ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Кузнєцов Д.В.
Суддя-доповідач:Зарудяна Л.О.
УХВАЛА
іменем України
"06" квітня 2016 р. Справа № 295/14289/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Зарудяної Л.О.
суддів: Франовської К.С.
Кузьменко Л.В.,
при секретарі Лялевич С.С. ,
за участю позивача та представників сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "23" листопада 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИВ:
Богунський районний суд м. Житомира постановою від 23.11.2015 року позов ОСОБА_3 задовольнив.
Визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_3 у перерахунку і виплаті пенсії згідно довідки Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Житомирської області ДСНС України від 23.07.2015 року № 371.
Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 призначеної пенсії за період з 01.08.2015, з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих позивачем сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової премії, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з вересня 2012 року по серпень 2014 року включно, згідно довідки Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Житомирської області ДСНС України від 23.07.2015 року № 371.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову скасувати та прийняти нове рішення яким у задоволенні позовних вимог відмовити. В апеляційній скарзі відповідач вказує, що одноразові виплати (щомісячна додаткова винагорода, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, одноразова допомога при звільненні, винагорода за участь в АТО) з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов"язкове державне соціальне страхування, та одноразова допомога при звільненні (з якої не сплачується єдиний соціальний внесок), включається до складу грошового забезпечення як різновиду заробітної плати, проте вони не включаються до складу грошового забезпечення для призначення пенсії.
Відповідно до ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу в межах доводів апеляційної скарги.
Вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що скарга не належить до задоволення, враховуючи таке.
Матеріали справи свідчать, що 28.09.2015 року ОСОБА_3 звернувся до суду позовим, в якому просить: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови позивачу у перерахунку і виплаті пенсії згідно довідки Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Житомирської області ДСНС України від 23.07.2015 року № 371; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату позивачу призначеної пенсії за період з 28.04.2014 року, з урахуванням у складі грошового забезпечення позивача, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової премії, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з вересня 2012 року по серпень 2014 року включно, згідно довідки Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Житомирської області ДСНС України від 23.07.2015 року № 371.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що при призначенні йому пенсії органами ПФУ не були враховані додаткові види грошового забезпечення та премії, з яких оплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов"язкове державне соціальне страхування.
Богунський районний суд м. Житомира ухалою від 23.11.2015 року адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії в частині вимог щодо зобов"язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити нарахування та виплату пенсії з 28.04.2014 року по 31.07.2015 року включно залишив без розгляду.
Суд встановив, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 30 вересня 2014 року йому призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 65% грошового забезпечення.
23.07.2015 р. в Навчально-методичному центрі цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Житомирської області ДСНС України позивач отримав довідку № 371 про додаткові види грошового забезпечення та премії із яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов"язкове державне соціальне страхування, які не враховані при розрахунку пенсії (а.с. 14).
06.08.2015 р. позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок та виплату призначеної пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням у складі грошового забезпечення позивача, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової премії, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з вересня 2012 року по серпень 2014 року включно, згідно довідки Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Житомирської області ДСНС України від 23.07.2015 року № 371 (а.с.16).
Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом № 825/о-11 від 19.08.2015 року відмовило у задоволенні заяви позивача про перерахунок пенсії, оскільки у статтях 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відсутні посилання на щомісячну додаткову винагороду, одноразову премію, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань (а.с. 18-20).
Розглядаючи справу, колегія суддів виходить із такого.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом № 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 р. № 260. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
У відповідності до п.1 постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Окрім того, постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 встановлено щомісячну додаткову грошову винагороду для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.
Вказана щомісячна додаткова грошова винагорода, яка виплачується відповідно до вказаної постанови, за своєю правовою природою та юридичними ознаками в розумінні статті 43 Закону є додатковим видом грошового забезпечення (підвищення), а тому підлягає обов'язковому включенню до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії за вислугою років.
Відтак, суд першої інстанції дійшов правомірних висновків про те, що щомісячна додаткова грошової винагороди згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та одноразові премії, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Такі висновки відповідають правовій позиції Верховного Суду України викладеній у постановах № 21-70а15 від 10.03.2015 та № 559/3342/14-а від 20.10.2015.
Колегія суддів наголошує, в матеріалах справи міститься довідка Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Житомирської області ДСНС України від 23.07.2015 року № 371, яка свідчить про нарахування позивачу додаткових видів грошового забезпечення та премії,з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов"язкове державне соціальне страхування.
З огляду на викладене, постанова суду першої інстанції відповідає матеріалам справи та нормам чинного законодавства, а тому її належить залишити без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду попередньої інстанції.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Богунського районного суду м. Житомира від "23" листопада 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Л.О. Зарудяна
судді: К.С. Франовська
Л.В. Кузьменко
Повний текст cудового рішення виготовлено "07" квітня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Ольжича, 7,м.Житомир,10003
4-представнику позивача - ,