Ухвала суду № 56972510, 16.03.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
16.03.2016
Номер справи
818/6245/13-а
Номер документу
56972510
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 березня 2016 року м. Київ К/800/54824/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Головуючого - Шипуліної Т.М.,

суддів: Бившевої Л.І., Олендера І.Я.

розглянула в письмовому провадженні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Конвалія» на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 14.08.2013 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2013 у справі №818/6245/13-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Конвалія» до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання дій протиправними та незаконними, зобов'язання вчинити певні дії.

Заслухавши доповідь судді Шипуліної Т.М., перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія

В С Т А Н О В И Л А:

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 14.08.2013, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2013, у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Конвалія» до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання дій протиправними та незаконними, зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.

Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Товариство з обмеженою відповідальністю «Конвалія» 01.11.2013 звернулось з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, який ухвалою від 12.12.2013 прийняв її до свого провадження.

В касаційній скарзі позивач просить постанову Сумського окружного адміністративного суду від 14.08.2013 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2013 скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.

В обґрунтування своїх вимог Товариство з обмеженою відповідальністю «Конвалія» посилається на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, зокрема, пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України, статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України.

Перевіривши матеріалами справи наведені у скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій було встановлено, що 22.11.2012 Шосткинською об'єднаною державною податковою інспекцією на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Конвалія» направлено лист №13370/10/15-03 про надання пояснень та їх документального підтвердження щодо проведення фінансово-господарських взаємовідносин з Товариством з обмеженою відповідальністю «Украдор» за вересень 2012 року.

Відділенням поштового зв'язку в місті Шостка 28.12.2012 на адресу Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції повернуто вищевказаний лист як не вручений у зв'язку з відмовою в отриманні отримувачем. Центром обслуговування споживачів №4 видано довідку згідно з якою цінний лист з рекомендованим повідомленням №4110000950151, який надійшов 27.11.2012 на ім'я Товариства з обмеженою відповідальністю «Конвалія» ОСОБА_1, АДРЕСА_1, не був вручений протягом місяця тому, що уповноважена особа ОСОБА_2 відмовлялася забирати цей лист, хоча забирати пошту вона приходить кожного дня. Повідомлення їм виписувалися згідно поштових правил.

Шосткинською об'єднаною державною податковою інспекцією 25.12.2012 здійснено вихід за місцем реєстрації підприємства для вручення листа із запитом про надання підтверджуючих документів по взаємовідносинам з Товариством з обмеженою відповідальністю «Украдор» за вересень 2012 року. Посадові (службові) особи або законні (уповноважені) представники Товариства з обмеженою відповідальністю «Конвалія» за місцем реєстрації підприємства на момент виходу працівників податкового органу були відсутні, про що було складено акт від 25.12.2012 №117/15-03/14024122.

У зв'язку з ненаданням Товариством з обмеженою відповідальністю «Конвалія» запитуваних відповідачем документів, необхідних для проведення зустрічної звірки, відповідачем складено акт від 28.12.2012 №133/2341/14024122 «Про неможливість проведення зустрічної звірки стосовно взаємовідносин Товариства з обмеженою відповідальністю «Конвалія» щодо документального підтвердження господарських відносин із Товариством з обмеженою відповідальністю «Украдор», їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.09.2012 по 30.09.2012».

Згідно з актом від 28.12.2012 №133/2341/14024122 звіркою Товариства з обмеженою відповідальністю «Конвалія» документально не підтверджено реальність здійснення господарських відносин з Товариством з обмеженою відповідальністю «Украдор» в вересні 2012 року, їх вид, обсяг, якість та розрахунки.

Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з позовом про їх оскарження, а також про зобов'язання відповідача провести зустрічну звірку по господарських відносинах Товариства з обмеженою відповідальністю «Конвалія» з Товариством з обмеженою відповідальністю «Украдор» за вересень 2012 року, скласти відповідну довідку та надати її позивачеві.

Згідно з пунктом 73.5 статті 73 Податкового кодексу України, з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначений Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1232 (надалі - Порядок).

Пунктом 3 Порядку визначено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

Відповідно до пункту 4 Порядку орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Згідно з пунктом 6 Порядку у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.

Відповідно до пункту 4.4. Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 №236, у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою) відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.

Як встановлено судом першої інстанції, відповідачем було надіслано на адресу позивача запит про надання пояснень та документів, проте відповіді податковому органу не надходило.

До того ж, посадові (службові) особи або законні (уповноважені) представники Товариства з обмеженою відповідальністю «Конвалія» за місцем реєстрації підприємства на момент виходу на адресу працівників податкового органу були відсутні, про що було складено акт від 25.12.2012 №117/15-03/14024122.

Враховуючи викладене, зважаючи на те, що відповідачем дотримано порядок проведення зустрічної звірки, колегія суддів вважає, що висновок судів попередніх інстанцій щодо відсутність підстав для задоволення позовних вимог є правильним.

Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами першої та апеляційної інстанцій при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись статтями 210, 222, 223, 224, 230, 231, частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

У Х В А Л И Л А:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Конвалія» залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 14.08.2013 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2013 у справі №818/6245/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, на підставі та у строки, передбачені статтями 235 - 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: ___ Т.М. Шипуліна

Судді: ___ Л.І. Бившева

___ І.Я. Олендер