстав для отримання вкладниками коштів за вкладами. З метою недопущення протиправного відшкодування коштів за вкладами, уповноважена особа, в зазначених листах, звернулась до Фонду з пропозицією розглянути питання можливості та доцільності тимчасового блокування коштів на рахунках окремих вкладників ПАТ «АКТАБАНК», у тому числі, й на рахунку позивача. 01.12.2014 р. Протоколом засідання виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 250/4, Фонд вирішив погодити пропозицію уповноваженої особи щодо тимчасового блокування коштів за рахунками фізичних осіб-вкладників ПАТ «АКТАБАНК» згідно переліку, наведеному у вищезазначених листах, та зобовязав відділ організації виплат Фонду відобразити блокування у файлах «D» та «Z» Узагальненої бази даних Фонду гарантування. 21.01.2015 р. уповноваженою особою в Прокуратуру м. Дніпропетровська було подано заяву про злочин з вимогою перевірити в діях позивача складу злочину. ОСОБА_4 з кримінального провадження № 12015040030000067 від 11.02.2015 р. до ЄРДР 03.02.2015 р. внесено запис про початок досудового розслідування за ч. 3 ст. 190 КК України. Відповідно до ст. 27 ЗУ «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду, станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Саме це і було виконано уповноваженою особою, а саме, складено перелік вкладників з урахуванням нормативно-правового акту Фонду - рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 01.12.2014 р. (Протокол засідання виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 250/4) про тимчасове блокування виплати окремим вкладникам. На даний час це рішення не скасовано та не змінено, що унеможливлює включення уповноваженою особою до переліку вкладників позивача. На підставі вищевикладеного, відповідач-1 просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Представником відповідача-2 через канцелярію суду надано письмові заперечення, в яких зазначено, що виконавча дирекція Фонду затверджує Загальний реєстр виключно на підставі Переліку вкладників, складеного та наданого уповноваженою особою. У переданому уповноваженою особою Переліку вкладників ПАТ «АКТАБАНК» інформація про позивача була відсутня, у зв'язку із чим дані про позивача не могли бути враховані при складанні та затвердженні Загального реєстру Фондом гарантування. Окрім цього зазначив, що законодавство не покладає обов'язок на Фонд враховувати під час складання Загального реєстру інші документи, окрім Переліку вкладників. Перелік, який складається уповноваженою особою, по суті має характер попереднього документу, який надалі у формі Загального реєстру затверджується Фондом гарантування. А відтак, оскільки позивача не було включено уповноваженою особою до Переліку вкладників, Фонд гарантування не мав правових підстав здійснюватися відповідні процедури по включенню його до Загального реєстру та виплаті відшкодування, у звязку із чим, на думку відповідача-2, Фонд гарантування не вчинив жодної протиправної бездіяльності або дій стосовно позивача щодо не включення останнього до Загального реєстру вкладників та невідшкодування йому коштів, оскільки Фонд гарантування не володів і не повинен був володіти жодною додатковою інформацією про позивача, окрім тієї, що міститься в Переліку вкладників, в якому інформація щодо позивача була відсутня. Тому, на думку відповідача-2, заявлені до нього вимоги є безпідставними, необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до приписів ст. ст. 122, 128 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративну справу розглянуто у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та подані до суду сторонами письмові докази, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд зазначає наступне.
ОСОБА_4 із ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Судом встановлено, та матеріалами справи підтверджено, що 05 серпня 2014 року між ОСОБА_1 та Публічним акціонерним товариством «АКТАБАНК» був укладений договір банківського вкладу «УНІВЕРСАЛЬНИЙ» № В20- 207530/Т (надалі - Договір) відповідно до пунктів 1.1 якого до Банку надійшли, а Банк прийняв грошові кошти в сумі 150000,00 гривень (сто пятдесят тисяч грн. 00 коп.) на строк 3 (три) місяці з 05.08.2014 р. по 05.11.2014 р. зі сплатою 13 (тринадцять) % річних.
Відповідно до п. 1.2.1. Договору - «На вкладний (депозитний) рахунок можуть зараховуватися кошти, які надійшли на імя Вкладника (власника рахунку) від іншої особи. У цьому разі вважається, що Вкладник погодився на одержання грошових коштів від іншої, надавши їй необхідні дані про свій вкладний (депозитний рахунок).
