ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 березня 2016 р. Справа № 505/4015/15-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Вергопуло А.К.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача - судді Стас Л.В.
суддів-Турецької І.О., Косцової І.П.
розглянувши у порядку письмового провадження справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в місті Котовську та Котовському районі Одеської області на постанову Котовського міськрайонного суду Одеської області від 30 вересня 2015 року по справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в місті Котовську та Котовському районі Одеської області про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач - ОСОБА_2, звернувся до управління Пенсійного фонду України в місті Котовську та Котовському районі Одеської області з позовом, в якому просив визнати незаконним та скасувати рішення відповідача № 11 від 28.08.2015 р. про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 та зобов'язати відповідача призначити пенсію за віком на пільгових умовах з дня виникнення права на пенсію.
Постановою Котовського міськрайонного суду Одеської області від 30 вересня 2015 року позов ОСОБА_2 - задоволено частково.
Визнано рішення № 11 від 28 серпня 2015 року управління Пенсійного фонду України в місті Котовську та Котовському районі Одеської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах неправомірним.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в місті Котовську та Котовському районі Одеської області призначити ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з 03 серпня 2015 року.
В апеляційній скарзі, управління Пенсійного фонду України в місті Котовську та Котовському районі Одеської області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову Котовського міськрайонного суду Одеської області від 30 вересня 2015 року - скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги управління Пенсійного фонду України в місті Котовську та Котовському районі Одеської області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач, ОСОБА_2 має загальний стаж роботи 26 років 6 місяців 15 днів, з яких у період з 13 лютого 1980 року по 17 січня 2001 року (20 років 11 місяців 4 дня) працював на посаді заточника Котовського заводу «Південремверстат», яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, що підтверджується записами у трудовій книжці.
Позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в місті Котовську та Котовському районі Одеської області із заявою про призначення пільгової пенсії за віком за Списком № 2, згідно п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Рішенням № 11 від 28 серпня 2015 року управлінням Пенсійного фонду України було відмовлено позивачу у призначенні позивачці пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 із посиланням на відсутність даних про проведення підприємством атестації робочих місць.
Не погоджуючись з таким рішенням управління Пенсійного фонду України в місті Котовську та Котовському районі Одеської області, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.
Вирішуючи справу та задовольняючи позовні вимоги позивача суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації на підприємстві покладено на керівника підприємства, організації, а тому не може бути підставою для відмови у включенні відповідного періоду роботи до пільгового стажу та призначенні пенсії на пільгових умовах.
Колегія суддів погоджується з вище зазначеним висновком суду першої інстанції та вважає, що при винесенні постанови про задоволення позову, суд не допустив порушень норм матеріального права чи процесуального, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на призначення пенсії на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи жінкам.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно записів трудової книжки позивач в період з 13 лютого 1980 року по 17 січня 2001 року (20 років 11 місяців 4 дня) працював на посаді заточника Котовського заводу «Південремверстат». Згідно уточнюючої довідки, виданої Котовським верстатно-ремонтним заводом «Південремверстат» № 45 від 15.09.2015 року, установа повідомляє, що ОСОБА_2 дійсно працював на Котовському верстаторемонтному заводі «Південьремверстат», прийнятий до інструментальної ділянки установи з 13 лютого 1980 року на посаду заточника 2-го розряду.
Відповідачем було відмовлено позивачу у зарахуванні пільгового стажу у зв'язку з не проведенням підприємством атестації робочих місць.
Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року №442.
Цим Порядком встановлено, що відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за віком на пільгових умовах за списками № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.
Відповідно до п.1 Порядку атестація проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Результати атестації, як вперше проведеної, так і чергові, застосовуються при визначенні стажу, який надає право на пенсію за віком на пільгових умовах, протягом 5 років після затвердження її результатів. При призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування в стаж, який надає право на пенсію за віком на пільгових умовах, повного п'ятирічного періоду роботи з шкідливими та тяжкими умовами праці після 21 серпня 1992 року, відповідне право протягом зазначеного періоду повинно бути підтверджено результатами атестації робочих місць.
У роз'ясненнях Міністерства праці та соціальної політики України, викладених у листі від 16 грудня 1999 року № 01-3/2586-02-6 «Про порядок обчислення стажу роботи для призначення пільгових пенсій за результатами атестації робочих місць», встановлено, що у разі підтвердження права за результатами атестації 31 липня 1997 року (впродовж 5 років після зведення в дію Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці), до пільгового стажу зараховується весь період роботи за професіями і посадами, передбаченими Списками № 1 і № 2, тобто період до дати видання наказу по підприємству про результати проведення атестації і подальший період роботи впродовж 5 років після вперше проведеної атестації.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Згідно п. 11 вказаного Порядку, контроль за якістю проведення атестації, правильністю застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, пільги і компенсації покладається на органи Державної експертизи умов праці.
У роз'ясненнях про проведення атестації робочих місць за умовами праці в окремих випадках, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 21 серпня 2000 року за №205, передбачено, що в окремих випадках за скрутного фінансово-економічного стану, що склався на підприємстві з незалежних від нього причин, для проведення атестації робочих місць, де не сталися докорінні зміни умов і характеру праці, у зв'язку з впровадженням нових технологій, засобів виробництва, матеріалів, реконструкцією існуючих об'єктів, приміщень тощо, можливе використання результатів санітарно - гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу, отриманих під час попередньої атестації, за умови реалізації технічних і організаційних заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працівників за результатами попередньої атестації робочих місць і дотримання всіх інших вимог Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Отже, своєчасність та проведення атестації робочих місць за умовами праці не залежить від працівника і не може обмежувати його право на отримання пенсії.
Несвоєчасне або неналежне проведення атестації робочих місць не можуть позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Таким чином, колегія суддів вважає, що відмова відповідача у зарахуванні стажу роботи позивача на вказаному підприємстві до пільгового стажу, що дає право призначити пенсію на пільгових умовах, на підставі відсутності атестації робочих місць є неправомірною, оскільки обов'язок проведення та відповідальність за несвоєчасне проведення атестації відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці покладено на керівника підприємства, організації, а тому не може бути підставою для відмови у включенні відповідного періоду роботи до пільгового стажу.
Наведене відповідає позиції Верховного Суду України, викладеній у рішенні прийнятому у справі № 21-430а11, яке відповідно до ст. 244-2 КАС України є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 195, 197; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в місті Котовську та Котовському районі Одеської області - залишити без задоволення.
Постанову Котовського міськрайонного суду Одеської області від 30 вересня 2015 року по справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в місті Котовську та Котовському районі Одеської області про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:
Судді: