ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2016 року о/об 12 год. 43 хв.Справа № 808/515/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., за участю представника позивача Феняк О.Р., представника відповідача Сазонова Р.В., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго»
до Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Публічне акціонерне товариство «Державний Ощадний банк України» в особі філії «Запорізьке обласне управління АТ «Державний Ощадний банк України»
про визнання протиправною та скасування постанови в частині,
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» (надалі - позивач або ВАТ «Запоріжжяобленерго») звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - відповідач або НКРЕКП), в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог (а.с.114-117), просить суд: визнати протиправною та скасувати Постанову Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №128 від 29.01.2016 в частині значення цифри «- 33763382,00» в рядку 5 графи «Сума додаткових щодобових відрахувань (утримань) коштів на поточні рахунки або з поточних рахунків ПРТ, грн.» додатку №1 до Постанови.
У позові (а.с.4-9), з урахуванням заяви про зміну позовних вимог (а.с.114-117), зазначено, що ВАТ «Запоріжжяобленерго» є постачальником електричної енергії за регульованим тарифом і здійснює свою діяльність на території Запорізької області на підставі ліцензії на постачання електричної енергії за регульованим тарифом АБ №177342 від 23.08.2005 та ліцензії на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами АБ №177341 від 23.08.2005. Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 29.01.2016 прийнято Постанову №128, якою встановлено наступний алгоритм перерахування коштів для позивача: - Відсоток відрахування коштів на поточний рахунок ВАТ «Запоріжжяобленерго» в розмірі «6,49%»; - Відсоток відрахування коштів на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії ДП «Енергоринок» в розмірі «93,51%». При цьому, в рядку 5 графи «Сума додаткових щодобових відрахувань (утримань) коштів на поточні рахунки або з поточних рахунків ПРТ, грн.» Додатку №1 постанови НКРЕКП №128 від 29.01.2016 зазначена цифра «- 33763382,00». У Постанові №128 не зазначено підстав встановлення щодобових відрахувань (утримань) коштів на поточні рахунки або з поточних рахунків ПРТ (позивача). Позивач вважає, що оскаржувана Постанова №128 в частині встановлення для ВАТ «Запоріжжяобленерго» суми додаткових відрахувань в розмірі «- 33763382,00», суперечить діючому законодавству, порушує права та законні інтереси позивача. Так, ст.15-1 Закону України «Про електроенергетику» передбачено, що кошти з поточних рахунків із спеціальним режимом використання енергопостачальників, що здійснюють господарську діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, перераховуються згідно з алгоритмом оптового ринку електричної енергії. У відповідності до п.2.3 «Порядку визначення відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії», затвердженого 13.06.2013 постановою НКРЕКП №700 (надалі за текстом позову Порядок №700), розрахунковий норматив відрахувань коштів на поточний рахунок ПРТ (HBnp) визначається, виходячи з тарифів на передачу електричної енергії, тарифів на постачання електричної енергії, роздрібних тарифів на електричну енергію для споживачів, що мають діяти у розрахунковому місяці, та планових даних на розрахунковий місяць щодо: обсягів корисного відпуску електричної енергії споживачам, обсягів закупівлі електричної енергії поза ОРЕ та цін (тарифів), за якими здійснюватиметься ця закупівля. Прогнозовані обсяги корисного відпуску електричної енергії споживачам (додаток 1 до Порядку №700) із зазначенням обсягів закупівлі електричної енергії поза ОРЕ і цін (тарифів), за якими здійснюватиметься ця закупівля, надаються ПРТ до НКРЕ в електронному та паперовому вигляді не пізніше 25-го (включно) числа місяця, що передує розрахунковому (лист ВАТ «Запоріжжяобленерго» від 21.01.2015 №003-08/947). Відповідно до п.2.4 Порядку №700 фактичні обсяги корисного відпуску електричної енергії споживачам (додаток 2) із зазначенням обсягів закупівлі електричної енергії поза ОРЕ та цін (тарифів), за якими здійснювалася ця закупівля, а також фактичних та нормативних технологічних витрат електроенергії в мережах у місяці, що передував місяцю, попередньому до розрахункового, надається ПРТ до НКРЕ в електронному та паперовому вигляді не пізніше 22-го (включно) числа місяця, що передує розрахунковому. На думку позивача Постановою НКРЕКП №128 від 29.01.2016 для ВАТ «Запоріжжяобленерго» встановлено обґрунтований норматив відрахування коштів на поточний рахунок постачальника електричної енергії за регульованим тарифом в розмірі «6,49%» та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії в розмірі «93,51%» на лютий 2016 року. В додатку 2 до Постанови №128 наведено детальний розрахунок коштів з урахуванням коригуючих (знижуючих) значень, який виконано у відповідності з пунктами 2.3 та 2.4 Порядку №700, та саме у відповідності з яким встановлено норматив відрахування на рівні «6,49%». Як зазначає позивач, відповідачем правомірно визначено норматив відрахування коштів на поточний рахунок постачальника електричної енергії за регульованим тарифом в розмірі «6,49%». При цьому, протиправне встановлення в рядку 5 графи «Сума додаткових щодобових відрахувань (утримань) коштів на поточні рахунки або з поточних рахунків ПРТ, грн.» Додатку №1 Постанови НКРЕКП №128 від 29.01.2016 для позивача щоденних додаткових відрахувань на рівні «- 