Постанова № 56990553, 06.04.2016, Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
06.04.2016
Номер справи
348/413/16-а
Номер документу
56990553
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа № 348/413/16-а

06 квітня 2016 року м. Надвірна

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

в складі: головуючої судді Флоряк Д.В.,

секретаря Буратчук О.В.,

з уч.позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Жукової О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Надвірна справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення щодо відмови в призначенні пенсії за віком як учаснику бойових дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі про визнання протиправним та скасування рішення щодо відмови в призначенні пенсії за віком як учаснику бойових дій.

Ухвалою Надвірнянського районного суду від 06.04.2016 року проведено заміну на належного відповідача - Надвірнянське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що згідно з посвідченням учасника бойових дій від 26.05.2015 року, виданим військовою частиною А0796, він є учасником бойових дій та приймав участь у бойових діях в період з 10.11.2014 року по 24.02.2015 року, брав безпосередню участь у антитерористичної операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з метою виконання службових завдань. Після демобілізації як військовослужбовець, він 13.01.2016 року звернувся до відповідача з метою отримання пенсії на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Проте 11.02.2016 року йому відмовлено в призначенні пенсії, мотивуючи тим, що особи, які були призвані на час мобілізації на військову службу на особливий період не віднесені до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію. Вважає, що дії відповідача щодо відмови в призначенні йому пенсії із зниженням пенсійного віку є неправомірними, оскільки ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» п.3 розділу XV передбачено право на пенсію учасникам бойових дій при досягненні чоловіками 55 років за наявності трудового стажу не менше ніж 25 років. Усі необхідні документи, передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ним до УПФУ надані. Не зважаючи на отримання документів, відповідач пенсію йому не призначив, фактично заперечує його статус як учасника бойових дій, в зв'язку з чим він змушений звернутися до суду за захистом своїх прав.

В судовому засіданні позивач заявлені ним позовні вимоги підтримав повному обсязі та просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в призначенні йому як учаснику бойових дій пенсії із зниженням пенсійного віку та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію зі зниженням пенсійного віку, як учаснику бойових дій згідно з його заявою від 13.01.2016 року.

Представник відповідача в судовому засіданні пояснила, що згідно Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Пенсії за віком учасникам бойових дій призначаються відповідно до абзацу 6 п.3 розділу XV Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при досягненні чоловіками 55 років та за наявності загального стажу роботи не менше ніж 25 років. Згідно з п.5 розділу 2 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для визначення права необхідно надати документи, що засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника бойових дій та довідку військового комісаріату про періоди (період) участі у бойових діях. Згідно з абзацом 6 п.6 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого ПКМУ від 12.08.1993 року №637, військова служба у складі діючої армії в періоди бойових дій, у тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, зараховується до трудового стажу на підставі довідок військових комісаріатів, які видаються в порядку, що визначається Міністерством оборони України. Позивачем надані документи, його загальний трудовий стаж складає більше 30 років, його вік понад 55 років, його статус учасника бойових дій підтверджується посвідченням. Але визначити його право на призначення пенсії за віком як учаснику бойових дій на підставі довідки Надвірнянського районного військового комісаріату не має законних підстав, оскільки в даній довідці зазначено, що позивач знаходився на дійсній військовій службі по призову по мобілізації з 06.09.2014 року по 22.09.2015 року та безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в Донецькій та Луганській областях з 10.11.2014 року по 24.02.2015 року. Однак цей період не відноситься до бойових дій, а особи не віднесені до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію. Просила у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 18 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийнятті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості.

Частина 1 статті 71 КАС України закріплює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування рішення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оскільки відповідач по справі в силу норм ст.3 КАС України є суб'єктом владних повноважень, то застосуванню при розв'язанні спору підлягають норми ч.2 ст.71 КАС України, де зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь якими несприятливими наслідками для прав, свобод, та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. Відсутність хоча б однієї з наведених вище ознак, є підставою для задоволення адміністративного позову.

