Ухвала суду № 56977248, 07.04.2016, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.04.2016
Номер справи
804/9490/15
Номер документу
56977248
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

07 квітня 2016 рокусправа № 804/9490/15

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Лукманової О.М.

суддів: Божко Л.А. Прокопчук Т.С.

при секретарі: Сонник А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2015 року у справі № 804/9490/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Краяни» до Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень, визнання протиправною та скасування вимоги, зобов'язання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и л а:

У липні 2015 року ТОВ «Краяни» (далі по тексту - позивач) звернулося до суду з позовом до Лівобережної ОДПІ м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач), в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 26.06.2015 року № 19494/04-64-15-01-010 про невизнання уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за травень 2015 року (вх. № 9133143597 від 25.06.2015 року) ТОВ «Краяни» податковою звітністю; просило вважати уточнюючий розрахунок з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за травень 2015 року (вх. № 9133143597 від 25.06.2015 року) ТОВ «Краяни», таким, що поданий платником податків у день його фактичного отримання Лівобережною ОДПІ м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області; визнати протиправною та скасувати податкову вимогу від 02.07.2015 року № 3953-25; визнати протиправним та скасувати рішення про опис майна у податкову заставу № 179/21864584 від 16.07.2015 року.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.10.2015 року позовні вимоги задоволено в повному обсязі.

З постановою суду першої інстанції не погодилась Лівобережна ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області та подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтувала тим, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального права. Апелянт вказував, що ним не було прийнято уточнюючий розрахунок з ПДВ ТОВ «Краяни» з причини наявних недоліків та через недостовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, факт приймання звіту в електронній формі не дає підстави вважати, що звітність прийнята взагалі. Апелянт вказував, що відповідно до податкової декларації, до якої зауважень у податкового органу не було, позивачем самостійно задекларовано суму податкового зобов'язання у розмірі 48465,00 грн., яка є не сплаченою, у зв'язку з чим утворився податковий борг. Лівобережною ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області з метою погашення податкового боргу було сформовано щодо товариства податкову вимогу, яка залишена без виконання.

Справа розглянута згідно ч. 1 ст. 41 КАС України, за відсутності осіб, які беруть участь у її розгляді.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що нормами ПК України передбачено чіткий перелік підстав за яких податковий орган має право не прийняти податкову звітність і у випадку даного спору такі підстави у Лівобережної ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області відсутні, податковою інспекцією взагалі не вказано причину неприйняття уточнюючого розрахунку за травень 2015 року. Зазначено, що рішення податкової інспекції про відмову у прийнятті уточнюючого розрахунку не містить причин такої відмови, оглянута копія уточнюючого розрахунку з ПДВ містять всі необхідні реквізити, а від так, у контролюючого органу були відсутні підстави не приймати чи не визнавати уточнюючі розрахунки податковою звітністю. Суд першої інстанції вказував, що Податковим кодексом України імперативно закріплено обов'язок посадової особи контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, за умови дотримання останнім вимог статті 48 ПК України, зареєструвати подану ним податкову декларацію датою її фактичного отримання контролюючим органом.

Матеріалами справи встановлено, що 19.06.2015 ТОВ «Краяни» подано до Лівобережної ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській податкову звітність у вигляді декларації з ПДВ за травень 2015 року, яка отримана уповноваженою особою податкової інспекції, що не заперечується Лівобережною ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській. Податковою декларацією з ПДВ за травень 2015 року ТОВ «Краяни» самостійно задекларовано суму податку, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду, що сплачується до державного бюджету у розмірі 48465,00 грн.

25.06.2015 року ТОВ «Краяни» подало до Лівобережної ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській за допомогою засобів телекомунікаційного зв'язку уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ з виправленням самостійно виявлених помилок за період травня 2015 року. На підтвердження прийняття податковою інспекцією уточнюючого розрахунку ТОВ «Краяни» отримало електронну квитанцію № 2. Встановлено, що в уточнюючому розрахунку ТОВ «Краяни» суму податку, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду, що сплачується до державного бюджету змінено з 48465,00 грн. на 5515,00 грн.

ТОВ «Краяни» отримано лист (рішення) № 19494/04-64-15-01-010 від 26.06.2015 року, в якому Лівобережна ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області повідомила про те, що уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань за травень 2015 року не вважає прийнятою податковою звітністю в зв'язку тим, що такий розрахунок складений з порушенням норм ст. 48.3 ПК України, запропоновано оформити нову податкову звітність згідно вимог чинного законодавства.

З вказаного листа Лівобережної ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області не вбачається які саме недоліки наявні в уточнюючому розрахунку за травень 2015 року та що слугувало його не прийняттю. З метою з'ясування обставин неприйняття уточнюючого розрахунку за травень 2015 року, ТОВ «Краяни» направило на адресу податкової інспекції лист з проханням роз'яснити, що саме невірно вказано у розрахунку.

У зв'язку з неприйняттям уточнюючого розрахунку, Лівобережною ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області сформовано та направлено на адресу відповідача податкову вимогу № 3953-25 від 02.07.2015 року, про сплату суми податкового зобов'язання у розмірі 42847,35 грн.

У зв'язку з несплатою вказаного податкового зобов'язання, 16.07.2015 року заступником начальника Лівобережної ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області було прийнято рішення №179/21864584 про опис майна, що перебуває у власності (господарському віданні або оперативному управлінні) платника податків ТОВ «Краяни».

