ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
05 квітня 2016 року м. Київ № 826/5218/16
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Кобилянський К.М., ознайомившись з позовною заявою і доданими до неї матеріалами
за позовом ОСОБА_1до1) судді Деснянського районного суду міста Києва ОСОБА_4 2) голови Деснянського районного суду міста Києва ОСОБА_5 3) Деснянського районного суду міста Києвапро визнання незаконними дій та бездіяльності, визнання незаконним рішення, зобов'язати вчинити дії, визнання відсутності компетенції, відшкодування моральної шкоди, ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до судді Деснянського районного суду міста Києва ОСОБА_4 (далі - відповідач-1), голови Деснянського районного суду міста Києва ОСОБА_5 (далі - відповідач-2), Деснянського районного суду міста Києва (далі - відповідач-3), в якій просить суд:
- визнати незаконними дії і бездіяльність відповідачів у незаконному блокуванні права позивача ОСОБА_1 на отримання копії ухвали на відкриття провадження у цивільній справі №754/7082/15-ц;
- визнати незаконним рішення відповідача-1 про відкриття провадження у справі №754/7082/15-ц, яким за думкою відповідачів вважаються дві ухвали відповідача-1, а саме, ухвали відповідача-1 від 14.05.2015 про повернення позовної заяви третій особі ОСОБА_3 і ухвали відповідача-1 від 08.02.2016 про призначення до розгляду справи №754/7082/15-ц за позовом третьої особи ОСОБА_3 про визнання заповіту недійсним;
- зобов'язати відповідача-1 постановити ухвалу про відкриття провадження у справі за №754/7082/15-ц;
- визнати відсутність компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень у відповідача-1, - судді Деснянського районного суду м. Києва ОСОБА_4;
- визнати відсутність компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень у відповідача-2, - судді і Голови Деснянського районного суду м. Києва ОСОБА_5;
- відшкодувати солідарно з коштів Державного бюджету за відповідачів на користь позивача ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 100000 (ста тисяч) гривень.
У відповідності до пункту 4 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Пунктом 6 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з частиною 2 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Пунктом 1 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктами владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Залежно від напряму, завдань, характеру і виду діяльності, яка має чи може здійснюватися, орган державної влади, органи місцевого самоврядування, органи управління на законодавчому рівні наділяються відповідними повноваженнями, компетенцією, правами і обов'язками та функціями. Обсяг і зміст повноважень, завдання, правові можливості можуть бути різними. При цьому має значення, що не кожна дія суб'єкта владних повноважень є чи може бути тією, що вчиняється (здійснюється) з використанням владних управлінських правоможностей. Владною управлінською дією (діяльністю) має чи може визнаватися щонайменше та, яка встановлена законодавством, входить до кола повноважень (компетенції, функціональних обов'язків) суб'єкта владних повноважень, містить в собі ознаки веління, обов'язковості, ззовні проявляється (виражається) у встановлених законом формах, забезпечується виконанням із застосуванням державного примусу.
Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 12.01.2016 №21-633а15.
Статтею 292 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Перелік ухвал суду першої інстанції, на які можуть бути подані скарги окремо від рішення суду визначений частиною першою статті 293 Цивільного процесуального кодексу України, зокрема, окремо від рішення суду може бути оскаржена в апеляційному порядку ухвала суду першої інстанції щодо повернення заяви позивачеві (заявникові.
Водночас, згідно частини другої статті 293 Цивільного процесуального кодексу України заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду. У разі подання апеляційної скарги на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, суд першої інстанції повертає її заявнику, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовна вимога про визнання незаконним рішення судді Деснянського районного суду міста Києва, ухваленого у рамках цивільної справи №754/7082/15-ц не підсудна Окружному адміністративному суді міста Києва, оскільки оскарження рішень місцевого суду загальної юрисдикції здійснюється, в даному випадку, за правилами Цивільного процесуального кодексу України до апеляційного загального суду шляхом подання апеляційної скарги чи заперечень на таке судове рішення.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись пунктом 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
УХВАЛИВ:
1. Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі № 826/5218/16 в частині позовної вимоги про визнання незаконним рішення відповідача-1 про відкриття провадження у справі №754/7082/15-ц, яким за думкою відповідачів вважаються дві ухвали відповідача-1, а саме, ухвали відповідача-1 від 14.05.2015 про повернення позовної заяви третій особі ОСОБА_3 і ухвали відповідача-1 від 08.02.2016 про призначення до розгляду справи №754/7082/15-ц за позовом третьої особи ОСОБА_3 про визнання заповіту недійсним.
2. Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надіслати особі, яка її подала.
3. Роз'яснити позивачу, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, передбаченому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції, за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.М. Кобилянський