33763382,00» передбачає, що позивачем не буде отримано кошти для здійснення господарської діяльності, враховуючи, що загальна кількість коштів, які за прогнозами мали бути перераховані позивачу на його рахунки за нормативом «6,49 %» в лютому 2016 року складає орієнтовно 58492,00 тис. грн. При цьому, щоденні додаткові відрахування на рівні 33763382,00 за рахунок коштів, які мають перераховуватися позивачу на його рахунки (кошти в розмірі 6,49% від коштів за електричну енергію, що надходять на поточні рахунки зі спеціальним режимом використання), свідчать про необґрунтованість та нерозсудливість прийняття рішення, так як за таких умов додаткові щоденні утримання складають за лютий 2016 року 709031022,00 грн. виходячи з наступного розрахунку: 33763382 грн. (щоденні відрахування) помножені на 21 (кількість робочих днів у лютому 2016 pоку) дорівнює 709031022,00 грн. На думку позивача, приймаючи рішення про додаткові утримання в розмірі 709 млн. грн. при прогнозованому отриманні 58,5 млн. грн., відповідач не міг не усвідомлювати, що за таких умов позивач не отримає на поточні рахунки кошти, для здійснення господарської діяльності. Позивач посилаючись на приписи п.6.1 Порядку №700, зазначає, що кошти, які додатково утримуються з відповідача мають бути визначені на підставі окремого рішення відповідача чи у відповідності з п.3.2 Порядку №700. Однак, п.3.2 Порядку №700 передбачено, що НКРЕКП встановлює норматив відрахувань коштів на поточний рахунок ПРТ у розмірі, який розраховується відповідно до пункту 4.1 розділу IV цього Порядку за формулою 2, на таких підставах (для ПРТ, яким встановлено 100 %-й норматив відрахувань коштів). Разом з цим позивачу протягом 2015 року та в січні 2016 року не було встановлено 100% норматив відрахування коштів, до нього не могли застосовуватися приписи п.3.2 Порядку №700. Відтак, на виконання п.6.1 та п.6.2 Порядку №700, для встановлення щодобових додаткових перерахувань коштів на поточний рахунок (або утримань коштів з поточного рахунку) ПРТ відповідачем мало бути прийнято окремі рішення: 1) рішення, яким встановлено значення «К», яке в формулі п.6.2 Порядку №700 визначено як «сума коштів, яка має бути перерахована ПРТ або утримана з нього згідно з рішеннями НКРЕКП (може мати від'ємне значення), грн..»; 2) рішення, яким затверджується сума коштів, які додатково щоденно утримуються з ПРТ (в пункті 5 постанови відповідача №128 застосування до позивача щодобових відрахувань не передбачено). Будь-яких рішень, щодо встановлення для позивача значення «К» відповідачем не приймалося, що свідчить, про неможливість здійснення розрахунку за формулою, встановленою в п.6.2 Порядку №700. В пункті 5 Постанови №128 перелічено товариства, які відносяться до ПРТ в розумінні Порядку №700, з коштів яких, відповідно до нормативу, зазначеному у додатку 1 до Постанови 128, установи AT «Ощадбанк» перераховують встановлену суму додаткових щодобових відрахувань коштів (зазначену в додатку 1 до Постанови НКРЕКП №128) на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії. Відсутність у п.5 Постанови №128 інформації про застосування відносно позивача додаткових щоденних відрахувань, свідчить, що оскаржуваною Постановою НКРЕКП №128 питання щодобового відрахування коштів з рахунків позивача не врегульовано, а відтак зазначення в рядку 5 графи «Сума додаткових щодобових відрахувань (утримань) коштів на поточні рахунки або з поточних рахунків ПРТ, грн.» цифри «- 33763382,00» не обґрунтовано, та не відповідає вимогам Порядку №700. При цьому, прийняття відповідачем оскаржуваної постанови, призвело для позивача настання негативних наслідків у вигляді неотримання на поточний рахунок коштів, як це передбачається у відповідності з встановленим Порядком. Виходячи з зазначеного в додатках №1 та №2 до Постанови №128 алгоритму відрахування коштів, на поточні рахунки позивача мало надходити 6,49% коштів, які надійшли на поточні рахунки зі спеціальним режимом використання позивача як сплата за активну електричну енергію. За період з 01.02.2016 по 10.02.2016 позивачем недоотримано коштів в обсязі 14516 тис.грн. Факт неперерахування коштів на рахунки позивача підтверджується виписками по поточному рахунку зі спеціальним режимом використання №260363141401 відкритому в ПАТ «Державний Ощадний банк України» за період з 01.02.2016 по 11.02.2016, а також листом третьої особи. Недоотримання коштів призвело до виплати не в повному обсязі заробітної плати працівникам позивача, через що виник колективний трудовий спір, який до цього часу не вирішено. Також недоотримання коштів призвело до неможливості позивача сплачувати податки у встановленому законодавством порядку та строки, через що Спеціалізованою ДПІ з обслуговування великих платників у м.Запоріжжя Міжрегіонального головного управління ДФС подано до суду подання на стягнення з позивача податкового боргу з податку на додану вартість в розмірі 55302,2 тис.грн. Недоотримання коштів призводить до постійного нарахування позивачу штрафних санкцій за господарськими договорами, зобов'язання по яким позивач не може виконати внаслідок відсутності коштів. Все вищевказане свідчить, що протиправною Постановою №128 від 29.01.2016 через встановлення щоденних відрахувань було позбавлено позивача коштів, які мали йому надходити для здійснення ліцензованої діяльності та виконання покладених на нього зобов'язань як роботодавця та платника податків.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та надав пояснення в їх обґрунтування аналогічні викладеним у позовній заяві, просив суд позов задовольнити.
