Справа № 202/1484/16-к
Провадження № 1-кс/0202/630/2016
УХВАЛА
04 березня 2016 року м. Дніпропетровськ
Слідчий суддя Індустріального районного суду м. Дніпропетровська Зосименко С.Г.,
за участю: секретаря судового засідання Журавльова А.С.
слідчого слідчого відділення Індустріального відділення поліції Дніпропетровського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області старшого лейтенанта поліції Кривенко К.С.
розглянувши клопотання слідчого слідчого відділення Індустріального відділення поліції Дніпропетровського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області Кривенко К.С., погоджене з прокурором Дніпропетровської місцевої прокуратури № 1 Дніпропетровської області Гулим Я.О. про проведення виїзної перевірки,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні слідчого відділення Індустріального відділення поліції Дніпропетровського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області перебувають матеріали досудового розслідування, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.12.2015 року за № 12015040660002122, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172 КК України.
03 березня 2016 року до Індустріального районного суду м. Дніпропетровська надійшло клопотання слідчого слідчого відділення Індустріального відділення поліції Дніпропетровського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області Кривенко К.С., погоджене з прокурором Дніпропетровської місцевої прокуратури № 1 Дніпропетровської області Гулим Я.О. про проведення виїзної перевірки.
Дане клопотання, згідно протоколу автоматичного визначення слідчого судді, було передано слідчому судді 03 березня 2016 року.
В своєму клопотанні слідчий просить: призначити у кримінальному провадженні № 12015040660002122 від 14.12.2015 року позапланову документальну перевірку з питань додержання вимог законодавства про працю службовими особами ТОВ «Бар-Ком» (ЄДРПОУ 36604173), (оптова база підрозділу № 5), яке знаходиться за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Березинська, 80 за період часу з 01.01.2015 року по 17.12.2015 року з наступних питань: - нормування відпрацьованого часу, нарахування, строки виплати заробітної плати, своєчасність та повнота виплати заробітної плати (також нарахування доплат за нічний час), у разі заборгованості - вказати суму та період; - праця жінок, неповнолітніх, відповідні соціальні гарантії; - праця інвалідів, звіти та виконання квоти по працевлаштуванню інвалідів; - порядок звільнення працівників, виплати при звільненні, компенсації за відпустку та інше; - соціальні гарантії працівників та ведення кадрового діловодства. Для проведення перевірки залучити співробітників Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області. Акт перевірки із висновками направити до СВ Індустріального ВП Дніпропетровського відділення поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області для долучення до матеріалів кримінального провадження.
В обґрунтування свого клопотання слідчий зазначає, що 14.12.2015 року до Індустріального ВП Дніпропетровського відділення поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області надійшла заява ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, щодо порушення трудового законодавства службовими особами ТОВ «Бар-Ком» (ЄДРПОУ 36604173) (оптова база підрозділу № 5), знаходиться по вул. Березинська, 80 у м. Дніпропетровськ, в частині невиплати заробітної плати працівникам та використання праці найманих працівників без належного оформлення трудових відносин.
Також, під час досудового розслідування у кримінальному провадженні встановлено, що місце знаходження юридичної особи, а саме: ТОВ «Бар-Ком» (ЄДРПОУ 36604173) - м. Київ вул. Мельникова, буд. № 12. Директором підприємства являється ОСОБА_4. Вид діяльності підприємства: роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах. Оптова база підрозділу № 5 ТОВ «Бар-Ком» знаходиться по вул. Березинська, 80 у м. Дніпропетровськ. Керівником даної оптової бази являється ОСОБА_5.
Відповідно ч.4 Положення «Про Державну інспекцію України з питань праці» основними завданнями Держпраці України є: здійснення державного нагляду та контролю за додержанням підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування (далі - роботодавці) законодавства про працю з питань трудових відносин, робочого часу та часу відпочинку, нормування праці, оплати праці, надання гарантій і компенсацій, пільг для працівників, які поєднують роботу з навчанням, дотримання трудової дисципліни, умов праці жінок, молоді, інвалідів, надання пільг і компенсацій за важкі та шкідливі умови праці, забезпечення спеціальним одягом і спеціальним взуттям, засобами індивідуального захисту, мийними та знешкоджувальними засобами, молоком і лікувально-профілактичним харчуванням; проведення обов'язкових медичних оглядів працівників певних категорій; дотримання режимів праці та інших норм законодавства.
Доказуванню у кримінальному провадженні, відповідно до п. 1,3 ч. 1 ст. 91 КПК України, підлягають подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення), вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а саме доказування, відповідно до ч. 2 ст. 91 КПК України полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів.
Згідно ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів, в тому числі, шляхом отримання висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок.
Центральним органом виконавчої влади у сфері додержання законодавства про працю є Державна інспекція України з питань праці на яку покладено повноваження забезпечення реалізації державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
22 грудня 2015 року слідчим суддею Індустріального районного суду м. Дніпропетровська було винесено ухвалу щодо задоволення клопотання прокурора Дніпропетровської місцевої прокуратури № 1 про проведення виїзної перевірки (справа № 202/9350/15-к). Термін проведення ревізії 15 робочих днів, починаючи з 22.12.2015 року по 14.01.2016 року включно. Дану ухвалу Індустріального районного суду м. Дніпропетровська було направлено до Головного управлінням Держпраці у Дніпропетровській області (вхідний № 423 від 21.01.2016 року). На підставі вищевказаного співробітниками Головного управлінням Держпраці у Дніпропетровській області не виявилось можливим провести зазначену перевірку у зв'язку зі стислими строками.
З метою встановлення обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, Головним управлінням Держпраці у Дніпропетровській області необхідно провести виїзну перевірку дотримання вимог законодавства України про працю службовими особами ТОВ «Бар-Ком» (ЄДРПОУ 32898455), (оптова база підрозділу № 5), яке знаходиться за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Березинська, 80 за період часу з 01.01.2015 року по 17.12.2015 року включно.
На підставі викладеного, враховуючи те, що слідчий на теперішній час позбавлений права призначати проведення перевірок, а відповідно до п.2 Постанови КМУ від 13 серпня 2014 року «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду.
Слідчий слідчого відділення Індустріального відділення поліції Дніпропетровського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області Кривенко К.С., клопотання підтримала в повному обсязі та просила задовольнити, посилаючись на обставини викладені в клопотанні.
Заслухавши думку слідчого, дослідивши матеріали даного клопотання, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого слідчого відділення Індустріального відділення поліції Дніпропетровського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області Кривенко К.С., погоджене з прокурором Дніпропетровської місцевої прокуратури № 1 Дніпропетровської області Гулим Я.О. про проведення виїзної перевірки підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Конвенції про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, яка була ратифікована Законом України від 08 вересня 2004 року N 1985-IV система інспекції праці на промислових підприємствах поширюється на всі підприємства, щодо яких інспектори зобов'язанні забезпечити застосування положень законодавства, котрі стосуються умов праці та охорони працівників у процесі їхньої роботи.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну інспекцію України з питань праці, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року N 386/2011 Державна інспекція України з питань праці (Держпраці України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністерства соціальної політики України.
Відповідно до п. а ч. 1 ст. 3 Конвенції про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, яка була ратифікована Законом України від 08 вересня 2004 року N 1985-IV завданнями системи інспекції праці є: - забезпечення застосування положень законодавства в галузі умов праці та безпеки працівників у процесі їхньої роботи, як, наприклад, положень щодо тривалості робочого дня, заробітної плати, безпеки праці, охорони здоров'я і добробуту, використання праці дітей і підлітків та з інших таких питань, у тій мірі, в якій інспекторам праці належить забезпечувати застосування зазначених положень.
Відповідно до п/п. 1 п. 3 Положення про Державну інспекцію України з питань праці, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року N 386/2011 основними завданнями Держпраці України є: - реалізація державної політики з питань державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства про працю.
Відповідно до п/п. 1 п. 4 Положення про Державну інспекцію України з питань праці, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року N 386/2011 Держпраці України відповідно до покладених на неї завдань: - здійснює державний нагляд та контроль за додержанням підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування законодавства про працю з питань трудових відносин, робочого часу та часу відпочинку, нормування праці, оплати праці, надання гарантій і компенсацій, пільг для працівників, які поєднують роботу з навчанням, дотримання трудової дисципліни, умов праці жінок, молоді, інвалідів, надання пільг і компенсацій за важкі та шкідливі умови праці, забезпечення спеціальним одягом і спеціальним взуттям, засобами індивідуального захисту, мийними та знешкоджувальними засобами, молоком і лікувально-профілактичним харчуванням; проведення обов'язкових медичних оглядів працівників певних категорій; дотримування режимів праці та інших норм законодавства.
