_______________________
Справа № 520/1954/16-а
Провадження № 2-а/520/327/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.03.2016 року
Київський районний суд м. Одеси в складі:
судді Пучкової І.М.
за участю секретаря Бродецької Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Київському районі в м. Одесі про визнання протиправною відмову у розрахунку пенсії, зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
17 лютого 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом про визнання протиправною відмову управління Пенсійного фонду України у Київському районі в м. Одесі за № 31/З-01 від 11 лютого 2016 року; зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси здійснити розрахунок пенсії з 25 вересня 2013 року у розмірі 80 відсотків від заробітної плати, з урахуванням усіх виплат, згідно з довідкою управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси за № 9812/04 від 25 вересня 2013 року, відповідно до Закону України «Про державну службу», на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію; провести відповідні виплати, посилаючись на неправомірність дій відповідача
Представник відповідачау судовезасідання не з'явився, надав до суду письмові заперечення протизадоволення позову, посилаючись на то, що вимоги, викладені у позовній заяві, є необґрунтованими та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства.
Суд, дослідивши надані докази, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, щоОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, працювала в управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси на посаді головного спеціаліста відділу ПОІС та мереж.
Відповідно дост. 37 Закону України «Про державну службу»,пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; особам, які на час звернення за призначенням пенсіїнеєдержавними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
З 25 вересня 2013 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси та отримує пенсію, призначену згідноз Законом України «Про державну службу».
Згідно з довідкою управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси за № 9812/04 від 25 вересня 2013 року про складові заробітної плати, виданої ОСОБА_1 (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії, відповідно доЗакону України «Про державну службу», , надбавки та премії, інші виплати за період з серпня 2011 року по серпень 2013 року становили 28319 грн. 06 коп. Як вбачається з довідки, на всі виплати нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
11 лютого 2016 року позивач отримала листа за № 31/З-01 від управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси, в якому повідомлялось, що інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань) не входять до складу заробітної плати державних службовців, згідно зі статєю 33 Закону України «Про державну службу», та не враховуються при обчисленні цього виду пенсії.
Згідно з ч. 1ст. 1 Закону України «Про оплату праці»,заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтєю 2 Закону України «Про оплату праці»визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно з ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також компенсаційні виплати входять до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно дост. 37 Закону України «Про державну службу»,пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з ч 1ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»,до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»,нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу)), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стяття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються до заробітної плати (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких, згідно з цим Законом, були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які, відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються до заробітку (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Крім того,пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року за № 865,встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60.
Розмір виплат, що включені до заробітної плати, приймаються до розрахунку при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога (на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань) та індексація входили до системи оплати праці державного службовця.
За змістом цих норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються до заробітку (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Саме до цього зводиться правова позиція, висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 лютого 2012 року, а також в постанові ВСУ від 28 травня 2013 року за № 21-97а13, яка, згідно зі статтею242 КАС України,є обов'язковою для суддів, які зобов'язані привести судову практику у відповідність до рішень ВСУ.
Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, сума інфляції,на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця, враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Відповідно до частини 2статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Згідно з частинами 1, 2ст. 8 КАС України,суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.
Відповідно до ч. 1ст. 46 Конституції України,громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів у межах суми стягнення за один місяць.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Стягненню з відповідача на користь ОСОБА_1 підлягає сплачений нею судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп.
Керуючись ст. ст. 11, 70-71, 94, 159-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про оплату праці», Законом України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення»,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Київському районі в м. Одесі про визнання протиправною відмову у розрахунку пенсії, зобовязання вчинити певні дії, задовольнити.
Визнати протиправною відмовууправління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси № 31/3-01 від 11 лютого 2016 року у врахуванні ОСОБА_1 інших виплат при обчисленні пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобовязати управлінняПенсійного фонду України у Київському районі міста Одеси здійснити перерахунок та виплатупенсії ОСОБА_1 з 25 вересня 2013 року у розмірі 80 відсотків від заробітної плати, з урахуванням усіх виплат, згідно з довідкою управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси за № 9812/04 від 25 вересня 2013 року, відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та провести відповідні виплати, з урахуванням раніше здійснених виплат.
Звернути постанову до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Київського районного суду міста Одеси протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя Пучкова І. М.