Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 березня 2016 р. Справа №818/66/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Осіпової О.О.,
суддів - Кунець О.М., Соп'яненка О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Прімової-Крикуненко О.В.,
представника позивача - Галімон Н.А.,
представника відповідача - Білокопитова І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/66/16
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Афганський центр"
до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області; Державної архітектурно-будівельної інспекції України
про скасування приписів, постанови про накладення штрафу, наказу про скасування реєстрації декларації та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Афганський центр» звернулося із позовом до суду, в якому просить, із врахуванням заяви про збільшення позовних вимог (а.с.58-61), визнати протиправними та скасувати:
- припис Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області №649 від 24.12.2015р. про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і привал;
- припис Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області №649/1 від 24.12.2015р. про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт;
- постанову про накладення штрафу у сумі 124020 грн. за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №3/40-1018/94-16 від 05.01.2016р.;
- наказ №5-Н від 26.01.2016р. «Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт»;
- зобов'язати Державну архітектурно-будівельну інспекцію України зареєструвати декларацію про початок виконання будівельних робіт по об'єкту «Нове будівництво першого багатоквартирного житлового будинку на земельній ділянці за адресою: перехрестя вулиць Калініна та Першотравнева в м. Суми».
Свої вимоги мотивує тим, що висновок відповідача, викладений в акті перевірки №649 від 24.12.2015р., щодо наведення ТОВ «Афганський центр» як замовником будівництва недостовірних даних в декларації про початок виконання будівельних робіт від 28.08.2015р. №СМ083152401333 не відповідає дійсності, оскільки в формі декларації, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. №466, відсутні дані про цільове призначення земельної ділянки, вказана форма містить лише графу «земельна ділянка використовується на підставі», до якої позивачем внесені достовірні відомості - договір оренди земельної ділянки №б/н від 23.11.2005р. Враховуючи, положення ст.18-20 Земельного кодексу України, користувач має право використовувати земельну ділянку у спосіб, передбачений для встановленої категорії земель, та визначений містобудівною документацією. Зокрема, надана позивачу в оренду земельна ділянка, площею 2,4111га, на якій здійснюється будівництво багатоквартирного багатоповерхового житлового будинку, відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови (п.1.3 договору оренди). Згідно з класифікацією видів цільового призначення земель до земель житлової забудови відносяться землі, які використовуються для розміщення житлової забудови, а саме для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку. Таким чином, товариством було повністю дотримано правового режиму, встановленого для визначеного цільового призначення земельної ділянки. Крім того, будівництво багатоквартирного житлового будинку цілком відповідає містобудівним умовам та обмеженням від 25.08.2015р. №295/06.01-15, наданими Департаментом містобудування та земельних відносин, вимогам генерального плану забудови міста Суми та плану зонування території м. Суми, затвердженими рішеннями Сумської міської ради №1943-МР від 19.12.2012р. та №2180-МР від 06.03.2013р. Також зазначає, що приписом №649/1 від 24.12.2015р. безпідставно зупинено будівельні роботи до розроблення будівельної експертизи, оскільки спірний об'єкт належить до ІІІ категорії складності, про що вказано в декларації від 28.08.2015р. №СМ083152401333, внаслідок чого він згідно зі ст.31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» не підлягає обов'язковій експертизі. Тому оскаржувані приписи, постанова про накладення штрафу та наказ про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт є протиправними та мають бути скасовані.