Постанова № 57009462, 08.04.2016, Теофіпольський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
08.04.2016
Номер справи
685/232/16-а
Номер документу
57009462
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 685/232/16-а

Провадження № 2-а/685/6/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 квітня 2016 року Теофіпольський районний суд Хмельницької області в складі

головуючого судді Самойловича А.П.,

за участі секретаря Дондель Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Теофіполь адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Теофіпольському районі Хмельницької області про неправомірність відмови у здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та покладення зобов'язання здійснити перерахунок,

В С Т А Н О В И В :

15 лютого 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Теофіпольському районі Хмельницької області (далі - УПФ) про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що являється суддею у відставці, працював до виходу у відставку суддею Білогірського районного суду Хмельницької області, отримує довічне грошове утримання в розмірі 86 % суддівської винагороди працюючого судді. Відповідно до чинного законодавства України у разі зміни грошової винагороди працюючого судді має право на перерахунок довічного грошового утримання.

З 01 вересня 2015 року грошова винагорода працюючого судді збільшилася. Позивач отримав в територіальному управлінні Державної судової адміністрації України в Хмельницької області довідку від 18 лютого 2016 року № 95 про розмір грошової винагороди працюючого судді.

Листом від 25 лютого 2016 року № 791/02 відповідачем йому відмовлено у проведенні перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці, посилаючись на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213, яким скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким щомісячне довічне утримання призначено відповідно до Закону України «Про судоустрій та статус суддів».

Вважає, що набув право на перерахунок з часу виникнення права на такий перерахунок - тобто з 01 вересня 2015 року. Вважає відмову УПФ незаконною, просить визнати дії УПФ протиправними та зобов'язати УПФ здійснити перерахунок та виплачувати йому щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі 86 відсотків суддівської винагороди судді Білогірського районного суду Хмельницької області відповідно до довідки територіального управління Державної судової адміністрації в Хмельницької області № 95 від 18 лютого 2016 року з 1 вересня 2015 року без обмеження щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

Відповідач в письмовому запереченні посилається на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». Вважає, що з 1 червня 2015 року цим Законом скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким щомісячне довічне грошове утримання призначається відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Відповідач вважає, що з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, а раніше призначені пенсії - не перераховуються. Щомісячне довічне грошове утримання виплачується суддям у відставці в розмірі 60 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. Перерахунок здійснюється з дня звернення за перерахунком, а не з дня виникнення права на такий перерахунок. Також в письмових запереченнях просить розглядати справу в загальному порядку, залучити третьою особою територіальне управління судової адміністрації в Хмельницькій області, оскільки в судовому засіданні необхідно дослідити обставини дотримання законності видачі довідки про розмір заробітної плати судді Білогірського районного суду, яку він подав до УПФ для здійснення перерахунку призначеного йому грошового утримання судді у відставці.

Дослідивши матеріали справи суд дійшов переконання про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Згідно наказу голови Білогірського районного суду Хмельницької області від № 47 від 30 жовтня 2008 року позивач ОСОБА_1 був звільнений з посади судді Білогірського районного суду Хмельницької області у зв'язку з поданням заяви про відставку, відповідно до постанови Верховної Ради України від 25 вересня 2008року № 598-VI «Про звільнення суддів».

Судом встановлено, що на час виходу у відставку позивач мав стаж роботи на посаді судді 23 роки 4 місяці.

Відповідно до п. 4 ст. 43 Закону України «Про статус суддів» від 15 грудня 1992 року він мав право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі 86 відсотків заробітної плати судді, працюючого на відповідній посаді.

Згідно п. 11 Перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 7 липня 2010 року (розділ XIII), судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло раніше.

Постановою Теофіпольського районного суду Хмельницької області від 13 лютого 2014 року, залишеною в силі ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02 квітня 2014 року, зобов'язано УПФ здійснити перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 відповідно до ст.ст. 129, 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», виходячи із заробітної плати працюючого судді місцевого суду загального суду в розмірі 86 % суддівської винагороди та провести відповідні виплати на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації в Хмельницькій області від 23 грудня 2013 року № 527 з 1 грудня 2013 року по день припинення права на таку виплату з урахуванням виплачених сум без обмеження щомісячного грошового утримання.

З 1 вересня 2015 року у зв'язку із зміною мінімальної заробітної змінився розмір суддівської винагороди. 25 лютого 2016 року позивач письмово звернувся до відповідача за перерахунком з 01 вересня 2015 року щомісячного довічного утримання і надав довідку ТУ ДСА в Хмельницькій області № 95 від 18 лютого 2016 року про розмір суддівської винагороди голови Білогірського районного суду Хмельницької області. Листом від 25 лютого 2016 року № 791/02 йому відмовлено в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання.

