У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 824/2451/15-а
Головуючий у 1-й інстанції: Левицький В.К.
Суддя-доповідач: Совгира Д. І.
05 квітня 2016 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Совгири Д. І.
суддів: Курка О. П. Білоуса О.В. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Бондаренко С.А.,
представника позивача: ОСОБА_1.,
представника третьої особи: Решетова В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 січня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Чернівецького міського управління юстиції Милашенка Юрія Михайловича третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача товариство з обмеженою відповідальністю "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" про визнання дій протиправними,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Чернівецького міського управління юстиції Милашенка Юрія Михайловича третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача товариство з обмеженою відповідальністю "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" про визнання дій протиправними.
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 січня 2016 року адміністративний позов задоволено у повному обсязі.
Не погоджуючись з даною постановою суду, товариство з обмеженою відповідальністю "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.
В судовому засіданні представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги відповідача та просив суд залишити її без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 січня 2016 року - без змін.
Представник товариства з обмеженою відповідальністю "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" підтримав доводи апеляційної скарги та просив суд задовольнити її..
Державний реєстратор відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Чернівецького міського управління юстиції Милашенко Ю.М. в судове засідання не з'явився про причини неявки суду не повідомив, хоча про час та дату розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін, які прибули в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" (м. Чернівці, вул. Гагаріна, 21-Б, код ЄДРПОУ 22838442) зареєстроване як юридична особа та діє на підставі статуту (в редакції до проведення державної реєстрації змін до установчих документів, що оскаржується).
Згідно статуту ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" учасниками товариства є ОСОБА_6, який має в статутному фонді цього товариства частку в розмірі 50%, що становить 600000,00 грн. Статутний фонд даного товариства складає 1200000,00 грн. Іншим учасником товариства із часткою в статутному фонді 50 %, що складає 600000,00 грн. є ОСОБА_7 (п. 1.1, п. 4.1, 4.2 статуту).
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серія АІ № 429437, станом на 03.02.2014 р. засновниками ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" є ОСОБА_6 з розміром внеску до статутного фонду - 600000,00 грн. та ОСОБА_7 з розміром статутного фонду 600000,00 грн.
Як вбачається з дослідженого в судовому засіданні опису документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи", 03.12.2015 р. представником ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" ОСОБА_8 державному реєстратору відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Чернівецького міського управління юстиції Милашенку Ю.М. подано пакет документів для проведення реєстраційної дії "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи", а саме:
1. реєстраційна картка на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;
2. рішення про внесення змін до установчих документів (примірник оригіналу);
3. статут, затверджений протоколом зборів учасників № 1/15 від 30.11.2015 р.;
4. нова редакція установчих документів (два примірники);
5. копія квитанції, виданої банком;
6. рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) зі складу засновників (учасників) юридичної особи (примірник оригіналу);
7. документ, що засвідчує повноваження юридичної особи;
8. документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів.
В реєстраційний картці міститься підпис директора ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" ОСОБА_7, яким засвідчено підпис уповноваженої особи (за довіреністю) ОСОБА_8
Також третьою особою до рішення про внесення змін до установчих документів ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" додатково додано копію рішення апеляційного суду Чернівецької області від 02.03.2015 р. копію платіжного доручення № 124 від 29.09.2015 р., копію постанови про закінчення виконавчого провадження від 27.11.2015 р. та копію ухвали апеляційного суду Чернівецької області від 19.11.2015 р.
За результатами розгляду вказаних документів, 03.12.2015 р. (в день подання до державного реєстратора документів) державним реєстратором Милашенком Ю.М. проведено державну реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, а саме внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за № 10381050012002513 від 03.12.2015 р. про зміну органу управління, зміну складу або інформації про засновників, згідно якого зі складу засновників виключено позивача.
З дослідженого в судовому засіданні Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 08.12.2015 р. видно, що ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" зареєстроване за адресою місцезнаходження - вул. Гагаріна, буд. 21"Б", м. Чернівці, Чернівецька область, засновником є один учасник - ОСОБА_7, розмір статутного капіталу - 1200000,00 грн..
Вважаючи дії державного реєстратора щодо проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" протиправними, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Розглядаючи даний позов суд першої інстанції дійшов висновку про те, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням норм чинного законодавства України. Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Згідно положень ст.1 цього Закону державний реєстратор - посадова особа центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Частиною 1 ст. 4 Закону № 755-IV визначено поняття державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців. Так, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Згідно ч.2 ст. 4 Закону № 755-IV порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.
Зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом (ч.3 ст.4 Закону № 755-IV).