Представником відповідача подано до суду письмові заперечення (а.с.42-47), в яких, зокрема, зазначено, що згідно з ст.11 Закону України «Про електроенергетику» органом державного регулювання діяльності в електроенергетиці є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Відповідно до ст.12 Закону України «Про електроенергетику» одними з основних завдань Комісії є: участь у формуванні та забезпеченні реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування Оптового ринку електричної енергії України (далі-ОРЕ); державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій в електроенергетиці; контроль за додержанням ліцензіатами Умов та Правил здійснення ліцензованої діяльності і застосування до них відповідних санкцій за їх порушення. Відповідач, відповідно до покладених на нього завдань бере участь у регулюванні платіжно-розрахункових відносин ОРЕ. При цьому, НКРЕКП, відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, бере участь у регулюванні платіжно-розрахункових відносин на ринку електричної енергії, в межах повноважень, визначених законом. До того ж, п.2 «Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», передбачено, що НКРЕКП є органом державного регулювання діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг. Договір між членами ОРЕ підписано учасниками ОРЕ 15.11.1996 (у тому числі і позивачем). Додатком 4 до Договору між Членами ОРЕ є Інструкція про порядок використання коштів ОРЕ (надалі за текстом заперечення - ІВКОР). Пункт 9.1 ІВКОР визначає зміст двох складових частин з яких складається алгоритм ОРЕ. Перша складова стосується порядку розподілу коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання місцевих енергопостачальників (надалі - Алгоритм Постачальників) і застосовується відповідно до Порядку визначення відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕ від 13.06.2013 №700 (надалі - Порядок). Друга складова стосується порядку розподілу коштів з поточного рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачальника. Розрахунковий норматив відрахувань кожному постачальнику електричної енергії за регульованим тарифом (надалі - ПРТ) базується на визначенні належної йому частки коштів для покриття витрат на здійснення ліцензованої діяльності з передачі та постачання електричної енергії місцевими (локальними) електромережами виходячи із затверджених тарифів на передачу та постачання електричної енергії, а також для покриття витрат на здійснення розрахунків за електроенергію, куповану поза ОРЕ. Порядок визначення кожному ПРТ нормативу відрахувань коштів на розрахунковий місяць передбачає також стимулюючі механізми (коригуючий коефіцієнт за здійснення розрахунків не в повному обсязі за куповану на ОРЕ електроенергію, а також коригуючий коефіцієнт за наявність понаднормативних витрат в мережах ПРТ), застосування яких спрямоване на покращення рівня розрахунків за куповану у оптового постачальника електричну енергію, а також на зменшення рівня витрат електричної енергії в мережах під час її передачі. Так, при визначені на лютий 2016 року нормативу відрахувань коштів на поточний рахунок ВАТ «Запоріжжяобленерго», з урахуванням наданої позивачем, відповідно до Порядку інформації, було враховано застосування коригуючих коефіцієнтів за здійснення Товариством розрахунків не в повному обсязі (а саме, менше 100%) за куповану на ОРЕ електроенергію, відповідно до довідки ДП «Енергоринок», за фактичними даними наростаючим підсумком з початку року до місяця (включно), що передував місяцю, попередньому до розрахункового, а також за наявність у грудні 2015 року понаднормативних витрат в мережах Товариства. Тобто, норматив відрахувань коштів на поточний рахунок ВАТ «Запоржжяобленерго» з урахуванням фактичної структури споживання грудня 2015 року, у розмірі 9,70%, було скориговано до 6,49% (розрахунки з ДП «Енергоринок» за 12 місяців 2015 року, з урахуванням доплат, відповідно до довідки ДП «Енергоринок», були здійснені Товариством на рівні 93,30%). Постановою від 29.01.2016 №128 «Про алгоритм перерахувань коштів на лютий 2016 року» НКРЕКП затвердила на лютий 2016 року нормативи відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії, відповідно до Порядку (надалі - Порядок), у тому числі ВАТ «Запоріжжяобленерго» на рівні 6,49% з одночасним встановленням протягом поточного місяця (лютого 2016 року) сум щодобових відрахувань (утримань) коштів з їх поточних рахунків, у зв'язку із неналежним виконанням фінансових зобов'язань перед ДП «Енергоринок» за електроенергію куповану протягом 2015 року та протягом 28 діб січня 2016 року (лист ДП «Енергоринок» від 29.01.2016 №07/26-1028). При розрахунку та встановленні у лютому 2016 року сум щодобових відрахувань (утримань) коштів з поточних рахунків енергопостачальних компаній, затверджених Постановою від 29.01.2016 №128, Комісія керувалася: Інформацію ДП «Енергоринок» (лист від 29.01.2016 №07/26-1028): щодо неврегульованої заборгованості постачальників електричної енергії за регульованим тарифом за куповану в ДП «Енергоринок» електроенергію у 2015 році за 28 діб січня 2016 року; щодо поточної заборгованості постачальників електричної енергії за регульованим тарифом за куповану в ДП «Енергоринок» електроенергію за 28 діб січня 2016 року. У відповідності до положень Порядку (зі змінами постанова НКРЕКП від 08 жовтня 2015 року №2563 (розділ III пункти 3.3 (3) та 3.3 (4)), НКРЕКП може (у будь-який час) коригувати, у тому числі до нульового рівня, норматив відрахувань коштів на поточний рахунок ПРТ на таких підставах: за результатами моніторингу стану розрахунків на Оптовому ринку електричної енергії України відповідно до щоденних даних ДП «Енергоринок» у разі неналежного виконання фінансових зобов'язань енергопостачальника щодо сплати платежів відповідно до договорів купівлі-продажу; за зверненням ДП «Енергоринок», у разі виникнення простроченої заборгованості енергопостачальника перед оптовим постачальником електричної енергії. Підпунктом 10.1.2 ІВКОР зазначено, що Комісія має право вносити зміни до Алгоритму Постачальників шляхом коригування відсотку відрахувань на поточні рахунки місцевих енергопостачальників у разі неналежного виконання ними фінансових зобов'язань при купівлі електричної енергії в ОРЕ. При цьому, підпунктом 6.16 пункту 6 Примірного договору купівлі-продажу електроенергії між оптовим постачальником електричної енергії (Державним підприємством «Енергоринок») та постачальником електроенергії за регульованим тарифом, який затверджений постановою, Національної комісії регулювання електроенергетики, від 11.05.2006, №577 визначено, що: енергопостачальні компанії (ЕК) на підставі одержаних даних (п.6.15 цього Договору) розраховує суму 6-го поетапного платежу з урахуванням ПДВ таким чином, щоб сумарна по всіх 6-й етапах оплата ЕК впродовж розрахункового місяця за куплену у ДПЕ електричну енергію відповідала очікуваній вартості електричної енергії, купленої ЕК у ДПЕ в розрахунковому місяці, з урахуванням ПДВ. До 26-го числа розрахункового місяця ЕК здійснює 6-й поетапний платіж. У відповідності до положень Розділу VI Порядку (із змінами постанова НКРЕКП №2563 від 08.10.2015) Комісія може затверджувати величину щодобових відрахувань коштів ПРТ (утримань з ПРТ), яка того ж дня доводиться до відома ПРТ, оптового постачальника та Уповноваженого банку. Розрахунок величини щодобових додаткових відрахувань коштів ПРТ (утримань з ПРТ) здійснюється на основі визначення суми коштів, які додатково перераховуються ПРТ (утримаються з нього), у тому числі згідно з рішеннями НКРЕКП. Тобто, згідно з рішенням НКРЕКП (а це, у тому числі є коригуванням нормативу відрахувань коштів на поточні рахунки ПРТ, і ВАТ «Запоріжжяобленерго», на суму неврегульованої заборгованості за електроенергію куповану протягом 2015 року та протягом 28 діб січня 2016 року) величина щодобових додаткових відрахувань коштів ПРТ (утримань з ПРТ) це сума неврегульованої заборгованості за електроенергію куповану протягом 2015 року, а також сума недоплати за 28 діб січня 2016 року кожного ПРТ розподілена на 21 банківський день лютого 2016 року. Відповідач зауважує, що станом на 29.01.2016 ВАТ «Запоріжжяобленерго» не виконало жодних заходів стосовно взятих на себе зобов'язань з відключення найбільших споживачів-боржників за спожиту електроенергію, і як наслідок врегулювання зазначеної заборгованості з ДП «Енергоринок». Ураховуючи звернення AT «Ощадбанк» №31/3-13/1-99/1200 від 11.02.2016, а також норми, передбачені Порядком та пунктом 6 «Положення про порядок проведення розрахунків за електричну енергію», затвердженого 19.07.2000 постановою Кабінету Міністрів України №1136, НКРЕКП прийняла Постанову від 11.02.2016 №167 «Про алгоритм перерахувань коштів у лютому 2016 року та визнання постанови НКРЕКП від 29 січня 2016 року №128, такою, що втратила чинність», виключивши ВАТ «Запоріжжяобленерго» з переліку постачальників електричної енергії за регульованим тарифом, зазначених у Постанові, до врегулювання питань з ВАТ «Запоріжжяобленерго» (протокол наради в НКРЕКП №8/0/39-16 від 11.02.2016). Таким чином, Постанова НКРЕКП від 29.02.2016 №128 «Про алгоритм перерахувань коштів на лютий 2016 року» визнана такою, що втратила чинність з 11.02.2016. На думку відповідача оскаржувана постанова НКРЕКП від 29.01.2016 №128 «Про алгоритм перерахувань коштів на лютий 2016 року» прийнята з підстав та відповідно до положень матеріального права, обґрунтовано, неупереджено, розсудливо та з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача у судове засідання не прибула. Причини суду не повідомила. Заяв, клопотань, заперечень до суду не подавала.
Представники сторін під час розгляду справи, у судовому засіданні, повідомили, що ними надано всі необхідні документи для вирішення спору по суті.
Вислухавши пояснення представника позивача, заперечення представника відповідача, розглянувши матеріали справи, суд з'ясував наступне.
29.01.2016 НКРЕКП винесено Постанову №128 «Про алгоритм перерахувань коштів на лютий 2016 року», в якій, зокрема, зазначено: «… Відповідно до Закону України «Про електроенергетику», Указу Президента України від 10 вересня 2014 року №715 «Про затвердження Положення про Національну комісію» що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», Положення про порядок проведення розрахунків за електричну енергію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2000 року №1136, постанов Кабінету Міністрів України від 07 травня 2014 року №148 «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та м.Севастополя» та від 07 травня 2015 року №263 «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження», постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 13 червня 2013 року №700 «Про затвердження Порядку визначення відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії», від 27 грудня 2011 року №112 «Про затвердження Переліку поточних рахунків із спеціальним режимом використання, відкритих в установах уповноваженого банку - AT «Ощадбанк» оптовому постачальнику електричної енергії, енергопостачальним компаніям (ліцензіати НКРЕ з постачання електричної енергії за регульованим тарифом) та їхнім структурним підрозділам» та НКРЕКП від 29 жовтня 2015 року №2659 «Про погодження рішення Ради ОРЕ від 27 жовтня 2015 року (підпункт 7.2 протоколу №29) та внесення змін до деяких постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, та НКРЕКП», ураховуючи лист ДП «Енергоринок» від 29 січня 2016 року №07/26-1028, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ПОСТАНОВЛЯЄ: 1.Установити алгоритм перерахувань коштів на лютий 2016 року, згідно з яким установам AT «Ощадбанк» перераховувати кошти: 1) що надійшли на поточні рахунки із спеціальним режимом використання структурних підрозділів постачальників електричної енергії за регульованим тарифом (далі - ПРТ) як оплата електричної енергії - у повному обсязі на поточні рахунки із спеціальним режимом використання постачальників електричної енергії за регульованим тарифом; 2) з поточних рахунків із спеціальним режимом використання постачальників електричної енергії за регульованим тарифом - на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії відповідно до нормативів, зазначених у додатку 1 до цієї постанови. 2.Установити, що залишок коштів, який утворився станом на 01 лютого 2016 року на поточних рахунках із спеціальним режимом використання постачальників електричної енергії за регульованим тарифом, розподіляється установами AT «Ощадбанк» згідно з алгоритмом розподілу коштів на січень 2016 року. 3.Урахувати на лютий 2016 року в алгоритмі перерахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії коригуючі коефіцієнти до нормативів відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом згідно з розрахунком (додаток 2) … 5.З коштів, які належать до перерахування на поточні рахунки ПАТ «Вінницяобленерго», ВАТ «Тернопільобленерго», ПАТ «Хмельницькобленерго», ПАТ «ЕК «Чернівціобленерго», ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго», ПАТ «Кіровоградобленерго», ПАТ «Київобленерго», ПАТ «Львівобленерго», ПАТ «Прикарпаттяобленерго», ПАТ «ЕК «Одесаобленерго», ПАТ «ЕК «Херсонобленерго», ПАТ «Волиньобленерго», відповідно до нормативу, зазначеного у додатку 1 до цієї постанови, установи АТ «Ощадбанк» перераховують встановлену суму додаткових щодобових відрахувань коштів (зазначену у додатку 1 до цієї постанови), на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії … Недоотримані з дати набрання чинності цією постановою кошти, сум додаткових щодобових відрахувань (зазначених у додатку 1 до цієї постанови) оптовому постачальнику електричної енергії, установи AT «Ощадбанк» перераховують у наступні банківські дні …» (а.с.48-50).