В той самий день на депозитний рахунок ОСОБА_1 № 26300001630229 по договору № В20-207530/Т від 05.08.2014р. були зараховані кошти в розмірі 150000,00 гривень (сто пятдесят тисяч грн. 00 коп.) (далі - Вклад), які надійшли з депозитного рахунку №26201901602627 по договору № В20-21059/Т від 29.07.2014 р., що підтверджується меморіальний ордером № 121427 від 05.08.2014 р., та платіжним дорученням № 121427 від 05.08.2014 р.
Постановою Правління Національного банку України від 16.09.2014 року № 576 «Про віднесення ПАТ «АКТАБАНК» до категорії неплатоспроможних», виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 16.09.2014 року прийнято рішення № 90, яким розпочато процедуру виведення ПАТ «АКТАБАНК» з ринку, шляхом запровадження з 17.09.2014 р. по 17.12.2014 р. тимчасової адміністрації та призначення ОСОБА_2 уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ «АКТАБАНК» (місцезнаходження: вул. Шевченка, 53, м.Дніпропетровськ, 49000, Україна, код ЄДРПОУ 35863708; МФО 307394).
Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 15.12.2014 р. № 144 було продовжено здійснення тимчасової адміністрації ПАТ «АКТАБАНК» на один місяць по 17.01.2015 року включно.
Відповідно до офіційного повідомлення зробленого Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, на офіційному сайті Фонду, Постановою Правління Національного банку України від 15.01.2015 № 19 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «АКТАБАНК» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб було прийнято рішення від 16.01.2015 № 6 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «АКТАБАНК» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку», згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «АКТАБАНК» (далі - ПАТ «АКТАБАНК») з відшкодуванням з боку Фонду коштів за вкладами фізичних осіб та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ «АКТАБАНК» провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків ОСОБА_2 строком на 1 рік, з 16.01.2015 по 15.01.2016 включно.
Дізнавшись про початок процедури ліквідації ПАТ «АКТАБАНК», позивач звернувся до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та до уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію (на ліквідацію) ПАТ «АКТАБАНК» ОСОБА_2 із заявами у яких просив включити його до переліку (реєстру) вкладників ПАТ «АКТАБАНК», які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду, та виплатити гарантовану суму відшкодування за вкладом, або надати пояснення про причини відсутності позивача в переліку та Загальному реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.
На офіційному сайті Фонду опубліковано оголошення про те, що Фонд з 23.01.2015 р. розпочинає виплати коштів вкладникам ПАТ «АКТАБАНК», для отримання коштів вкладники ПАТ «АКТАБАНК» з 23.01.2015 р. по 02.03.2015 р. включно можуть звертатись до установ банку-агента Фонду ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ФІДОБАНК». Виплати гарантованої суми відшкодування здійснюватимуться відповідно до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.
Проте, при звернені до ПАТ «ФІДОБАНК» позивачу було відмовлено у виплаті гарантованої суми вкладу, оскільки позивача не включено в загальний реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.
До матеріалів справи долучено копії заяв позивача від 26.12.2014 року, 08.01.2015 року, 17.01.2015 року, 26.01.2015 року, які були отримані ПАТ «АКТАБАНК»: 26.12.2014 р. за вх. № 5166; 12.01.2015 р. за вх. № 12/01/15-49; 19.01.2015 р. за вх. № 19/01/15-59; 26.01.2015 р. за вх. № 26/01/15-21. 02.02.2015 р. за вих. № 427 уповноваженою особою була надана відповідь на заяву від 08.01.2015 року, в якій причиною не включення позивача до переліку стала заява відповідача-1 до прокуратури. Заява позивача від 08.01.2015 року отримана Фондом 13.01.2015 р. за вх. № Ф-450/15, на яку Фондом було надано відповідь від 23.01.2015 р. за вих. № 21-036-2169/15. В зазначеній відповіді відповідач-2 вказує, що з приводу не включення до списку вкладників які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, необхідно звертатися безпосередньо до ПАТ «АКТАБАНК».
