ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/2993/16-а
провадження № 2-а/753/322/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" березня 2016 р. Дарницький районний суд міста Києва
в складі: головуючого судді ЛЕОНТЮК Л.К.
за участю секретаря ГОЛОДЕНКО К.В.
сторін:
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача ГАВРИЛЬЧЕНКО Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 доУПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ в ДАРНИЦЬКОМУ РАЙОНІ м. КИЄВА про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії, суд
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_4 через свого представника за довіреністю ОСОБА_2, звернувся до суду з позовом до Пенсійного фонду України в Дарницькому районі міста Києва про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії в обгрунутування своїх позовних вимог посилається на те, що 01 травня 2006року відповідно до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» управлінням Пенсійного фонду України в Дарницькому районі міста Києва йому призначена пенсія за вислугою років, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 90% від середнього заробітку з посади заступника Генералього прокурора України - прокурора Кіровоградської області. У подальшому продовжив роботу в органах прокуратури по лютий 2011 року.
09 лютого 2016року він звернувся в управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва (де перебуває на обліку за місцем проживання) із заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії відповідно до ч. 1 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 5 листопада 1991року в розмірі та відсотках відповідно до ч. 13 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру» від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці Генеральної прокуратури України № 18-73зпвід 05 лютого 2016року, долученої до його заяви.
10 лютого 2016року рішенням начальника управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва за № 84/Г-67 йому було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07. 2001 № 2663-111
Вважає дії управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про відмову в перерахунку йому пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015року за № 213-VIIIнезаконними і такими, що порушують його конституційні, соціальні права на пенсійне забезпечення, оскільки на даний час пенсія, яку він отримує є єдиним джерелом його доходу. Неправомірна відмова управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва у перерахунку розміру пенсії суттєво погіршує його матеріальне становище та призводить до непередбачених фінансових витрат на захист та відновлення його порушених прав.
Ухвалою Дарницького районного суду м. Києва від 30.03.2016 р. позов ОСОБА_4 в частині вимог за період з 05 лютого 2015 року по 05 лютого 2016 року залишено без розгляду.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2, яка діє за довіреністю НАР 517345 від 22.09. 2015 року ( а.с. 31) позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити у повному обсязі, а саме:
- Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Дарницькому районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_4 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на серпень 2010 року)на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 05.02.2016 № 18-73зп про заробітну плату з розрахунку 90% із середнього заробітку.
- Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Дарницькому районі м. Києва провести перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_4 згідно довідки Генеральної прокуратури України від 05.02.2016 № 18-73зп про заробітну плату, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на серпень 2010 року) з розрахунку 90% із середнього заробітку - 43870,64 грн. з 01 грудня 2015 року без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час (12 місяців) з 05 лютого 2015 року.
- Допустити до негайного виконання постанову суду в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України у Дарницькому районі м. Києва здійснення перерахунку та виплати мені пенсії за вислугу років у межах суми стягнення за один місяць.
Представник відповідача Гаврильченко Т.О., яка діє за довіреністю № 07/08 від 04.01. 2016 року підтримала письмові заперечення які надійшли через загальну канцелярію за вх. № 14559 від 17 березня 2016 року та просила відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав викладених у письмових запереченнях.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача Гаврильченко Т.О., вивчивши письмові заперечення відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи у їх сукупності, приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Як слідує із матеріалів справи та встановлено судом, що що позивач з 01.05. 2006 року перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Дарницькому районі м. Києва, є пенсіонером органів прокуратури та з 01 травня 2006 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України " Про прокуратуру". Стаж роботи позивача становить 27 років 10 місяців 1 день, станом на 01.03. 2016 року розмір пенсії позивача становить 25 716, 65 гривень.
Відповідно до ч.І ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Статтями 22, 92 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а Управлінням пенсійного фонду в Дарницькому районі м. Києва фактично обмежив право позивача на перерахунок пенсії в розмірі 90%.
Згідно із 4.2 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
У відповідності до ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення зав призначенням або перерахунком.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічно правову позицію висловив і Верховний Суд України у постановах від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13) та 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13).
Законом України № 3668-VI від 08.07.2011 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено зміни, що стосуються призначення пенсій.