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, пояснивши, що під час проведення планової перевірки посадовою особою Управління ДАБІ у Сумській області виявлено порушення ч.3 ст.375, ч.1 ст.376 Цивільного кодексу України, п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. №466 «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт». Зокрема, в декларації від 28.08.2015р. №СМ083152401333 про початок виконання будівельних робіт на об'єкті «Нове будівництво першого багатоквартирного житлового будинку на земельній ділянці за адресою: перехрестя вулиць Калініна та Першотравнева в м. Суми» в графі «Земельна ділянка використовується на підставі» зазначено: «договір оренди земельної ділянки №б/н від 23.11.2005р.», в той час як пунктом 2.1 цього договору, укладеного між ТОВ «Афганський центр» та Сумською міською радою, визначено, що земельна ділянка надається в оренду під будівництво громадсько-торговельного комплексу. Тобто таке будівництво є самочинним, адже земельна ділянка не була відведена для мети, вказаної позивачем у декларації, реєстрацію якої в подальшому скасовано наказом №5-Н від 26.01.2016р. У зв'язку із наведенням позивачем недостовірних даних у декларації органом державного архітектурно-будівельного контролю були винесені два приписи: №649 від 24.12.2015р. про усунення порушення вимог законодавства та №649/1 від 24.12.2015р. про зупинення будівельних робіт, а також прийнята постанова про накладення штрафу№3/40-1018/94-16 від 05.01.2016р. за правопорушення у сфері містобудівної діяльності. Щодо зупинення виконання будівельних робіт приписом №649/1 від 24.12.2015р. до моменту розроблення будівельної експертизи зазначив, що формулювання у вимозі стосовно необхідності проведення експертизи є технічною помилкою. У задоволенні позовних вимог просив відмовити.
Вислухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши наявні в ній докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.
Судом встановлено, що 24 грудня 2015 року Управлінням архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області проведено планову перевірку дотримання ТОВ «Афганський центр» вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил на об'єкті «Нове будівництво першого багатоквартирного житлового будинку на земельній ділянці за адресою: перехрестя вулиць Калініна та Першотравнева в м. Суми», за результатами якої виявлено, що позивачем як замовником було наведено недостовірні дані в декларації про початок виконання будівельних робіт від 28.08.2015р. №СМ083152401333, а саме в графі «Земельна ділянка використовується на підставі» зазначено: «договір оренди земельної ділянки №б/н від 23.11.2005р. Цільове призначення якого - під будівництво громадсько-торгівельного комплексу». Відповідно до проектних рішень на даній земельній ділянці відбувається будівництво багатоквартирного житлового будинку (а.с.11-12).
За порушення замовником ч.3 ст.375, ч.1 ст.376 Цивільного кодексу України, п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. №466 «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт» Управлінням архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області винесено припис №649 від 24.12.2015р., яким ТОВ «Афганський центр» зобов'язано з метою усунення виявлених порушень привести у відповідність до земельної ділянки проектні рішення відповідно до вимог чинного законодавства, та припис №649/1 від 24.12.2015р., яким вимагалося зупинити виконання будівельних робіт до моменту розроблення будівельної експертизи (а.с.7-10).
Крім того, Управлінням ДАБІ у Сумській області винесено постанову про накладення штрафу у сумі 124020 грн. за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №3/40-1018/94-16 від 05.01.2016р. (а.с.13), а наказом №5-Н від 26.01.2016р. скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт від 28.08.2015р. №СМ083152401333 (а.с.94).
Правові та організаційні засади здійснення архітектурної діяльності визначені Законом України «Про архітектурну діяльність», який спрямований на формування сприятливого життєвого середовища, досягнення естетичної виразності, економічної доцільності і надійності будинків, споруд та їх комплексів.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про архітектурну діяльність» об'єкти архітектурної діяльності (об'єкти архітектури) - будинки і споруди житлово-цивільного, комунального, промислового та іншого призначення, їх комплекси, об'єкти благоустрою, садово-паркової та ландшафтної архітектури, монументального і монументально-декоративного мистецтва, території (частини територій) адміністративно-територіальних одиниць і населених пунктів.
За змістом частини першої статті 9 цього Закону будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», який визначає правові та організаційні основи містобудівної діяльності та спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Згідно з частинами першою, другою, третьою, восьмою статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.
Реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводить орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації.
Форма декларації про початок виконання будівельних робіт, порядок її подання та реєстрації, форма повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації визначаються Кабінетом Міністрів України.
Замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт, та виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації.
Відповідно до частини другої статті 39-1 Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведеня для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування повідомлення або декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня скасування.
Частиною першою статті 376 Цивільного кодексу України передбачено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №466 затверджений Порядок виконання підготовчих і будівельних робіт (далі - Порядок №466).
Пунктом 16 Порядку №466 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2015 р. №747) встановлено, що замовник (його уповноважена особа) заповнює і подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних процедур у будівництві до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю два примірники декларації за формою, наведеною у додатках 4,5,6 до цього Порядку.
Один примірник декларації після проведення реєстрації повертається замовнику, другий - залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю. Орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом п'яти робочих днів з дня надходження до нього декларації перевіряє повноту даних, зазначених у декларації, та здійснює дії щодо внесення інформації, зазначеної у декларації, до реєстру.
Пунктом 22 Порядку №466 визначено, що у разі виявлення органом державного архітектурно-будівельного контролю недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню органом державного архітектурно-будівельного контролю.
З аналізу зазначених норм законодавства вбачається, що з метою реєстрації декларації про початок будівельних робіт, орган державного архітектурно-будівельного контролю перевіряє тільки повноту даних, зазначених у ній, та правильність заповнення декларації замовником. За достовірність даних, зазначених у поданій декларації, відповідає замовник.
Законодавством встановлений вичерпний перелік підстав для скасування реєстрації декларації. Зокрема, декларацію про початок будівельних робіт може бути скасовано при встановленні факту надання недостовірної інформації. Крім того, орган державного архітектурно-будівельного контролю має право скасовувати її реєстрацію тільки у разі наявності підстав вважати об'єкт самочинним будівництвом, а саме: якщо об'єкт збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або якщо будівельні роботи здійснюються без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта.
Під час розгляду справи судом встановлено, що 23.11.2005р. між Сумською міською радою та ТОВ «Афганський центр» було укладено договір оренди земельної ділянки, площею 2,4111га, яка знаходиться за адресою: м. Суми, перехрестя вулиць Калініна та Першотравнева, строком до 24.12.2028р. (а.с.36-43).
Розділом 2 визначено умови договору, зокрема, в пункті 2.1 вказано, що земельна ділянка надається в оренду під будівництво громадсько-торговельного комплексу «Афганський центр», згідно з Українським класифікатором цільового використання для 1,1779га - землі комерційного використання; 1,2332га - землі автомобільного транспорту.
Отже, договором визначено конкретну мету надання земельної ділянки в оренду - для будівництва громадсько-торгівельного комплексу, що є однією із істотних умов її використання орендарем.
Право визначати, яким чином користуватися земельною ділянкою, та які саме об'єкти мають бути на ній збудовані, належить її власнику - Сумській міській раді, а не товариству як орендарю.
Так, статтею 14 Конституції України гарантується право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно з ч.ч.1,2 ст.2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі ч.3 ст.140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад (ч.1 ст.142 Конституції України).
Статтею 80 Земельного кодексу України встановлено, що суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
Частиною 1 ст.90 ЗК України власникам земельних ділянок надано право: продавати або іншим шляхом відчужувати земельну ділянку, передавати її в оренду, заставу, спадщину; самостійно господарювати на землі; власності на посіви і насадження сільськогосподарських та інших культур, на вироблену продукцію; використовувати у встановленому порядку для власних потреб наявні на земельній ділянці загальнопоширені корисні копалини, торф, лісові насадження, водні об'єкти, а також інші корисні властивості землі; на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом; споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди.
Відповідно до статті 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Частиною 2 статті 4 Закону України „Про оренду землі" передбачено, що орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.
