Рішення № 57004197, 08.04.2016, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
08.04.2016
Номер справи
903/81/16
Номер документу
57004197
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

06 квітня 2016 р. Справа № 903/81/16

за позовом заступника керівника Ковельської місцевої прокурори(м.Ковель, Волинська область) в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, м. Луцьк

до відповідача селянського(фермерського) господарства Буг, с. Любитів, Ковельський район, Волинська область

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Ковельська районна державна адміністрація Волинської області, м.Ковель, Волинська область

про внесення змін до договору оренди

Суддя Вороняк А.С.

секретар судового засідання Чорний С.О.

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1, довіреність №11-3-7777.8-1738/2-16 від 29.02.2016р.

від відповідача: ОСОБА_2 керівник, паспорт серії ВР №026515 від 08.11.2002р.

від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: н/з

В судовому засіданні взяла участь прокурор Оліферчук Н.П., посвідчення №036268 від 12.11.2015р.

Відповідно до ст.20 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) розяснено право відводу судді. Відводу судді не заявлено. На підставі ст.22, 29 ГПК України розяснено процесуальні права та обовязки сторін.

Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу не поступало.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Суть спору: заступник керівника Ковельської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області звернувся до господарського суду з позовною заявою до селянського(фермерського) господарства Буг про внесення змін до договору оренди землі від 23.01.2008р., а саме просять(із врахуванням заяви прокурора про зміну предмета позовних вимог поданих 22.03.2016р.) внести зміни до договору від 23.01.2008р. оренди землі площею 7,57 га. для ведення фермерського господарства, укладеного між Ковельською райдержадміністрацією та С(Ф)Г Буг, зареєстрованого в Волинській регіональній філії ДЗК 25.03.2008 за № 040808100001, а саме:

п.5 викласти у такій редакції: 5. Відповідно до рішення Ковельської районної ради № 49/8 від 23.10.2015р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 165908,36 грн.;

п.9 викласти в такій редакції: 9. Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: грошовій, у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки землі на рік;

п.11 викласти в такій редакції: 11. Орендна плата вноситься у такі строки - згідно зі ст. 287 Податкового кодексу України рівними частками за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Також просять стягнути з відповідача сплачений за розгляд даної справи судовий збір.

Ухвалою господарського суду Волинської області від 18.02.2016р. було порушено провадження у справі та призначено справу до розгляду в судовому засіданні 02.03.2016р. та зобов'язано сторони та прокурора надати суду ряд документів, необхідних для об'єктивного розгляду справи по суті.

Ухвалою господарського суду Волинської області від 02.03.2016р. розгляд справи відкладено на 23.03.2016р. у звязку з залученням до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Ковельської районної державної адміністрації, незявлення представника відповідача в судове засідання, необхідність зясування всіх істотних обставин справи, повторного витребування доказів.

Ухвалою господарського суду Волинської області від 23.03.2016р. розгляд справи відкладено на 06.04.2016р. через необхідність витребування нових доказів, зясування всіх істотних обставин справи та з метою повідомлення третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача про зміну предмета позовних вимог.

04.04.2016р. через канцелярію суду від Ковельської місцевої прокуратури надійшли докази направлення третій особі, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача(Ковельській районній державній адміністрації Волинської області) заяви про зміну предмета позовних вимог.

06.04.2016р. через канцелярію суду від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача(Ковельської районної державної адміністрації Волинської області) надійшли письмові пояснення № від , в яких позовні вимоги(із врахуванням заяви прокурора про зміну предмета позовних вимог поданих 22.03.2016р.) підтримують в повному обсязі, позов просили задовольнити, а справу слухати без участі їх представника.

У судовому засіданні 06.04.2016р. прокурор та представник позивача позовні вимоги (із врахуванням поданої прокурором заяви про зміну предмету позову) підтримали в повному обсязі, просили позов задовольнити.