Відповідно до п. 50.1 ст. 50 ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Згідно з п. 46.1 ст. 46, п. 48.1, пп. 48.5.1 п. 48.5 ст. 48 ПК України податковою декларацією, розрахуноком є документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору. Податкова декларація повинна бути підписана керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до контролюючого органу. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником. Достатнім підтвердженням справжності документа податкової звітності є наявність оригіналу підпису уповноваженої особи на документі у паперовій формі або наявність в електронному документі електронного цифрового підпису платника податку. Платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації до контролюючого органу в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно п. 49.4, п. 49.8-49.11 ст. 49 ПК України платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації до контролюючого органу в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством. Прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають. За умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом. За умови дотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 цього Кодексу податкова декларація, надана платником, також вважається прийнятою: за наявності на всіх аркушах, з яких складається податкова декларація та, за бажанням платника податків, на її копії, відмітки (штампу) контролюючого органу, яким отримана податкова декларація, із зазначенням дати її отримання, або квитанції про отримання податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв'язку, або поштового повідомлення з відміткою про вручення контролюючому органу, у разі надсилання податкової декларації поштою; у разі, якщо контролюючий орган із дотриманням вимог пункту 49.11 цієї статті не надає платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або у випадках, визначених цим пунктом, не надсилає його платнику податків у встановлений цією статтею строк. Відмова посадової особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється. У разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови: у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання; у разі отримання такої податкової декларації особисто від платника податку або його представника - протягом трьох робочих днів з дня її отримання.

Аналізуючи обставини справи та законодавство, що регулює спірні правовідносини, колегія суддів вважає, що уточнюючий розрахунок за травень 2015 року містять всі обов'язкові реквізити, передбачені пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 ПК України. ТОВ «Краяни» було подано уточнюючий розрахунок за допомогою телекомунікаційного зв'язку у електронній формі без порушень порядку заповнення та надіслання.

Колегія суддів зазначає, що нормами ПК України передбачено чіткий перелік умов за яких податкова інспекція може не прийняти податкову звітність, і у свою чергу у повідомленні про неприйняття уточнюючого розрахунку Лівобережною ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області не наведено жодної такої умови, не зазначено в чому саме полягають порушення з боку ТОВ «Краяни».

Відповідно п. 49.13 ст. 49 ПК України у разі якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови контролюючим органом (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання контролюючим органом.

За наявності в уточнюючому розрахунку ТОВ «Краяни» всіх реквізитів, така звітністю підлягають прийняттю та реєстрації. Нормами податкового законодавства передбачено, що податкова декларація, як звітна вважається прийнятою у день її фактичного отримання податковою інспекцією та її дані повинні бути внесені у спеціалізовані бази даних в яких зберігається інформація щодо податкових показників платника податків.

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога складається у разі якщо платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки. Нормами ПК України забороняється вимагати до сплати суми які є не угодженими або проти яких заперечує платник податків.

Разом з тим, згідно з п.п. 14.1.175 п. 14.1. ст. 14 ПК України податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Податкова вимога складається та надсилається в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно п. 2.4 Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 1236 від 28.11.2012 року, до податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) з наведенням у ньому дати та номера декларації (уточнюючого розрахунку) відповідного звітного періоду, щодо якого здійснюється розрахунок податкового зобов'язання, а також іншої інформації, необхідної для визначення грошового зобов'язання.

Колегія суддів зазначає, що у податкового органу, у даному випадку Лівобережної ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області існував обов'язок обґрунтувати суму, яка визначена у податкові вимозі, до вимоги повинен додаватись відповідний розрахунок з обґрунтуванням визначеної суми зобов'язання. ДПІ нараховано ТОВ «Краяни» суму зобов'язання 42847,35 грн., однак не надано жодного обґрунтування такого нарахування. Сума податкової вимоги повинна бути такою, щоб у платника податків чи суду не виникали обставини ставити її розрахунок під сумнів.

Згідно п. 89.3 ст. 89 ПК України, майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

Колегія суддів вказує, що рішення про опис майна у податкову заставу приймається у разі наявності у платника податків податкового боргу. Наявність у ТОВ «Краяни» податкового боргу відповідачем не доведена.

Колегія суддів зазначає, що дії податкової інспекції щодо неприйняття уточнюючого розрахунку створили для платника податків ТОВ «Краяни» несприятливі наслідки, як то утворення податкового боргу.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 02.03.2016 року було відстрочено Лівобережній ОДПІ м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області сплату судового збору за подання апеляційної скарги до ухвалення рішення по справі.

Відповідно ч. 1 ст. 87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід залишити без змін, як таку, що прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.ст.200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -

у х в а л и л а:

Апеляційну скаргу Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2015 року у справі № 804/9490/15 - залишити без змін.

Судовий збір в розмірі 2250,84 грн. (дві тисячі двісті п'ятдесят гривень 84 копійки) стягнути з Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на користь Державного бюджету України (отримувач: УДКСУ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37989274, банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м.Дніпропетровськ, код банку отримувача (МФО): 805012, рахунок отримувача: 31217206781004, код класифікації доходів бюджету: 22030101).

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: О.М. Лукманова

Суддя: Л.А. Божко

Суддя: Т.С. Прокопчук