Судом встановлено, що позивач є учасником бойових дій та має страховий стаж більше 25 років. Даний факт підтверджується копією посвідчення серії АА № 344357 від 26.05.2015 року (а.с.16) та копією трудової книжки на ім'я ОСОБА_1 ( а.с.9-15).

Згідно довідок №1 та №2 від 04.01.2016 року, виданих Надвірнянським районним військовим комісаріатом, позивач знаходився на дійсній військовій службі по призову по мобілізації з 06.09.2014 року по 22.09.2015 року та безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в Донецькій та Луганській областях з 10.11.2014 року по 24.02.2015 року (а.с.4,6).

13 січня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як учаснику бойових дій.

Однак, 11 лютого 2016 року позивач отримав від відповідача рішення про відмову у призначенні пенсії, вмотивоване тим, що особи, які були призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період, не віднесені до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію (а.с.18-19).

Відповідно до п.3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

Частина 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлює, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 6 ст. 2 цього Закону до видів військової служби віднесено військову службу за призивом під час мобілізації, на особливий період.

Згідно статті 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формування як у воєнний, так і мирний час.

Відповідно до п.19 ч.1 ст. 6 зазначеного Закону учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Згідно з п.п.5 п.2.1 розділу 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління ПФУ № 22-1 від 25.11.2005 року до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: 5) документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період (періоди) участі у бойових діях (при призначенні пенсії згідно з абзацом 6 пункту 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону).

Згідно з ПКМУ від 12.08.1993 року №637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (абзац 1 п.3).

Для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах Держспецзв'язку приймаються: військові квитки; довідки військових комісаріатів, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (п.6) (в редакції від 29.05.2013р.).

Відповідно до ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України (ч.1ст.1) . Види військової служби: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки; військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу (ч.6 ст.2) (в редакції Закону № 716-VIII від 06.10.2015 року).

Як встановлено судом і не заперечується самими сторонами по справі, при зверненні 13.01.2016 року до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як учаснику бойових дій ОСОБА_1 було надано серед інших визначених чинним законодавством документів і копію довідок про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей від 04.01.2016 №1 та №2 про те, що він дійсно проходив військову службу по призову по мобілізації у період з 06.09.2014 року по 22.09.2015 року, а також з 10 листопада 2014 року по 24 лютого 2015 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції в Донецькій та Луганській областях в складі в/ч пп В4673; копію посвідчення учасника бойових дій НОМЕР_1, виданого 26 травня 2015 року.

На переконання суду, наданий пакет документів є достатнім для підтвердження факту безпосередньої участі ОСОБА_1 у бойових діях у складі діючої армії під час проведення антитерористичній операції, а тому суд вважає протиправною відмову Пенсійного органу у призначенні позивачу дострокової пенсії за віком, як учаснику бойових дій.

Відповідач у своїх запереченнях не ставить під сумнів ні наявність у позивача статусу учасника бойових, його участь у бойових діях, в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України у складі військової частини пп. В4673, ні досягнення позивачем віку 55 років, ні наявність у нього стажу 25 років, ні законність наданих ним документів на підтвердження даних фактів. Право позивача на призначення дострокової пенсії підтверджуються спеціальними нормами законів: ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ЗУ «;Про пенсійне забезпечення», ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу».

Таким чином, рішення відповідача щодо відмови позивачу у призначенні дострокової пенсії за віком, відповідно до абзацу шостого пункту третього розділу XV Прикінцевих положень Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є неправомірними, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 8-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 99, 100, 158-163, 167, 186, 187, 254 КАС України , суд -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задоволити.

Визнати неправомірним та скасувати рішення Надвірнянського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій (зі зниженням пенсійного віку).

Зобов'язати Надвірнянське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком як учаснику бойових дій згідно з його заявою від 13.01.2016 року відповідно до абзацу 6 п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Стягнути з Надвірнянського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області в дохід держави 551 грн. 20 коп. судового збору.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ст.186 КАС України через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.

Суддя Флоряк Д.В.

Повний текст постанови виготовлено 07.04.2016 року .