Згідно зі ст.13 Закону України „Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 15 цього ж Закону встановлено, що істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Зі змісту статті 626 Цивільного кодексу України вбачається, що договором є домовленість сторін, що виражає узгоджену волю сторін, яка спрямована на досягнення конкретної мети, тобто договір - це юридичний факт, на підставі якого виникають цивільні права та обов'язки. Свобода договору, закріплена у статті 627 Цивільного кодексу України, означає право громадян або юридичних осіб, та інших суб'єктів цивільного права вступати чи утримуватися від вступу у будь-які договірні відносини. Свобода договору проявляється також у можливості наданій сторонам визначати умови такого договору. Також принцип свободи договору полягає в можливості особи вільно обирати контрагента.
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч.1 ст. 628 ЦК України).
З огляду на вказані норми закону, суд вважає, що оскільки станом на день проведення Управлінням ДАБІ у Сумській області планової перевірки дотримання ТОВ «Афганський центр» вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил на об'єкті «Нове будівництво першого багатоквартирного житлового будинку на земельній ділянці за адресою: перехрестя вулиць Калініна та Першотравнева в м. Суми» положення пункту 2.1 договору оренди №б/н від 23.11.2005р. щодо умов надання земельної ділянки в оренду змінені не були, позивач не мав права посилатися на нього в декларації про початок виконання будівельних робіт як на такий, що стосується будівництва багатоквартирного житлового будинку.
Враховуючи положення ст.12 ЦК України, особа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд, отже, позивачем було реалізовано його зовнішній вияв волі шляхом укладання даного договору оренди земельної ділянки з Сумською міською радою саме на таких умовах до 24.12.2028р., що тягне за собою певні юридичні наслідки.
Щодо доводів позивача про використання ним земельної ділянки за цільовим призначенням в межах визначеної категорії - землі житлової та громадської забудови, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Згідно з частиною п'ятою статті 20 Земельного кодексу України види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку (ст.1 Закону України «Про землеустрій»).
Частиною 2 ст.14 Закону України „Про оренду землі" визначено, що типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Зокрема, Типовий договір оренди землі затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004р. №220, в пункті 1 якого (предмет договору) зазначено про надання орендодавцем та прийняття орендарем в строкове платне користування земельної ділянки певного цільового призначення, а в пункті 15 (умови використання земельної ділянки) йдеться про викладення у договорі мети використання земельної ділянки, яка передається в оренду.
Тобто поняття «цільове використання земельної ділянки» охоплює користування земельною ділянкою в межах відповідної категорії, перелік яких наведено в ст.19 Земельного кодексу України, в той час як поняття «мета використання земельної ділянки» означає визначену договором умову користування нею, що може включати розміщення на ній конкретних об'єктів (промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони, житлової, громадської забудови тощо) з урахуванням категорії, до якої належить передана в оренду земельна ділянка.
Тому в разі зазначення в договорі мети, для якої передається земельна ділянка в оренду, орендар без внесення до нього змін за згодою сторін не має права використовувати земельну ділянку також для розміщення інших об'єктів.
Розділом 4 договору оренди №б/н від 23.11.2005р., укладеному між позивачем та Сумською міською радою, передбачено обов'язок орендаря використовувати земельну ділянку відповідно до мети, зазначеної у пункті 2.1 цього договору, дотримуючись при цьому вимог чинного законодавства, державних і місцевих стандартів, норм і правил щодо раціонального використання та охорони землі, вимог екологічної безпеки при використанні землі (а.с.39).
Враховуючи, що за змістом пункту 2.1 договору земельна ділянка, розташована за адресою: перехрестя вулиць Калініна та Першотравнева в м. Суми, надавалася в оренду саме «під будівництво громадсько-торговельного комплексу», а не «під будівництво багатоквартирного житлового будинку», позивачем внесені недостовірні дані в декларацію про початок виконання будівельних робіт від 28.08.2015р. №СМ083152401333, що свідчить про порушення ним діючого законодавства у сфері містобудівельної діяльності.
