Постанова № 56992098, 30.03.2016, Київський районний суд м. Харкова

Дата ухвалення
30.03.2016
Номер справи
638/813/16-а
Номер документу
56992098
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 638/813/16-а

н/п 2-а/640/54/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.03.2016 року Суддя Київського районного суду м. Харкова Сенаторов В.М. розглянувши у скороченому порядку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними, поновлення виплати пенсії державного службовця та виплату суми недоотриманої пенсії за період з 01.06.2015 року, -

ВСТАНОВИВ:

У січні 2016 року позивачка звернулася до Дзержинського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова, щодо визнання дій неправомірними в частині відмови в поновленні пенсійних виплат з 01.06.2015 року.

Провадження по справі відкрито ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 20.01.2016 року, ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 передано на розгляд до найближче розташованого адміністративного суду.

До Київського районного суду м. Харкова справа надійшла 05.02.2016 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 01 квітня 2015 року відповідачем зупинено виплату пенсії в зв'язку з тим, що вона є державним службовцем та отримує пенсію як держаний службовець. Такі дії відповідача позивач вважає неправомірними та такими, що порушують її конституційні права, оскільки вона вийшла на пенсію до змін в законодавстві.

Суд, перевірив матеріали справи, приходить до наступного.

Позивачка просила суд розглядати її позов у скороченому провадженні, відповідач проти цих обставин не заперечував, надіславши до суду свої заперечення проти задоволення вимог позивачки.

Позивачка перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова та до 01.04.2015 року отримувала пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 25.07.2011 року довічно.

Після призначення пенсії позивачка продовжує працювати суддею Дзержинського районного суду м.Харкова, обрана 06.03.2003 року безстроково.

На підставі постанови Дзержинського районного суду м. Харкова від 22.01.2013 №638/231/13-а, яка набула чинності, УПФУ Дзержинського району в м. Харкові здійснило позивачці перерахунок розміру пенсії за віком, яку вона отримує як державний службовець та обмежило розмір сплачуваної позивачці пенсії сумою 8940,00 гривень з розрахунку 10 мінімальних розмірів пенсійного забезпечення станом з 01.07.2012 року. 16 вересня 2013 року право позивачки на отримання пенсії державного службовця в розмірі 10 мінімальних розмірів заробітної плати з 01 січня 2013 року підтверджене постановою Дергачівського районного суду Харківської області, яка набрало законної сили на підставі ухвали Харківського Апеляційного Адміністративного Суду від 27.11.2013 року.

Страховий стаж позивачки на час звернення з позовом складає 43 роки 05 місяців 15 днів, з яких більш ніж 20 років відпрацьовано на державній службі. Пенсія як державному службовцю,позивачці сплачувалося на підставі постанови Дзержинського районного суду м. Харкова від 26.08.2011 року № 2-а-11368/11 та від 14.10.2011 року №2- А-13367//2011, і з цього приводу питань не виникало, пенсія була призначена, а пенсійні виплати нараховані і виплачені позивачу.

З 01 квітня 2015 року набули чинності норми «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII, відповідно до якого у період з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року особи, на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України «Про статус народного депутата України», «;Про державну службу», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про прокуратуру» пенсії, призначені відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не виплачуються. В зв'язку з чим у квітні 2015 року позивач не отримала чергову виплату пенсії.

25.12. 2015 року позивачка звернулася до відповідача з письмовою заявою про поновлення виплати пенсії, на що отримала відповідь, що в зв'язку з тим, що вона працює на посаді, яка дає право на призначення пенсії на умовах, передбачених ЗУ «Про державну службу», відсутні законні підстави для поновлення виплати пенсії.

Вважаючи такі дії відповідача неправомірними позивачка оскаржила їх до суду.

Приписами ч.1 ст.47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року: у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про статус народного депутата України", « Про державну службу», «Про судоустрій та статус суддів» , пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються; у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.

Отже, починаючи з 01.04.2015 року пенсія особам, які працюють на посадах, які дають право на призначення пенсії на умовах зокрема передбачених Законом України "Про державну службу", тимчасово призупиняється.

Вказане свідчить про те, що дії відповідача з приводу зупинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2015 року є правомірними та такими, що здійснені у відповідності до вимог чинного пенсійного законодавства.

При цьому, встановлені обставини справи свідчать, що підставою для призупинення виплати позивачу довічної пенсії було встановлення пенсійним органом факту її перебування на посаді, яка дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".

Зазначена обставина, на думку відповідача, свідчить про необхідність призупинення виплати пенсії з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року.

Суд не погоджується з такими висновками пенсійного органу з огляду на наступне.

Згідно п. 5 Перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII було встановлено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Враховуючи, що Верховною Радою України до 01.06.2015 року не було прийнято закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, скасовані з 1 червня 2015 року.

Як встановлено судом, законодавцем не був прийнятий закон про призначення всіх пенсій на загальних підставах, у зв'язку з чим, починаючи з 01.06.2015 року пенсія особам, які зокрема підпадають під дію Закону України "Про державну службу" призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування".

Таким чином, починаючи з 01.06.2015 року посада позивачки не дає право на призначення пенсії на підставі приписів Закону України "Про державну службу", але підстави для невиплати позивачці вже призначеної пенсії за віком у відповідності до ст. 37 ЗУ "Про Державну службу" відсутні починаючи з 01.06.2015 року.

Згідно ст.8 Конституції України, вона має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.

Згідно з вимогами ч 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування ,їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, які передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

На підставі вимог ст. 22 Конституції України «права і свободи громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод» .

На підставі вимог ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії ,інші види соціальної допомоги, що є джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановлено законом.

Відтак, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , починаючи з 01.06.2015 року.

Також, суд зазначає, що захисту в судовому порядку у відповідності до ст. 6 КАС України підлягає лише порушене право особи, захист прав на майбутнє не допускається.

Керуючись ст.8, 22, 19 Конституції України, ст. ст. 158, 159, 160, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 33-37 Закону України "Про державну службу", суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними, поновлення виплати пенсії державного службовця та виплату суми недоотриманої пенсії за період з 01.06.2015 року - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії за віком передбаченої ст. 37 Закону України "Про державну службу" починаючи з 01.06.2015 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова поновити ОСОБА_1 з 01.06.2015 року виплату призначеної довічно пенсії передбаченої ст. 37 Закону України "Про державну службу" у розмірі в розмірі 10 мінімальних заробітних плат.

Постанову може бути оскаржено в Харківський Апеляційний Адміністративний суд через Київський районний суд м. Харкова протягом 10-ти днів з дня винесення, а особою, що не приймала участі в той же строк після отримання копії постанови.

Суддя -