Єдиний унікальний номер (справа №) 216/475/16-к
Номер провадження у суді 1-кс/216/221/16
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2016 року місто Кривий Ріг
Слідчий суддя Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області ОСОБА_1, за участю:
секретаря судового засідання Буданцевої О.А.,
слідчого Трофимова В.І.,
розглянувши клопотання слідчого СВ Криворізького ВП ГУНП України в Дніпропетровській області капітана поліції ОСОБА_2 про призначення позапланової перевірки, -
ВСТАНОВИВ:
У ході досудового розслідування встановлено, що до прокуратури м. Кривого Рогу від Криворізького гірничопромислового територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України надійшла заява про те, що працівниками ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» (код ЄДРПОУ 24432974, юридична адреса: м. Кривий Ріг, вул. Орджонікідзе, 1) на вищевказаному підприємстві експлуатуються 504 одиниць вантажопідіймальних механізмів, які відпрацювали свій граничний термін служби, яким не проведено експертне обстеження та технічний огляд, в звязку з чим їх експлуатація створює реальну загрозу загибелі людей або настання інших тяжких наслідків.
Органом досудового розслідування кримінальне правопорушення, про вчинення якого здійснено реєстраційний запис в ЄРДР за №42015040230000051 від 14.05.2015, кваліфіковано за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України.
На думку органу досудового розслідування, у діях посадових осіб ПАТ «ОСОБА_3 Кривий Ріг» вбачаються ознаки злочину передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України, а саме порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві особою, яка зобовязана їх дотримуватись, в звязку з чим створено загрозу загибелі людей або настання інших тяжких наслідків.
25 січня 2016 року до Центрально-Міського районного суду міста кривого ОСОБА_1 надійшло клопотання слідчого СВ Криворізького ВП ГУНП України в Дніпропетровській області капітана поліції ОСОБА_2 про призначення позапланової перевірки ПАТ «ОСОБА_3 Кривий Ріг» з питання додержання вимог законодавства з охорони праці, промислової безпеки при експлуатації вантажопідіймальних механізмів, які відпрацювали свій граничний термін служби і яким не проведено експертне обстеження і технічний огляд, що створює загрозу загибелі людей або настання інших тяжких наслідків.
Мотивуючі клопотання слідчим зазначено, що в процесі досудового розслідування виникла необхідність у перевірці додержання вимог законодавства з питань охорони праці, промислової безпеки субєктом господарювання ПАТ «ОСОБА_3 Кривий Ріг» на обєктах вказаного підприємства, де експлуатуються вантажопідіймальні механізми, які відпрацювали свій граничний термін служби і яким не проведено експертне обстеження та технічний огляд.
Слідчий суддя, заслухавши пояснення слідчого, який підтримав клопотання, дослідивши матеріали клопотання та матеріали кримінального провадження, дійшов висновку про те, що клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно вимогам п. 5 ч. 1 ст. 6 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» однією з підстав для здійснення позапланових заходів є настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
У відповідності до п. З Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» в 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно 1)з дозволу Кабінету Міністрів України, 2) за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, 3) згідно з рішенням суду або 4) згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України, стосується всіх без винятку контролюючих органів.
Постановою КМУ «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» №408 від 13.08.2014 визначено, що у звязку із запровадженням ст. 31 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами КМУ постановив, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Крім того за приписами ч. 2 ст. 93 КПК сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових). дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Також постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96 затверджено Положення «Про Державну службу України з питань праці» (далі - Положення), пунктом 1 якої зазначено, що основними завданням Держпраці зокрема є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю; 2) здійснення комплексного управління охороною праці та промисловою безпекою на державному рівні; 3) здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, повязаної з обєктами підвищеної небезпеки.
Більш того Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та обєктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці (пп. 5 п. 6 Положення). А також Держпраці відповідно до покладених на неї завдань проводить розслідування та веде облік аварій і нещасних випадків, які підлягають спеціальному розслідуванню, аналізує їх причини, готує пропозиції щодо запобігання таким аваріям і випадкам (пп. 27 п. 4 Положення).
Таким чином, в ході досудового слідства зібрані достатні дані, які вказують на те, що в діях посадових осіб ПАТ «ОСОБА_3 Кривий Ріг» містяться ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ст. 272 ч.1 КК України, яке згідно ст. 12 КК України є злочином невеликої тяжкості.
При цьому іншим чином, ніж шляхом проведення позапланової перевірки на підставі ухвали слідчого судді, неможливо довести чи спростувати відомості про порушення посадовими особами ПАТ «ОСОБА_3 Кривий Ріг» вимог законодавства з питань охорони праці, промислової безпеки при експлуатації вантажопідіймальних механізмів, які відпрацювали свій граничний термін служби і яким не проведено експертне обстеження і технічний огляд.
З урахуванням зазначених обставин, слідчий суддя дійшов висновку про те, що зясування обставин вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 272 ч. 1 КК України, може бути здійснено тільки шляхом проведення перевірки додержання вимог законодавства в частині дотримання вимог нормативно-правових актів з питань охорони праці, промислової безпеки при експлуатації вантажопідіймальних механізмів, які відпрацювали свій граничний термін служби і яким не проведено експертне обстеження і технічний огляд, посадовими особами ПАТ «ОСОБА_3 Кривий Ріг» на обєктах підприємства.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 234, 235, 236, 309, 392, 395, 532, 533 КПК України, слідчий суддя
УХВАЛИВ:
Надати дозвіл на проведення позапланової перевірки додержання вимог законодавства в частині дотримання вимог нормативно-правових актів з питань охорони праці, промислової безпеки при експлуатації вантажопідіймальних механізмів, які відпрацювали свій граничний термін служби і яким не проведено експертне обстеження і технічний огляд, що створює загрозу загибелі людей або настання інших тяжких наслідків, посадовими особами ПАТ «ОСОБА_3 Кривий Ріг» (код ЄДРПОУ 24432974, юридична адреса: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Орджонікідзе, 1) на обєктах підприємства.
Проведення позапланової перевірки доручити фахівцям Головного управління Державної служби України з питань праці у Дніпропетровській області.
Ухвала слідчого судді є остаточною та оскарженню не підлягає.
Ухвала слідчого судді, яка не може бути оскаржена, набирає законної сили з моменту її оголошення.
Слідчий суддя Р.О. Кузнецов