У судовому засіданні 06.04.2016р. представник відповідача позовні вимоги визнала, просила останні задовольнити, подала суду відповідну заяву.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Ковельська районна державна адміністрація Волинської області у судове засідання 06.04.2016р. не зявилась, ухвала господарського суду Волинської області від 23.03.2016р. направлялась рекомендованим повідомленням №4301033897132.

Згідно з витягу з інтернет сайту Українського державного підприємства Укрпошта (www.ukrposhta.com), зробленого судом, вбачається, що лист господарського суду вручений адресату особисто 28.03.2016р..

В разі якщо ухвалу у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. Доказом такого повідомлення в разі неповернення ухвали підприємством зв'язку може бути й долучений до матеріалів справи та засвідчений самим судом витяг з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" щодо відстеження пересилання поштових відправлень, який містить інформацію про отримання адресатом відповідного поштового відправлення, або засвідчена копія реєстру поштових відправлень суду(пп.3.9.1. п.3 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р.).

Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог ст.87 ГПК України.

З урахуванням вимог ст.69 ГПК України справу розглянуто за наявними матеріалами відповідно до ст.75 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представника позивача та представника відповідача, господарський суд, -

встановив:

Розпорядженням голови Ковельської районної державної адміністрації Волинської області №745 від 29.12.2007р. Про надання в оренду земельної ділянки С(Ф)Г «Буг»(а.с.16), надано в оренду С(Ф)Г «Буг» земельну ділянку площею 7,57 га. ріллі із земель запасу в межах Любитівської сільської ради для ведення фермерського господарства терміном на 10 років.

На основі вказаного вище розпорядження 23.01.2018р. між Ковельською районною державною адміністрацією в особі заступника голови ОСОБА_3 (далі - Орендодавець) та С(Ф)Г «Буг» (далі - Орендар) укладено договір оренди землі(далі Договір)(а.с.13-14). Договір зареєстрований в Волинській регіональній філії ДЗК 25.03.2008 за № 040808100001.

Згідно п.1 Договору Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове, платне користування земельну ділянку із земель запасу, яка знаходиться за межами населеного пункту в межах Любитівської сільської ради, Ковельського району, Волинської області.

Згідно п.2 Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 7,57 га. ріллі.

Згідно п.5 Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки відсутня.

Згідно п.8 Договору, останній укладений на 10 років.

Згідно п.9 Договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі 529,90 грн. в рік (70 грн. за 1 га в рік).

Згідно п.10 Договору, обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, встановлених законодавством, за затвердженими КМУ формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Згідно п.11 Договору, орендна плата вноситься у такі строки згідно Закону України «Про плату за землю» щомісячно, протягом 30 календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного(податкового) місяця в рівних частинах.

Згідно п.15 Договору, земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства.

Згідно п.16 Договору, цільове призначення земельної ділянки: землі сільськогосподарського призначення.

Згідно п.36 Договору зміна умов Договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов Договору спір розвязується у судовому порядку.

Згідно акту прийому-передачі земельної ділянки від 23.01.2008р. земельна ділянка площею 7,57 га. ріллі із земель запасу в межах Любитівської сільської ради для ведення фермерського господарства терміном на 10 років, була передана С(Ф)Г «Буг»(а.с.15).

Згідно ст.271 Податкового кодексу України(далі - ПК України), базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Згідно ч.5 ст.5 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Згідно ч.1 ст.13 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Порядок проведення нормативної грошової оцінки земель не рідше ніж один раз на 5-7 років передбачений ст.18 Закону України "Про оцінку земель".

Згідно п.14.1.136 ст.14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно п.14.1.147 ст.14 ПК України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з п.14.1.125 ст.14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Згідно п.287.3 ст287 ПК України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Згідно п.288.5.1 ст.288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно п.289.1 ст.289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Згідно ч.1 ст.17 Земельного кодексу України(далі ЗК України), до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Згідно ч. 4 ст.112 ЗК України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб

Згідно п.1 положення «Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015р. №15(далі - Положення), Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-премєр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру.