Відповідно до п. 2 Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затвердженого наказом Міністерства Соціальної політики України № 390 від 02.07.2012 року право проведення перевірок мають посадові особи Держпраці України та її територіальних органів, які відповідно до своїх посадових обов'язків мають повноваження державного інспектора з питань праці.
Відповідно до п. 3 Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затвердженого наказом Міністерства Соціальної політики України № 390 від 02.07.2012 року інспектор може проводити планові та позапланові перевірки, які можуть здійснюватися за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Позапланова перевірка проводиться незалежно від кількості раніше проведених перевірок за наявності підстав, визначених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" підставами для здійснення позапланових заходів є: - виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання.
Відповідно до ч. 4 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2014 року № 408 "Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами" надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 91 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню: - подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення).
Відповідно до ч. 2 ст. 91 КПК України доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 92 КПК України обов'язок доказування обставин, передбачених статтею 91 цього Кодексу, за винятком випадків, передбачених частиною другої цієї статті, покладається на слідчого, прокурора та, в установлених цим Кодексом випадках, - на потерпілого.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторони обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим кодексом.
На підставі вище викладеного, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого є законним, обґрунтованим та підлягає задоволенню, оскільки з метою встановлення обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, виникла необхідність проведення Головним управлінням Держпраці у Дніпропетровській області виїзної перевірки дотримання вимог законодавства України про працю службовими особами ТОВ «Бар-Ком» (ЄДРПОУ 32898455), (оптова база підрозділу № 5), яке знаходиться за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Березинська, 80 за період часу з 01.01.2015 року по 17.12.2015 року включно.
Клопотання про фіксування процесуальної дії за допомогою технічного засобу під час розгляду клопотання слідчому судді не надходило і за ініціативою слідчого судді не здійснювалося, що відповідає вимогам ст. 107 КПК України.
У ч. 1 ст. 309 КПК України зазначено вичерпний перелік ухвал слідчого судді, які підлягають оскарженню під час досудового розслідування, перелік є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає, а тому дана ухвала у відповідності до ч. 3 ст. 309 КПК України не може бути оскаржена.
Керуючись ст. ст. 2-3 Конвенції про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, ратифікованою Законом України від 08 вересня 2004 року N 1985-IV, ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", п. п. 1, 3-4 Положення про Державну інспекцію України з питань праці, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року N 386/2011, п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2014 року № 408 "Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами", п. п. 2-3 Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затвердженого наказом Міністерства Соціальної політики України № 390 від 02.07.2012 року, ст. ст. 110, 91-93, 309 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання слідчого слідчого відділення Індустріального відділення поліції Дніпропетровського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області Кривенко К.С., погоджене з прокурором Дніпропетровської місцевої прокуратури № 1 Дніпропетровської області Гулим Я.О. про проведення виїзної перевірки - задовольнити.
Призначити у кримінальному провадженні № 12015040660002122 від 14.12.2015 року позапланову документальну перевірку з питань додержання вимог законодавства про працю службовими особами ТОВ «Бар-Ком» (ЄДРПОУ 36604173), (оптова база підрозділу № 5), яке знаходиться за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Березинська, 80 за період часу з 01.01.2015 року по 17.12.2015 року з наступних питань:
- нормування відпрацьованого часу, нарахування, строки виплати заробітної плати, своєчасність та повнота виплати заробітної плати (також нарахування доплат за нічний час), у разі заборгованості - вказати суму та період;
- праця жінок, неповнолітніх, відповідні соціальні гарантії;
- праця інвалідів, звіти та виконання квоти по працевлаштуванню інвалідів;
- порядок звільнення працівників, виплати при звільненні, компенсації за відпустку та інше;
- соціальні гарантії працівників та ведення кадрового діловодства.
Для проведення перевірки залучити співробітників Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області.
Акт перевірки із висновками направити до СВ Індустріального ВП Дніпропетровського відділення поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області для залучення до матеріалів кримінального провадження.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя С.Г. Зосименко