Порядок державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи врегульовано ст. 29 Закону № 755-IV.
Згідно ч. 13 ст.29 Закону № 755-IV проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється за процедурами, передбаченими частинами першою - п'ятою статті 25 та частинами другою-третьою статті 27 цього Закону для проведення державної реєстрації юридичної особи.
Частиною 1 ст. 25 Закону № 755-IV встановлено, що державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, без розгляду зобов'язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, які передбачені частиною першою статті 27 цього Закону.
Перевірка на відсутність підстав для відмови, які передбачені абзацами п'ятим - восьмим частини першої статті 27 цього Закону, здійснюється з використанням відомостей з Єдиного державного реєстру (ч.2 ст. 25 Закону № 755-IV).
За відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи державний реєстратор повинен внести до реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи ідентифікаційний код відповідно до вимог Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації юридичної особи на підставі відомостей цієї реєстраційної картки (ч.3 ст. 25 Закону № 755-IV).
Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації юридичної особи є датою державної реєстрації юридичної особи (ч.4 ст. 25 Закону № 755-IV).
Згідно ч. 5 ст. 25 Закону № 755-IV державна реєстрація юридичної особи здійснюється у день надходження передбачених цим Законом документів для проведення державної реєстрації юридичної особи.
Частинами 2 та 3 ст. 27 Закону № 755-IV передбачено, що за наявності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи державний реєстратор зобов'язаний не пізніше трьох робочих днів з дати надходження документів для проведення державної реєстрації видати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) засновнику або уповноваженій ним особі повідомлення про відмову в проведенні державної реєстрації із зазначенням підстав для такої відмови та документи, що подавалися для проведення державної реєстрації юридичної особи, відповідно до опису. Після усунення причин, що були підставою для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, засновник (засновники) або уповноважена ними особа можуть повторно подати документи на проведення державної реєстрації юридичної особи, які розглядаються у порядку, передбаченому цим Законом для проведення державної реєстрації юридичної особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону № 755-IV для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи:
заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;
примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;
оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або інформація про оприлюднення повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів;
два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;
документ, що підтверджує внесення адміністративного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.
У разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) одного із таких документів:
рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників);
заяви фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників);
заяви, договору, іншого документа про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства;
рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) із складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи (ч. 3 ст. 29 Закону № 755-IV).
Таким чином, державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи, на думку суду, може бути здійснена лише у випадку надання всіх документів, вичерпний перелік яких визначено ст. 29 Закону № 755-IV, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України висловленою в постанові від 21.03.2012 р. у справі № 21-1148во10.
Згідно ч.11 ст. 29 Закону № 755-IV державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо: документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою, п'ятою та сьомою статті 8, частиною п'ятою статті 10 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подано особою, яка не має на це повноважень; до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.
Оскільки третьою особою державному реєстратору не було надано всі необхідні документи визначені ст.29 Закону № 755-IV, суд приходить до висновку про неправомірність дій державного реєстратора щодо проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока".
Зокрема, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що в якості рішення про внесення змін до установчих документів (примірник оригіналу) та рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) зі складу засновників (учасників) юридичної особи (примірник оригіналу) третя особа подала державному реєстратору два примірники одного документу - протоколу зборів учасників №1/15 ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" від 30.11.2015 р. В якості документа, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів третьою особою подано протокол реєстрації учасників на зборах учасників ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" від 30.11.2015 р..
Як вбачається з протоколу реєстрації учасників на зборах учасників ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" від 30.11.2015 р. для участі у зборах учасників зареєструвався ОСОБА_7 Вказаний протокол підписано головою зборів ОСОБА_17 та секретарем ОСОБА_7..
Дослідженням протоколу реєстрації учасників на зборах учасників ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" від 30.11.2015 р. встановлено, що у зв'язку з тим, що відповідно до рішення апеляційного суду Чернівецької області від 02.03.2015 р. звернуто стягнення на частку майна товариства пропорційно частці ОСОБА_6 в статутному капіталі товариства і вказане рішення суду повністю та фактично виконано, про що свідчить постанова про закінчення виконавчого провадження від 27.11.2015 р. по справі № ВП №48749845, тому згідно ч. 2 ст. 149 Цивільного кодексу України та ч. 2 ст. 57 Закону України «Про господарські товариства» участь ОСОБА_6 у ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" є припиненою. Збори учасників ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" є правомочними.