Судом не приймаються до уваги доводи позивача щодо дотримання ним вимог законодавства з посиланням на відповідність будівництва багатоквартирного житлового будинку містобудівним умовам та обмеженням від 25.08.2015р. №295/06.01-15 (а.с.82-86), наданими Департаментом містобудування та земельних відносин, вимогам генерального плану забудови міста Суми та плану зонування території м. Суми, затвердженими рішеннями Сумської міської ради №1943-МР від 19.12.2012р. та №2180-МР від 06.03.2013р., оскільки оскаржувані приписи та постанова про накладення штрафу були винесені органом державного архітектурно-будівельного контролю не внаслідок встановлення факту проведення будівельних робіт всупереч наданих містобудівних умов та обмежень, вимог генерального плану забудови та/або плану зонування території міста, а внаслідок наведення недостовірних даних в декларації про початок виконання будівельних робіт.
Крім того, графа декларації «Земельна ділянка використовується на підставі» заповнюється згідно з правовстановлюючим документом на неї, а не відповідно до змісту містобудівних умов чи обмежень, адже вони містять лише комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимои до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією, а не підтверджують право власності чи право користування земельною ділянкою.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про порушення ТОВ «Афганський центр» вимог законодавства України у сфері містобудівельної діяльності, в зв'язку із чим наказ №5-Н від 26.01.2016р. «Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт», постанова про накладення штрафу №3/40-1018/94-16 від 05.01.2016р. та припис №649 від 24.12.2015р. про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил є правомірними, а підстави для зобов'язання Державної архітектурно-будівельної інспекції України зареєструвати декларацію про початок виконання будівельних робіт відсутні.
За таких обставин суд відмовляє у задоволені адміністративного позову в цій частині.
Водночас, суд вважає необхідним визнати протиправним та скасувати припис №649/1 від 24.12.2015р., яким товариство зобов'язано зупинити виконання будівельних робіт приписом №649/1 від 24.12.2015р. до моменту розроблення будівельної експертизи, оскільки в даному випадку відсутні підстави для її обов'язкового проведення, визначені ч.4 ст. 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», згідно з якою обов'язковій експертизі підлягають проекти будівництва об'єктів, які:
1) належать до IV і V категорій складності, - щодо додержання нормативів з питань санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології, охорони праці, енергозбереження, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, міцності, надійності, довговічності будинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення;
2) споруджуються на територіях із складними інженерно-геологічними та техногенними умовами, - в частині міцності, надійності та довговічності будинків і споруд;
3) споруджуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії, якщо їх кошторисна вартість перевищує 300 тисяч гривень, - щодо кошторисної частини проектної документації.
За рішенням замовника може проводитися також експертиза проектів будівництва інших об'єктів, ніж передбачені у цій частині або окремих розділів проектної документації.
Встановлення випадків та порядку проведення експертизи проектів будівництва іншими законами не допускається (ч.5 ст.31 цього ж Закону).
Оскільки об'єкт будівництва належить до ІІІ категорії складності, то він не підлягає обов'язковій експертизі відповідно до положень ч.3 ст.31 Закону №3038-VI.
Відтак, оскаржуваний товариством припис №649/1 від 24.12.2015р. про зупинення виконання будівельних робіт визнається судом протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до положень ч.3 ст.94 КАС України сплачений позивачем судовий збір належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до задоволених позовних вимог у сумі 1378грн.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Афганський центр" до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області, Державної архітектурно-будівельної інспекції України про скасування приписів, постанови про накладення штрафу, наказу про скасування реєстрації декларації та зобов'язання вчинити дії -задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати припис №649/1 від 24.12.2015 року про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Афганський центр" (40030, м. Суми, вул. Шевченка,5, код 32317817) за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України (01133, м. Київ, бульвар Лесі України, 26) судовий збір пропорційно задоволеним позовних вимогам в сумі 1378грн.(одна тисяча триста сімдесят вісім грн.).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено та підписано 05.04.2016 року.
Головуючий суддя (підпис) О.О. Осіпова
Судді О.М. Кунець
О.В. Соп'яненко
З оригіналом згідно
Суддя О.О. Осіпова