Вказані обставини підтверджені письмовими доказами, достовірність яких сторони не оспорюють - посвідченням судді у відставці, довідкою про грошову суддівську винагороду, листом УПФ, постановами та ухвалами судів.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 126 Конституції України, Конституція і закони України повинні гарантувати незалежність і недоторканність суддів. До таких конституційних гарантій віднесено обов`язок держави забезпечувати фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів (ч. 1 ст. 130 Конституції України).

Згідно з п. 14 ч. 1 ст. 92 Конституції України статус суддів визначається виключно законами України, матеріальне та соціально - побутове забезпечення, в тому числі й суддівська винагорода, є елементами статусу судді.

28 березня 2015 року набрав чинності Закон України від 12 лютого 2015 року № 192-VIІI «Про забезпечення права на справедливий суд» (далі - Закон № 192-VIІI) , в якому викладено в новій редакції всі положення Закону України від 07 липня 2010 року № 2453-VІІ «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон № 2453-VІІ).

Частина третя статті 141 Закону № 2453-VІ в редакції Закону № 192-VІІІ передбачала, що щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не може бути більшим ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного щомісячного довічного грошового утримання. У разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного грошового утримання.

Згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VІІІ від 2 березня 2015 року (далі - Закон № 213-VІІІ) внесено зміни до ст. 141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в редакції від 12 лютого 2015 року № 192-VІІІ, згідно з якими ч. 3 цієї статті передбачає, що щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 60 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді.

Максимальний розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не можуть перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону № 213-VІІІ від 2 березня 2015 року, у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Вказаним пунктом фактично ліквідовано конституційно закріплений інститут відставки судді.

Відповідно до п. 8 ч. 4 ст. 47 Закону № 2453-VІ незалежність суддів забезпечується належним матеріальним та соціальним забезпеченням суддів. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу визначених Конституцією України гарантій незалежності суддів (ч. 6 ст. 47 Закону).

З огляду на правові положення з прийняттям Закону № 213-VIII від 2 березня 2015 року та у зв'язку з неприйняттям до 01 червня 2015 року закону щодо спеціальних пенсій, фактично не скасовано положення ст. 141 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» в редакції від 12 лютого 2015 року, частиною другою якої передбачено щомісячне довічне грошове утримання для судді у відставці та перерахунок у разі зміни грошового утримання працюючого судді.

Згідно статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, згідно якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 71 цього Кодексу встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на встановлені обставини та правові положення суд вважає встановленим, що позивач ОСОБА_1 має право на перерахунок довічного грошового утримання, тому що до 01 червня 2015 року закон щодо спеціальних пенсій не прийнятий. За таких обставин на ОСОБА_1 не поширюються норми Закону № 213-VІІІ про встановлення розміру грошового у розмірі 60 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, тому на правовідносини ОСОБА_1 з УПФ фактично поширюються норми ст. 141 Закону № 2453-VІ в редакції Закону № 192-VІІІ, оскільки ОСОБА_1 не позбавлений статусу судді у відставці.

Питання перерахунку пенсійного забезпечення регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до ч. 4 ст. 45 цього Закону перерахунок пенсії здійснюється з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву подано ним до 15 числа включно. Тому у позивача ОСОБА_1, який звернувся з заявою про перерахунок 25 лютого 2016 року, є правові підстави для перерахунку грошового утримання з 01 березня 2016 року, а не з 01 вересня 2015 року.

Для перерахунку необхідно врахувати розмір заробітної плати судді, який працює на відповідній посаді, яка вказана у довідці, виданій ТУ ДСА в Хмельницькій області № 95 від 18 лютого 2016 року.

Враховуючи, що станом на день розгляду справи на базі УПФ створено Білогірське об'єднане управління ПФ України, тому суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог щодо зобов'язання вчинення дій новостворений орган.

Керуючись ст. 19, 22, 58 Конституції України, ст.ст. 129, 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ст.ст. 2, 8, 9, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України у Теофіпольському районі Хмельницької області у проведенні перерахунку та у виплаті ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

Зобов'язати Білогірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату довічного грошового утримання судді Білогірського районного суду Хмельницької області у відставці ОСОБА_1 в розмірі 86 % суддівської винагороди судді Білогірського районного суду Хмельницької області, відповідно до даних довідки територіального управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області від 18 лютого 2016 року № 95, починаючи з 01 березня 2016 року, без обмеження максимального розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, з урахуванням виплачених сум.

Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні решти позовних вимог.

Стягнути з коштів бюджетних асигнувань Білогірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області на користь ОСОБА_1 551,20 грн. (П'ятсот п'ятдесят одна гривня 20 коп.) сплаченого при подачі позову судового збору.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Теофіпольський районний суд Хмельницької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Самойлович А.П.