У доданих до Постанови НКРЕКП від 29.01.2016 №128 «Нормативах відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії на лютий 2016 року» (Додаток 1 до Постанови НКРЕКП) зазначено: «№ з/п» - «5»; «Енергопостачальна компанія» - «ВАТ «Запоріжжяобленерго»»; «Відсоток відрахування коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії, %» - «6,49»; «Відсоток відрахування коштів на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії, %» - «93,51»; «Сума додаткових щодобових відрахувань (утримань) коштів на поточні рахунки або з поточних рахунків ПРТ, грн.» - «-33763382,00» (а.с.51-52).
Також, у доданому до Постанови НКРЕКП від 29.01.2016 №128 «Розрахунку нормативів відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом з урахуванням коригуючих коефіцієнтів на лютий 2016 року» (Додаток 2 до Постанови НКРЕКП) зазначено: «№ з/п» - «5»; «Енергопостачальна компанія» - «ВАТ «Запоріжжяобленерго»»; «Норматив, розрахований за плановими обсягами споживання електроенергії на лютий 2016 року, %» - «9,73»; «Величина коригування нормативу з урахуванням фактичної структури та обсягів споживання електроенергії у грудні 2015 року, %» - «0,03»; «Величина коригування за понаднормативні втрати, %» - «-2,80»; «Величина коригування за рівнем розрахунків за електроенергію у січні-грудні 2015 року, %» - «-0,47»; «Норматив, який ураховується в алгоритмі розподілу коштів, %» - «6,49» (а.с.53-54).
Судом досліджено Постанову №167 «Про алгоритм перерахувань коштів у лютому 2016 року та визнання постанови НКРЕКП від 29 січня 2016 року №128, такою, що втратила чинність» прийняту НКРЕКП 11.02.2016, в якій, зокрема, зазначено: «… ураховуючи результати моніторингу стану розрахунків на Оптовому ринку електричної енергії України відповідно до щоденних даних ДП «Енергоринок» щодо неналежного виконання енергопостачальником фінансових зобов'язань та з метою коригування нормативу відрахувань коштів на поточний рахунок енергопостачальника (пп.3 п.3.2 та п.3.3 розділу III Порядку), листи ДП «Енергоринок» від 29 січня 2016 року №07/26-1028, від 03 лютого 2016 року №01/26-1171, від 03 лютого 2016 року №07/26-1184 та від 05 лютого 2016 року №01/26-1209/1, ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання» від 05 лютого 2016 року №01-28/2/25 та від 02 лютого 2016 року №01-28/2/24, а також лист AT «Ощадбанк» від 11 лютого 2016 року №31/3-13/1-99/1200, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ПОСТАНОВЛЯЄ: 1.Скоригувати алгоритм перерахувань коштів у лютому 2016 року, згідно з яким установам ПАТ «Державний ощадний банк України» перераховувати кошти: 1) що надійшли на поточні рахунки із спеціальним режимом використання структурних підрозділів постачальників електричної енергії за регульованим тарифом (далі - ПРТ) як оплата електричної енергії - у повному обсязі на поточні рахунки із спеціальним режимом використання постачальників електричної енергії за регульованим тарифом; 2) з поточних рахунків із спеціальним режимом використання постачальників електричної енергії за регульованим тарифом на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії відповідно до нормативів, зазначених у додатку 1 до цієї постанови … 6.Постанову НКРЕКП від 29 січня 2016 року №128 «Про алгоритм перерахувань коштів на лютий 2016 року» (із змінами) визнати такою, що втратила чинність ...» (а.с.55-61).
Постановою НКРЕКП №167 від 11.02.2016 «Про алгоритм перерахувань коштів у лютому 2016 року та визнання постанови НКРЕКП від 29 січня 2016 року №128, такою, що втратила чинність» ВАТ «Запоріжжяобленерго» виключено з переліку постачальників електричної енергії за регульованим тарифом.
Вказаний факт не викликає у представників сторін жодних зауважень.
Також, судом досліджено: Розрахунок суми коштів, недоотриманих ВАТ «Запоріжжяобленерго» (а.с.126); Банківські виписки по поточному рахунку зі спеціальним режимом використання №260363141401, відкритому у ПАТ «Державний Ощадний банк України» за 01.02.2016 - 11.02.2016 (а.с.127-218); Подання Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Запоріжжі Міжрегіонального Головного управління ДФС від 09.03.2016 за вих.№1132/28-04-10-014/4 (а.с.219-221); Протокол Конференції найманих працівників ВАТ «Запоріжжяобленерго» від 11.03.2016 (а.с.222).
