Постанова № 56976838, 04.04.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.04.2016
Номер справи
826/26997/15
Номер документу
56976838
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

04 квітня 2016 року № 826/26997/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Мазур А.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 доКиївського міського військового комісаріату про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Київського міського військового комісаріату, в якому просить, з урахуванням заяви про зміну розміру позовних вимог, визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Київського міського військового комісаріату з розгляду питань із встановлення статусу ветерана війни, викладене в протоколі № 8 від 21.10.2015, в частині відмови у визначенні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1; зобов'язати Київський міський військовий комісаріат розглянути та прийняти рішення з питання встановлення ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він з 20.10.2011 по 03.10.2012 працював на посаді старшого офіцера групи допомоги державним установам відділу миротворчого персоналу ЄС, ОБСЄ, НАТО та коаліційних сил Центру забезпечення миротворчої діяльності та реалізації міжнародних договорів Збройних Сил України. Однак, щодо його звернення до Київського міського військового комісаріату для визначення статусу учасника бойових дій, відповідачем прийняте протиправне, на його думку, рішення, яким йому відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій з огляду на відсутність підстав.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, вказавши, що оскаржуване рішення прийнято згідно норм чинного законодавства, оскільки право на отримання статусу учасника бойових дій мають лише особи, які у складі груп піротехнічних робіт (груп розмінування) залучалися до безпосереднього виконання завдань щодо розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів на території України, та особи, які на мінних тральщиках брали участь у траленні бойових мін у територіальних і нейтральних водах у воєнний і повоєнний час. Оскільки позивач не залучався у складі груп піротехнічних робіт (груп розмінування) до безпосереднього виконання завдань щодо розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів на території України, підстав для визнання учасником бойових дій немає. У задоволенні позову просив відмовити у повному обсязі.

Суд, на підставі ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства здійснював розгляд справи у порядку письмового провадження.

Розглянувши надані суду документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Як убачається з копії витягу з наказу від 23.09.2014 № 210, позивач є військовослужбовцем, звільненим у запас за пунктом «б» (за станом здоров'я) частини шостої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", вислуга років у Збройних Силах станом на 20.09.14 календарна 31 рік 1 місяць, пільгова - 33 роки 2 місяці.

ОСОБА_1 з 20.10.2011 по 03.10.2012 працював на посаді старшого офіцера групи допомоги державним установам відділу миротворчого персоналу ЄС, ОБСЄ, НАТО та коаліційних сил Центру забезпечення миротворчої діяльності та реалізації міжнародних договорів Збройних Сил України, як убачається з копії довідки про проходження служби від 23.09.2014 № 342/324.

Наказом Міністра оборони України від 30.10.2011 № 1148 відповідно до Закону України "Про участь України в міжнародних миротворчих операціях" та Указу Президента України від 26.01.2007 "Про направлення миротворчого персоналу України для участі в операції Міжнародних сил сприяння безпеці в Ісламській Республіці Афганістан" ОСОБА_1 був призначений до складу Відділу миротворчого персоналу ЄС, ОБСЄ, НАТО та коаліційних сил Центру забезпечення миротворчої діяльності та реалізації міжнародних договорів Збройних Сил України і направлений до складу Міжнародних сил сприяння безпеці в Ісламській Республіці Афганістан.

Позивач зазначає, що він був направлений у відрядження до м. Кабул, Афганістан, і, відповідно до посвідчення про відрядження 315/2/4036, відбув в Афганістан 01.11.2011, де перебував до 03.10.2012. В складі Відділу миротворчого персоналу позивач перебував у Групі знищення вибухонебезпечних предметів, безпосередньо організовував виконання завдань щодо розмінування (знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів та проведення інших вибухових робіт з розмінування в провінції Гор (найближчий населений пункт м. Чагчаран) та виконував покладені на нього обов'язки військової служби, у тому числі особисто виконував роботи з розмінування полів та об'єктів народного господарства.

Наведене підтверджується, зокрема, витягом з наказу командира в/ч А0172 від 20.12.2012 № 193, витягом з наказу командира в/ч А0172 від 18.10.2011 № 137, витягом з наказу командира в/ч А2513 від 27.10.2011 №221, витягом з наказу МОУ від 20.10.2011 № 1148, посвідченням про відрядження від 31.10.2011 № 315/2/4036, рапортом № 61 від 28.06.2012, рапортом № 62 від 10.07.2012, рапортом № 63 від 10.07.2012.

З огляду на те, що позивач особисто перебував у групі знищення вибухонебезпечних предметів та знищував боєприпаси, для визначення статусу учасника бойових дій він в установленому порядку звернувся до Комісії Київського міського військового комісаріату з розгляду питань із встановлення статусу ветерана війни.

