Справа № 693/13/16-а
Провадження № 2-а/693/2/16
П О С Т А Н О В А
Іменем України
25.01.2016 р. м. Жашків
Жашківський районний суд Черкаської області
в складі : головуючого судді Скрипник В.Ф.
при секретареві Олійник С.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Жашків адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі про визнання неправомірними дій про відмову в перерахунку розміру пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та виплату грошових коштів,
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі про визнання неправомірними дій про відмову в перерахунку розмірі пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та виплату грошових коштів.
В обґрунтування своїх позовних вимог вказала, що вона 19 років 11 місяців та 5 днів працювала на посадах державного службовця, звернулась до управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Пенсія їй призначена з 20.09.2011 року в розмірі 89% заробітної плати державного службовця.
При ознайомленні зі своєю пенсійною справою позивачу стало відомо, що при призначенні пенсії відповідачем не було враховано отримана за період з 01.09.2009 року по 31.08.2011 року інші виплати, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 5682 грн. 27 коп. та індексацію в сумі 74 грн. 90 коп. з яких, відповідно до чинного законодавства проведені відрахування на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Таким чином, відповідач порушив вимоги ст. 37 Закону України № 3723, відповідно до якої при призначенні пенсії державним службовцям мають бути враховані всі суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі з заявою про проведення донарахування пенсії з дня призначення пенсії та надала довідку про складові заробітної плати (надбавки, премії та інші виплати за 24 календарних місяці роботи), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України « Про державну службу», затверджену постановою Управління Пенсійного фонду України, видану Уманською об'єднаною державною податковою інспекцією головного управління ДФС у Черкаській області від 16.11.2015 року за № 10986/23-05-05-035 із вказаними виплатами, які не були враховані при нарахуванні пенсії.. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
24.12.2015 року позивач одержала відповідь з УПФ України в Жашківському районі № 5996/02-01 та Довідку Уманської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС у Черкаській області від 11.12.2015 року за № 14703/23-05-05-026, в якій включено не тільки інші виплати, а і змінено суми премій та надбавок за високі досягнення в праці та інтенсивність Постанова КМУ від 13.12.99 № 2288, від 09.03.06 № 268. У відповіді Жашківського районного управління Пенсійного фонду України де їй відмовлено в проведенні перерахунку і включенні інших виплат у розрахунок пенсії, та повідомлено, що матеріальна допомога не входить до складу заробітної плати державного службовця та є разовою виплатою, тому для включення до заробітної плати для обчислення пенсії, відповідно до Закону № 3723 сум матеріальної допомоги та індексації підстав немає.
В зв'язку з вище викладеним позивач вимушена звернутися до суду з даним позовом.
Суддя, ознайомившись з матеріалами справи, та запереченням відповідача, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію, починаючи з 20.09.2011 року.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.02.2011 року № 5-1 постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-44 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством.
Суд приходить до висновку, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Крім того, суд бере до уваги те, що при перерахунку пенсії державного службовця із застосуванням виплат, на які нараховувалися і сплачувалися страхові внески, застосуванню підлягає той коефіцієнт, який був регламентований законодавством, чинним саме на момент призначення особі пенсії за віком, відповідно до Закону №3733-ХІІ.
Постільки пенсія позивачу була призначена з 31.01.2009 року, тобто до внесення змін в ст. 37 Закону України «Про державну службу» N 213-VIII ( 213-19 ) від 02 березня 2015 року, то приписи вказаної статті застосовується лише при призначенні особі пенсії, а не при здійсненні її перерахунку.
Тож, оскільки пенсія державного службовця була призначена ОСОБА_1в розмірі 89% від заробітної плати, а страхові внески були нараховані на всі суми виплат, отримувані нею, згідно з відомостями в довідці про складові її заробітної плати від 31.01.2009 № 3723, то в даному випадку наявні достатні та необхідні правові підстави для врахування відповідачем сум зазначених виплат при обчисленні пенсії ОСОБА_1 із розрахунку 89 % від суми її заробітної плати.
Позивач звернулася до Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області стосовно включення в заробітну плату для обчислення пенсії з інших виплат, що включені до довідок, але в той же день отримала відмову.
Відповідно до довідки, яка була надана позивачу для обрахування пенсії, в інші виплати включені суми матеріальної допомоги та індексації, на всі виплати нараховані страхові внески.
Таким чином, суд вважає, що є достатні правові підстави для обчислення пенсії позивача із
розрахунку 89% від заробітної плати з урахуванням виплат, визначених в довідці від 11.12.2015 № 14703/23-05-05026, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексаціїзаробітної плати, з врахуванням при перерахунку пенсії коефіцієнту, який був регламентований законодавством, чинним саме на момент призначення особі пенсії за віком, відповідно до Закону №3723-ХІІ, і зобов'язання відповідача здійснити такий перерахунок.
Разом з тим, позивач просить здійснити перерахунок пенсії починаючи з моменту призначення пенсії.
Відповідно до ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється коли особа дізналась, або повинна була дізнатись про порушене своє право.
Позивач звернулася до суду з позовом про перерахунок пенсії 13.01.2016 року, пропустивши встановлений шестимісячний строк позовної давності, а тому суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з 24.12. 2015 року.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 69-71, 99, 100, 122, 160, 162, 1832 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1до Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі про визнання неправомірними дій про відмову в перерахунку розмірі пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та виплату грошових коштів задоволити частково.
Визнати незаконними дії управління Пенсійного Фонду України в Жашківському районі Черкаської області щодо відмови в здійсненні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця, з урахуванням призначеного розміру 89 % заробітної плати, згідно з наданою довідкою від 11.12.2015 № 14703/23-05-05026 про заробітну плату за 24 місяці з урахуванням зазначених в ній сум нарахованої індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальних допомог на вирішення соціально - побутових питань.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Жашківському районі Черкаської області здійснити перерахунок та постійну виплату призначеної пенсії державного службовця, ОСОБА_1 починаючи з 23.05.2015, відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" в призначеному розмірі 89 % заробітної плати згідно з наданою довідкою Уманською об'єднаною державною податковою інспекцією головного управління ДФС у Черкаській області від 11.12.2015 року за № 14703/23-05-05-026 про заробітну плату за 24 місяці перед виходом на пенсію, з урахуванням зазначених в ній сум нарахованих індексацій, матеріальних допомог на оздоровлення та матеріальних допомог на вирішення соціально- побутових питань.
В іншій частині вимог - відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню в межах суми платежу за один місяць.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано до Київського апеляційного адміністративного суду через Жашківський районний суд протягом десяти днів з часу її проголошення.
Головуючий: Володимир Федорович Скрипник