Ухвала суду № 56977040, 05.04.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2016
Номер справи
825/150/16
Номер документу
56977040
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 825/150/16 Головуючий у 1-й інстанції: Житняк Л.О. Суддя-доповідач: Борисюк Л.П.

У Х В А Л А

Іменем України

05 квітня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді суддів за участю секретаря позивача представника позивача представника відповідачаБорисюк Л.П., Грибан І.О., Собківа Я.М. Приходько К.М. ОСОБА_5 ОСОБА_6 Дорожинської А.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_5 та Міністерства оборони України на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 січня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_5 до Міністерства оборони України, Чернігівського обласного військового комісаріату, Чернігівського об'єднаного міського військового комісаріату про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В січні 2016 року ОСОБА_5 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду із позовом до Міністерства оборони України, Чернігівського обласного військового комісаріату, Чернігівського об'єднаного міського військового комісаріату в якому просив визнати неправомірними дії Міністерства оборони України щодо відмови у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку з захворюванням пов'язаним з виконання обов'язків військової служби; зобов'язати Міністерство оборони України призначити та виплатити одноразову грошову допомогу в розмірі 243 600,00 грн.

Крім того, позивачем уточнені позовні вимоги, оскільки до Чернігівського обласного військового комісаріату та Чернігівського об'єднаного міського військового комісаріату позовні вимоги не заявлено, тому відсутні підстави досліджувати правомірність дій останніх. Вказане позивач та представник позивача усно підтвердили під час фіксування судового засідання в суді першої інстанції.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 січня 2016 року позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо не розгляду заяви ОСОБА_5 про виплату йому одноразової грошової допомоги з доданими до неї документами.

Зобов'язано Міністерство оборони України розглянути заяву ОСОБА_5 про виплату йому одноразової грошової допомоги з доданими до неї документами.

В іншій частині позову відмовлено.

Позивач, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернувся з апеляційною скаргою в якій просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Відповідач, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, також подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Наказом головнокомандувача військово-повітряних сил Збройних сил України від 29.10.2004 № 300 позивача звільнено з військової служби у запас (за станом здоров'я) та виключено зі списків особового складу взводу з усіх видів забезпечення (а.с.13).

Як вбачається з довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії МСЕ-ЧНВ від 16.11.2004 № 075091, з 16.11.2004 до 16.11.2007 позивачу встановлено III групу інвалідності, яка пов'язана з виконанням позивачем обов'язків військової служби (а.с.28).

Також, з довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії МСЕ-ЧНВ від 20.11.2007 № 354083 вбачається, що позивачу встановлено III групу інвалідності безстроково, яка пов'язана з виконанням позивачем обов'язків військової служби (а.с.27).

В подальшому, згідно довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією від 18.03.2014 серії АВ № 0128503 позивачу встановлено II групу інвалідності безстроково, яка пов'язана з виконанням позивачем обов'язків військової служби (а.с.26).

10.03.2015 позивачем на адресу Чернігівського об'єднаного міського військового комісаріату направлено заяву про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням II групи інвалідності, пов'язаної з виконанням позивачем обов'язків військової служби. До заяви позивачем було додано пакет документів: копія паспорту; копія ідентифікаційного коду; копія свідоцтва про хворобу; копії довідок МСЕК; довідка НАСК «Оранта»; довідка Новозаводської районної у м. Чернігові ради; картка реквізитів для проведення операцій (а.с.60).

Листом військового комісара Чернігівського об'єднаного міського військового комісаріату від 11.03.2015 № 1213 заява позивача з доданими до неї документами надіслана на адресу військового комісара Чернігівського обласного військового комісаріату (а.с.50).

Листом військового комісара Чернігівського обласного військового комісаріату від 12.03.2015 № 1615 заява позивача з доданими до неї документами надіслана на адресу директора Департаменту фінансів Міністерства оборони України (а.с.51).

27.10.2015 Департамент фінансів Міністерства оборони України листом № 248/3/6/3105 повідомив Чернігівський обласний військовий комісаріат про те, що підстави для подання пропозицій Міністру оборони України для призначення одноразової грошової допомоги позивачу відсутні (а.с.52).

06.11.2015 Чернігівський обласний військовий комісаріат повідомив про вищевказану обставину позивача (лист від 06.11.2015 № 5734) (а.с.15).

Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, вирішив за необхідне вийти за межі позовних вимог та прийняв рішення про визнання протиправною бездіяльності Міністерства оборони України щодо не розгляду заяви ОСОБА_5 про виплату йому одноразової грошової допомоги з доданими до неї документами та зобов'язав Міністерство оборони України розглянути заяву ОСОБА_5 про виплату йому одноразової грошової допомоги з доданими до неї документами.

Такий висновок ґрунтується на тому, що позовні вимоги ОСОБА_5 не відповідають матеріально-правовому способу захисту порушеного права, оскільки судом встановлено, що Міністерством оборони України жодних рішень щодо призначення чи відмови у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги не приймалось.

З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів погоджується, виходячи з наступного.

Відповідно до частини 5 статті 17 Конституції України, держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Згідно статті 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІІ, виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011- XII).

Частиною 1 статті 16 Закону № 2011-ХІІ визначено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога) - це гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Перелік випадків, при настанні яких призначається і виплачується одноразова грошова допомога, визначені частиною 2 статті 16 Закону № 2011-ХІІ, в тому числі одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Таким чином, право на отримання вказаної допомоги після звільнення з військової служби мають особи, які отримали інвалідність внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби незалежно від часу настання інвалідності.

Відповідно до підпункту «б» пункту 1 статті 162 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності II групи.

Положеннями частини другої, шостої та дев'ятої статті 163 вказаного Закону передбачено, що у випадках, передбачених підпунктами 4 - 9 пункту 2 статті 16 цього Закону, одноразова грошова допомога призначається і виплачується відповідним військовослужбовцям, військовозобов'язаним або резервістам.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975 затверджений Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі Порядок № 975).

Пунктом 11 вказаного Порядку визначено перелік документів, які військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 975, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Згідно пункту 12 Порядку № 975, призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

З метою виконання Міністром оборони України положень статті 162 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 наказом Міністерства оборони України «Про організацію роботи та призначення комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби» від 12.04.2007 № 168 (далі - Наказ) призначена постійно діюча комісія з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби. До складу даної комісії входить заступник Міністра оборони України та 8 керівників структурних підрозділів Міністерства оборони України.

Отже, розгляд питань щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги внаслідок встановлення інвалідності у Міністерстві оборони України розглядається та приймається комісією.

Відповідно, оскільки подані позивачем документи розглянуті одноособово, в порушення норм чинного законодавства, то такі дії Міністерства оборони України є незаконними та такими, що порушують права та законні інтереси позивача.

Таким чином, оскільки в спірних правовідносинах саме на Міністерство оборони України, як на головного розпорядника коштів, покладено обов'язок щодо прийняття рішення про призначення та нарахування одноразової грошової допомоги позивача у зв'язку із встановленням останньому інвалідності II групи, тому суд першої інстанції обґрунтовано вийшов за межі позовних вимог та визнав протиправною бездіяльність даного відповідача щодо не розгляду цього питання та зобов'язав його розглянути.

Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_5 та Міністерства оборони України на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 січня 2016 року - залишити без задоволення.

Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 січня 2016 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя суддя суддя Л.П. Борисюк І.О. Грибан Я.М. Собків

Повний текст ухвали складено та підписано - 07.04.2016

Головуючий суддя Борисюк Л.П.

Судді: Грибан І.О.

Собків Я.М.