Постанова № 56944192, 30.03.2016, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
30.03.2016
Номер справи
161/864/16-а
Номер документу
56944192
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 161/864/16-а

Провадження № 2-а/161/94/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 березня 2016 року місто Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючого судді Гринь О.М.

при секретарі Пилипюк Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у м. Луцьку про перерахунок та здійснення виплати недоотриманої пенсії,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України у м. Луцьку про перерахунок та здійснення виплати недоотриманої пенсії.

Свій позов мотивує тим, що вона з 28.08.2002 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Луцьку та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

Однак при призначені їй пенсії Управлінням Пенсійного фонду України у м. Луцьку не було враховано інші виплати в структурі заробітної плати, які позивач отримувала, виконуючи обовязки державного службовця і з яких роботодавцем сплачувались страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а саме матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премії та премії до державних, професійних та ювілейних дат.

Вказує, що в серпні 2015 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням вищезазначених грошових виплат, однак Управління пенсійного фонду України у м. Луцьку відмовило позивачу в перерахунку пенсії, мотивуючи, що дані грошові виплати не включаються до заробітної плати при обчислені пенсії держаному службовцю.

Зазначає, що з даним рішенням не згідна, вважає його неправомірним та незаконним.

На підставі викладеного, просить зобовязати управління Пенсійного фонду України у місті Луцьку провести перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та премій до державних, професійних та ювілейних дат.

В судове засідання позивач не зявилась, подала до суду заяву в якій просила розгляд справи проводити у її відсутності.

В судове засідання представник відповідача не зявилася, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності та письмові заперечення проти позову.

Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення частково з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Луцьку, як отримувач пенсії з 28.02.2002 року. Відповідно до вимог ст. 37 Закону України "Про державну службу", на підставі поданої заяви, їй призначено пенсію за віком. Пенсія призначена в розмірі 80 % заробітної плати згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу».

з матеріалів справи вбачається, що управлінням Пенсійного фонду України в м. Луцьку при розрахунку пенсії ОСОБА_1 не було враховано наступні грошові виплати: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань, премій та премій до державних, професійних та ювілейних дат, які вона отримувала під час роботи на державній службі, з яких в установленому порядку сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Позивач звернулась до управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку з заявою про перерахунок та виплату ій пенсії, з врахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, премій та премій до державних, професійних та ювілейних дат.

Листом № 439/М-01 від 01.09.2015 року відповідач її заяву залишив без задоволення. Свою відмову мотивував тим, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премій та премій до державних, професійних та ювілейних дат не належать до інших надбавок згідно вимог Закону України "Про державну службу", тому підстав щодо врахування зазначених виплат в заробітну плату для обчислення розміру пенсії, як державному службовцю інших виплат за період з 01.08.2000 року по 31.07.2002 року немає законних підстав (а.с. 10).

З довідок про склад заробітної плати № 12-2.42 від 12.08.2015 року, № 24-2.42 від 22.12.2015 та № 25-2.42 від 22.12.2015 року вбачається, що ОСОБА_1 отримала з 01.08.2000 року по 31.07.2002 року - 560,20 грн. матеріальної допомоги на оздоровлення, 100,00 грн. матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, 240,00 грн. премії до державних, професійних та ювілейних дат, 2639,82 грн. премій (а.с. 12-14).

Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР (із змінами та доповненнями) заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці», визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно з п. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713 до інших заохочувальних та компенсаційних виплат включаються суми матеріальної допомоги, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом).

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу», передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Беручи до уваги вищевикладені правові норми, суд приходить до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Згідно ч. 1 ст.66 Закону України № 1788-XII, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

В силу статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Як наслідок, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

В даному випадку при вирішенні спірних правовідносин перевагу у застосуванні мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а не положення Законів України "Про державну службу" та «Про оплату праці", які до спірних правовідносин є загальними.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13, яка з врахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковою для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.

Тому, при перерахунку пенсії позивачу повинна враховуватися отримана нею при перебуванні на державній службі матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, премій та премій до державних, професійних та ювілейних дат, оскільки на вищезазначені виплати нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії ОСОБА_1 повинна враховуватися отримана нею при перебуванні на державній службі матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань, премії та премії до державних, професійних та ювілейних дат, оскільки на вищезазначені виплати нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що слід зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Луцьку провести починаючи з 01 вересня 2015 року нарахування та виплату, з врахуванням виплачених сум, призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з розрахунку 80 % заробітної плати з урахуванням, отримуваних нею сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, премій та премій до державних, професійних та ювілейних дат .

Керуючись ст.ст. 2, 11, 159-163 КАС України, ст.ст.33-34 Закону України "Про державну службу", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд -

п о с т а н о в и в :

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Луцьку провести починаючи з 01 вересня 2015 року нарахування та виплату, з врахуванням виплачених сум, призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з розрахунку 80 % заробітної плати з урахуванням, отримуваних нею з 01.08.2000 року по 31.07.2002 року сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, премій та премій до державних, професійних та ювілейних дат, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески на загальнообовязкове пенсійне страхування.

В задоволені решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Луцького міськрайонного суду Гринь О.М.