Зокрема, згідно ч. З вказаної статті, розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включається в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відповідно до ч. 15 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», (від 05.11. 1991) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів установлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно ж до нової редакції ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (від 05.11.1991) (із змінами, внесеними Законом № 213-VIII від 02.03. 2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»), пенсія призначається в розмірі 60% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, нова редакція ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цими законами.
Відповідно до ст.22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Крім того, згідно ст.ст.22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру»), є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.
ОСОБА_4 пенсія призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на липень 2001 року), тобто до набрання чинності цими законами. Крім того, зміни внесені до вказаної статті стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.
Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаними законами, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.
Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (від 05.11. 1991) пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 213-VIII від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 213-VIII від 02.03.2015 не зазнали.
Аналогічна правова позиція щодо застосування норм матеріального права з вказаних спірних питань також викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України № К/800/11225/13 від 20 червня 2013 року та №К/800/1393/14 від 3 липня 2014 року, а також в інших судових рішеннях.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» № 505 від 31.05.2012, що набрала чинності 14.06.2012, затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та у зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015, що набрала чинності 01.12.2015, затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та у зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.12.2015.
Всі зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та інших нормативних актів, які були внесені (прийняті) після призначення позивачу ОСОБА_4 пенсії у серпні 2010 року, зокрема, щодо зменшення пенсії у відсотках, обмеження граничного розміру пенсії тощо, не можуть бути застосовані при перерахунку моєї пенсії, а тільки при призначенні пенсії працівника прокуратури. В даному випадку нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ІЗ, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на серпень 2010 року).У випадках, коли з набуттям чинності певним законом, його норми припиняють дію положень закону, що був прийнятий раніше, до спірних правовідносин застосовується закон, що діяв на момент виникнення у особи відповідного права.
Згідно ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. За таких обставин, застосоване стосовно позивача Управлінням Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м.Києва положення п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 за №213-VIII, погіршує права позивача ОСОБА_4, а тому суперечить Конституції України. Більше того, внесені до Закону України «Про прокуратуру» зміни, тобто призначення прокурорам і слідчим пенсії в розмірі 70 відсотків від їхньої місячної чинної заробітної плати та стосуються виключно тих працівників органів прокуратури, які набули право на пенсійне забезпечення з часу вступу його в силу. Позивачу ж пенсію призначено до набрання чинності Закону України №1166-VII від 27 березня 2014 року і позивачем ОСОБА_4 ставиться питання не про її призначення, а про проведення перерахунку на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції на час призначення пенсії.
Таким чином, до спірних правовідносин відноситься застосування саме норми Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 за №213-VIII, що суперечить ст.58 Конституції України, яка зазначає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати позивачу ОСОБА_4 пенсію, згідно довідки Генеральної прокуратури України, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», з розрахунку 90% середнього заробітку з 05.02. 2016 року зазначеної у довідці Генеральної прокуратури України № 18-73 від 05 лютого 2016 року, тобто з моменту звернення .
Згідно ч. 2 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають частковому задоволенню не вказуючи суму середнього заробітку, зазначеного позивачем ОСОБА_4.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету У країни.
На підставі викладеного, ст.ст. 19, 22, 58, 64, 152 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», керуючись ст. ст. 4 - 12, 17, 159-163, 256 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_4 доУПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ в ДАРНИЦЬКОМУ РАЙОНІ м. КИЄВА про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії, задовольнити частково .
Визнати дії протиправними управління Пенсійного фонду України у Дарницькому районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_4 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на серпень 2010 року)на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 05.02.2016 № 18-73- зп про заробітну плату з розрахунку 90% із середнього заробітку.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Дарницькому районі м. Києва провести перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_4 згідно довідки Генеральної прокуратури України від 05.02.2016 № 18-73зп про заробітну плату, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на серпень 2010 року) з 09 лютого 2016 року виходячи з розрахунку 90% із середнього заробітку зазначеної у довідці Генеральної прокуратури України № 18-73 зп від 05 лютого 2016 рокубез обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час з 09 лютого 2016 року, в решті позовних відмовити.
Допустити до негайного виконання постанову суду в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України у Дарницькому районі м. Києва здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_4 пенсії за вислугу років у межах суми стягнення за один місяць.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_4 судовий збір у сумі 551 грн. 20 коп
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд протягом 10 днів з дня її проголошення . Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 04 квітня 2016 року.
СУДДЯ Л.К. ЛЕОНТЮК