Надаючи правову оцінку правомірності винесення 29.01.2016 НКРЕКП Постанови №128 «Про алгоритм перерахувань коштів на лютий 2016 року» суд виходить з такого.
1. Як зазначено у ч.8 ст.15 Закону України «Про електроенергетику», оптовий ринок електричної енергії України створюється на підставі договору.
Сторонами договору є суб'єкти господарської діяльності, пов'язаної з: диспетчерським (оперативно-технологічним) управлінням об'єднаною енергетичною системою України; виробництвом електричної енергії на електростанціях; передачею електричної енергії; постачанням електричної енергії; розподілом електричної енергії; оптовим постачанням електричної енергії (ч.9 ст.15 Закону України «Про електроенергетику»).
Відповідно до ч.10 ст.15 Закону України «Про електроенергетику» у договорі визначаються мета та умови діяльності, права, обов'язки та відповідальність сторін. Цей договір погоджується з центральними органами виконавчої влади, що реалізують державну політику в електроенергетичному комплексі, національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Антимонопольним комітетом України.
Правила оптового ринку електричної енергії України є невід'ємною частиною договору і визначають механізм функціонування оптового ринку електричної енергії України, порядок розподілу навантажень між генеруючими джерелами, правила формування ринкової ціни на електричну енергію (ч.11 ст.15 Закону України «Про електроенергетику»).
Згідно з ч.12 ст.15 Закону України «Про електроенергетику» оптовий ринок електричної енергії України функціонує з додержанням таких вимог: всі суб'єкти господарської діяльності з виробництва, передачі, розподілу та постачання електричної енергії мають рівноправний доступ до оптового ринку електричної енергії України та послуг електричних мереж після отримання відповідної ліцензії на право здійснення цих видів діяльності; електрична енергія продається та купується за Правилами оптового ринку електричної енергії України; ціни на електричну енергію генеруючих компаній та оптові ціни визначаються за Правилами оптового ринку електричної енергії України; всі учасники оптового ринку електричної енергії укладають договори купівлі-продажу електричної енергії з суб'єктом господарської діяльності, який здійснює оптове постачання електричної енергії відповідно до договору, на підставі якого створюється оптовий ринок електричної енергії; у кожному розрахунковому періоді (місяці) забезпечується оплата вартості електричної енергії та послуг, закуплених у цьому періоді оптовим постачальником електричної енергії, у рівному відсотку кожній енергогенеруючій компанії (за винятком суб'єктів господарювання, які виробляють електричну енергію з використанням альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - мікро-, міні- та малим гідроелектростанціям) та підприємству, яке здійснює централізоване диспетчерське управління об'єднаною енергетичною системою України і передачу електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами. Ця оплата забезпечується з урахуванням остаточних платежів відповідно до договору, на підставі якого створено оптовий ринок електричної енергії.
Судом досліджено Договір купівлі-продажу електроенергії між ДП «Енергоринок» та ВАТ «Запоріжжяобленерго» №4243/02, укладений 29.08.2007 (а.с.17-24). У пп.4.1.2 п.4.1 цього Договору від 29.08.2007 №4243/02, зазначено, що ЕК (ВАТ «Запоріжжяобленерго») до 25 числа місяця, що передує розрахунковому, надає до ДПЕ (ДП «Енергоринок») інформацію про сумарний замовлений обсяг купівлі електроенергії з ОРЕ по всіх постачальниках електроенергії на території ліцензованої діяльності ЕК, а також замовлені обсяги купівлі електроенергії окремо по ЕК та по кожному постачальнику електричної енергії за нерегульованим тарифом (далі - ПНТ), в т.ч. обсяги та їх питому вагу, віднесені до першого та другого класів споживачів. Зазначені обсяги купівлі електроенергії повинні відповідати обсягам, вказаним у повідомленнях на замовлений обсяг купівлі електроенергії ЕК та ПНТ з ОРЕ, які оформляються відповідно до п. 4.1.1 та розділу 5 цього Договору. Дана інформація надається за формою, що встановлюється ДПЕ, в електронному вигляді, а також факсимільним зв'язком за підписом керівника ЕК і скріплена печаткою ЕК з наступним наданням оригіналу документа поштою (надсилається ЕК рекомендованим листом) протягом трьох діб.
Позивачем надано до суду Прогнозовані обсяги корисного відпуску електричної енергії споживачам на лютий 2016 року ВАТ «Запоріжжяобленерго» із зазначенням обсягів закупівлі електричної енергії поза ОРЕ і цін (тарифів), за якими здійснюватиметься ця закупівля (лист ВАТ «Запоріжжяобленерго» від 21.01.2015 №003-08/947) (а.с.27-28).
Також, судом досліджено Фактичні обсяги корисного відпуску електроенергії споживачам у грудні 2015 року, подані ВАТ «Запоріжжяобленерго» до НКРЕКП (а.с.120-121).
Як пояснили суду представники сторін, вказані Прогнозовані обсяги корисного відпуску електричної енергії споживачам на лютий 2016 року ВАТ «Запоріжжяобленерго» використовуються для встановлення НКРЕКП нормативів відрахування коштів на поточний рахунок постачальника електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії на лютий 2016 року.
У свою чергу ДП «Енергоринок» листом від 29.01.2016 за вих.№07/26-1028 «Про розрахунки за електроенергію» надало НКРЕКП інформацію щодо: неврегульованої заборгованості постачальників електричної енергії за регульованим тарифом за куповану в ДП «Енергоринок» електроенергію у 2015 році за 28 діб січня 2016 року; поточної заборгованості постачальників електричної енергії за регульованим тарифом за куповану в ДП «Енергоринок» електроенергію за 28 діб січня 2016 року (а.с.62-64).
