У Х В А Л А
07.04.2016
Справа №607/3621/16-а
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Сташків Н.М., розглянувши матеріалами позовної заяви Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до відділу примусового виконання рішень Управління держаної виконавчої служби Головного Управління юстиції у Тернопільській області про скасування постанови державного виконавця про накладення штрафу за невиконання рішення суду,-
В С Т А Н О В И В :
Управління соціальної політики Тернопільської міської ради звернулося до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області із адміністративним позовом до відділу примусового виконання рішень Управління держаної виконавчої служби Головного Управління юстиції у Тернопільській області про скасування постанови державного виконавця відділу примусового виконання про накладення штрафу в подвійному розмірі за невиконання рішення суду від 19 травня 2009 року ВП № 13459283.
Згідно з вимогами ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні , зокрема,: 1) адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам; 2) усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 3) усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг та інші; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1-4 частини першої цієї статті; 5) адміністративні справи щодо примусового повернення в країну походження або третю країну та примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України.
Окружним адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади.
Із змісту заявленого позову убачається, що позивач оскаржує постанову державного виконавця про накладення штрафу за невиконання рішення суду. Відповідачем по даній справі є орган державної влади – відділ примусового виконання рішень Управління держаної виконавчої служби Головного Управління юстиції у Тернопільській області.
Згідно з вимогами ч.1 ст.181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Відповідно до роз'яснень, які наведені в п.6 постанови Пленуму ВАС України № 3 від 13 грудня 2010 року «Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби» судам необхідно враховувати, що постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору та накладення штрафу належать до видів відповідальності за невиконання рішення самостійно та за невиконання без поважних причин рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії, та рішення про поновлення на роботі. Виконавчий збір – це санкція відповідальності майнового характеру, що накладається на боржника за невиконання рішення у строк, встановлений для його самостійного виконання. Для застосування виконавчого збору виконавець приймає постанову, яка, у разі її невиконання самостійно, виконується примусово в установленому Законом України «Про виконавче провадження» порядку.
Прийнята державним виконавцем постанова про накладення штрафу на боржника, не виконана самостійно, є підставою для її примусового виконання.
За змістом п. 7 ч. 2 ст. 17 Закону про виконавче провадження постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору, витрат на проведення виконавчих дій та накладення штрафу є окремими виконавчими документами. У зв'язку із цим справи щодо оскарження постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій і накладенням штрафу, прийнятих у виконавчих провадженнях стосовно примусового виконання судового рішення у цивільній справі, належать до компетенції адміністративних судів.
В силу вимог п. 1 Положення «Про Міністерство юстиції України «затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року, Міністерство юстиції України (Мін'юст України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Згідно з вимогами ст.1 ЗУ «Про державну виконавчу службу» Державна виконавча служба входить до системи органів Міністерства юстиції України і здійснює виконання рішень судів, третейських судів та інших органів, а також посадових осіб відповідно до законів України.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 4 цього ж Закону державний виконавець є представником влади і здійснює примусове виконання судових рішень, постановлених іменем України, та рішень інших органів (посадових осіб), виконання яких покладено на державну виконавчу службу, у порядку, передбаченому законом.
Таким чином, даний спір, у якому однією із сторін є орган державної влади, а саме центральний орган виконавчої влади, не підсудний Тернопільському міськрайонному суду як адміністративному суду та повинен розглядатись у Тернопільському окружному адміністративному суді.
Відповідно до вимог п. 6 ч. 3 ст.108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Враховуючи вищенаведене, позовну заяву Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до відділу примусового виконання рішень Управління держаної виконавчої служби Головного Управління юстиції у Тернопільській області про скасування постанови державного виконавця про накладення штрафу за невиконання рішення суду повернути позивачу для подання до належного суду.
Керуючись ст.ст. 117, 118, 108 КАС України, суд , -
У Х В А Л И В :
Позовну заяву Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до відділу примусового виконання рішень Управління держаної виконавчої служби Головного Управління юстиції у Тернопільській області про скасування постанови державного виконавця про накладення штрафу за невиконання рішення суду повернути позивачу для подання до належного адміністративного суду – Тернопільського оружного адміністративного суду.
Ухвалу може бути оскаржено до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали
Суддя