Дослідженням протоколу зборів учасників №1/15 ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" від 30.11.2015 р. встановлено, що на цих зборах був присутній один учасник ОСОБА_7 та запрошений без права голосу ОСОБА_17 Згідно вказаного протоколу зборів на порядок денний винесено наступні питання: обрання голови та секретаря зборів учасників; про припинення участі учасника в товаристві, у зв'язку із зверненням стягнення на всю частку учасника в статутному капіталі; про затвердження розміру статутного капіталу та перерозподіл часток у статутному капіталі товариства; затвердження статуту у новій редакції; скасування установчого договору; надання повноважень з реєстрації змін до установчих документі.
По питанню другому порядку денного у протоколі зборів учасників зафіксовано: "Вважати участь ОСОБА_6 у ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" припиненою у відповідності до ч.2 ст. 148 Цивільного кодексу України та ч.2 ст. 57 Закону України "Про господарські товариства" у зв'язку звернення стягнення на всю частку учасника в статутному капіталі товариства відповідно до рішення апеляційного суду Чернівецької області від 02.03.2015 р., яке залишене без змін ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 15.07.2015 р., постанови про закінчення виконавчого провадження від 27.11.2015 р. та копії платіжного доручення № 124 від 29.09.2015 р., що засвідчує повне та фактичне виконання рішення суду".
По питанню третьому порядку денного у протоколі зборів учасників зазначено: "Затвердити статутний капітал (фонд) товариства у попередньому розмірі, а саме: 1200000,00 грн. Затвердити, що весь статутний капітал товариства у розмірі 1200000,00 грн., що складає 100 часток, який відповідає 100% статутного капіталу, належить єдиному учаснику - ОСОБА_7 З метою збереження статутного капіталу товариства у попередньому розмірі зобов'язати ОСОБА_7 поповнити статутний капітал додатковим внеском у розмірі 600000,00 грн. протягом року з моменту державної реєстрації відповідних змін до статуту товариства".
Згідно п.1.1, 4.2 статуту ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" (в редакції до проведення державної реєстрації змін до установчих документів, що оскаржується) та відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 30.11.2015 р. учасниками ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" є ОСОБА_6 з часткою у статутному капіталі фонді 50%, що складає 600000,00 грн. та ОСОБА_7 з часткою у статутному капіталі фонді 50%, що складає 600000,00 грн.
Частиною 1 ст.143 Цивільного кодексу України встановлено, що установчим документом товариства з обмеженою відповідальністю є статут. Статут товариства з обмеженою відповідальністю крім відомостей, передбачених статтею 88 цього Кодексу, має містити відомості про: розмір статутного капіталу, з визначенням частки кожного учасника; склад та компетенцію органів управління і порядок прийняття ними рішень; розмір і порядок формування резервного фонду; порядок передання (переходу) часток у статутному капіталі.
Відповідно до ст.145 Цивільного кодексу України вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори його учасників. У товаристві з обмеженою відповідальністю створюється виконавчий орган (колегіальний або одноособовий), який здійснює поточне керівництво його діяльністю і є підзвітним загальним зборам його учасників. Виконавчий орган товариства може бути обраний також і не зі складу учасників товариства. Компетенція виконавчого органу товариства з обмеженою відповідальністю, порядок ухвалення ним рішень і порядок вчинення дій від імені товариства встановлюються цим Кодексом, іншим законом і статутом товариства.
Так, до виключної компетенції загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю належить: 1) визначення основних напрямів діяльності товариства, затвердження його планів і звітів про їх виконання; 2) внесення змін до статуту товариства, зміна розміру його статутного капіталу; 3) створення та відкликання виконавчого органу товариства; 4) визначення форм контролю за діяльністю виконавчого органу, створення та визначення повноважень відповідних контрольних органів; 5) затвердження річних звітів та бухгалтерських балансів, розподіл прибутку та збитків товариства; 6) вирішення питання про придбання товариством частки учасника; 7) виключення учасника із товариства; 8) прийняття рішення про ліквідацію товариства, призначення ліквідаційної комісії, затвердження ліквідаційного балансу.
Відповідно до статуту ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" до виключної компетенції зборів учасників відноситься вирішення, наступних питань: внесення змін до статуту товариства (п.п.8.2.2); вирішення питання про придбання товариством частки учасника (п.п. 8.2.11); виключення учасника з товариства (п.п.8.2.12); інші питання, віднесені до компетенції зборів учасників установчими документами (п.п.8.2.14).
Про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються листами, факсограмами, електронною поштою або за допомогою кур'єра із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не пізніше як за 30 днів до скликання загальних зборів (п. 8.6 статуту).
Голосування на загальних зборах проводиться за принципом: одна частка в статутному фонді товариства - один голос (п. 8.7 статуту).
З питань зазначених у підпунктах 8.2.1, 8.2.2 та 8.12 цього статуту рішення зборів учасників вважається прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства. З решти питань рішення приймаються простою більшістю голосів учасників, що присутні на зборах (п. 8.8 статуту). Збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники, що володіють в сукупності більш як 60 відсотками голосів (п. 8.9 статуту).
Відповідно до ч. 5 ст. 10 Закону України "Про господарські товариства" (в редакції, який діяв на момент спірних правовідносин) про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.
За положеннями ч. 1 ст. 10 цього Закону учасники товариства мають право: брати участь в управлінні товариством в порядку, визначеному установчими зборами; брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди); вийти в установленому порядку з товариства; одержувати інформацію про діяльність товариства; здійснити відчуження часток у статутному капіталі або цінних паперів.
Згідно ст. 60 Закону України "Про господарські товариства" загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що необхідною умовою для повноважності зборів товариства з обмеженою відповідальністю є присутність учасників, що володіють у сукупності більш як 60 відсотків голосів, при цьому, необхідною умовою для виключення учасника з товариства є прийняття рішення, за яке проголосували учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасника товариства.
Судом встановлено та не заперечувалося особами, які беруть участь у справі те, що позивача не було повідомлено про проведення 30.11.2015 р. загальних зборів ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока", він не був присутній на вказаних зборах, рішення зборів від 30.11.2015 р. не підписував, заяви про вихід із складу засновників (учасників) не подавав.
Таким чином, суд приходить до висновку, що загальні збори ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" від 30.11.2015 р. були неправочинними, оскільки присутній учасник, згідно статуту товариства володіє 50 % голосів.
Крім того, суд зазначає, що згідно із ст. 64 Закону України "Про господарські товариства" учасника товариства з обмеженою відповідальністю, який систематично не виконує або неналежним чином виконує обов'язки, або перешкоджає своїми діями досягненню цілей товариства, може бути виключено з товариства на основі рішення, за яке проголосували учасники, що володіють у сукупності більш як 50 % загальної кількості голосів учасників товариства. При цьому цей учасник (його представник) у голосуванні участі не бере.
На підтвердження припинення участі позивача у товаристві, як підстави для внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, державному реєстратору було надано протокол зборів учасників №1/15 ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" від 30.11.2015 р.
Дослідженням протоколу зборів учасників №1/15 ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" від 30.11.2015 р. встановлено, що порядок денний зборів учасників не містить в собі питання про примусове виключення учасника зі складу учасників цього товариства. Рішення з даного питання в протоколі також відсутні.
Враховуючи наведене, суд приходить до переконання, що ні протокол реєстрації учасників на зборах учасників ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" від 30.11.2015 р., ні протокол зборів учасників №1/15 ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" від 30.11.2015 р. не є документом, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів. Крім того, протокол зборів учасників №1/15 ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" від 30.11.2015 р. не є рішенням уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) зі складу засновників (учасників) юридичної особи в розумінні положень Закону України "Про господарські товариства".
Отже, відповідач повинен був залишити документи без розгляду для проведення державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" на підставі ч.11 ст. 29, оскільки документи було подано не у повному обсязі, зокрема: відсутнє правомочне рішення загальних зборів учасників про внесення змін до установчих документів; документ, що підтверджує правомочність прийняття цього рішення про внесення змін до установчих документів та рішення уповноваженого органу товариства про примусове виключення учасника товариства, однак всупереч цьому здійснив державну реєстрацію.
Аналогічна правова позиція міститься в рішеннях Вищого адміністративного суду України від 17 квітня 2014 року справа № К/800/13032/13, від 02 жовтня 2014 року №К/800/40102/14, від 19 лютого 2014 року №К/800/48812/13.
Відтак, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що дії державного реєстратора стосовно проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" є протиправними та незаконними, а державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" підлягає скасуванню.
Як зазначалося раніше, третьою особою до рішення про внесення змін до установчих документів ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" додатково додано копію рішення апеляційного суду Чернівецької області від 02.03.2015 р., копію платіжного доручення № 124 від 29.09.2015 р., копію постанови про закінчення виконавчого провадження від 27.11.2015 р. та копію ухвали апеляційного суду Чернівецької області від 19.11.2015 р.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням апеляційного суду Чернівецької області від 02.03.2015 р., залишеним без змін ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 15.07.2015 р., у цивільній справі за позовом ОСОБА_9 до товариства з обмеженою відповідальністю "Регіональний центр "Мікрохірургія ока", ОСОБА_6, треті особи - ОСОБА_7, приватне лікувальне підприємство "Центр мікрохірургія ока "Офтальмед", ОСОБА_10, правонаступником якого є ОСОБА_11, ОСОБА_12 про виділ частки майна товариства та звернення стягнення на неї позов задоволено частково. Виділено частку майна товариства з обмеженою відповідальністю "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" пропорційну частці його учасника ОСОБА_6, що становить 50% статутного капіталу товариства. Звернуто стягнення на частку майна товариства з обмеженою відповідальністю "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" пропорційну частці його учасника ОСОБА_6, що становить 50% статутного капіталу товариства, вартістю згідно балансу станом на 23.06.2008 р. - 536000,00 грн., за непогашеними борговими зобов'язаннями перед ОСОБА_9 у сумі 9985730,00 грн.
На підставі вказаних судових рішень та виконавчого листа Шевченківського районного суду м. Чернівці № 2-210 виданого 28.05.2015 р., відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Чернівецькій області 16.09.2015 р. відкрито виконавче провадження ВП № 48749845.
29.09.2015 р. ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" в добровільному порядку виконано виконавчий лист Шевченківського районного суду м. Чернівці № 2-210 шляхом перерахування державній виконавчій службі грошових коштів у сумі 536000,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 124.
Ухвалою апеляційного суд Чернівецької області від 19.11.2015 р. у справі за скаргою ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" на бездіяльність старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Чернівецькій області Бушкевича А.В., начальника відділу Головного управління юстиції в Чернівецькій області Дворського В.В. та постанову про накладення арешту апеляційну скаргу задоволено частково. Визнано неправомірною бездіяльність старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Чернівецькій області Бушкевича А.В. щодо не здійсненні заходів із закінчення виконавчого провадження ВП № 48749845 з виконання виконавчого листа № 2-210, виданого Шевченківським районним судом м. Чернівці 28.05.2015 р. Визнано неправомірною відмову начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Чернівецькій області Дворського В.В. у закінченні виконавчого провадження ВП № 48749845 з виконання виконавчого листа № 2-210, виданого Шевченківським районним судом м. Чернівці 28.05.2015 р. Визнати незаконною постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Чернівецькій області Бушкевича Андрія Вітольдовича про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження від 18.09.2015 р. в частині накладення арешту на майно, що належить боржнику товариству з обмеженою відповідальністю "Регіональний центр "Мікрохірургія ока", вартістю, що перевищує 536000 грн. Зобов'язати старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Чернівецькій області Бушкевича А.В. та начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Чернівецькій області Дворського В.В. вчинити дії щодо закінчення виконавчого провадження ВП № 48749845 з виконання виконавчого листа № 2-210, виданого Шевченківським районним судом м. Чернівці 28.05.2015 р.
На підставі ухвали апеляційного суд Чернівецької області від 19.11.2015 р., 27.11.2015 р. відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Чернівецькій області винесено постанову про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа Шевченківським районним судом м. Чернівці № 2-210 виданого 28.05.2015 р..
Як вбачається з Інформації про виконавче провадження з Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень по виконавчому провадженню ВП № 48749845 станом на 21.01.2016 р., постанова про закінчення виконавчого провадження скасована 08.12.2015 р., а виконавче провадження відновлено.
З матеріалів справи також вбачається, що ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30.12.2015 р. зупинено виконання ухвали апеляційного суд Чернівецької області від 19.11.2015 р. у справі за скаргою ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" на бездіяльність старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Чернівецькій області Бушкевича А.В., начальника відділу Головного управління юстиції в Чернівецькій області Дворського В.В. та постанову про накладення арешту до закінчення касаційного розгляду.
Не бере до уваги суд також доводи представника третьої особи щодо відсутності повноважень у державного реєстратора робити висновки щодо законності чи незаконності рішення учасників товариства, оскільки виходячи з положень абз. 3 ч. 1 ст. 29 Закону № 755-IV яким передбачено необхідність надання державному реєстратору для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи примірнику оригіналу (ксерокопії, нотаріально засвідченої копії) рішення про внесення змін до установчих документів, а також документу, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів, у державного реєстратора наявний обов'язок по перевірці правомочності прийняття рішення юридичною особою про внесення змін до установчих документів.
Інші доводи третьої особи не спростовують протиправні дії державного реєстратора щодо проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ТОВ "Регіональний центр "Мікрохірургія ока".
Тому, враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийнята постанова відповідає матеріалам справи та вимогам закону і підстав для її скасування не вбачається.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті рішення суду з одних лише формальних підстав.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Регіональний центр "Мікрохірургія ока" залишити без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 січня 2016 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Головуючий Совгира Д. І. Судді Курко О. П. Білоус О.В.