Так, правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Частиною першою статті 3 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
Відповідно до частини першої статті 1 та частини третьої статті 12 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», виконавча дирекція Фонду здійснює управління поточною діяльністю Фонду; виконавча дирекція Фонду має такі повноваження у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами: 1) визначає порядок ведення реєстру учасників Фонду; 2) визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону; 3) визначає порядок ведення банками бази даних про вкладників та ведення Фондом відповідної узагальненої бази даних; 4) приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; 5) затверджує порядок визначення банків-агентів та визначає на підставі цього порядку банків-агентів; 6) приймає рішення про оплату Фондом витрат, пов'язаних із процедурою виведення неплатоспроможного банку з ринку, у межах кошторису витрат Фонду, затвердженого адміністративною радою Фонду; 7) встановлює вимоги до змісту договорів банківського вкладу, договорів банківського рахунка з питань, що стосуються функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб.
Частина перша статті 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
За правилами частин першої-третьої статті 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» передбачено, що уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.
Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
ОСОБА_4 з частиною п'ятою статті 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України» та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Частина шоста статті 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визначає, що уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.
Відповідно до пунктів 3-5 розділу III Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09 серпня 2012 року № 14 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 вересня 2012р. за № 1548/21860) (далі по тексту - Положення), уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.
Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.
Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.
Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.
Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом.
Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.
Як передбачено у пунктах 2, 3 розділу IV Положення, Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі Загальний Реєстр).
Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях.
Загальний Реєстр на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) підписується відповідальною особою, яка його склала, та засвідчується підписом директора-розпорядника та відбитком печатки Фонду, на електронних носіях - на СО-дисках у сзу файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.
Наведені норми законодавства вказують, що процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає наступні етапи: 1) складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; 2) передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду; 3) складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру; 4) затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.
ОСОБА_4 з частиною другою статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», протягом дії тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.
Частина третя статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визначає, що правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав:
1) банк безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобовязання без встановлення обовязку контрагента щодо вчинення відповідних майнових дій, відмовився від власних майнових вимог;
2) банк до дня визнання банку неплатоспроможним взяв на себе зобовязання, внаслідок чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобовязань перед іншими кредиторами повністю чи частково стало неможливим;
3) банк здійснив відчуження чи передав у користування або придбав (отримав у користування) майно, оплатив результати робіт та/або послуги за цінами, нижчими або вищими від звичайних (якщо оплата на 20 відсотків і більше відрізняється від вартості товарів, послуг, іншого майна, отриманого банком), або зобовязаний здійснити такі дії в майбутньому відповідно до умов договору;
4) банк оплатив кредитору або прийняв майно в рахунок виконання грошових вимог у день, коли сума вимог кредиторів банку перевищувала вартість майна;
5) банк прийняв на себе зобовязання (застава, порука, гарантія, притримання, факторинг тощо) щодо забезпечення виконання грошових вимог у порядку іншому, ніж здійснення кредитних операцій відповідно до Закону України «Про банки і банківську діяльність»;
6) банк уклав кредитні договори, умови яких передбачають надання клієнтам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку;
7) банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку;
8) банк уклав правочин (у тому числі договір) з повязаною особою банку, якщо такий правочин не відповідає вимогам законодавства України.
ОСОБА_4 частини четвертої статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», уповноважена особа Фонду: протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляє сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняє дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів.
Тобто, статті 26, 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визначають виключні підстави для не включення вкладника до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду та обовязок уповноваженої особа Фонду протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляти сторони за договорами про нікчемність цих договорів.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ «АКТАБАНК» ОСОБА_2 не надано відповідного повідомлення ОСОБА_1 про нікчемність договору № В20-207530/Т від 05.08.2014 р. та наявності правових підстав для не включення позивача до переліку вкладників ПАТ «АКТАБАНК», тому, така бездіяльність уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ «АКТАБАНК» ОСОБА_2 щодо не включення ОСОБА_1 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду за Договором банківського вкладу «УНІВЕРСАЛЬНИЙ» № В20-207530/Т від 05.08.2014 р. суперечить приписам Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», та є протиправною бездіяльністю.
Суд зазначає, що не є належним доводом твердження відповідача-1 про те, що до Прокуратури м. Дніпропетровська уповноваженою особою Фонду було подано заяву з вимогою перевірити в діях позивача складу злочину, стосовно штучного створення умов для отримання компенсації вкладів, враховуючи, що ст. 62 Конституції України гарантує, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Отже, в даному випадку, лише вирок суду, який набере законної сили може бути підставою щодо не включення ОСОБА_1 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду за Договором банківського вкладу «УНІВЕРСАЛЬНИЙ» № В20-207530/Т від 05.08.2014 р., а не лише зареєстроване за заявою уповноваженої особи Фонду кримінальне провадження.