Згідно пп.31 п.4 Положення, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи.

Згідно рішення Ковельської районної ради №49/8 від 23.10.2015р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 7,57 га. ріллі із земель запасу в межах Любитівської сільської ради, яку надано в оренду С(Ф)Г «Буг» становить 165908,36 грн.(а.с.17-18).

Згідно ст.13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно ст.15 Закону України Про оренду землі однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно ст.30 Закону України Про оренду землі зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір, вирішується в судовому порядку.

12.11.2015р. управління Держгеокадастру у Ковельському районі Волинської області зверталося з листами до відповідача з пропозицію про перегляд Договору оренди землі в частині орендної плати. Даний лист залишений відповідачем без відповіді(а.с.22).

У звязку з тим, що сторони не досягнули домовленості про добровільне внесення змін до Договору оренди землі від 23.01.2008р., прокурор звернувся до суду з вимогою внести такі зміни до Договору за рішенням суду.

Згідно ст.188 Господарського кодексу України(далі ГК України), зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Додатково суд зазначає, що згідно абзацу 4 п.2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору. Якщо зі зміною граничного розміру орендної плати таку ж зміну до договору оренди в установленому законом порядку не внесено, то застосуванню підлягає відповідна умова договору.

Отже, чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

Сторонами в договорі оренди передбачено можливість збільшення розміру орендної плати(п.10 Договору), а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору(правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 04.07.2011р. у справі №3-66гс11).

Згідно ст.632 Цивільного кодексу України(далі ЦК України) ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадку, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Згідно ч.3 ст.653 ЦК України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

В силу ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. При цьому вимоги, що предявляються до доказів, визначені ст.34 ГПК України, відповідно до якої, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно ч.5 ст.22 ГПК України відповідач має право визнати позов повністю або частково.

Згідно ч.1 ст.35 ГПК України, обставини, які визнаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, можуть не доказуватися перед судом, якщо в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Згідно ч.5 ст.78 ГПК України у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.

Судом прийнято визнання позову відповідачем, згідно ст.ст.22, 35, 78 ГПК України, як таке, що не суперечить законодавству та судом не встановлено порушення прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.

Враховуючи викладені обставини, беручи до уваги наявні в матеріалах справи документи, докази, письмові пояснення сторін та визнання позову відповідачем, господарський суд, оцінюючи подані сторонами докази за своїм переконанням, що ґрунтується на всебічному й обєктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, дійшов до висновку про підставність та обґрунтованість предявленого позивачем до відповідача позову, вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити.

У звязку з тим, що спір до розгляду судом доведено з вини відповідача, відповідно до ст.ст.44, 49 ГПК України на нього слід покласти судові витрати по справі в розмірі 1378 грн..

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст.32, 33, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -

вирішив:

1. Позов задовольнити.

2. Внести зміни до п.п.5, 9, 11 договору від 23.01.2008р. оренди землі площею 7,57 га. для ведення фермерського господарства, укладеного між Ковельською райдержадміністрацією та селянським(фермерським) господарством Буг, зареєстрованого в Волинській регіональній філії ДЗК 25.03.2008 за № 040808100001, шляхом їх затвердження в наступній редакції:

п.5 Відповідно до рішення Ковельської районної ради №49/8 від 23.10.2015р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 165908,36 грн.;

п.9 Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: грошовій, у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі на рік;

п.11 Орендна плата вноситься у такі строки - згідно ст.287 Податкового кодексу України рівними частками за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

3. Стягнути з селянського(фермерського) господарства Буг (45063, Волинська обл., Ковельський район, с. Любитів, код ЄДРПОУ 32273686) на користь прокуратури Волинської області (43000, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Винниченка, буд.15, код ЄДРПОУ 02909915) 1378 (одну тисячу триста сімдесят вісім гривень) грн. сплаченого прокуратурою судового збору.

Повний текст рішення складено

08.04.2016

СуддяА. С. Вороняк