При розрахунку та встановленні у лютому 2016 року сум щодобових відрахувань (утримань) коштів з поточних рахунків енергопостачальних компаній, затверджених Постановою від 29.01.2016 №128 «Про алгоритм перерахувань коштів на лютий 2016 року», НКРЕКП керувалася інформацією ДП «Енергоринок» (лист за вих.№07/26-1028 від 29.01.2016).
Як пояснив у судовому засіданні представник відповідача, саме з вказаних вище причин Постановою від 29.01.2016 №128 «Про алгоритм перерахувань коштів на лютий 2016 року» НКРЕКП затвердила на лютий 2016 року нормативи відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії, відповідно до Порядку, у тому числі ВАТ «Запоріжжяобленерго» на рівні 6,49% з одночасним встановленням протягом поточного місяця (лютого 2016 року) сум щодобових відрахувань (утримань) коштів з їх поточних рахунків, у зв'язку із неналежним виконання фінансових зобов'язань перед ДП «Енергоринок» за електроенергію куповану протягом 2015 року та протягом 28 діб січня 2016 року (лист ДП «Енергоринок» від 29.01.2016 №07/26-1028).
Позивач не висував претензій до ДП «Енергоринок» стосовно поданої НКРЕКП інформації (лист вих.№07/26-1028 від 29.01.2016). Розрахункових документів, актів звірок між ВАТ «Запоріжжяобленерго» та ДП «Енергоринок» до суду не надано.
Як зазначено у п.3.3 Розділу ІІІ «Порядку визначення відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії», затвердженого 13.06.2013 постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики №700, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 10.07.2013 за №1168/23700 (надалі - «Порядок визначення відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії»), НКРЕКП може коригувати, у тому числі до нульового рівня, норматив відрахувань коштів на поточний рахунок ПРТ на таких підставах (для ПРТ, яким встановлено норматив відрахувань коштів на їхній поточний рахунок, розрахований відповідно до пункту 4.1 розділу IV цього Порядку за формулою 2): 1) за інформацією ДП «Енергоринок», підписаною директором (заступником директора) та головним бухгалтером, у разі наявності простроченої заборгованості ПРТ перед ДП «Енергоринок», яка неврегульована протягом трьох останніх місяців, що передували місяцю, попередньому до розрахункового, норматив відрахування коштів на поточний рахунок такого ПРТ зменшується на 50% до повного погашення заборгованості; 2) згідно з інформацією ДП «Енергоринок», підписаною директором (заступником директора) та головним бухгалтером, у разі наявності подальшого зростання простроченої заборгованості енергопостачальника перед оптовим постачальником електричної енергії після застосування заходів, передбачених підпунктом 1 пункту 3.3 розділу III цього Порядку (за відсутності належного обґрунтування); 3) за результатами моніторингу стану розрахунків на Оптовому ринку електричної енергії України відповідно до щоденних даних ДП «Енергоринок» у разі неналежного виконання фінансових зобов'язань енергопостачальника щодо сплати платежів відповідно до договорів купівлі-продажу; 4) за зверненням ДП «Енергоринок», підписаним директором (заступником директора) та головним бухгалтером, у разі виникнення простроченої заборгованості енергопостачальника перед оптовим постачальником електричної енергії, у тому числі за договором реструктуризації заборгованості між ПРТ та ДП «Енергоринок» […].
У п.2.3 Розділу ІІ «Порядку визначення відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії» зазначено: розрахунковий норматив відрахувань коштів на поточний рахунок ПРТ (НВпр) визначається, виходячи з тарифів на передачу електричної енергії, тарифів на постачання електричної енергії, роздрібних тарифів на електричну енергію для споживачів, що мають діяти у розрахунковому місяці, та планових даних на розрахунковий місяць щодо: обсягів корисного відпуску електричної енергії споживачам, обсягів закупівлі електричної енергії поза ОРЕ та цін (тарифів), за якими здійснюватиметься ця закупівля […].
Згідно з п.2.4. Розділу ІІ «Порядку визначення відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії» норматив відрахувань коштів на поточний рахунок ПРТ (НВпз) визначається, виходячи з розрахункового нормативу з урахуванням коригування відповідно до фактичних показників (обсягів корисного відпуску електричної енергії споживачам, обсягів закупленої поза ОРЕ електричної енергії та цін (тарифів), за якими здійснювалася ця закупівля) у місяці, що передував місяцю, попередньому до розрахункового, а також з урахуванням коригуючих коефіцієнтів за розрахунок ПРТ не в повному обсязі за куповану на ОРЕ електричну енергію та за наявність понаднормативних витрат електричної енергії у мережах ПРТ […].
Відповідно до п.6.1 Розділу VІ «Порядку визначення відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії» величина щодобових додаткових відрахувань коштів ПРТ (утримань з ПРТ) затверджується НКРЕКП та того ж дня доводиться до відома ПРТ, оптового постачальника електричної енергії та Уповноваженого банку ОРЕ. Розрахунок величини щодобових додаткових відрахувань коштів ПРТ (утримань з ПРТ) здійснюється на основі визначення суми коштів, які додатково перераховуються ПРТ (утримуються з нього): згідно з рішеннями НКРЕКП (К); згідно з пунктом 3.2 розділу ІІІ цього Порядку (Кст).