Рішенням Комісії, викладеним в протоколі № 8 від 21.10.2015 ОСОБА_1 відмовлено у визначення статусу учасника бойових дій, у зв'язку з відсутністю підстав.

Позивач вважає зазначену вище відмову протиправною, що і зумовило звернення з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до п.9 Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 07.05.2015 № 200, зареєстрованому Мін'юстом 14.05.2015за № 531/26976 (надалі - Положення), на Комісії військового комісаріату Автономної Республіки Крим, обласних та Київського міського військових комісаріатів покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників - за місцем їх реєстрації.

Згідно п.11 Положення, комісії приймають рішення щодо визнання громадян учасниками бойових дій на підставі таких документів:

заяв громадян або клопотань командирів (начальників);

довідок відповідного періоду, підписаних і завірених печаткою;

партизанського квитка;

посвідчення учасника підпілля;

посвідчення до знака "За розмінування";

грамот, фотографій (оригіналів);

газетних матеріалів того періоду, який потребує підтвердження;

історичних довідок, документів та інших архівних матеріалів;

документів потрібного періоду, де зазначені прізвище, ім'я та по батькові заявника;

документів, які підтверджують службу чи роботу заявника у відповідний період;

інших документів, на підставі яких можливо зробити достовірний висновок про участь у бойових діях або розмінуванні (траленні бойових мін).

Крім того, підставою для надання статусу учасника бойових дій є такі документи:

1) для військовослужбовців, які були направлені для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки:

витяг із наказу (по особовому складу) Міністра оборони України, начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України, командувача виду Збройних Сил України відповідно про призначення на посаду в частину, яка перебуває в складі національного контингенту;

витяг із відповідного розділу особової справи військовослужбовця про проходження військової служби в складі національного контингенту чи персоналу;

довідка про проходження військової служби в складі національного контингенту чи персоналу.

Як наведено в п. 12 Положення, за відсутності в заявника через незалежні від нього причини необхідних документів, які підтверджують його право на отримання статусу учасника бойових дій, дозволяється брати до уваги показання свідків (не менше двох), які в період, що потребує підтвердження, проходили військову службу чи працювали разом із заявником. Рішення Комісії оформлюється протоколом - п. 17 Положення.

Відповідно п.3 Інструкції про порядок видачі в Міністерстві оборони України посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків "Ветеран війни - учасник бойових дій" та листів талонів на право одержання проїзних квитків з 50-відсотковою знижкою їх вартості, затвердженої наказом Міністерства оборони України 07.05.2015 № 200, зареєстрованої Мін'юстом 14.05.2015 за № 532/26977, посвідчення учасника бойових дій, нагрудні знаки та листи талонів видаються громадянам із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишнім партизанам та підпільникам - військовими комісаріатами Автономної Республіки Крим, обласними та Київським міським військовими комісаріатами за місцем їх реєстрації.

Як убачається з ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в редакції, що діяла на час виконання військового обов'язку в Афганістані, учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 6 цього ж Закону, учасниками бойових дій визнаються: особи, які були залучені командуванням військових частин, державними і громадськими організаціями до розмінування полів і об'єктів народного господарства, та особи, які на мінних тральщиках брали участь у траленні бойових мін у територіальних і нейтральних водах у воєнний і повоєнний час.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем не вірно застосовано норми законодавства, обмежень щодо обов'язкового виконання завдань у складі груп піротехнічних робіт (груп розмінування) щодо розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів на території України вказані норми не містять, тому суд приходить до висновку що рішення Комісії Київського міського військового комісаріату з розгляду питань із встановлення статусу ветерана війни, викладене в протоколі № 8 від 21.10.2015, в частині відмови у визначенні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 є протиправним, і як, наслідок, підлягає скасуванню.

Тому суд вважає належним способом захисту прав позивача зобов'язання Київський міський військовий комісаріат розглянути та прийняти рішення по зверненню ОСОБА_1 з питання встановлення йому статусу учасника бойових дій.

Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, з'ясувавши фактичні обставини справи та проаналізувавши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову ОСОБА_1

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Київського міського військового комісаріату з розгляду питань із встановлення статусу ветерана війни, викладене в протоколі № 8 від 21.10.2015, в частині відмови у визначенні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1.

Зобов'язати Київський міський військовий комісаріат розглянути та прийняти рішення по зверненню ОСОБА_1 з питання встановлення статусу учасника бойових дій останньому.

Постанова набирає законної сили у відповідності зі ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.С. Мазур