Таким чином, вимоги позивача щодо визнання протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію в ПАТ «АКТАБАНК» ОСОБА_2 щодо не включення ОСОБА_1 Станіславіни (ІПН НОМЕР_1) до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за Договором банківського вкладу УНІВЕРСАЛЬНИЙ № В20-207530/Т від 05.08.2014 р., та зобов'язання включити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, у тому числі, шляхом внесення змін до такого переліку поданням додаткової інформації про вкладника, стосовно належних до відшкодування останньому за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб коштів, відповідно до Договору банківського вкладу (депозиту) УНІВЕРСАЛЬНИЙ № В20- 207530/Т від 05.08.2014 р. - підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльність Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо не включення позивача до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду за Договором банківського вкладу «УНІВЕРСАЛЬНИЙ» № В20-207530/Т від 05.08.2014 р., суд зазначає наступне.
Частиною п'ятою статті 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визначено, що протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників.
Отже, виконавча дирекція Фонду затверджує Загальний реєстр виключно на підставі переліку вкладників, складеного та наданого уповноваженою особою Фонду.
Як було встановлено, у наданому уповноваженою особою Фонду переліку вкладників ПАТ «АКТАБАНК» інформація про ОСОБА_1 відсутня, у звязку із чим, дані про позивача не могли бути враховані при складанні Загального реєстру відповідачем-2.
У Фонду відсутні будь-які первинні документи по вкладникам, тому, при складанні Загального реєстру використовується виключно інформація, що наявна в переданому уповноваженою особою Фонду переліку вкладників.
Законодавством не покладено обовязок на Фонд враховувати під час складання Загального реєстру інші документи, окрім переліку вкладників.
Оскільки позивача не було включено уповноваженою особою Фонду до переліку вкладників, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб не мав правових підстав здійснювати відповідні процедури по включенню останнього до Загального реєстру вкладників.
Фонд гарантування є особою публічного права, тому, в силу приписів ст. 19 Конституції України, має діяти виключно в межах повноважень, встановлених діючим законодавством, і за відсутності правових підстав не має права вчиняти будь-які дії, що не передбачені законом, або вчиняти їх передчасно (безпідставно).
Таким чином, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб не вчинив протиправної бездіяльності стосовно позивача щодо не включення останнього до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду за Договором банківського вкладу «УНІВЕРСАЛЬНИЙ» № В20-207530/Т від 05.08.2014 р., тому, позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Для повного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, після одержання від уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «АКТАБАНК» ОСОБА_2 підтвердження включення ОСОБА_1 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, та включити ОСОБА_1 до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за Договором банківського вкладу «УНІВЕРСАЛЬНИЙ» № В20-207530/Т від 05.08.2014 р.
ОСОБА_4 із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
ОСОБА_4 із ч. ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до частини першої ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідачами, як суб'єктами владних повноважень не доведено правомірності своїх дій та рішень, тому, позов підлягає частковому задоволенню.
Виходячи з положень статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, суд присуджує позивачу суму сплаченого судового збору в розмірі 54,81 грн. пропорційно задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 11, 14, 69 - 71, 86, 94, 122, 128, 158 - 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "АКТАБАНК" ОСОБА_2, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання бездіяльності протиправною, та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "АКТАБАНК" ОСОБА_2 щодо не включення ОСОБА_1 Станіславіни (ІПН НОМЕР_1) до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за Договором банківського вкладу «УНІВЕРСАЛЬНИЙ» № В20-207530/Т від 05.08.2014 р.
Зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «АКТАБАНК» ОСОБА_2 включити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, у тому числі, шляхом внесення змін до такого переліку поданням додаткової інформації про вкладника, стосовно належних до відшкодування останньому за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб коштів, відповідно до Договору банківського вкладу (депозиту) «УНІВЕРСАЛЬНИЙ» № В20- 207530/Т від 05.08.2014 р.
Зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, після одержання від уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "АКТАБАНК" ОСОБА_2 підтвердження включення ОСОБА_1 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду - включити ОСОБА_1 до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за Договором банківського вкладу «УНІВЕРСАЛЬНИЙ» № В20-207530/Т від 05.08.2014 р.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) документально пітверджені судові витрати повязані зі сплатою судового збору у сумі 54,81 грн. (пятдесят чотири гривні 81 копійка).
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд, в порядку та у строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, та набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя ОСОБА_5