ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" березня 2016 р. Справа № 809/64/16
м.Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Кафарського В.В.
Суддів Черепія П.М., Остап'юка С.В.
За участю секретаря Єлізарової У.Г.,
представників позивача Дуркача І.І., Репети Ю.В.,
представника відповідача, третьої особи Богусевич Г.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом Івано-Франківської обласної організації товариства сприяння обороні України
до відповідача: Державної архітектурно-будівельної інспекції України, третя особа Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області
про визнання дій протиправними, скасування припису від 22.01.2016 року,-
ВСТАНОВИВ:
Івано-Франківська обласна організація товариства сприяння обороні України звернулася до суду з адміністративним позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання дій протиправними скасування припису від 22.01.2016 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 22.01.2016 року поштовою кореспонденцією Івано-Франківською обласною організацією товариства сприяння обороні ( далі-ТСО) України отримано акт Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області ( далі -Інспекції) від 20.01.2016 року, згідно з яким позивачем порушено п.1 ч.4 ст.41 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» та п.п.1 п.11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ від 23.05.2011 року №553, а саме недопущено посадових осіб Інспекції на об'єкт будівництва спортивно-готельного комплексу з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення по вул. Гетьмана Мазепи,144, в м. Івано-Франківську для проведення позапланової перевірки. Також позивачем отримано протокол про правовопорушення у сфері містобудівної діяльності від 22.01.2016 року та припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно -правовим актам , виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт від 22.01.2016 року, згідно з яким Івано-Франківську обласну організацію ТСО України зобов'язано зупинити будівельні роботи та допустити на об'єкт посадових осіб Інспекції.
Позивачем зазначено, що при складенні акту від 20.01.2016 року, протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та припису від 22.01.2016 року уповноважений представник Івано-Франківської обласної організації ТСО України не був присутнім, що відповідно позбавило позивача можливості надати пояснення щодо правомірності винесення вказаних документів. Крім того 14.07.2014 року посадовими особами Інспекції вже проводилася перевірка вищезазначеного об'єкту будівництва, за результатами якої відхилень від погодженої у встановленому порядку проектної документації виявлено не було, а будівельні роботи з будівництва спортивно-готельного комплексу з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення по вул. Гетьмана Мазепи,144, в м. Івано-Франківську здійснюються у відповідності до дозволу на виконання будівельних робіт від 29.12.2007 року за № 228.
За таких обставин, позивач просить визнати протиправними дії посадових осіб Держархбудінспекції та її територіального органу щодо винесення припису про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно -правовим актам , виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт від 22.01.2016 року, а відтак скасувати вказаний припис.
Крім того разом з позовною заявою подано клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії вищезазначеного припису Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області від 22.01.2016 року, яке мотивоване тим, що зупинення позивачем виконання будівельних робіт на вищезгаданому об'єкті будівництва призведе до переривання технологічних процесів будівництва, що є недопустимим, так як може спричинити втрату міцності елементів конструкцій будівлі і як наслідок в майбутньому завдати значних матеріальних втрат.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.02.2016 року в задоволенні вищевказаного клопотання про забезпечення позову відмовлено, оскільки позивачем не доведені та не підтверджені обставини, вказані у ч.1 ст.117 КАС України, зокрема те, що існує очевидна небезпека заподіяння шкоди його правам, свободам та інтересам до ухвалення рішення в даній адміністратвиній справі, або те, що захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також те, що очевидними є ознаки протиправності рішення суб'єкта владних повноважень.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.02.2016 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та у відповідності до ст.53 КАС України залучено як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області.
01.03.2016 року позивачем у відповідності до ст.137 КАС України подано до суду заяву про збільшення позовних вимог, згідно з якою крім вищезазначених вимог заявлено вимогу щодо скасування постанови № 2/1009/02-43/2016 від 11.02.2016 року про накладення на Івано-Франківську обласну організацію ТСО України штрафу за правопорушення сфері містобудівної діяльності, винесеної посадовою особою Інспекції архбудконтролю за наслідками розгляду матеріалів справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, а саме вищезазначених акту перевірки від 20.01.2016 року, протоколу та припису від 22.01.2016 року.
23.03.2016 року позивачем подано до суду заяву про відкликання заяви про збільшення позовних вимог від 01.03.2016 року.
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали з підстав викладених у заяві про зміну підстави позову від 23.03.2016 року. Вказали , що чинним законодавством передбачено, що реагуванням органів Держархбудконтролю на недопущення їх посадових осіб на об'єкт будівництва для проведення перевірки, є застосування до суб'єкта містобудування штрафних санкцій. Таким чином на думку представників позивача відсутні правові підстави щодо винесення посадовими особами Інспекції припису від 22.01.2016 року. Позов просили задовольнити.
Представник відповідача та третьої особи проти позову заперечила з підстав, викладених у письмовому запереченні. Суду пояснила, що в зв'язку із наявністю підстав визначених Порядком здійснення державного-архітектурно-будівельного контролю, а саме звернення депутата Івано-Франківської міської ради Корсуна І.В. Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області видано наказ та направлення на здійснення позапланової перевірки на об'єкт будівництва по Гетьмана Мазепи,144, в м. Івано-Франківську. Однак посадових осіб Інспекції держархбудконтролю на об'єкт будівництва допущено не було, про що складено акт від 20.01.2016 року. Таким чином внаслідок порушення позивачем вимог чинного законодавства у сфері містобудівної діяльності правомірно складені протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно -правовим актам , виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт від 22.01.2016 року. За таких обставин позовні вимоги представник відповідача та третьої особи вважає необгрунтованими. В задоволенні позову просила відмовити.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що даний адміністративний позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 20.01.2016 року посадовими особами Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області складено акт про не допуск посадових осіб інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкт будівництва спортивно-готельного комплексу з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення по вул. Гетьмана Мазепи,144, м. Івано-Франківськ.
Згідно вказаного акту Івано-Франківською обласною організацією товариства сприяння обороні України порушено п.1. ч.4 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п.п.п1 п.11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ від 23.05.2011 № 553. ( а.с.11).
В зв'язку із виявленими порушеннями вимог чинного законодавства 22.01.2016 року посадовою особою Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області складені протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно -правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт. ( а.с.12,13).
Як вбачається із вказаного припису з метою усунення виявлених порушень позивача зобов'язано зупинити будівельні роботи на об'єкті будівництва, допустити на об'єкт будівництва посадових осіб Управління державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області. Виконати вимоги в 10 -ти денний термін.
У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно вимог ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства (далі- КАС) України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом президента України № 294 від 09.07.2014 року, держархбудінспекція є центральним органом виконавчої влади та здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлені Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності». Даний Закон спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Відповідно до ч.1, 2 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.4 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право, зокрема, безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню; складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону.
Процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності визначено Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553 (далі - Порядок).
Пунктами 5, 7 Порядку визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок.
Повноваження посадових осіб Держархбудінспекції поширюються на всю територію України.
Державний архітектурно-будівельний контроль на території інших областей здійснюється посадовими особами територіальних органів за рішенням Держархбудінспекції.
Позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи інспекції.
Підставами для проведення позапланової перевірки є: подання суб'єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об'єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням чи письмової заяви про проведення перевірки щодо дотримання суб'єктом господарювання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності; необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів; виявлення факту самочинного будівництва об'єкта; перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог приписів інспекцій; перевірка виконання суб'єктом господарювання вимог інспекції щодо усунення порушень ліцензіатом ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності; звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства; вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.
Строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати п'яти робочих днів, а у разі потреби може бути одноразово продовжений за письмовим рішенням керівника відповідної інспекції чи його заступника не більше ніж на два робочих дні.
Під час проведення позапланової перевірки посадова особа інспекції зобов'язана пред'явити службове посвідчення та направлення для проведення позапланової перевірки.
Відповідно до п.12 Порядку, посадові особи інспекції під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язані, серед іншого, у повному обсязі, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний архітектурно-будівельний контроль у межах повноважень, передбачених законодавством.
Пунктами 13, 14 Порядку визначено, що суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, має право: вимагати від посадових осіб інспекції дотримання вимог законодавства; перевіряти наявність у посадових осіб інспекції службових посвідчень; бути присутнім під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; за результатами перевірки отримувати та ознайомлюватись з актом перевірки, складеним інспекцією; подавати в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта перевірки, складеного інспекцією за результатами перевірки.
Суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, зобов'язаний: допускати посадових осіб інспекції до проведення перевірки за умови дотримання порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; виконувати вимоги інспекції щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; подавати документи, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
У разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, у допуску посадових осіб інспекції до проведення перевірки складається відповідний акт.
Судом встановлено, що підставою для проведення позапланової перевірки об'єкту будівництва спортивно-готельного комплексу з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення по вул. Гетьмана Мазепи,144, в м. Івано-Франківську у відповідності до п.7 Порядку стало звернення депутата Івано-Франківської міської ради- Корсуна Ігора Валерійовича від 16.12.2015 року до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, перенаправлене на адресу Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області. ( а.с.56-57), відповідно до якого було видано наказ "Про проведення позапланової перевірки" №1 від 05.01.2016 року та направлення на здійснення позапланової перевірки № 2/1 від 05.01.2016 року. ( а.с.55).
Таким чином, за наслідками судового розгляду суд погоджується із правомірністю складення акту від 20.01.2016 року про недопущення посадових осіб Управління державної архітектурно-будівельної інспекції на вищевказаний об'єкт будівництва для проведення позапланової перевірки, та відповідно порушення Івано-Франківською обласною організацією товариства сприяння обороні України п.1. ч.4 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п.п.п1 п.11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ від 23.05.2011 № 553.
При цьому суд зазначає, що вказані порушення вимог чинного законодавства стали підставою для прийняття оскаржуваного припису про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно -правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт від 22.01.2016 року.
Разом з тим, згідно з п.2 ч.6 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» суб'єкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу за недопущення посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій - у розмірі десяти мінімальних заробітних плат.
Тобто, приписами Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено законодавчо обґрунтоване реагування органів Держархбудінспекції України на недопущення посадових осіб останнього до перевірки на об'єкти будівництва та підприємства будівельної галузі, а саме, накладення штрафних санкцій.
Таким чином, після встановлення порушень вимог містобудівного законодавства, зокрема, недопущення посадових осіб Інспекції до перевірки на об'єкт будівництва, Інспекцію держархбудконтролю наділено правом щодо вжиття заходів реагування до позивача в межах своїх повноважень, що, як встановлено судом, було зроблено шляхом винесення постанови № 2/1009/02-43/2016 від 11.02.2016 року про накладення на Івано-Франківську обласну організацію товариства сприяння обороні України штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у сумі 13780,00 грн.
За таких обставин суд не вбачає правових підстав для винесення припису про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно -правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт від 22.01.2016 року, а відтак останній підлягає до скасування.
Щодо судових витрат, то в силу вимог частини 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1378 грн.
Крім того у відповідності до п.1 ч.1 ст.7 ЗУ «Про судовий збір» слід повернути з Державного бюджету України на користь Івано-Франківської обласної організації товариства сприяння обороні України 1378,00 грн. судового збору, сплаченого згідно квитанції Івано-Франківської філії Ощадбанку за № 484.20.1 /65107 від 26.02.2016 року ( а.с.65) за подання до суду заяви про збільшення позовних вимог, яку позивачем було відкликано та відповідно зменшено розмір позовних вимог.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Припис Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області від 22.01.2016 року про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт скасувати.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області ( 76000, місто Івано-Франківськ, вулиця Франка,4 код ЄДРПОУ 37952250) на користь Івано-Франківської обласної організації товариства сприяння обороні Україні ( 76018, місто Івано-Франківськ, вулиця Г. Мазепи, 144, код ЄДРПОУ 02727367) 1378 ( одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. судового збору.
Повернути з Державного бюджету України на користь Івано-Франківської обласної організації товариства сприяння обороні Україні ( 76018, місто Івано-Франківськ, вулиця Г. Мазепи, 144, код ЄДРПОУ 02727367) 1378 ( одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: /підпис/ Кафарський В.В.
Судді: /підпис/ Черепій П.М.
/підпис/ Остап'юк С.В.
Постанова складена в повному обсязі 07.04.2016 року.