У п.6.2 Розділу VІ «Порядку визначення відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії» зазначено, що сума щодобових додаткових перерахувань коштів на поточний рахунок (або утримань коштів з поточного рахунку) ПРТ (Kд) розраховується за формулою (може мати від'ємне значення) Kд=(К+Кст)/Тд, грн., де Kд - сума додаткових щодобових відрахувань (утримань) коштів на поточні рахунки або з поточних рахунків ПРТ (може мати від'ємне значення), грн; К - сума коштів, яка має бути перерахована ПРТ або утримана з нього згідно з рішеннями НКРЕКП (може мати від'ємне значення), грн; Кст - сума коштів, яка має бути утримана з ПРТ згідно з нормами, передбаченими пунктом 3.2 розділу ІІІ цього Порядку, грн; Тд - період, протягом якого визначена сума коштів має бути повернута ПРТ або утримана з нього, банківські дні.
Як зазначено у п.3.2 Розділу ІІІ «Порядку визначення відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії» НКРЕКП встановлює норматив відрахувань коштів на поточний рахунок ПРТ у розмірі, який розраховується відповідно до пункту 4.1 розділу IV цього Порядку за формулою 2, на таких підставах (для ПРТ, яким встановлено 100 %-й норматив відрахувань коштів): […].
Однак, позивачу протягом 2015 року та у січні 2016 року не було встановлено 100%-й норматив відрахувань коштів. Звідси, до позивача не могли застосовуватися приписи п.3.2 Розділу ІІІ «Порядку визначення відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії». Протилежного відповідач не довів.
Відтак, на виконання п.6.1 та п.6.2 Розділу VІ «Порядку визначення відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії», для встановлення щодобових додаткових перерахувань коштів на поточний рахунок (або утримань коштів з поточного рахунку) ПРТ НКРЕКП мало бути прийнято окремі рішення. По-перше, рішення, яким встановлено значення «К» - тобто «сума коштів, яка має бути перерахована ПРТ або утримана з нього згідно з рішеннями НКРЕКП (може мати від'ємне значення), грн». По-друге, рішення, яким затверджується сума коштів, які додатково щоденно утримуються з ПРТ (у п.5 Постанови відповідача №128 від 29.02.2016 застосування до ВАТ «Запоріжжяобленерго» щодобових відрахувань не передбачено).
Представником відповідача у судових засіданнях не доведено, що НКРЕКП приймались будь-які рішення щодо встановлення для позивача значення «К».
Вказане, на думку суду, свідчить про неможливість здійснення розрахунку за формулою, встановленою в п.6.2 Розділу VІ «Порядку визначення відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії».
У п.5 Постанови №128 від 29.02.2016 перелічено суб'єктів енергоринку, які відносяться до ПРТ, з коштів яких, відповідно до нормативу, зазначеному у Додатку 1 до цієї Постанови, установи AT «Ощадбанк» перераховують суму додаткових щодобових відрахувань коштів (зазначену в додатку 1 до Постанови НКРЕКП №128) на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії.
Суд погоджується з думкою позивача про те, що відсутність у п.5 Постанови №128 від 29.02.2016 інформації про застосування відносно ВАТ «Запоріжжяобленерго» додаткових щоденних відрахувань, свідчить, що цією Постановою НКРЕКП питання щодобового відрахування коштів з рахунків позивача - не врегульовано.
Таким чином, зазначення НКРЕКП в рядку 5 графи «Сума додаткових щодобових відрахувань (утримань) коштів на поточні рахунки або з поточних рахунків ПРТ, грн.» - «- 33763382,00» є не обґрунтованим, оскільки не відповідає вимогам п.6.1 та п.6.2 Розділу VІ «Порядку визначення відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії».
2. Кошти, які надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для погашення заборгованості енергопостачальників, що здійснюють господарську діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, і оптового постачальника електричної енергії для проведення розрахунків з погашення заборгованості за спожиту електричну енергію з використанням механізмів погашення заборгованості, визначених Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», перераховуються згідно з окремими алгоритмами оптового ринку електричної енергії, встановленими національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (ч.7 ст.15-1 Закону України «Про електроенергетику»).
Відповідно до п.6 «Положення про порядок проведення розрахунків за електричну енергію», затвердженого 19.07.2000 постановою Кабінету Міністрів України №1136, у разі несвоєчасного надходження алгоритму оптового ринку електричної енергії України, встановленого НКРЕ, всі кошти, що надійшли за спожиту електричну енергію на поточні рахунки із спеціальним режимом використання енергопостачальників, установи уповноваженого банку перераховують на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії. При цьому не виплачена енергопостачальнику та підприємству, яке здійснює передачу електричної енергії місцевими електричними мережами, сума відшкодовується їм у наступні операційні дні після отримання алгоритму оптового ринку електричної енергії України […].
Як свідчать матеріали справи, за період чинності Постанови НКРЕКП №128 від 29.01.2016 «Про алгоритм перерахувань коштів на лютий 2016 року» позивач не отримав кошти на поточний рахунок у сумі 14516 тис.грн., що призвело до порушення його прав та інтересів.
Оскаржувана Постанова НКРЕКП №128 від 29.01.2016 «Про алгоритм перерахувань коштів на лютий 2016 року» визнана 11.02.2016 відповідачем такою, що втратила чинність, а отже вона не може бути скасованою судом.
Звідси, суд вважає, що права та інтереси позивача будуть дотримані і захищені якщо Постанова НКРЕКП №128 від 29.01.2016 «Про алгоритм перерахувань коштів на лютий 2016 року» буде визнана судом протиправною.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначено у ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача і відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з ч.3 ст.94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі є Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, то саме з бюджетних асигнувань цього суб'єкта владних повноважень повинні бути присуджені позивачу судові витрати, документально підтверджені, у сумі 1378 грн. 00 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною Постанову Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №128 від 29.01.2016 в частині значення цифри «- 33763382,00» в рядку 5 графи «Сума додаткових щодобових відрахувань (утримань) коштів на поточні рахунки або з поточних рахунків ПРТ, грн.» додатку №1 до Постанови.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Присудити на користь Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» з бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг судові витрати у сумі 1378 грн. 00 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.
Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 01.04.2016.
Суддя О.О. Прасов