Справа № 460/2983/15-а
Провадження №2-а/460/71/16
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04.04.2016 рокум.Яворів
Яворівський районний суд Львівської області у складі:
головуючої судді Швед Н.П.
при секретарі Кондратюк М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду в м.Яворові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1до ОСОБА_2 сільської ради Яворівського району Львівської області, третя особа ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення ОСОБА_2 сільської ради Яворівського району Львівської області №957 від 16 липня 2015 року,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача ОСОБА_2 сільської ради Яворівського району Львівської області, третя особа ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення ОСОБА_2 сільської ради Яворівського району Львівської області №957 від 16 липня 2015 року.
Представник відповідача надіслав до суду заяву про закриття провадження у справі в звязку з тим, що даний спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. В судовому засіданні представник позивача заяву про закриття провадження підтримав. Просить таку задовольнити.
Представник позивача та позивач в судовому засіданні проти закриття провадження в даній справі заперечили, вважають, що даний спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Третя особа, ОСОБА_3 в судове засідання не зявився, не повідомив про причини своєї неявки, хоч належно був повідомлений про час та місце слухання справи, клопотання щодо слухання справи у його відсутностіна адресу суду не надіслав.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що провадження в адміністративній справі слід закрити з наступних підстав.
Судом встановлено, що 16 липня 2015 року на підставі рішення ОСОБА_2 сільської ради Яворівського району Львівської області №957 ОСОБА_3 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,10 га в с.Наконечне Перше Яворівського району Львівської області.
Відповідно до частини 1,2 статті 2 Земельного кодексу України, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Субєктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Статтею 80 Земельного кодексу України встановлено, що субєктами права власності на землю є зокрема, держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади - на землі державної власності.
Згідно з частинами 1,2 статті 84 Земельного кодексу України, у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності, право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно з частини 1 статті 2 Цивільного кодексу України, учасниками цивільних відносин є: держава України, автономна Республіка Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші суб"єкти публічного права.
Положеннями статті 170 Цивільного кодексу України закріплено, що держава набуває і здійснює цивільні права та обовязки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
Реалізуючи право розпорядження земельною ділянкою, площею 0,10 га ОСОБА_2 сільська рада Яворівського району Львівської області має рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими вона вступає у відносини щодо користування і розпорядження землею. Тобто, при здійсненні повноважень розпорядника землі сільська рада є рівноправним суб"єктом земельних відносин, дії якого спрямовані на реалізацію права розпоряджатися землею.
Статтею 11 ЦПК України передбачено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи (за винятком тих осіб, які не мають цивільної процесуальної дієздатності), в інтересах яких заявлено вимоги. Суд залучає відповідний орган чи особу, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, якщо дії законного представника суперечать інтересам особи, яку він представляє.
Такі висновки узгоджуються з постановою Верховного суду України від 16 грудня 2014 року у справі №21-544а14, ухвалою Вищого адміністративного суду України від 20 січня 2016 року у справі №к/800/16420/15, спір про визнання незаконними рішення органу місцевого самоврядування у сфері земельних відносин, яке має ознаки ненормативного акта, вичерпує свою дію після його реалізації, а вимоги про визнання такого рішення незаконним повинні розглядатися в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо за результатами реалізації рішення у фізичної чи юридичної особи виникло речове право. У такому випадку вимога про визнання рішення незаконним розглядається як спосіб захисту порушеного цивільного права за п.10 ст.16 ЦК України та повинна предявлятися до суду в порядку цивільного або господарського судочинства. В силу положень частини 1 статті 242 КАС України постанова Верховного суду України є обов"язковою для врахування.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб"єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно пункту 7 частини 1 статті 3 КАС України, субєкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб"єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 1 частиною 2 статті 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб"єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (норматино-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Беручи до уваги Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №3 від 01 березня 2013 року, земельні відносини, субєктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, орган державної влади, а обєктами землі у межах території України, земельні ділянки та права на них регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю. Відповідно до цього спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них субєкта владних повноважень розглядаються в порядку цивільного судочинства.
За приписами пункту 1 частини 1 статті 157 КАС України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Згідно ст.15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Отже, позивач та його представник дійшли хибного висновку про те, що позов предметом якого є перевірка правильності формування волі однієї із сторін стосовно розпорядження землею та передачі відповідних прав на неї може бути розглянуто за правилами, встановленими Кодексом адміністративного судочинства України.
Враховуючи, що в даних правовідносинах має місце спір про цивільне право, дана справа повинна бути розглянута за правилами цивільного процесуального законодавства.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст. 157 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1до ОСОБА_2 сільської ради Яворівського району Львівської області, третя особа ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення ОСОБА_2 сільської ради Яворівського району Львівської області №957 від 16 липня 2015 року закрити.
Роз"яснити позивачу право звернення з таким позовом до суду в порядку цивільного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Яворівський районний суд Львівської області шляхом подачі в 5-денний строк з дня винесення ухвали апеляційної скарги з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
СУДДЯ: Швед Н.П.